Elhelyezés időpontja: 2014.03.02 15:00
Megjelenés időpontja: 2017.05.01 10:43
Utolsó lényeges változás: 2020.04.14 19:20
Utolsó változás: 2020.06.29 15:25
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Pomisa
Ládagazda: Pomisa Nehézség / Terep: 3.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 153, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
WAP:
A 15x10x6 cm-es ládát a forrástól 50 m-re K-re a vízmosás oldalában fatönk odvában találod. A támasztó követ ne vegyétek ki a helyéről! Esős időben a terep 4.5-es!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Kárászon a Fürdő utcába kell menni egészen idáig: N 46° 15,664' E 18° 19,323' 238 m [GCdefo+parkoló] itt lehet parkolni. Innen kövessük a sárga kör jelzést! Pár perc múlva megérkezünk a forráshoz. A túra hossza oda-vissza 500 m.
Kárász története
Kárász és környéke már az őskorban lakott hely volt, később a rómaiak is megtelepedtek a környéken. Erre utalnak az itt talált csont-és kőszerszámok, római kori leletek.
A település nevét az oklevelek 1325-ben említették először Karaz néven.
1439-ben Albert magyar király egyik oklevelében volt említve a település neve egy panaszüggyel kapcsolatban.
1542-ben a pécsi püspökség birtokaként szerepelt.
A török időkben a falu is a török dúlások áldozatává vált a szomszédos Máré várával és a környező településekkel együtt, azonban rövidesen újranépesült.
1703-ban Kárászt I. Lipót császár a pécsi püspöknek adományozta.
1720-ban az addig Tolna megyéhez tartozó falu Baranya megyéhez került.
1723-ban a település székesegyházi és szemináriumi birtok lett.
1800-as évek közepétől a szászvári körjegyzőséghez tartozott egészen az 1930-as évekig.
Kárásztól keletre, a Sárga sáv jelzésű turistaútvonalról a volt strandnál leágazó 200 m hosszan vezető Sárga kör jelzésen közelíthető meg a forrás. A völgytalpon jelentkező forrás aknás kiépítésű betonból készült építménnyel rendelkezik. Kifolyócsöves forrás, gránit névtáblával ellátva. Korábban a forrás vizét csővezetéken át a strandig vezették, mert ezzel a vízkifolyással töltötték fel a medencét. Állandó kifolyású forrás, hozamát 1-30 liter/perces értékek jellemzik. A forrást Völgyi-csörgének is nevezik, a közeli patakról. Régen a Sárga sáv jelzésű turistaútvonal közvetlenül a forrás mellett haladt el.
A forrást 2010-ben Biki Endre Gábor felújította.
Sikeres megtalálást kívánunk:)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Sajnos a fatönk egy része a megkapaszkodásom végett szétesett probáltam a láda gazdát elérni sikertelen volt. igy a ladát a kitört fatönk mellé tettem vissza fa takarásában. [Geoládák v3.12.10]
Először a forráshoz vezető jelzett ösvényt kell megtalálni - első ránézésre több lehetőség is szóbajöhet - a forrástól balra eső lesz az igazi. A patak épp csak hogy létezik, sok helyen csak kisebb-nagyobb dagonya jelzi, hogy itt egy vízfolyás lenne.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.16]
Kellemes kis erdei séta. A leereszkedés a forráshoz, csúszós, sáros időben tényleg nehezebb lehet, de most jól boldogultunk vele. Köszönjük a rejtést !
Mx5 tour-os találat. Kulacsokat megtölteni nem tudtuk a régi fürdő környezete fantasztikus. Üljetek le és engesjétek szabadjára a képzeleteteket!
köszi a rejtést a ládát hozott ide! [Geoládák v3.11.3]
Kellemes kis séta volt a ládáig. Nagyon nyugis a hely.
A láda rendben a helyén van. Egy kicsit megtévesztett az esőben 4,5-es nehézség, ezért jól megmásztam a rézsűt. De a mederből ki sem kell menni. Ez nem hiszem, hogy nehéz lenne esőben sem. Köszi a rejtést.
mmlxxiv.
HEURÉKA! Köszönöm a rejtést! Szeretem ezeket a falusi strandokat, még ha elhagyott is ( Hollókő,
Bodajk). Előcsalogatja az ember lelkéből a nosztalgiát. [Geoládák v3.11.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Gyönyörű útvonal vezetett a ládához, nagyon hangulatos, madárcsicsergős kis túra volt. Így tavasszal különösen szép. Köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.10.5]
Mecseki ládázás alatt kerestük fel a ládát kitkat0123, tabletta és fa-peti társaságában. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. Ma Komló és Kelet-Mecsek környékét jártük be ládák és szép helyek után kutatva. Hideg, de szép napsütéses idő volt, jólesett a kis kirándulás. Gyorsan meglett a láda.
Köszönöm a rejtést!
Az egykori fürdőnél parkoltunk: a füvet teljesen széttúrták ott a vaddisznók. Egyébként érdekes volt belegondolni, milyen lehetett itt régen az élet, amikor még működött. Odafelé a patakvölgyben mentünk (láttuk a cső maradványait is, amin a vizet a fürdőhöz vezették), de visszafelé észrevettük, hogy kicsit följebb egy jól járható ösvény vezet. Így a 3,5-ös terepet túlzásnak érzem. És igen, a rejtő fa már nem olyan, mint a képen, csak a tuskója van meg.
Kicsit kalandos a forráshoz vezető ösvény, de leküzdhető. A forrásnál a két betonkocka nem csábított közelebbi ismerkedésre. A láda facsonkban rendben. Érdekes lehetett az egykori fürdőélet, ma inkább hajléktalantanyának tűnik az épület.
A Kelet-Mecsek északi oldalának szentelt nap 7(+1) ládával.
Az eddigi kihívások után némi pihentető találatok következtek.
A legnagyobb fejtörést az indulás jelentette. Nem kell megijedni, az út a kidőlt fenyő mögött, a patak bal oldalán vezet.
Kelet-Mecseki túránk során a Csepegő-árok után jöttünk a forráshoz, ami egy szép vadregényes, mély völgyben található. A rejtekadó fához nem volt könnyű a csúszós, meredek oldalon feljutni, de a láda könnyen meglett. Köszönet a rejtésért.
Kesserkutyák csendben várakoztak, míg én bénáztam a mélyben. Végül párom jött le és lépett fel, ami nekem nem ment, neki csak egy lépés :). Ami megzavart, hogy a rejtek egy fa; ez bizony már csak tuskó, pókfóbiások ne jöjjenek ide! Mentünk volna tovább, de szép csendben elkezdett esni az eső, pedig az időjósok tegnap még szép napos időt ígértek mára! A forrás alig adott vizet, köszönhetően a csapadéktalan nyárnak.
Majdnem az ajánlott parkolóig beautóztunk. Onnan már csak egy rövid séta. Szerencsére elég jól járható a völgyben futó turista út. A rejtést az avatott szem könnyen felfedezi.
GCTOUR-on, már a vége felé Csabával és Attilával (Csaba és családja). Itt már örültünk, mert aszfalton gurultunk. Megálltam a medencénél és Csabiék őrizték a bringát, amíg beszaladtam a dobozért. A fa a túloldalon van. Pici keresés után meg is lett. Köszönöm a rejtést!
A gyenge GPS-jel és a mobilnet hiánya miatt, csak otthon vettem észre, hogy valószínűleg rossz fákat kutattam át.
Kérem a Rejtőt, hogy a fotó alapján fogadja el a találatot!
Üdv: foxfoxfox
Jó kis hely, korrekt rejtés, tetszett. A meleg időben az esélyes zápor épp a doboz megtalálása után ért el szerencsére volt hova beállni, de kicsit várni kellett a továbbhaladással.
Mecsekjáró nap végén, már erős szürkületben jutottam idáig. Maga a forrásvölgy talán tényleg nem olyan látványos, de a régi strand körül érdemes szétnézni. Ja, és a láda csak a kép alapján található meg, mert a koo. nem éppen oda mutat.
Valamikor ide rejtettem a forrásvadászt. Már akkor megállapítottam, hogy a forrás nem alkalmas állandó láda rejtésére, mára a helyzet csak rosszabbodott :-(
Ezen a környéken minden völgy szép, így ez is az. Ennél a forrásnál viszont sok jóval esztétikusabb is van. Kárász történetének vázlatos leírása helyett jobban illene a ládaoldalra a strandfürdő története és elférne egy személyes hangvételű rész is, ami magyarázatot adna arra, hogy miért érzett a rejtő késztetést, hogy pont ide rejtsen. Pl.: Gyermekkoromban a nyarakat a nagymamámnál, Kárászon töltöttem. Akkor javában működött a strand, sőt lángosos is volt. Bár a stand vizének hőmérséklete sosem emelkedett 16 °C fok fölé, lilára vált ajkunk, hidegtől reszkető testünk ellenére is úgy imádkoztak ki minket esténként a vízből. - valami ilyesmi, vagy bármi más, amit élmény olvasni. Nekem így a ládaoldal száraz, házi feladat jellegű és pont arról nem tudok meg semmit, ami megragadta a fantáziámat.
A Kelet-Mecsek szép kis völgyét mutatja meg a láda, az én fantáziámat is megmozgatta a továbbhaladás, de most bringával voltunk.
A rejtés rendben, a leírásban bizony lenne helye, hogy milyen volt a retro kárászi strandélet.
Egy remek nap kezdetén egy remek helyszín megismerésével lettünk gazdagabbak. Mánfa környéke volt a mai célpontunk, ezért ma nem mentünk itt tovább de egyszer még egy felfedező túrát megérne a völgyben tovább haladás. A Zsidó-pokol nevű helynél egy hónapja ezt megtettük és találtunk járható utat a legközelebbi jelzett útig. Köszönjük a lehetőséget.
Pécsről hazafelé tartva ugrottam be ide. Úgy terveztem, hogy a GCMT01 ládát is begyűjtöm, de itt már derékba kaptam az esőt. Gyors találat után húztam inkább haza.
[g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Mikor megjelent már sejtettem hogy találkoztam ezzel a ládával, mikor odaértünk be is bizonyosodott.
Most akkor kié a piros 1?
Én csak a megjelenés után találtam meg elsőként.
Természetesen a mostani bejegyzésem is ott van a régi alatt.