Megye/ország: Vas
Elhelyezés időpontja: 2002.08.20 14:00
Utolsó lényeges változás: 2021.07.20 20:31
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Mush & Balazs
Ládagazda: Ferencz család Nehézség / Terep: 1.0 / 2.0
Megtalálások száma: 587 + 8 sikertelen + 12 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
WAP: Kétállomásos multi Ispánkon az Őrségben.
1. állomás : Békeliget Ispánk végénél, a jelszó: a fakapuról olvasd le az évszámot.
2. állomás maga a hagyományos láda a Bárkás tó közelében, (tejfölösvödör), benne a további jelszóval egy tuja tövében.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
********************
A régi leírás:
Ispánkot korabeli írások először 1418-ban említik. A név eredetére két, kissé ellentétes magyarázat is van. Egyesek szerint a német Espenwag, az az nyírfás gerinc, szóból származik, mások szerint viszont a falu korábbi urairól, a őrségi ispánokról kapta a nevét. Ispánk az Őrség földrajzi közepén fekszik és a vidék ispánjai - az őrálló brigádok parancsnokai - az ispánki nemesszeren laktak. A két szer közötti gazdasági különbség még a mai napig is érzékelhető.
A falu mindig is az Őrség egyik legkisebb települése volt s ez ma még inkább igaz. Ispánk két szerből, az Úri- vagy Nemesszerből, illetve a Pórszerből áll. 1785-ben a falu lakossága 140 főből állt s a lakóházak száma 23 volt. A falu méreteit tekintve a XX század közepéig gyarapodott de a második világháború után gyors hanyatlásnak indult. Ma talán százan laknak Ispánkon de az elmúlt pár évben mintha újból fejlődésnek indult volna.
A vidékre jellemző boronafalú épületek már rég eltűntek s helyüket átvették az úgynevezett kódisállásos épületek, a módosabb parasztok jellegzetes házai.
A falu egyik mai érdekessége a Nemesszeren található Béke Liget bejáratánál felállított faragott kapu.
Helyi monda szerint Ispánk a világ közepe s ezt az is bizonyítja, hogy az ispánki templomnak nincsen árnyéka. Hogy ez hogyan lehet, azt egy séta elárulja. De a monda eredete inkább a falu korábbi lakóinak nemesi mivoltára utalhat.
Mush & Balazs
********************
És az új:
A ládát 2008. 01. 30-án fogadtuk örökbe, és élesztettük fel a megszűnt állapotából. A ládát a áthelyeztük a falu végi kiserdőből egy az Őrségre sokkal jellemzőbb, szebb helyre, az Ispánk határában levő Bárkás tóhoz.
Az multi első állomása a Békeliget, ahol a fa bejárati kapuról olvassátok le az évszámot. Nem annyira a park különlegessége miatt választottuk ezt a helyet (kis játszótér van itt), hanem mert idejövet, és a visszaúton bejárjátok az egész falut, megérzitek hangulatát, gyönyörködhettek a régi és a közéjük épült új házak harmóniájában. Mert szerencsére ez a szép parányi falu ma is él. Őriszentpéterről Ispánkra beérve rövidesen elágazáshoz értek, kétfelé, a két szerre vezet innen út. Mindegy merre indultok, a két út a Békeligetnél újra találkozik. Érdemes egyik szeren menni, a másikon jönni, így kaptok képet az egész kis faluról.
Ispánk a világ közepe - mondják a helyiek. Bár olyan kicsi falu, hogy temploma sincs (ezért nincs az ispánki templomnak árnyéka!), azt mondják az őrségiek, hogy itt van a világ közepe, ugyanis a szomszédos falvaktól egyforma távolságra, két dombra települt. A Nemesszeren laktak a nemesi kiváltsággal rendelkező őrállók leszármazottjai, a Pórszeren pedig a jobbágyok utódai. Ma Keleti és Nyugati szer a nevük. Évszázadokon keresztül sikerült megőrizniük az eredeti faluszerkezetet, állnak még a falu módosabb parasztjai által a századfordulón épített jellegzetes kódisállásos porták.
A második állomás a falu közelében található Bárkás tó. Itt parkoljatok: N 46° 52,143' E 16° 25,681' 264 m [GCispk+parkoló], majd kb. 170 m-es sétával juttok a ládához, ami közvetlenül a vízparton egy tuja tövében bújt el. Benne van a második jelszórészlet.
Az Őrség hazánk egyik legcsapadékosabb területe, az évi csapadékmennyiség 700-950 mm közötti, emiatt forrásokban, vízfolyásokban gazdag a vidék. Az Őrségben sokfelé a patakok felduzzasztásával turisztikai szempontból is értékes mesterséges tavakat hoztak létre: Vadása-tó, Himfai-tó, Bárkás-tó, Hársas-tó.
A Bárkás-tó a községtől nem messze található, melynek vize fürdésre nem alkalmas, de közelében gondozott, hangulatos erdei pihenőhelyet találunk, amelyet az őriszentpéteri erdészet létesített.
A tavat magát szintén az erdészet hozta létre 1976-ban, gépeivel kimarkolva a medret, melyet a csapadékvíz töltött fel. A tó szintje évszaktól, és az esőmennyiségtől függően hol magasabb, hol alacsonyabb, de mindig csodás életteret biztosít az ízeltlábú-, kétéltű- , madár- és növényvilágnak. Jó példaként szolgál arra, hogy egy mesterségesen kialakított tó hogyan válhat pár évtized alatt környezetének ékességévé, a környék egyik turisztikai vonzerejévé, és gazdag életterévé a vízi élővilág számára.
Iskolai kirándulásokat, gyereknapokat rendeznek a partján szalonnasütéssel, vetélkedőkkel, és számos teljesítménytúra útvonali pontja ez a kis tó. Itt található az Erdészeti Rt. lőtere is, ahol rendszeresen koronglövő versenyeket rendeznek, melyeken magyar, osztrák és szlovén versenyzők mérik össze tudásukat.
Mivel az Őrségi Nemzeti Park területén vagytok, vigyázzatok a környezetre, és ne térjetek le a kijelölt utakról. Kellemes időtöltést az Őrségben!
Ferencz család
********************'
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Őrségi őszelésünk első napján 6 helyszínen jártunk - ötödik.
Korábban is jártam már Ispánkon, szerintem az egyik legszebb őrségi település és Eszti falusi vendégasztala kiváló ételeket kínál - reggeli és vacsora formájában is.
Ez alkalommal a ládáért jöttünk. Az első ponton kellemes helyszín fogadott, a virtuális része leolvasva, ok. Majd jött a Bárkás tó, amit az autós GPS-be beírva, nem ismert a rendszer. Nem baj, koordináta alapján meglett a parkoló, de hogy hol a fenébe kellett volna megközelíteni a ládát, azóta se tudjuk. A parkolóból visszasétálva kicsit, hatalmas dzsumbuj, az erdő felől még nagyobb. Nincs mit mutassak képen, azon kívül, hogy nagyon sok szép gombát láttunk. Csak az bosszant ilyenkor, hogy egy rossz rejtés elveszi az időnket a valódi jó látnivalóktól, és sajnos az Őrségben járva nem ez volt az egyetlen.
Én javaslom, legyen újragondolva ez a láda, Ispánkon van mit nézni, de biztosan nem a gaztengert és a bokrost.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A parkoló felől csak dzsungel-álló ruházatban érdemes indulni.
A kincs egy soktörzsű fa tóval ellentétes oldalán, több mini fenyő között található. [Geoládák v4.2.6]
Megtaláltuk, köszönjük.
Viszont az előző megtalálókat megerősítve, tujához semmi köze a rejtekadó fának.
Eső után mentünk, de ha a hídon át mentek a kis tóhoz, szárazon meg lehet úszni. :)
A ládát (ami nem tejfölösvödör) feltöltöttük pár aprósággal, mert a logfüzeten kívül más nem volt benne.
Megtaláltam, köszönöm.
A rejtek a parkoló felől nem (legalábbis nem egyszerűen) megközelíthető, az út felől a korlát mellől bemászva, mocsaras részen kell keresgélni, ősszel avarban, eső után igen nehéz feladat volt. Egy korábbi log segített, mivel nem akarok mást megszivatni leírom: soktörzsű fa mellett keressétek, tujaszerű növényzettel álcázva, a vízpart felőli oldalon. Csak logfüzet volt a dobozban egyébként. Átgondolnám ezt a rejteket.
A környező lugos és kastélyvárdombos ládákat a logokat olvasgatva (és mivel a rejtő ugyanaz) már meg sem próbáltuk az eső után megkeresni.
Megtaláltam barnanyával, köszönöm a rejtést! A második ponton nem találtunk semmit, pedig minden tuját átnéztünk, így a rejtőtől kértünk segítséget. (Köszönjük szépen!) A faluban lévő pontra könnyen rátaláltunk, nekem nagyon tetszett a település. [Geoládák v4.2.0]
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Tegnap előtt a tóhoz én is először az ajánlott parkoló felől közelítettem, de feladtam, mikor már több sebből véreztem a lábszáramon. Aztán az út felől próbálkoztam, el is jutottam a rejtekig, de a ládát nem találtam. Láttam a logokból, hogy a láda megvan, így nem hagyott nyugodni és ma újból nekifutottam. Ahogy odaértem, rögtön meglett. Így jár az, aki utólag olvassa el a logokat. A nagyra nőtt vargányákat én is láttam.
Küzdöttem a vizenyős talajjal, ahogy jöttem vissza a szárazabb erdős részre találtam egy mesébe illő nagy vargányát, az erdő ajándéka,gyerekkoromba láttam.ilyet! Apukámmal!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.0] A második pont megtalálásához javaslom, hogy száraz időben próbálkozzatok és elsősorban az út felől közelítve, különben kalandosabb lesz a kelleténél.
Sajnos nem sikerült megtalálni a ládát. Három oldalról próbáltam megközelíteni, de vagy a derékig érő csalán vagy mocsár állta az utam.
Érdemes lenni kijjebb helyezni a ládát, hogy könnyebben megközelíthető legyen.
A csatolt fényképek alapján kérném, hogy fogadja el megtalálásnak.