A ládát Szittyareflex játékostársunk pótolta új helyen, eredeti jelszóval 2024.9.22-én. Már az új adatok töltődnek le.
Mielőtt a kőfejtő üregekhez fellépnél az utolsó szintre a bejárathoz, előtte jobbra a sarokban, kövek alatt.
Ajánlott megközelítés
Autóval a Sóskút - Biatorbágy országút felől itt
N 47° 25,110' E 18° 49,574' 123 m [GCsosk+Kereszteződés] érdemes egy jó minőségű murvás útra letérni. A régi kőhidat elhagyva balra kell kanyarodni és a földúton - száraz időben - elmehetünk egészen a hegy lábáig. Innen gyalogosan tovább a
(piros sáv) jelzést követve másszunk fel a hegyre. A tető előtt egy lankásabb résznél balra tartva találjuk a rejtekhez vezető ösvényt. Csak óvatosan! A dobozka egy bodzabokor mögött egy nagyobb kő repedésében (ld. 8. kép) található, kisebb kövekkel takarva. Kérlek, így is rejtsd vissza!
Gyalogosan az ellenkező irányból, Sóskút centrumából szintén a piros sáv turistaúton érhetjük el a kálváriát, majd a keresztet. A csúcsot elhagyva ereszkedjünk le a lankásabb platóra, majd itt jobbra fordulva találjuk a fent említett ösvényt.
Sziklamászást (barlangászást) előnyben részesítők alulról is közelíthetnek a rejtekhez, lentről több támadási lehetőség is kínálkozik. Alaposan nézzetek körül mielőtt nekirontanátok a hegynek, mert a látszat csal. A terep nehézsége nagymértékben függ a megközelítéstől!
Az óvatosság azonban nem árt, bárhonnan is közelítünk!
Jó szórakozást!
Sóskút története 1100 év távlatában
Valamikor honfoglalásunk korában - Anonymus elmondása szerint - Árpád vezér táborát megszállatta Sóskút mezején.
A nevezetes esemény úgy történt, hogy a honfoglaló vezérek seregeikkel éppen Pannónia földjét, azaz a Dunántúlt hódoltatták.
Árpád vezér Ezilburgból, azaz Attila várából, amelyik Óbudavárnak felel meg, indult el dél felé Első nap Százhalom táján ütött tábort, ahol egy seregrészt elküldött Őd apja, Ete és Vajta vezetésével Baranyavár meghódítására.
Egy másik seregrészt Szalók apja Ösbő és Őse vezetésével Veszprém elfoglalására indított meg.
Ezek után, mint aki jól végezte dolgát, Torbágy erdőben napokig vadászgatott.
Ösbő és Őse sikerrel jártak Veszprém vára és környéke meghódításában. Árpád vezér örült a győzelemnek és ezután a magyar fősereggel elindult Pannónia teljes elfoglalására. Sóskút kifejezés sós forrást, vagy sós források együttesét jelölte a régi magyarságban. Különösen értékesek voltak a sós kutak, hiszen ezek vizét tartósításra vagy elpárologtatva sónyerésre használták.
Az első okmány Csáki Miklós végrendelete, mely "sous"-nak írja Sóskutat és 1231 karácsony napján a fiainak közösen hagyományozza.
Jogbiztosító oklevél, amelyikben Sóskút szerepel, András királynak 1233-ban kiadott birtokadományozó oklevele. Ebben az oklevélben közli II. András király, hogy Marcell testvéréről Fábián comestől megvásárolta a Sóskút (Souskuth) nevű földet és azt Nána királyi lovásznak adományozza.
1236-ban a szigeti apácák tulajdonába megy át.
1330-ban már Róbert Károly kezében találjuk Sóskútat.
A török hódoltság idején Sóskút fejlődésnek indul, a kitermelt kövekből a környező városokban "dzsámikat" fürdőket építenek.
A komáromi jezsuiták birtoklása után 1777-ben Bécsben Mária Terézia a birtokot a Székesfehérvári Püspökség és Káptalannak adományozza.
Az 1750-es években szlovákokat (tótokat), német ajkúakat (svábokat) telepítettek Sóskútra.
1930-ban népszámlálást végeztek és a lakosság számát 2690 lélekben állapították meg. Ez különböző nemzetiségekre lebontva: magyar 1000, német és szlovák 1698.
Ez idő tájt az egyesületek, ipari társulások és szövetkezetek közül kiemelkedő a kőbánya, amelynek bérlője az olasz származású Andreetti család. Andreetti Károlyt kimagasló építészeti enciklopédia ismérvei, miatt a képzőművészeti főiskola rendes tanárává nevezik ki, majd rektorává. Részt vesz az országos politikában a Váli kerület országgyűlési képviselője, majd később a két kamarás parlamenti formában működő képviselet felsőházi tagja.
A sóskúti mészkő felhasználásával épült nevezetesebb épületek: a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem, Budapesti Vigadó, Budapesti Operaház, Budapesti Szt.István Bazilika, Budapesti Országház, Budapesti Budavári Palota, Budapesti Citadella, Budapesti Lánchíd, Krasznahorkai Andrássy síremlék. Temesvári és bécsi színházak.
A 30-as évek kimagasló politikusa országgyűlési képviselő dr. Griger Miklós, a község katolikus apát-plébánosa.
A II. Világháborúban a hadszínterek miatt környező falvakból kitelepítetteknek menedéket nyújtottak Sóskúton.
A II. világháború után áttelepítések során szlovák családokat telepítettek ki és sok magyar családot telepítettek Sóskútra, főleg a Felvidékről.
Az 50-es évek diktatúrája miatt főleg 1956-ban sokan szétszóródtak a világban, kerestek új hazát és jövőt családjuk számára.
Egyéb információk
Galéria - Sóskút
Történetek képekkel - Sóskút
A sóskúti kálvária (kőbánya)
Az Osztrák-Magyar Monarchia Írásban és Képben - Budapest környéke.
Séta Sóskúton
Az építőkövek fajtái, tulajdonságai
Hely-és dűlőnevek Sóskúton
Frühwald-bánya mészkőfejtő, Sóskút
Ládatöténet
2002.08.17 - Kikerül a láda, eredeti rejtője Endike.
2008.06.02 - Adoptálás, új ládagazda Istyu
2013. 08.29 - Atys jóvoltából újra kereshető a láda. Köszönet érte!
2015.10.08 - A ládát örökbefogadtam, nemsokára kicsit felfrissítem. skiccpausz
2017.10.15 - A ládát adoptáltam, sokoto5
2024.09.22 - Az előző ládagazda elfordult a játéktól. A betegeskedő rejtést Szittyareflex felújította. Javaslom az adoptálhatóságot. hk