15 cm x 10 cm x 5 cm ládát keress az új fém kerítés sarkánál a földön! Pótjelszó: 5cm x 2cm henger az új fém kerítés tövében.
47 36,040 18 57,445
A ládába TravelBug helyezhető.
Megközelítés
Autóval 11 km a 10-es főúton az Árpád hídtól. A solymári Auchan után 500 méterre kell a Solymár jelzőtáblánál balra fordulni. A temető azonnal ott van balra. Mögötte lehet a parkolóban hagyni az autót. N 47° 36,046' E 18° 57,415' 178 m [GCBBKT+parkoló] Busszal az Auchan-ig kell utazni, onnan 700 méter gyalog.
A temető
Solymáron, a 10-es út mellett fekszik egy kis méretű, de hangulatában megható, szépen gondozott katonai temető, amelyben többnyire a brit légierő Magyarország felett lelőtt katonái fekszenek. Mint a többi idegen állam Magyarországon elesett katonáit, az itt fekvő brit és a brit fegyveres erőknél szolgáló más állampolgárságú katonákat is felkutatták, exhumálták és itt újra temették a brit hatóságok a második világháború után.
A parcellát ahol a temető fekszik a magyar állam ajándékozta az Egyesült Királyságnak katonai temető céljára és 1947. május 2-án szentelték fel. Több mint 200 sír van, szépen szimmetrikusan elhelyezve, márvány kereszttel a sírkert közepén. A sírok feliratain az elesett katona neve, kora, rangja, nemzetisége és esetenként vallása van feltüntetve. A Brit Nemzetközösség Háborús Sírok Bizottsága (Commonwealth War Graves Commission) a világ sok pontján gondoz temetőket, sírkerteket és mind ugyanabban a stílusban emlékeznek meg az elesettekről. A katona neve fölötti embléma lehet az egyetlen eltérő motívum az egyébként teljesen egyforma sírokon. Attól függően, hogy szárazföldi hadtest, légierő vagy a tengerészet katonája volt és attól is, hogy brit, lengyel, ausztrál vagy bármilyen más nemzetiségi, így különbözhet a sír díszítése.
Solymáron, a négy szép szimmetrikus parcellában 170 brit, 3 ismeretlen, 1 francia és 37 lengyel katona nyugszik. 210 katona a második és 1 az első világháborúban vesztette életét. Különös érdekességnek számít, hogy az az egyetlen első világháborús áldozat a brit haditengerészet katonája volt. Magyarország még a Trianon előtti időkben sem rendelkezett túl nagy tengeri flottával és tudomásom szerint a brit flottával soha nem keveredett csatába. Honnan kerülhetett Magyarországra ez az 1958-ban, a rácalmási temetőből ide áthelyezett első világháborús brit tengerész?
A sír közelebbi tanulmányozása alatt kiderül, hogy már jóval az első világháború vége után, 1919. november 24-én halt meg az illető. Egy kevés kutatás után az is kiderült, hogy a versailles-i békekötés után még évekig voltak angol hadihajók a Dunán, melyek a brit érdekeket védve, elvileg a békefeltételek betartásának ellenőrzése ürügyén hajóztak föl s le legnagyobb folyónkon. 1919 novemberében itt érte egy szerencsétlen baleset a 22 éves Henry James Cullimore-t és egy tűzeset során életét vesztette. A sírja ezen a koordinátán található: N 47° 36,063' E 18° 57,413' 177 m [GCBBKT+a tengerész sírja]
A kaputól balra közvetlenül egy kis, a falba illesztett, fém ajtó mögött található a sírokban eltemetettek névsora és egy emlékkönyv is. Logolás előtt vagy után ebben is lehet megjegyzést hagyni.
Ládakarbantartás:
2024-09-07 DonGatto847 kessertárs segítségével, amit nagyon szépen köszönök neki, megoldottuk a koordináta problémákat. Ő bevéste a láda dobozába is a jelszót. Én meg egy Egyéb loghoz csatoltam egy Google maps műhold felvételt ami a láda pontos helyét mutatja. Így már remélem mindenki könnyen meg fogja találni, még egy pontatlan GPS-el, telefonnal is. Az én koordinátáim pontosak, még a Google szerint is.
2022-07-08 Mivel a logbook már majdnem betelt, a láda kapott egy új füzetet, a jelszó is változott és egy pár új ajándék is került bele.
2020-07-17 ha2 kessertárs pótolta és új helyre kirakta a ládát. Pótláda is kihelyezésre került. Köszönöm a segítséget! :)
2019-11-30 A láda eltűnt. Új láda, új helyen pótolva.
2018-10-14-én a láda cserélve lett. Ezúttal egy kisebb ládát raktam ki, 10 cm x 15 cm x 5 cm méretben. A rejtek ugyanaz, de már nincs rajta a kő, hanem mellette, hogy nehogy eltörjön megint. A jelszó maradt, és a füzet is le lett cserélve. A régieket majd megszárítom, bár tényleg nagyon penészesek szegények.
2015-11-06-án vittem egy új fedelet a ládának. A belsejét kipucoltam, raktam bele egy második logbookot, de azért használjátok az elsőt addig míg ki nem fogynak az oldalak! Feltöltöttem egy pár ajándékkal is. Ha lehet óvatosan tegyétek rá a követ, hogy ne törje össze ezt a fedelet is!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszönöm a rejtést! A ládát könnyen megtaláltam. A jelszó viszont nehezen olvasható. A logfüzetbe írt és a ládatetőre írt egyáltalán nem, de a bevésett sem egyértelműen látszik. Többszöri próbálkozásra sikerül.
DonGatto847 kessertárs segítségével megoldottuk a koordináta rejtélyét. Azt hiszem az a probléma, hogy egy pár méter különbség (maximum 6-8 méter) majdnem mindenkit, akinek nem túl pontos a telefonos GPS csipje, a 10-es főúton levő buszmegállóhoz visz. Itt tényleg csak egy-két ezred perc különbségről van szó, ami normál körülmények között nem okozna problémát, de egyrészt a telefonok nem olyan pontosak, mint egy GPS, másrészt meg senkinek nincs kedve se a falon és a szúrós bokrokon átmászni, vagy teljesen körbe járni a temetőt, így egyszerűbb egy Jelszó nélkülit nyomni. Átírtam a leírást egy kicsit, így már tényleg szájbarágós lett. Itt csatolok egy Google maps műhold fotót, ami pontosan megmutatja, hogy hol van a láda. További jó ládázást mindenkinek!!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést!
Az eredeti ládát sajnos nem találtuk meg a bozótosban. A pótjelszót viszont sikerült megtalálni. A jelszónál viszont ügyeljetek arra, hogy a "BRIT" szórészlet csak egy T-vel íródik, különben a rendszer nem fogadja be a jelszót. Külön köszönjük ezért a rejtő azonnali és rendkívül kedves segítségét. Azután már csak rohantunk, hogy elérjük a távolságit.
De hála Istennek, ez is sikerült. Ernő és Tina, Szegedről. [Geoládák v4.5.0]
A temető szépen gondozott, bár a haditengerészt nem találtam meg.
Sajnos a ládát sem. A főláda koordinátái az átjárhatatlan, szúrós bozótba vezettek. Az út felől és belülről is kerestem, de csak rengeteg szemetet láttam. A pótláda helyét szerintem pontosan bemértem és szinte biztos, hogy ott kellett volna lennie a kerítés egyik oszlopánál, de ezt sem találtam meg.
Szerencsére a rejtő segített.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Solymár-Pilisszentiván és környéke ládázás 9/1
A napot a rendkívül gondozott, karbantartott temetőnél kezdtük. Minden sírkőnél virág, sok helyen képes-szöveges megemlékezés a hősökről.
Az új fém kerítés tövében lévő rejtéssel logoltunk. A papíron kétszer, két különböző módon van felírva a jelszó, nekünk a kék tollal írt működött.....
Innen tovább GCSOLY felé.
Solymárra érkezve eredetileg nem volt betervezve ez a láda, de mikor megláttam mennyire közel van, nem hagyhattam ki. Elkezdett esni az eső, gyorsan visszaszaladtam a védett helyre, hogy kényelmesen beöltözzek. Majdnem végig aszfalton mentem, van egy kisköves út is, ami elkerüli a körforgalmat. De igazából nem gyalogosoknak tervezték ezt a részt. Nem túl hosszú séta után megérkeztem a temetőhöz. A Garmin a túloldalra, a buszmegálló melletti dzsindzsásba vezetett, kívülről. Számomra megközelíthetetlen volt a bokros rész. Alternatívát kerestem és volt. Pótláda, azaz másik rejtés. Visszamentem és a vizes füvön a kerítés mentén megtaláltam. Vissza Solymárra az útról szépen látszódik a Solymári-vár tornya.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A dobozt cserélni kell, a 4 fülből csak 1 van meg. A füzet ép benne, a kód olvasható, de a doboztetőn egyre olvashatatlanabb lesz a kód, s ha be fog ázni a logfüzet.Geoládák v4.3.0]