Rövidesen véget ér jobb oldalon az erdő és a betonútnak is már látszódik a vége. Itt érdemes hagyni az autót. N 46° 4,105' E 18° 59,614' 98 m [GCREK+parkoló] Innen félórás sétával érhetsz el a kápolnához. Ha terepjáróval érkeztél, és a közelmúltban nem esett eső, akkor megpróbálhatsz a saját felelősségedre továbbmenni, földúton egészen a kápolnáig el lehet jutni, de innentől sok a kátyú!
A megállóhelynél fordulj jobbra, és haladj a szántóföldön átvezető földúton! A N 46° 3,967' E 18° 59,087' 96 m [GCREK+egyenesen] pontnál mintha szűkülne az út, beér az erdőbe, de ne kanyarodj le, haladj tovább egyenesen!
Ezen az úton haladj tovább egyenesen! Jobbra akácfák, balra búzatábla, majd beérsz az erdőbe, és téli hónapokban már látod is a kápolnát.
Megközelíthető kerékpárral is, például bajai indulással. Vaskútig szinte végig kerékpárúton lehet haladni, onnan pedig elég gyér a forgalom. Nagy sárban az út legvégén esetleg tolni kell.
Református erdei kápolna
Gara, Vaskút és Csátalja falvak között, akácos és rétek ölelésében találhatjátok ezt a kápolnát. 1994-ben épült, a húszéves születésnapján szeretnénk ezzel a ládával köszönteni.
Formája
Az épület formája hal alakú, a hal orrán egy kereszt alakú ablak helyezkedik el, a hal farka a torony, rajta a nyolcágú csillaggal. A kápolna alaprajzilag is és térben is halat ábrázol.
A hal őskeresztény szimbólum, görög elnevezéssel ikhtüsz, mely mozaikszó is egyben: Jézus Krisztus Isten Fia Megváltó, emiatt az ókeresztény korban titkos jelképe volt a keresztényeknek.
A csillag hagyományosan kálvinista jelkép, a bölcseket vezető csillag nyomán a vezetés, az útmutatás szimbóluma, a református templomtornyok dísze.
A hal-alakból adódóan a tetőzet gerendái kitérő egyenesek, így a torony minden irányban ívelt, úgynevezett nyeregfelület. Két oldalán hat-hat különböző méretű ablak található, elöl a kapu fölött egy kör alakú, hátul alul egy kereszt, fölötte pedig egy háromszög alakú ablakon át árad be a fény.
Története
A Gara-Vaskút-Csátaljai Református Missziói Társegyházközség kárpótlásként kapott az erdő közepén egy meteorológiai állomást. Fekete Ágnes, a gyülekezet akkori lelkésze vezetésével az épületegyüttest táborhellyé alakították át. Éveken át hittanos csoportok, sérült emberek, gyülekezeti közösségek töltöttek egy-egy nyári hetet az erdőben. 1993-ban fogalmazódott meg a gondolat, hogy szükség lenne egy olyan helyiségre, amely alkalmas nagyobb csoport befogadására, ebből született a kápolna építésének gondolata. A BME építész szakos hallgatói körében tervpályázatot írtak ki. Macskási Réka nyerte el az első helyet.
Az építkezés 1994 júniusában kezdődött egy garai vályogház bontásával. A házból nyert vályogtéglák, gerendák és cserepek lettek az építőanyagok. Az építkezést építészhallgatók vezették, a tábor lakói, a lelkésznő barátai, és a garai Egészségügyi Gyermekotthon lakói voltak a munkások, garai és csátaljai kőművesek és ácsok fizetség nélkül végezték a szakmunkát. Középiskolások dagasztották a sarat a vályogtéglákhoz, bölcsész szakos egyetemisták fűrészelték a tetőléceket (egyesével méretre vágva), egyetemi tanárok, diákok és értelmi sérült fiatalok heteken át pucolták a cserepeket, adogatták a téglát, hordták az anyagot.
Július elején álltak a falak, augusztusban elkészült a tető, egy szeptemberi hétvégén a padló, és 1994. október 8-án megtartották a hálaadó istentiszteletet.
Az építkezés költségvetése talán sok mindent elárul:
30.000 Ft - a bontandó ház
30.000 Ft - Trabant, amely a teljes logisztikát biztosította
30.000 Ft - tetőlécek
30.000 Ft - Stihl-fűrész a tetőlécekhez
30.000 Ft - kapu.
Minden más adomány, ajándék és önkéntes munka.
A tábor több éve már nem üzemel, a kápolna üresen áll, alkalmanként esküvőket, keresztelőket tartanak benne, kiránduló és zarándokcsoportok keresik fel.
Az évek során a cserepek lepotyogtak, a vakolat leomlott, az ablakok betörtek...
2020. nyarán az egykori építők gyermekei a barátaikkal teljesen felújították a kápolnát. Július 24-én tartották a hálaadó istentiszteletet.
A felújításról készült videó itt látható: A felújításról készült egy videó.
Egyházi vonatkozások
Tudomásunk szerint ez az országban az egyetlen református kápolna. Igaz, sok szempontból az ökumenét is hirdeti. Számtalan katolikus fiatal segítette a református kápolna építését. A csillagot - a református jelképet - a vaskúti katolikus egyházközség létrájáról tette fel egy katolikus kőműves. Sok-sok gyertyát láttak és sok-sok katolikus dalt hallottak a vályogfalak, a kereszt alakú ablak is szépen megfér a csillag alatt.
Miért érdemes ide eljönni? A csendért, a madarakért, a nyulakért és az őzekért, tavasszal a bodza és az akácvirág illatáért, na, meg a kápolnáért.
Álmod úgy valósul meg,
Ha apránként építesz
A sok kicsi, sokra megy,
Így gyarapszik a műved.
Életed éld szabadon
Szánj időt a szépre!
Ne sokat tégy, de azt jól,
S öröm lesz a bére.
Kőre követ nap mint nap,
Titkod lassan érik.
Így növekszel nap, mint nap,
Míg elérsz az égig.
/Donovan: Napfivér, Holdnővér c. film dalszövege. Rendező: Franco Zefirelli/
Kalandor és romantikus kessereknek javasoljuk, hogy felhőtlen, csillagos nyári éjszakán keressék fel a helyet. Csend van, sötét, és a Tejút földtől földig látszódik.
Forrás - helyett
Köszönjük mindazoknak, akik adatokat és képeket bocsátottak a rendelkezésünkre,
első sorban Peck Tibornénak és Barna Dánielnek.'
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Most már családi hagyományt teremtve keressük fel a kápolnát, immáron 3.alkalommal. Pontosan 2 évvel ezelőtt kezdtünk el Geocaching-elni.
A logfüzet eléggé tele van. 1 héten belül viszek ki egy újat. A láda gazdával egyeztettem. [Geoládák v3.12.10]
Tegnap volt az 50. születésnapom! Ezen jeles alkalomból adtam magamnak 2 nap szabadságot, és eljöttem begyűjteni a környékbéli ládákat.
Hosszabb séta, a GC4619 után érkeztem. Bár itt már homokos volt az út, ellentétben az előző helyszínnel, az újra megerősödő esőben nem mertem bevállalni autóval az off-road megközelítést. Amíg még keménynek tűnt a homok, bemerészkedtem, de a magaslesnél úgy döntöttem, nem kockáztatok, és letámasztottam az út szélére a gépet. Mint utóbb kiderült, ez egy nagyon jó döntés volt, mert beljebb már latyakos és laza volt a homok, később pedig agyagossá is vált, és csúszós, sáros lett az út. Gumicsizmában, és esőkabátban közelítettem meg a célterületet. Odafelé úton összefutottam egy kevésbé ravasz rókával. Bár az összefutás csak az én részemről volt elmondható, mert ő csak békésen oszladozott a fűben.
A kápolnához közeledve gépi, és ember hangokat hallottam a közelből, de látni nem láttam semmit a fák miatt. A kápolna meglehetősen formás tetőszerkezettel rendelkezik, viszont rá férne egy alapos tatarozás. Miután megtaláltam a ládát, és logoltam az esőben, megnéztem belülről is az építményt. A belseje sokkal csinosabb, mint kívülről. Nagyon klassz a farönkökből kirakott padlózata. Furcsa volt viszont, hogy teljesen üres belülről. Még egy oltár, vagy egy kereszt sem volt benne.
Visszafelé menet egy terepjáró állt meg mellettem, és kiugrott belőle egy idősebb fószer. Nagyon el akart beszélgetni valakivel. Érdeklődött, mi járatban vagyok errefelé. Mondtam, hogy a kápolnát jöttem megnézni. Kérdezte, hogy aztán mit lehet azon nézni? A szeme akkor kerekedett el csak igazán, amikor megtudta, hogy ezért egészen Budapest mellől autókáztam el idáig. Mondta, hogy nemrég egy hölgy jött ide Szegedről, és elakadt a sárban, ő rángatta ki a terepjárójával. Különben nagyon kedves volt. Mondta, hogy itt lakik nem messze a tanyán. Gondolom, onnan hallottam a hangokat. Invitált, hogy látogassam meg őket nyugodtan, ha legközelebb erre járok. Volt vele egy egészen sötét bőrű fazon is, de ő is nagyon barátságos volt. Elköszöntünk, ment mindenki a maga útjára.
Szépen visszasétáltam a kocsihoz. Mire visszaértem, lepucoltam magam, és indultam, láttam a visszapillantóban, hogy jön az imént látott terepjáró mögöttem. A kijáratnál félreálltam, ő intett, és elhúzott.
Összességében tetszett a hely! Köszönöm, hogy megmutattad!
Motorozás közben elkövetett ládakeresés. A süppedő homok miatt nem mentünk be motorral, így egy kis séta is belefért a ládáig. Hangulatos kis kápolna. Nem volt bezárva, csak egy téglával van kitámasztva az ajtó. A logbookban nem sok hely van, hamarosan betelik.
Azt hittem a motorral el tudunk menni a kápolnáig,de a betonút vége után nem sokkal elég mély homokos út van.Nem tudva mennyi ideig ilyen,így inkább félreálltunk és inkább a gyaloglás mellett döntöttünk.Utána már keményebb volt a föld,de hamar megjártuk így is.A kápolna ajtaja nem csukódik a kilinccsel csak egy tégla támasztja,így be is néztünk.Visszafelé egy kis nyuszival találkoztunk,aki már csak akkor futott be az erdőbe,amikor már csak pár méterre voltunk tőle.
Az Anettx féle délről jövő földúton döcögtem be, aztán a kelet felé tartó ládaoldalon javasolton haladtam ki, most száraz időben mindkettő elég jól járható. Már persze, ha nem sajnálod az autódat. Esős időben keletről jobb, mert bár hosszabb, de nagyobb rész burkolt, és csak a maradékot kell legyalogolni.
A kápolna jó állapotban van, ajtó nyitva volt, megért egy látogatást.