A Kincskereső-forrás Pécs-Vasastól északnyugatra a Dél-dunántúli Kéktúra útvonalának a közelében fakad. A 13x18x6 cm-es kincsesládát egy fiókban leled.

A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés
A 66-os úton Pécs felől közelítve az Árpádtetőn itt kell jobbra fordulni:
N 46° 7,848' E 18° 15,151' 370 m [GCkncs+kanyarodj]
Itt
N 46° 8,560' E 18° 16,106' 376 m [GCkncs+kereszteződés] a szélesebb út jobbra, lefelé kanyarodik. Ne azt kövesd, hanem menj tovább egyenesen, felfelé, a keskenyebb erdészeti úton, a mindig nyitott sorompón át, egészen az
N 46° 9,196' E 18° 17,043' 387 m [GCkncs+parkoló]ajánlott parkolóig!
Óvatosan autózz/biciklizz, mert az útburkolat helyenként sajnos meglehetősen rossz, kátyúkkal tarkított!
A parkolóponttól a kék sávon

indulj el kelet felé! Ennél a kereszteződésnél is keletnek tarts:
N 46° 9,118' E 18° 17,397' 399 m [GCkncs+kelet felé]! Itt pedig fordulj északnak, lefelé
N 46° 9,090' E 18° 17,605' 394 m [GCkncs+út a forráshoz] a kék körrel

jelzett úton! Hamarosan meglátod a forrást.
A forrásokról
A források haszna nemcsak egy pohár hűs, tiszta víz. Szüntelen csobogásukkal ugyanúgy az erdőhöz tartoznak, mint a madárdal. Legyen bármilyen kicsi is egy forrás, közelében zöldebb a világ, különös mohák, ritkább növények díszlenek. A források a kőzetből kioldott ásványi anyagokat lerakva olykor meghökkentő formákat építenek maguk köré, s a forrásokban lakik az a szívós erő is, mely révén az útjukra engedett patakok mély völgyeket faragnak ki a kemény kőzetben.
Vigyázzunk vizeinkre!
Minden forrás védett! Vigyázzunk a víz tisztaságára és segítsük a forrás karbantartását! Ha forrásnál jársz, távolítsd el az elfolyóba hullott leveleket, ágakat, a felgyülemlett iszapot! Töröld le a tábláról a sarat, mohát, zuzmót! Néhány perces munkával is sokat segíthetsz a forrás tisztán tartásában, mely az erdőt járók közös érdeke. (Az esetleges mésztufa kiválás védett, azokat nem szabad eltávolítani! )
A Mecsek forrásai
A mészkőhegységek mindig kedvező feltételeket nyújtanak a forrásképződésnek. Hazánk hegyvidékei közül a Mecsek különösen elkényeztet minket forrásfakadásai számát tekintve: több mint 1200 vízkifolyás ismert. Jelenleg a kiépített források száma meghaladja a 360-at, ám valóban használható csak 210 darab, ami így is egy jelentős szám, de mutatja azt is, hogy van még feladat bőven.
A forrásépítés mesterei
Az erdőjárás, mint szabadidős tevékenység a 19-20. század fordulóján vált divattá.
Környékünkön a szakszerű forrásépítést az 1890-es évektől a Mecsek Egyesület kezdte el. A forrásfoglalások atyjának később Vitéz Csokonay Sándor (1898-1983) testnevelő tanárt tekinthetjük, aki egymaga kb. 70 forrást épített ki, a saját örömére, a kirándulóknak. A hátizsákjában szinte állandóan hordott cementet, kőműveskanalat és más forrásépítő segédeszközöket, hogy ha kell, bárhol munkához láthasson. A régi márványtáblákat is ő faragta. A legtöbb forrást maga is nevezte el, általában a környékre jellemző dolgokról. Azt akarta, hogy a hegy, az erdő mindenkinek az legyen, ami neki: a béke, a csönd, az élet örök megújulásának színhelye. Ötven éven át járta az erdőt, jelölt ki turistautakat, foglalt forrásokat, segített a turistaházak építésében. Úgy ismerte a Mecseket, mint a tenyerét.
Halála után a forrásokat sokáig nem gondozták, új forrásokat alig foglaltak.
Az 1993-ban újjáalakult Mecsek Egyesület néhány tagja elhatározta, hogy elkezdi tisztítani, felújítani a már meglévő forrásokat és szükség szerint újakat is épít. Ezeknek a munkáknak a motorja Baumann József és felesége. Napjainkra, 20 év után, kezük munkáját és elhivatottságukat több mint 100 új kiépítésű és felújított forrás dicséri. Társaik, Tasnádi János a Keleti Mecsekben, Biki Endre Gábor többnyire a Baranyai-dombságban foglaltak forrásokat.
A forrásépítés nem egyszerű dolog! A tervezés nagy körültekintést, az építés a vízhozam, a terepadottságok gondos megfigyelését és sok éves gyakorlati tapasztalatot kíván.
Forrást építeni csak szakhatósági engedéllyel szabad, ellenkező esetben jelentős bírsággal sújtják az építőket!
A Kincskereső-forrás születése
Kis-Molnár kessertársainkban fogant meg a gondolat, hogy a saját örömünkre, a köz javára és a geocaching népszerűsítésére foglaljunk mi is egy forrást. Kakukkos és Hajszál és Strombus rögtön lelkesedtek. Kis-Molnár felkereste Baumann urat, aki nagy örömmel fogadta a kezdeményezést és vette át annak szakmai irányítását. Nekünk való forrást is ő ajánlott: egy elhanyagolt, valamikor már részben kiépített, aszályos időszakban is 1,5 l/perces vízhozamú névtelen forrást, a Dél-dunántúli Kéktúra útvonalától alig 100 méterre, könnyen megközelíthető helyen.
Így a szellemi vezér mellett hamar megvolt a szakmai vezető és a megújulásra váró forrás is. Már csak társakat kellett találnunk a munkák elvégzéséhez és a felmerülő költségek finaszírozására. A dél-dunántúli játékosok összefogtak. Míg Baumann úr segítségével a Mecsek Egyesület megszerezte a szükséges engedélyeket, látványtervek készültek a forrásról és az elhelyezendő táblákról. Elkereszteltük születendő "gyermekünket" és türelmetlenül vártuk, hogy végre munkához láthassunk. Öt hónap telt el, mire végre megjöttek az engedélyek!
Az első munkanapon eltávolítottuk a területen a lehullott gallyakat, lecsapoltuk a pangó vizeket, kiástuk a régi forrás foglalása és az új forrás leendő kőfala közti árkot, összegyűjtöttük a falhoz szükséges köveket a környékről. Második és harmadik alkalommal kiástuk a félköríves forrás helyét, kitisztítottuk az ülepítő medencét, lefektettük a vízvezeték csövet és felfestettük a forráshoz vezető turistajeleket. Ezután következett az igazán látványos rész: a kifolyó és a falazat kialakítása, a forrástábla beépítése, padok készítése és tereprendezés.
A Kincskereső-forrásnak ezentúl gondnokai is vagyunk. Ez azt jelenti, hogy negyedévente meg kell látogatnunk, állapotát ellenőriznünk, lehullott lombtól, szennyeződéstől meg kell tisztítatunk, az állapotot, tisztítást fényképpel dokumentálnunk. Szeretnénk megkérni az arrajáró kessereket, segítsenek ebben és küldjék el Strombus-nak a forrásról készült "előtte-utána" fényképeiket.
Köszönet
Nem valósulhatott volna meg a Kincskereső-forrás az alábbiak nélkül:
Pénzzel és munkával segítettek:
- Kis-Molnár (Kis Endre és Molnár Anna), Pécs
- Strombus (Lázár Boglárka), Pécs
- Kakukkos és Hajszál (Murgács Csaba és Néczin Katalin), Pécs
- H. Gábor és családja, Pécs
- Péter60 (Dr. Keller Péter), Szekszárd
- Icewolf (Matkovits Attila), Pécs
- Jevica és Gyuszi (Csetényi Éva és Balassa Gyula), Kisharsány
Pénzzel segítettek:
- bazsogeleba, Pécs
- bluemonday, Pécs
- Bojta (Ferk Bojta), Pécs
- Csöpke és Cicon (Dr. Gál Éva és Bódi Béla), Pécs
- Dr. Csüllög Mária, Palics, Szerbia
- Hulope (Laki Fülöp), Feked
- kekenj (Keresztes Nagy József), Pécs
- Dr. Kis Tibor, Palics, Szerbia
- Kukucska (Simon Ádám), Pécs
- Dr. Lázár Gyula Levente, Pécs
- Lepke, Pécs
- Menytyinty, Csanu (Laki Menyhért és Laki Csanád), Feked
- Nargoth (Zsohár János), Kaposvár
- Párduc50 (Geisz Ferenc), Pécs
- Piczehelyi András, Pécs
- RoriZo (Rőhringer Zoltán), Pécs
- Rosie 77 (Bengyák Rózsa), Kaposvár
- rotty (Szász János Péter), Pécs
- SylverRat és Bogee (Pethő Balázs és Erdős Boglárka), Pécs
- szamosszamoca (Szamosköziné Ágnes), Pécs
Munkával segített:
- Baumann József, Pécs
- Fairy (Kövecs Ferenc), Pécs
- Kriston Barnabás, Pécs
- Jónás István, Pécs
Köszönjük a Mecsek Egyesületnek és a Mecsekerdő Zrt-nek, hogy munkánkat a lehetőségeik szerint támogatták.
A forrás kiépítéséhez szükséges anyagok, engedélyek, szaksegítség, Baumann úr benzinköltsége, anyag fuvarköltsége összesen 100 000 Ft-ba került. A verejtékünk ingyen volt. :-) Kb. 200 órát dolgoztunk.
Reméljük, mindenki legalább akkora örömét leli majd a forrásban és a kincskeresésben, mint amekkora öröm volt számunkra a kiépítése, elrejtése.
Kellemes időtöltést kívánunk!
Ládatörténet:
2014. 08. 24.: Ládakarbantartás.
2015. 10. 21.: Forrás- és ládakarbantartás.
2020. 04. 17.: Forrás- és ládakarbantartásra készültünk, de előbbit megtette már valaki helyettünk. Alig volt pár hullott levél, a tábla is tisztára sikálva. Köszönet érte.
2020. 11. 01. Az októberben eltűnt ládát pótoltam. A forrást kitisztítottam, táblát lesikáltam.
Ajánlott irodalom:
Csokonay Sándorról
Baumann József: A forrásépítés alapjai
Baranya Megyei Természetbarát Szövetség honlapja
Forrás: Mecsek Egyesület honlapja
Fotók: a munkálatokban résztvevők felvételei
