Ne a nagy falon keresd a ládát hanem a kör alakú bástyák maradványai közül a zászló rúdhoz közelebbiben, egy kerek lukban.
A Cserhát egyik szép - és eléggé magasan fekvő - várát látogattuk ma meg. Kedvelt kirándulóhely, bár talán kevésbé ismert. A vár mellett andezit-ömlést is láthatunk, érdemes megnézni.
A geoláda a megszokott konyhai műanyag doboz, a vár egy kör alakú bástyájának oldalában, egy üregben van, kövekkel teljesen letakarva. Bozót- és avarharcra nincs szükség...
Mi a vízműnél hagytuk az autót, innen kb. 2.4 km-es túra.
A GPS magasságmérője többet mutatott, mint a térképen van, de ez most nem lesz megtévesztő.
---------------------------
A ládát ma újratelepítettük! Fehér doboz, fehér fedéllel a régi helyén várja a keresőket!
2005.11.20
-----------------------------
Dobozcsere, takarítás, töltés. Kékfedelű lett a láda.
2010.05.24 16:00
-----------------------------
Dobozcsere, log rendben, rejtés rendben, sok sikert a kereséshez!
2012.04.30 15:50
------------------------------
Karbantartás. A doboz a helyén, a régi betelt logokat elvittem, kitakarítva felújítva várja a látogatókat.
Új képeket tettem fel a rejtekről, ami változatlan helyen van.
Ne a nagy üregben, hanem annak bal lábánál keresd két tenyérnyi kővel takart kicsi üregben!
2018.09.20
A vár rövid története:
A vár építőjének nevét és keletkezési idejét nem ismerjük.
Okleveleiben, első ízben egy 1301-ben kelt iratban szerepel "Castellanus de Zonda" alakban, majd 1326-1329-ben, amikor a Balog nembeli Széchy Miklós fia Pétert említik várnagyának, aki egyben Nógrád vármegye főispáni tisztét is viseli.
Zsigmond király 1387-ben "Castrum Zonda"-t a Csetneki családnak, majd 1424-ben feleségének, Borbálának adományozta, aki viszont Farkas László budai polgárnak zálogosította el. Tőle visszavéve pedig a zálogösszeg kifizetésének kötelezettsége mellett Zágorhidi Demeternek adományozta. I. Ulászló királytól 1440-ben Rozgonyi Simon egri püspök és testvérei István s György, fele részben pedig nánai Kompolthy Pál szerezte meg. Bár őket 1441-ben a birtokba be is iktatták, 1465-ben a Lábatlaniak adják el 3000 forintért az esztergomi érseknek. Ennek ellenére 1466-ban a király parancsára Kollár Péter zálogbirtoka lett, majd 1474-ben a Báthoriak kezére került. A Zágorhidi Tárnok család szerette volna visszaszerezni a várat és uradalmát, ezért 1504-ben pert indított az esztergomi érsek ellen, de feltehetően eredménytelenül.
A hódoltság idején 1544-ben Mehemed budai pasa Nógrád várat, majd 1546-ban Szanda várát is elfoglalta. Az 1549-50. Évi török zsoldjegyzék szerint 235 főnyi őrsége volt. Mohamed aga várparancsnok vezetése alatt, 1550-ben pedig a híres Hubiar aga a parancsnoka, aki 1550-ben a bujáki vár alatt vívta meg vitézi párbaját Kapitán György hollókői várkapitánnyal.
A várat váratlan rajtaütéssel 1551-ben Horváth Bertalan balassagyarmati kapitány foglalta el, aztán felgyújtották és lerombolták. Ezután már többé nem is épült fel.
(forrás: http://syrius.elte.hu/varak)
Érdemes felmenni, csodálatos a környék, a kilátás. Remek szeder, kökény, csipkebokrok kisérnek végig!
OKT közben tettünk ide kitérőt szdia0810-zel. A leírás és a képek alapján kerestük a ládát a kör alakú bástyán belül, de csak egy fura fa dobozt(?) találtunk a gödörben. A fotók alapján kérném elfogadni megtalálásnak. [Geoládák v4.4.1]