Elhelyezés időpontja: 2014.04.15 16:00
Megjelenés időpontja: 2014.04.15 16:25
Utolsó lényeges változás: 2014.04.15 16:25
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: totzoli65
Ládagazda: totzoli65 Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2500 m
Megtalálások száma: 238 + 3 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2014-05 volt 12 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
WAP-barát leírás:
A láda Hódmezővásárhely közelében, a 47-es úttól nem messze, a Tiszához egészen közel található. A láda egy 15*15*7 cm doboz a híd alatt.
Az objektumba a bejutást a gát túloldalán lakó Nagy Sándor szivattyúőr telefonos bejelentkezés, egyeztetés után, "emberi időben" tudja biztosítani.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Arra kérném a megtalálókat, hogy a ládát gondosan rejtsék vissza! Ne adjunk esélyt az illetéktelen megtalálásnak azzal, hogy úgy rejtjük vissza a cache-t, hogy kilátszik valamelyik része. A környék horgászok által sűrűn látogatott. Akinek van GPS-e, úgy is megtalálja.
FIGYELEM!! Az árvízvédelmi töltésre csak "töltésjárási engedéllyel" szabad gépjárművel behajtani(ekkor akár drive in a találat), kerékpárral és gyalogosan szabadon használható!
"Töltésközlekedési engedély" információ: a folyószakasz az ATI-VIZIG területe, engedély tőlük szerezhető be. Bővebben
Hódmezővásárhelyről a Zrinyi utcán kifelé (Bodzási út végén) leparkolva kb. 2,5 km sétával megközelíthető, és még a GCSUI1 is útba esik!
Az Algyői híd felől érkezve végig aszfaltos töltéskoronán közelíthető meg a szivattyútelep, minden évszakban.
Információ: 06/30/621-63-00 Nagy Sándor szivattyúőr, telefonos egyeztetés után biztosítja az objektum ingyenes megtekintését, és "idegenvezetést" tart.
A láda eltűnése esetén a szivattyúőr megadja a jelszót.
Érdemes távcsővel, fényképezőgéppel felszerelkezve érkezni, mert minden évszakban gazdag madárvilág figyelhető meg, valamint a horgászok kedvelt helye is ez a folyószakasz.
A HÓDMEZŐVÁSÁRHELY-LÚDVÁRI SZIVATTYÚTELEP
A szivattyútelep jellegzetessége a kettős működés. A 79-es Tisza bal parti, Tisza-Maros-zugi belvízrendszer vízelvezetését végzi, az érkező vizeket emeli át a Tisza folyóba és a hódmezővásárhelyi öntözőrendszert látja el vízzel.
1947. május 15-én Tildy Zoltán köztársasági elnök avatta fel a Hódmezővásárhely-lúdvári reverzibilis szivattyútelepet. Majd 50 évvel később a szivattyútelep rászolgált a korszerűsítésre. Ennek 1975-tól folyó munkálatai 1997-ben fejeződtek be, az ünnepélyes üzembe helyezési eljárásra május 15-én került sor.
A múlt század utolsó évtizedeiben a mélyfúrású kutak vize csak korlátozott lehetőséget biztosított az öntözés fejlődésének, ez a vízhiány később tovább fokozódott. Megszüntetésének lehetőségét az 1937. XX. törvénycikk adta meg azzal, hogy elrendelte olyan szivattyútelep építését, mely a belvízhálózat nyári vízhiányát Tisza vízzel pótolja.
A Hódmezővásárhely-Lúdvári szivattyútelep építése 1942. július 9-én kezdődött a Magyar-Királyi Országos Öntözésügyi Hivatal beruházásában. Az építést a Zsigmondy Béla Rt. végezte. A gépészeti és elektromos berendezéseket a Ganz- és Társa RT. gyártotta és szerelte. Az építésvezető Bartsch Lajos magyar királyi mérnök volt. A kivitelezés a háborús évek alatt többször szünetelt, bár a műtárgy munkák 1943. májusáig elkészültek. A további felépítményi, gépészeti és elektromos munkákat 1947-ben fejezték be, az első szivattyúegység ünnepélyes üzembe helyezésére 1947. május 15-én került sor Tildy Zoltán akkori Köztársasági elnök személyes közreműködésével.
A szivattyúházat süllyesztett kútaknára alapozták, mely a szivattyúk befogadására szolgáló szívóaknából és az árvízszint feletti magasságban elhelyezett gépházból áll. Az állványra felfüggesztett kútcsonkot az állvány építése előtt a Tisza közel vízszintesre kotort 70,33 m.Bf. szintű fenékszintjére eresztették és a kút belsejében gépi kotrással addig süllyesztették, amíg a vágóél a 63,63 m.Bf. síkot elérte. Süllyesztés közben a kútpalást felső nyílásának peremét 50 cm magas rétegek ráfalazásával mindig 77,83 m.Bf-i síkon tartották. Miután a kút a terv szerinti 63,63 m.Bf-i szintre süllyedt, 65,10 m.Bf. szintig vízalatti öntött betonnal töltötték ki. Ez után 63,13 m.Bf. szintig sovány betonnal feltöltötték, majd végül 69,63 m.Bf. szintre vízzáró padozati beton készült. A süllyesztett kútcsonkra egészen 77,83 m.Bf. magasságig, ami a gépterem padlószintje, megépítették a kútpalástot. A gépterem padlószintje feletti lapostetős magasépítmény zárja le az épületet, körben klinker-téglával burkolt, nagy üvegfelületek tagolják. Az akna felmenő része válaszfalakkal két kamrára és a kamrákat oldalról majdnem teljesen körülvevő a Tisza vízterével összeköttetésben álló cellákra van osztva. A cellák 3 db közbenső födémmel 4 emeletre tagozódnak. A két kamra válaszfalán az árvízszint feletti magasságban egy átömlő nyílás van, amely a két lépcsőben való belvízkiemelés esetén, mint túlfolyó is szolgál
A kútaknához csatlakozó gravitációs - nyomócső reverzibilis, 4,2 m3/s öntözővíz, valamint 2,35 m3/s belvíz gravitációs vezetésére alkalmas. Hossza a hullámtéri és a védtöltés alatti szakaszt is figyelembe véve 117,15 m. A szivattyúkhoz csatlakozó nadrágcső utáni 20 m-es rész 10 mm vastagságú vascső, melynek belső átmérője 1800 mm. A további szakasz három dilatációval osztott 1800 mm belső átmérőjű vasbetoncső. A védtöltés alatti átvezetés mindkét oldalon Réthy kapuval zárható. A vízoldali elzáró szerkezet kezelőpillérben van elhelyezve.
Az árvízvédelmi töltés és a szivattyúház között kezelőhíd épült, melynek pályaszintje 85,86 m.Bf alátámasztása 3 db síkalapozású pillér, melynek alapjai ugyanazon a síkon fekszenek, mint a nyomócső szerelőbetonja. Mindhárom pillér jégtörő élekkel van ellátva
Forrás: Alsó-Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság története, Vízpart folyóirat
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda újra a helyén van! További jó keresést! Csak egy pillantás a gátról, ennyi fért bele. Dóra mama az autóban maradt. O5&U38&D70 [Geoládák v3.12.10]
Köszönjük a rejtést. A vasút felől 7,5 km oda-vissza, kétszer olyan hosszú mint a GCsui1 felől - ha sietsz, ne erről közelíts. Viszont innen láthatod a Tiszát, meg az állatvilágot.