Bevezető
Helesfa község kálváriájára viszem a ládakeresőt a templomdombra.
A kisméretű filmesdobozt a templom jobb oldalán lévő fa tőrzsénél keresd, kővel van álcázva.
Eltűnés esetén a pótjelszó a keleti bejárat zárbetétjén a felirat.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Első geoládánkat oda helyeztük, ahová minden nagyböjtben kizarándoklunk lelkünket megtisztítani és felüdíteni. Szeretnénk, ha mások is részesülhetnének ebben az élményben itt, a kis okorvölgyi faluban. A helesfai kálvária a templomdombon különlegesen szép környezet annak is, akit a vallási tartalom annyira nem érdekel. Érdemes ellátogatni ide minden évszakban.
A kocsmától a templomig
Helesfa Szentlőrinc és Sásd között fekszik Szentlőrinchez közelebb, 10 km-re. Autóval mindkét irányból megközelíthető, de az út csak a falu külső utcáján halad át, a kiindulási pont felé itt kell letérni:
N 46° 5,402' E 17° 58,869' 131 m [GCHKL+útkereszteződés] ,
Kerékpárral Pécsről Kővágószőlős és Hetvehely felé kell a hatos utat kikerülni. Személyvonatok és buszok is megállnak az állomáson (Cserdi-Helesfa), bár a járatok eléggé gyérek.
Parkolni kb. ötven méterre a ládától, a falu főterén
N 46° 5,392' E 17° 58,547' 123 m [GCHKL+parkoló] lehet.
Ezt tekintjük kiindulópontnak, ahonnan a kocsma lekerítetlen udvarán keresztül jutni a templomhoz vezető lépcsőkhöz.
A láda
(Kisméretű filmesdoboz a templom jobb oldalán a fa tövében rejtőzik.
Achillesztől a frankhamisításig
A település neve nem a "hely" vagy "helyes" szóból, és nem is "fából" ered. Az árpádkorban elterjedt férfinév volt a görög Achillesz magyar változata az Ehellő. Ezt a nevet viselhette a falu középkori birtokosa, akiről a település a nevét kaphatta. 1332-es oklevélben már plébániás helyként említik Elleusfalva néven. A falva tag más helynevekhez hasonlóan fára rövidült. A török idők után Bükkösd filiája, majd 1946- tól újra önálló plébánia, de paphiány miatt Szentlőrincről látják el.
Birtokosa a török idők után az Esterházy család, akiktől a Nádosyak bérelték az uradalmat. Ők építették a falu határában a Dinnyeberki felé eső oldalon a kastélyt. A család ismert tagja Nádosy Imre volt, aki országos rendőrkapitányként a frankhamisítási per fővádlottja volt. 1928-től, amikor amnesztiával szabadult, haláláig a helesfai kastélyban élt visszavonultan. (A kastély nem látogható, szociális intézmény működik benne.)
Jeruzsálem a faluban
Jeruzsálemben a mai napig őrzi a hagyomány Jézus szenvedésének és kereszthalálának emlékhelyeit Pilátus házától a Szentsírig. Már az ókorban szokás volt e szent helyeket felkeresni, a via dolorosát elmélkedve végigjárni. Az arab, majd a török uralom idején a zarándoklatok egyre veszélyesebbé váltak, így divatba jött, hogy megépítik szenvedés helyeinek másolatát. A ferencesek különösen szorgalmazták e szokást azért is, hogy a szegények is eljussanak a szenvedés "helyszíneire", vagy legalábbis annak megjelenített állomásaira, azaz a stációkhoz. A legelterjedtebb ez a típus volt, amit Helesfán is látunk. Nem annyira a Szentírás eseményeit követi, hanem a jeruzsálemi eredeti keresztút ferences hagyományok szerinti sorrendjét tizennégy stáción keresztül. Léteznek más típusok is öt és húsz közötti stációkkal, olyanok is, amelyek a János evangélium leírását követik.
A kálváriákat többnyire a településen kívül építették lehetőleg természetes vagy mesterséges magaslatra. Kápolna vagy esetleg több kápolna is kapcsolódhat hozzájuk, de az ilyen plébániatemplom körüli elhelyezés is gyakori. Van, ahol a településről a kápolnáig vezető úton helyezik el sokszor viszonylag hosszú közökkel a stációkat, ez a körbejárós típus is gyakori. Sokszor a temetőben van a keresztút. A tizennégy stációt templomok falán is el szokták helyezni, hogy böjtidőben rossz időjárás esetén is végig lehessen járni, vagy ahol nincs külön kálvária, így pótolják.
A nagyböjt, különösen a nagyhét jellegzetes eseménye a keresztútjárás. Az stációknál az események felelevenítését imádságokkal, elmélkedésekkel, olvasmányokkal egészítik ki. A ládába is helyeztünk egy ilyen leírást, aki szeretné, járja végig vele a stációkat, és utána ne felejtse visszatenni a lapokat a ládába!
Helesfán az 1722-ben Péter és Pál apostolok tiszteletére épült templom körül Zsolnay pirogránit domborműveket helyeztek el különösen szép műkő állványokon. Fő alapítója Jakab József helyi gazda volt, de Nádosy Imre is hozzájárult az alapításhoz, annak ellenére, hogy maga evangélikus volt.
Az öntött műkő stációk és keresztek a Bükkösdi Berthaldo kőfaragó műhely alkotásai. Ez a cég ugyan más néven, de mai napig működik Szentlőrincen. Bővebben
eTiGeR ír róla a
bükkösdi kálvária (GCBUKI) kapcsán.
A
kálváriakutató vándorláda (GCKaKu) 100. állomása volt a helesfai.
Mit érdemes még megnézni?
A főtéren (kiindulási pontunk volt) találunk egy mázas Zsolnay pirogránit huszárszobrot. Mögötte a kálváriaalapító és a háborús hősök emlékműve.
A kiindulási pontról nézve a kocsmától jobbra az első ház a volt iskola. Érdekes szobrocska van a sarkán, egy Pantokrátor (Jézus Krisztus a világ ura), csak itt Jézust gyermekként ábrázolják. (
N 46° 5,439' E 17° 58,490' 133 m [GCHKL+Pantokrátor])
Említésre érdemes még a falu növényvilága, ami évszakonként, időjárási frontonként változik. A főtér mögötti faluház platánjai saját fajukhoz képest is óriásira nőttek. Fenn a kálvárián is hatalmas fákat láthatunk télen gazdag ágrajzolattal, nyáron susogó hűs lombozattal. A köveken kevésbé száraz időszakban a zuzmók színeit csodálhatjuk meg, ahogy sárgállnak, vöröslenek az amúgy szürke felhő alakot formázó telepek. Tavasszal különös ritka növények lepik el a talajt, mint az illatos hunyor, a különféle vadhagymák, íriszek, bánáti bazsarózsa - fel sem lehet sorolni. Ne szakítsuk le őket, de készítsünk róluk sok fényképet!
A Nádosy kastély nem műemléki értékű, messzebb is esik a falutól, talán csak a frankhamisítási botrány miatt híres. Csak a kerítésen kívülről tekinthető meg, bent szociális intézmény működik. Ha valaki látni szeretné, a koordinátái:
N 46° 5,569' E 17° 57,677' 143 m [GCHKL+kastély] Talán majd valaki elhelyez itt is egy önálló geoládát.
Ha időnk engedi, akkor a
GCBOKP,
GCBUKI,
GCCse valamint a
GCHH ládákkal folytathatjuk túránkat.
Kellemes ládakeresést és lelki felüdülést kívánunk!