Elhelyezés időpontja: 2002.08.13 17:40
Utolsó lényeges változás: 2024.04.02 11:36
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Kolesár András, adoptálta és átdolgozta Péter60 és Strombus
Ládagazda: Péter60 Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1100 m
Megtalálások száma: 990 + 5 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
Kétpontos multi Kakasdon:
1. 2x6 cm-es gravírtábla műtárgyon.
2. 10 cm magas 4,6 cm átmérőjű henger fejmagasságban.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Mindkét pont közelében könnyedén találsz parkolási lehetőséget.
A faluház
A 6-os főút mentén, Szekszárd és Bonyhád között fekszik az 1 700 lelkes falu, Kakasd. Az utazó szeme óhatatlanul is megakad a nagyméretű díszes fatornyon, majd a hozzá tartozó épületen. Észreveszi a másik tornyot is, ami egész másmilyen: kisebb, egyszerűbb, téglából épült, fehérre festett. Egy épületen két ennyire más torony?! Mi lehet ez? Miért ilyen?
A Makovecz Imre által tervezett és a falu lakosságának összefogásával 1987-1994 között épült Faluház a település történetét kívánja elmesélni az idegennek.
A nyugati torony egy sváb toronyra emlékeztet, a keleti egy székely templom tornyát idézi. Az épület egyik szárnyában a polgármesteri hivatal irodái kaptak helyet, a másik kiállítások, konferenciák, tanfolyamok, kulturális műsorok, bálok, lakodalmak méltó helyszíne.
A főbejárat öt, egymás mögé állított székelykapu alkotja, amelyek a valamikori 5 bukovinai székely települést jelképezik. (Ezek: Andrásfalva, Istensegíts, Hadikfalva, Józseffalva és Fogadjisten.) A nagytermet festett fakazettás álmennyezet díszíti. Érdemes megnézni! N 46° 20,804' E 18° 35,616' 79 m [GCKasd-1]
Kakasd története
A török hódoltság idején elnéptelenedett faluban lassan indult újra az élet, ezért az 5 visszaköltözött magyar család mellé 1718 és 1726 között Kakasdra és a(z 1935-ig önálló) szomszédos Belacra összesen 115 német családot telepítettek. Az igyekvő és szülőföldjéről korszerűbb gazdálkodási ismerteket magával hozó telepesek haladó szellemű földesuraikkal hamarosan virágzó falut teremtettek. Kakasd fejlődése több mint kétszáz évig töretlennek mondható, azonban A II. világháború végéhez kapcsolódó egyezmények néhány év alatt fenekestül felforgatták a falu életét.
1945. áprilisában megjelentek a bukovinai székelyek első menekültjei. A többségében Andrásfalváról származó székelyeknek itt kínáltak új otthont. A földosztás még az év nyarán lebonyolódott, a tényleges birtokba helyezés 1946-47-ben.
1945. augusztusában a potsdami megállapodás XIII. cikkelye alapján a magyar kormány engedélyt kapott arra, hogy a hazai német lakosságot kitelepítse. A kitelepítés végrehajtását szabályozó rendeletet az akkor belügyminiszteri posztot betöltő Nagy Imre adta ki 1946. január 15-én. 1947. augusztusban és 1948. februárban zajlott le a kakasdi svábok ingó és ingatlan vagyontól való megfosztása és az éhező és romokban heverő Németország szovjet zónájába való kitelepítése.
1947 őszén és 1948 tavaszán a csehszlovák-magyar csere-egyezmény alapján felvidéki, csallóközi magyarokat költöztettek a svábok üresen álló házaiba.
A sok keserűséget magában hordozó néhány régi és újonnan betelepült lakosok összecsiszolódása, az új faluközösség kialakítása nem ment könnyen. Az idő múlásával azonban a rossz emlékek halványodtak, a sebek begyógyultak. Az együttélés közös munkához majd vegyes házasságokhoz vezetett. Ezt a nehéz utat, az összekovácsolódást, a különbözőségben is egységet kívánja jelképezni a falu közösségi épülete.
A kálvária
Ahhoz hogy a falu másik szép látnivalójához jussunk, jobban le kell térnünk a főútról.
A temető mellett, szép, ápolt környezetben található az 1891-ben állított, majd 1936-ban és 2014-ben felújított kálvária. Érdekessége, hogy a hagyomány szerinti 14 stáció helyett itt 15 van. A fasorral övezett kálvária első képe, középre, a feljárat elé, a leghangsúlyosabb helyre állítva az utolsó vacsora. Csak ezután következik a megszokott "Pilátus halálra ítéli Jézust" jelenet. A domborművek alkotója: Deér Zoltán. A stációk felújítási költségét egy-egy család viselte, nevüket az oszlopokon tábla örökíti meg. N 46° 21,218' E 18° 35,463' 116 m [GCKasd-2]
Ládatörténet:
2002. 08. 13-án Kolesár megjelentette a geocaching hőskorában megszokott, három egymától pár méterre lévő leolvasós-számolgatós pontból álló, a Faluházat bemutató virtuális ládát
2017. 09. 05.: Péter60 és Strombus örökbe fogadta a ládát, amelynek eddig 828 megtalálása volt, átlagos értékelése: 4,15 (környezet: 4,38, rejtés: 3,86, web 4,21)
2017. 09. 30.: A mai kívánalmaknak jobban megfelelő rejtésekkel és ládaoldallal újjászületett a geoláda
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bonyhád és Kakasd felfedezése DDP folytatás helyett. Nagy vihart ígértek, ezért újra terveztem. A szekszárdi Mézeskalács múzeum után ismét buszra ültem. Kakasd szép kis település, a kálváriája is. Finom fagyival enyhítettem a kánikulát.
Eső nem volt, ott sem, ahová eredetileg indultam ...
Megtaláltuk flevyvel és Thomassal. Makovecz neve nem idegen számunkra, hiszen a dombóvári hotelt és a Siófoki templomot is ő tervezte. Ott már találkoztunk a munkásságával. Ez a multi jól össze van rakva, hiszen a parkoló egyből a község házat mutatja meg, aztán az első pontig a templom is útba esik, aztán az emlékmű. A kálvária staciói nagyon szépen kidolgozottak, csak éppen a nagy bőkős gaztól nem lehet mozdulni. Ládával minden rendben volt.
Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Félévszázad után végre igazából megismerhettük a falut, mlynek mindig csak a főút menti részét csíptük eddig. Most megismerhettük templomát, mely egykor a központ lehetett, és az igényes kálváriáját. Ezzel kezdtük a begyűjtést, majd visszaereszkedtünk a cukihoz, mely igen népszerű volt e szép tavaszi délutánon, így népes nézőközönség előtt csúsztunk másztunk a műtárgy körül, míg végül meglett az előtag is. A műtárgyat sem ismertük eddig, pedig kismilliószor robogtunk el mellette. Nagy örömünkre szolgált, hogy mélyebben megismerhettük ezt a falut. Köszönjük.
Halló!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Először a 2. pontot kerestük meg, de sajnos a láda az egyértelmű rejtekből eltűnt. Talán a frissen végzett fűnyírást végzők áldozatául esett. Az 1. ponton lévő jelszórészlet után adódott egy ötletünk, ami helyesnek bizonyult, így a jelszót sikerült kitalálnunk. [Geoládák v4.2.6]
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.Az első pontot elég nehezen sikerült megtalálni de a másodiknál nem volt semmi gond. A kálvária nekem tetszett.
[g:hu+ 2.10.16]