A 10x10x5 cm-es konyhai dobozt a kápolna mögött, kivágott fa törzse rejti. Kérlek, gondosan rejtsd vissza!

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Vaskút felől Gara felé haladva a
N 46° 4,836' E 19° 0,675' 95 m [GCREK+bekötőút] kereszteződésnél fordulj jobbra. Ez egy kissé zötyögős, de autóval is járható aszfaltozott út.
Az út itt
N 46° 4,270' E 18° 59,548' 96 m [GCREK+balra] balra fordul, Te is haladj balra, itt már az erdő mellett haladsz.
Rövidesen véget ér jobb oldalon az erdő és a betonútnak is már látszódik a vége. Itt érdemes hagyni az autót.
N 46° 4,105' E 18° 59,614' 98 m [GCREK+parkoló] Innen félórás sétával érhetsz el a kápolnához. Ha terepjáróval érkeztél, és a közelmúltban nem esett eső, akkor megpróbálhatsz a saját felelősségedre továbbmenni, földúton egészen a kápolnáig el lehet jutni, de innentől sok a kátyú!
A megállóhelynél fordulj jobbra, és haladj a szántóföldön átvezető földúton! A
N 46° 3,967' E 18° 59,087' 96 m [GCREK+egyenesen] pontnál mintha szűkülne az út, beér az erdőbe, de ne kanyarodj le, haladj tovább egyenesen!
Ahol ritkul az erdő, és újra szántóföld következik, tiszta időben a távolban látszik Csátalja, kanyarodj jobbra!
N 46° 3,913' E 18° 58,877' 95 m [GCREK+jobbra]
Ezen az úton haladj tovább egyenesen! Jobbra akácfák, balra búzatábla, majd beérsz az erdőbe, és téli hónapokban már látod is a kápolnát.
Megközelíthető kerékpárral is, például bajai indulással. Vaskútig szinte végig kerékpárúton lehet haladni, onnan pedig elég gyér a forgalom. Nagy sárban az út legvégén esetleg tolni kell.
Református erdei kápolna
Gara, Vaskút és Csátalja falvak között, akácos és rétek ölelésében találhatjátok ezt a kápolnát. 1994-ben épült, a húszéves születésnapján szeretnénk ezzel a ládával köszönteni.
Formája
Az épület formája hal alakú, a hal orrán egy kereszt alakú ablak helyezkedik el, a hal farka a torony, rajta a nyolcágú csillaggal. A kápolna alaprajzilag is és térben is halat ábrázol.
A hal őskeresztény szimbólum, görög elnevezéssel ikhtüsz, mely mozaikszó is egyben: Jézus Krisztus Isten Fia Megváltó, emiatt az ókeresztény korban titkos jelképe volt a keresztényeknek.
A csillag hagyományosan kálvinista jelkép, a bölcseket vezető csillag nyomán a vezetés, az útmutatás szimbóluma, a református templomtornyok dísze.
A hal-alakból adódóan a tetőzet gerendái kitérő egyenesek, így a torony minden irányban ívelt, úgynevezett nyeregfelület. Két oldalán hat-hat különböző méretű ablak található, elöl a kapu fölött egy kör alakú, hátul alul egy kereszt, fölötte pedig egy háromszög alakú ablakon át árad be a fény.
Története
A Gara-Vaskút-Csátaljai Református Missziói Társegyházközség kárpótlásként kapott az erdő közepén egy meteorológiai állomást. Fekete Ágnes, a gyülekezet akkori lelkésze vezetésével az épületegyüttest táborhellyé alakították át. Éveken át hittanos csoportok, sérült emberek, gyülekezeti közösségek töltöttek egy-egy nyári hetet az erdőben. 1993-ban fogalmazódott meg a gondolat, hogy szükség lenne egy olyan helyiségre, amely alkalmas nagyobb csoport befogadására, ebből született a kápolna építésének gondolata. A BME építész szakos hallgatói körében tervpályázatot írtak ki. Macskási Réka nyerte el az első helyet.
Az építkezés 1994 júniusában kezdődött egy garai vályogház bontásával. A házból nyert vályogtéglák, gerendák és cserepek lettek az építőanyagok. Az építkezést építészhallgatók vezették, a tábor lakói, a lelkésznő barátai, és a garai Egészségügyi Gyermekotthon lakói voltak a munkások, garai és csátaljai kőművesek és ácsok fizetség nélkül végezték a szakmunkát. Középiskolások dagasztották a sarat a vályogtéglákhoz, bölcsész szakos egyetemisták fűrészelték a tetőléceket (egyesével méretre vágva), egyetemi tanárok, diákok és értelmi sérült fiatalok heteken át pucolták a cserepeket, adogatták a téglát, hordták az anyagot.
Július elején álltak a falak, augusztusban elkészült a tető, egy szeptemberi hétvégén a padló, és 1994. október 8-án megtartották a hálaadó istentiszteletet.
Az építkezés költségvetése talán sok mindent elárul:
30.000 Ft - a bontandó ház
30.000 Ft - Trabant, amely a teljes logisztikát biztosította
30.000 Ft - tetőlécek
30.000 Ft - Stihl-fűrész a tetőlécekhez
30.000 Ft - kapu.
Minden más adomány, ajándék és önkéntes munka.
A tábor több éve már nem üzemel, a kápolna üresen áll, alkalmanként esküvőket, keresztelőket tartanak benne, kiránduló és zarándokcsoportok keresik fel.
Az évek során a cserepek lepotyogtak, a vakolat leomlott, az ablakok betörtek...
2020. nyarán az egykori építők gyermekei a barátaikkal teljesen felújították a kápolnát. Július 24-én tartották a hálaadó istentiszteletet.
A felújításról készült videó itt látható:
A felújításról készült egy videó.
Egyházi vonatkozások
Tudomásunk szerint ez az országban az egyetlen református kápolna. Igaz, sok szempontból az ökumenét is hirdeti. Számtalan katolikus fiatal segítette a református kápolna építését. A csillagot - a református jelképet - a vaskúti katolikus egyházközség létrájáról tette fel egy katolikus kőműves. Sok-sok gyertyát láttak és sok-sok katolikus dalt hallottak a vályogfalak, a kereszt alakú ablak is szépen megfér a csillag alatt.
Miért érdemes ide eljönni? A csendért, a madarakért, a nyulakért és az őzekért, tavasszal a bodza és az akácvirág illatáért, na, meg a kápolnáért.
Álmod úgy valósul meg,
Ha apránként építesz
A sok kicsi, sokra megy,
Így gyarapszik a műved.
Életed éld szabadon
Szánj időt a szépre!
Ne sokat tégy, de azt jól,
S öröm lesz a bére.
Kőre követ nap mint nap,
Titkod lassan érik.
Így növekszel nap, mint nap,
Míg elérsz az égig.
/Donovan: Napfivér, Holdnővér c. film dalszövege. Rendező: Franco Zefirelli/
Kalandor és romantikus kessereknek javasoljuk, hogy felhőtlen, csillagos nyári éjszakán keressék fel a helyet. Csend van, sötét, és a Tejút földtől földig látszódik.
Forrás - helyett
Köszönjük mindazoknak, akik adatokat és képeket bocsátottak a rendelkezésünkre,
első sorban Peck Tibornénak és Barna Dánielnek.'