Megközelítés
Bármelyik irányból érkezünk a városba, autóval a Széchenyi utcán kell menni a Zrínyi utcai kereszteződésig, és itt kell befordulni a Zrínyi utcába, majd balra, közvetlenül a templom mögött található
N 46° 47,472' E 17° 11,110' 140 m [GCKTH+Parkoló] parkoló.
A javasolt parkoló
- V. zóna (kék) - ingyenes. A zónában várakozási díj megfizetése nélkül, jegyváltás ellenében, legfeljebb 60 percig (türelmi idő 5 perc) lehet parkolni. Minden információ a parkoló automatán és a mellette kihelyezett táblán. már nem ingyenes, fizetős lett.
Gyalogosan az Országos Kéktúra
útvonalon lehet megközelíteni a rejteket.
A templomban, annak közvetlen környezetében és a környéken a közlekedés mozgáskorlátozott látogatók számára is biztosítva van.
Nyári szezonban, időszakonként élénkebb a gyalogosforgalom, ezért a megtaláláshoz türelem is kell. Kérjük, legyetek figyelmesek, ügyeljetek a logolásnál és a dobozt gondosan, ugyanoda rejtsétek vissza.
A növényzetet óvjátok! Köszönjük!
Hévízen a 60-as évek elejéig egy régi katolikus templom volt, nem messze a Tófürdőtől.
A fürdő Deák téri bejáratánál volt még egy zsinagóga, melynek helyét ma emléktábla jelzi.
Mindkettő a "városfejlesztés" jegyében elbontásra került.
A katolikus templom elbontásával egy új, modernkori templomot építettek a Szent András úton, amely - bővítés után - ma már Teréz Anya Szociális Integrált Intézményként működik.
Ezt váltotta ki a bemutatni kívánt Szentlélek Római Katolikus templom, a legmodernebb és legújabb templom, amelyet a hévíziek körében "kék" templom néven emlegetnek. Ennek előzménye, hogy az egregyi városrészben az 1905-ben épült harangláb felújításával és kibővítésével 1995-ben megépítették a Jézus Szíve Templomot, mely a "zöld" templom, vagy "fradi" templom nevet kapta, a színe és Ferencvárosi Torna Club anyagi támogatása miatt. Erről a
GCRkr ládaoldalon találsz további információt.
További modern templomok épültek még Hévízen, így a kisvárosban az alábbi templomok találhatók meg: Szentlélek templom, Jézus Szíve templom, Mária Oltalom Háza kápolna, Hévízi Protestáns templom, Hévízi Adventista imaház, és az egyetlen és legszebb a régmúltból, az Egregy Árpád-kori Szent Magdolna templom.
"Kék" templom
Keszthely felől érkezve már a távolból, és a városba vezető főutca elejéről is jól lehet látni, mivel kék csúcsai a magasba törnek. A templom Bocskai János építész tervei alapján készült, befogadóképessége mintegy 1000 fő.
Három év alatt épült fel a város és a lakosság támogatásával. A hét, ég felé törő torony messziről útbaigazítja a városba látogatókat. A hét torony a Szentlélek hét ajándékát jelképezi.
A Városházával együtt avatták fel 1999. szeptember 9-én, Szendi József már nyugalmazott érsek szentelte fel.
A templombelsőben a modern építészet és a hagyomány ötvöződik, melyet főként a szép faborítás hangsúlyoz. A belső tér legyező alakú, az oltár körül félkörívben helyezkednek el a padok. A fából faragott főoltár galambot ábrázol, melynek szívében helyezkedik el az Oltáriszentség. A mellékoltárok is galamb alakúak, mert a templom titulusa is Szentlélek. A bejárati kupola alatt a galamb-motívum kőmozaikból van kirakva.
Jó akusztikája miatt alkalmas orgonahangversenyek megtartására is. A 32 regiszteres orgonája az Aquincumi Orgonagyárban készült.
A gótikus stílus formáira emlékeztető színes ablakok a város polgárainak adományaiból készültek, és Simon Endre hévízi művész munkáját dicsérik. A szentély falán található kereszt torzó 200 éves műkincs, mely adományként került a templomba, restaurálását Károlyi Gyula restaurátor, festőművész végezte.
Az oltár bal oldalán lévő bronz Krisztus szobor Marton László munkája. Ugyancsak az ő munkája a jobb oldalon álló, magyar koronát viselő Magyarok Nagyasszonya című bronzszobor. A falakon lévő tűzzománc képeket Morvay László, a faszerkezetet Kováts Tibor, a belső famunkálatokat Hegedűs András készítette.
A tornyokban négy harang található. A legmagasabb toronyban nem helyeztek el harangot statikai okok miatt. A balra lévő toronyban két harang szólal meg, az egyiket Szent Péter tiszteletére öntette Dr. Horváth Béla és családja, a másikat pedig a régi templomból helyezték át. A jobbra lévő torony egyik harangját Szent Pál tiszteletére öntötték özv. Varga Imréné adományaiból, a másik harangja pedig szintén a régi templomból való.
A templom kertjében és közelében több szobor, dombormű található.
A
miserend és más információ itt olvasható.
Érdemes a templom környékén kisebb sétát tenni, megtekinteni a városházát és annak környékét. Kicsit feljebb a Széchenyi utcában áll egy használaton kívüli beton víztorony, amely már muzeálisnak is tekinthető.
Városháza
Hévíz látványosságai közé tartozó épület az 1998-99-ben épült hévízi Városháza is, melynek alapkövét az akkori polgármester és Farkas Bertalan, űrkutató mérnök, Magyarország első űrhajósa tette le a korábbi, 1950-ben épített községháza mögött.
A terveket Reinholz Péter Kossuth-díjas építész koordinálása alatt Benczur László és Takács Péter készítették.
A déli szárnyban helyet kapott egy 200 fő befogadóképességű konferencia- és színházterem, amely helyet ad tudományos, kulturális és egyéb rendezvényeknek.
A főbejárat mellett épített ellipszis formájú torony a lépcsőháznak ad helyet. A torony tetején található 18 harangból álló harangjáték naponta több alkalommal szólal meg (12.05, 16.05 és 21.05 órakor). Sok látogató gyakran a harangjáték miatt is felkeresi a teret.
A toronyban a harangjáték alatt felvonuló bábuk sorát a városháza kulcsát tartó polgármester alakja nyitja meg, akit a tóban csónakázó fiatal pár követ. Őket két sellő (hal) követi, majd a tavat a gonosz szellemektől óvó kerub következik, végül boton lovagló gyermek, kezében fakarddal, a gyógytó fiatalító hatását jelképezve.
A városháza környékén is több szobor található, mely megtekintésre érdemes.
Hévíz
Hévízről további tudnivalókat és érdekességeket
itt és
itt találsz.
Forrás: A fenti linkek.
Séta Hévízen 3D -ben!
Kellemes kikapcsolódást kívánunk!
---------------------------------------------------
Ládaellenőrzés:
2016. 07. 20.
Logfüzet cserélve.
--------------------
2017.07.20.
Az eltűnt dobozka pótolva.
--------------------
2017.10.31.
A logfüzet pótolva.
--------------------
2017.11.15.
A logfüzet pótolva. Köszönet érte
stmester -nek!
--------------------
2018.01.05.
A dobozka sokadik eltűnése után áthelyezve.
Az új koordináták pontosítva.
---------------------
2018.05.25.
Útépítési munkák miatt a doboz áthelyezésre került, vissza az eredeti helyére. Reméljük már nem tűnik el.
Koordináták pontosítva.
---------------------
2019.11.01.
Ellenőriztem, minden rendben!
--------------------
2019.12.18.
A doboz pótolva.
--------------------
2020.01.15.
A doboz pótolva, új helyen, koordináta és leírás pontosítva.
--------------------
2020.09.05.
Végleges pótlás, új doboz kihelyezeve.
---------------------
2021.08.16.
A doboz eltűnt, később tudom pótolni.
---------------------
2021.08.28.
A doboz pótolva, új helyen, koordináta és leírás pontosítva.
---------------------
2022.02.03.
Új helyen, új doboz kihelyezve, koordináta és leírás pontosítva.
---------------------
2022.08.16.
Pótolva, új doboz kihelyezve.
---------------------
2023.06.29.
A doboz a helyén, rendben, pótjelszóval is kereshető.
--------------------
---------------------
2024.10.06.
Ládatető pótolva. logbook cserélve.
--------------------