WAP
Mágneses lapkák az információs táblák hátulján, bal lent, megadott koordinátákon jelszórészletekkel.
GCVFST-1: N 47° 41,065' E 16° 35,516'
GCVFST-2: N 47° 41,193' E 16° 35,535'
GCVFST-3: N 47° 41,192' E 16° 35,379'
GCVFST-4: N 47° 41,157' E 16° 35,357'
A részletek helyes sorrendben állítása a jelszó.
A leírást olvasd végig az útvonal miatt!!
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Hírek:
Az első pontot az építkezés miatt áthelyeztük a fallal szemben a lakóépület tövébe!!!
A negyedik pontot is áthelyeztük. Sajnos lezárták az utolsó részt, ezért körbe kell menni az utolsó vaskapuig. Ott kívülről nézve jobb oldalon kb 1m magasságban.
A képek és a frissített leírás segítenek ebben.
Három részletből kiokoskodható a jelszó.
Letölthető útvonal segédletek
Geoládák alkalmazáshoz ezt a
gpxet töltsétek le.
Google Earth programhoz:
kml kmz
Garmin eszközökhöz: gpx gdb
Megközelítés
Autóval
Sopron belvárosában fizetni kell a parkolásért. A várkerületen meg szinte sosincs üres hely. Az általam ajánlott parkolóban kevesebbet kell fizetni egy százassal (II. zóna) és mindig van üres hely. Innen gyalogosan egy perc csak a várfal, vagy a belváros.
N 47° 41,097' E 16° 35,646' 123 m [GCVFST+parkoló]
Parkolási térkép Parkolási díjak
Busszal
Vasútállomásról a Gyógyszertári buszmegállóból az 1-es, 2-es, 10-es, 12-es, 10Y-os busszal 2 megálló utazás az Ötvös utcai megállóig. Sopron más részéről segítséget nyújt a buszmegállókban elhelyezett érintőképernyős konzol, ahol a jegyvásárlás mellett térképes tájékoztatást kaphatunk a városi tömegközlekedésről, miközben az állomás folyamatosan mondja, hogy melyik busz mikor ér a megállóba.
A láda útvonala
A Várkerületen a DM üzlet mellett van az egyik vége (vagy eleje) a sétánynak.
N 47° 41,042' E 16° 35,533' 123 m [GCVFST+Bejárat]
A kapun keresztül egy hátsó udvarra jutunk. Ez a "kisrondellás" szakasz. Az udvar végében lévő lépcsőn mehetünk tovább.
Az építkezés miatt a mágneses lapkát áthelyeztük. Állj háttal a várfalnak és keresd az alsó pincei ablaksorban 4db. szellőző kivezetést. Rozsdás-barna színű, négyzet alakú, lamellás nyílások. Balról a második szellőző, legfelső, kifelé lejtő lemezének alsó oldalán találod a jelszó részletet.
A képek segítenek!
Először a bal oldali ajtót válasszuk, majd visszafelé a másikon mehetünk majd tovább. Ezen a sáncon rejlik az első pont. Az információs tábla hátulján balra lent.
N 47° 41,065' E 16° 35,516' 123 m [GCVFST-1]
Visszatérve a lépcsőhöz a másik ajtón tovább haladva egy kis belső udvarra jutunk. Menjünk át a másik oldalra, keresztezve az átjáró gyalogosforgalmát. Az íves árkádok alatt jobbra lefelé vezet egy lépcső. Jó esetben útbaigazító táblák is segítenek. A lépcső kivezet a Nagyrondellához. Azt megkerülve követhetjük tovább a falat. Megnézhetjük az eredeti római kori fal részletet a nagy építőkövekkel (kváderek), amiket betonlapokkal óvnak az időjárástól. Tovább a kis lépcsőn fel olyan érzésünk lehet, mintha belecsöppennénk egy középkori vár életébe. Balkonok, lépcsők, árkádok, szűk sikátoros átjárók. A fahidas átjárón át jobbra felmehetünk újra a sáncra és kinézhetünk a sétányra a bástyák lőrésein keresztül. Aki akar, lemehet a romkertet megnézni. De mindenképpen vissza kell menni a kis fahidas átjáróig, ahonnan tovább folytathatjuk utunkat. A lépcsőn menjünk le az alsó udvarra, majd az oszlopos átjárón át már látni fogjuk az új lépcsőt és az átjárót. A felújított hangulatos sétányon mehetünk tovább, majd balra egy áttörésen keresztül közelebbről is megcsodálhatjuk a romkertet. Az áttörés melletti információs tábla rejti a második pontot. Szintén mágneses lapka hátul balra lent.
N 47° 41,193' E 16° 35,535' 123 m [GCVFST-2]
A hidat elhagyva megérkezünk az ásatások helyszínére, ami miatt elbontották a
Nepomuki Szent János-kápolnát és az utca páros számú házait. A kápolna helyét a térkövezésen láthatjuk (A nagy négyzet). Tovább a Tűztorony, a város kulcsa.... Érdemes bemenni az Infopontra, ahol az alsó részen sok érdekes dolog van kiállítva a legutóbbi rekonstrukciós munkálatok alatt előkerült dolgokról. A borostyánkő utat például vissza kellett temetni a hűségkapu túloldalán, mert nem tudták megoldani a látogathatóságát. A mi utunk a Városkaputól jobbra az első nagy barna faajtón átlépve folytatódik. Ez a szakasz a végéig már nem olyan kacifántos. Szinte minden házból kellett lebontani, hogy átjárható legyen a várfal nyomvonala.
A harmadik
N 47° 41,192' E 16° 35,379' 123 m [GCVFST-3]
és a negyedik
N 47° 41,157' E 16° 35,357' 123 m [GCVFST-4]
pont már összetéveszthetetlen lesz. A rejtés ugyanolyan mágneses lapka hátul bal oldalt lent. Több információ a táblákon lesz olvasható. Szeretném meghagyni a felfedezés örömét. De ezt a részt a feltárás előtt a nagyközönség nem láthatta.
Logolni a négy jelszórészlet megfelelő sorrendű felhasználásával lehet!! Ez egy szórejtvény!!
Jó túrát mindenkinek!
Egy kis történelem
Ezzel a ládánkkal egy várfal körüli kalandozásra invitáljuk a kessereket.
Sopron belvárosának utcarendszerét a városfal határozza meg. A lakóépületek az erődítésrendszert teljesen eltakarták, illetve magukba foglalták. Csak a II. világháború bombázása, rombolása utáni régészeti feltárásokban vált bizonyossá, hogy Sopron római kori elődjét is fal vette körül, ami a későbbi építkezéseknek is alapjául szolgált. A XX. századi műemléki rekonstrukció során fokozatosan szabadították ki a városfalat a
Várkerület épületei mögül, sok esetben azok hátsó szárnyainak lebontásával.
A hármas falgyűrű évszázadok építkezésének eredménye. Középső részét a IV. század elején épült római városfal alkotja. Az ellipszis alakú, kívül nagy, belül kis kváderekből épült, 3 méter vastag falat bástyákkal erősítették meg. A VI. században néptelenné váló város erős kőfala megmaradt. Ennek belső oldalához támaszkodott a XI. században létrehozott úgynevezett vörös-sánc, az ispáni vár erődítése. A középkori belső városfal ennek tetején épült meg. A külső városfal maradt ránk legkevésbé, ezen kívül helyezkedett el a vizesárok. A várkerület külső házsora a régi várárok külső peremén jött létre, a régi városfalak ívét követve. A belső házsora viszont csak a XVIII. század végén, a várárok feltöltése után épült meg. A belvárosba két kapun lehetett bejutni, észak felől az
Előkapun, kelet felől a Hátsókapun. A kapukat a hármas falgyűrűn kívül további erődítéssekkel is védték.
Sétánk során az összes feltárt és látható várfal-részt végigjárjuk. Sok helyen információs táblák nyújtanak még nagyobb betekintést a vár és a várfal történetébe. Ezeknek az információs tábláknak a hátulján vannak a mágneses virtuális pontok a jelszórészletekkel.
A török veszedelem hírére a várárok melletti Boldogasszony templomot lebontották, köveit beépítették a bástyába, ami csupán a járószintig maradt ránk. Helyén a
Mária-oszlop látható. A
Városháza építése során római kori leletek kerültek elő, minek folytán régészeti feltárást végeztek. A munkálatoknak az előkapu déli házsora, és a Nepomuki Szent János-kápolna is áldozatul esett. Mivel nem akarták a soproniak elveszíteni , ezért tégláit, faragványait megszámozták, és a kápolnát a
Villa-sor sarkán eredeti formájában újjáépítették. A kápolna ívesen elődomborodó homlokzatán latin nyelvű felirat őrzi az építés és az átépítés időpontjait.
Ládatörténet:
2014.09.06 15:15 - Rejtés
2014.09.20 11:00 - Ellenőrzés (minden rendben)
2018.1028 10:00 - 1. pont ideiglenes áthelyezése
2019.03.24 11:00 - 4. pont ideiglenes áthelyezése, többi pont ellenőrzése
2019.06.23 19:30 -pontok ellenőrzése