Elhelyezés időpontja: 2014.03.31 00:00
Megjelenés időpontja: 2014.04.22 17:18
Utolsó lényeges változás: 2014.04.25 15:42
Utolsó változás: 2020.10.23 05:59
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: halindaattila
Ládagazda: halindaattila Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 90 m
Megtalálások száma: 260 + 1 sikertelen, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
Wap: A hagyományos láda (10 x 15 x 5 cm-es konyhai doboz) egy jázmin bokor ölében, földközelben található
Nyitva tartás: Április 1 - Október 31-ig: Kedd-Vasárnap 9.00-17.00-ig
November 1 - Március 31-ig, érdeklődni Venczel Zoltánnénál, aki 5 perc alatt ott tud lenni, ha megbeszélitek!
Szabolcs, Dózsa György út 14. Telefon: 06-30/399-56-13
Arra kérek mindenkit, hogy ne keressetek alternatív bejutási lehetőséget sehol a ládához, mert az épületet és a parkot riasztórendszerrel védik, amit a kapun kívülről távirányítóval hatástalanítanak.
A források tanúsága szerint a Rákóczi-szabadságharc ideje alatt települt át Szepes megyéből a Mudrány család első kimutatható, borkereskedéssel foglalkozó tagja. A család leszármazottja Mudrányi András gyermektelen lévén a kúriáját a református egyházra hagyta. Az egyház birtokában volt, 1977-ig parókiaként és szolgálati lakásként, majd a műemléki helyreállítás óta, 1980-tól a nyíregyházi Jósa András Múzeum iparművészeti gyűjteménye egy részének enteriőrszerű bemutatására szolgál. A kúriát 1987-ben műemlék jellegű épületnek nyilvánították. Az itt bemutatott kiállítás a XIX. századi vidéki nemesi élet mindennapjait, keretét, tipikus lakáskultúráját mutatja be.
Kúria felépítése
Az épületet a XVIII. század végén emelték, a kelet-magyarországi nemesi kúriák jellemző stílusjegyeit viseli magán. Alaprajza szimmetrikus haránt tengelyétől jobbra és balra azonos nagyságú és elrendezésű helyiségek sorakoznak. A zárt előtérből a középső ajtón az egykori fogadószobába, egyben az ebédlőbe, míg a többi a hajdani hálóhelyiségekbe irányította a látogatót, s végül ezek által közrefogva még egy férfi, illetve egy női nappali szoba található, amely vendégszobaként is funkcionált. A konyha és a zárt előtér kivételével valamennyi helyiséget freskóval díszítettek, a más és más kerettel övezett színes mennyezet négy sarkában a hun-magyar történet, illetve a magyar történelem kiváló személyiségeinek portréi tűnnek a szemünkbe, melyek egy részét a műemléki helyreállítás hozta a napvilágra.
Kiállítás
A Castellum projekt keretében egy új, négytermes enteriőr kiállítást valósítottak meg a kúriában, mely a XIX. század végi, XX. század eleji köznemesség kultúráját és tárgyi emlékeit kívánja bemutatni a nagyközönségnek. Ezen belül egy XIX. századi ebédlő, előszoba, férfi dolgozószoba, valamint egy női enteriőr került kialakításra, mely az iparművészetben oly nagy népszerűségnek örvendő biedermeier, valamint az azzal a még együtt élő korábbi korok művészeti, iparművészeti stílusaival ismerteti meg a látogatókat. A négytermes enteriőr kiállítás mellett két teremben a kúria, és a földvár történetét, valamint Szabolcs község múltját bemutató tematikus tárlat várja a látogatókat.
A kiállítások tervezésénél nagy hangsúlyt kapott az interaktivitás biztosítása. A látogatók az érintőképernyős számítógép segítségével részletesen megismerkedhetnek a kiállításban elhelyezett műtárgyakkal, és a terepasztalon még földvárat is építhetnek.
Az újjá varázsolt Mudrány-kúria a szabolcsi földvárral, az árpád-kori templommal, Szabolcs vezér szobrával és a Tisza partjával igazi turisztikai látványosság, amely bőséges és tartalmas programot kínál egy egész napos kiránduláshoz.
Forrás: A kiállítás keretén belül megtalálható tájékoztató táblák.
Ez a láda kettő az egyben. A geocaching és a GPSGames-es 2014 évi húsvéti ládasorozat egyik tagja, tehát a jelszavak is egyeznek.
Kívánok mindenkinek kellemes időtöltést, és ládavadászatot! Attila
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönöm a lehetőséget.Sajnos későn értünk a kúriához így már nem tudtunk bemenni. Jó volna ha a kúrián kívül lenne elhelyezve pót jelszó hogy a későn érkezők is tudjanak logolni. Szeretném kérni a képek alapján a találat elfogadását.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Szerencs, Tokaj, Sárospatak körül ládázgatás csavargás alkalmával.
Külön köszönet a gondnok hölgynek, aki a kedvünkért kinyitotta az éppen bezárt kaput.
Pótjelszó nem ártana a nyitvatartási időn kívüli látogatóknak....
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Szépen felújított a kúria, sokat mesélt a hölgy, aki később átkísért minket a látogatóközpontba is, ahol láthattuk a földvár történetét.