Elhelyezés időpontja: 2014.09.21 01:00
Megjelenés időpontja: 2014.10.08 11:10
Utolsó lényeges változás: 2014.10.08 11:10
Utolsó változás: 2015.06.26 09:48
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: 19izsi73
Felhasználó: 19izsi73 Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 3200 m
Megtalálások száma: 38 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
WAP A színpad melletti - oda nem illő - betonlapok között leled meg a 11X11x4 cm-es dobozkát; hátulról közelíts... A ládába TravelBug még nem helyezhető. Megközelítése Ipolyvisk és Százd között félúton kezdődő mezőgazdasági úton N 48° 4,402' E 18° 49,887' 144 m [GCIsk+parkoló] kell elindulni. Az út nem tökéletes, de nem is személyautóknak szánták; kérlek parkolj itt, hacsak nem traktorral ládázol...Miután leküzdötted a dombocskát fordulj jobbra N 48° 5,101' E 18° 49,911' 194 m [GCIsk+1kereszteződés], majd szintben haladva ismét kereszteződéshez érkezel N 48° 5,286' E 18° 50,393' 209 m [GCIsk+2kereszteződés].
Az Ipoly mentén megannyi olyan forrás, kegytemplom, kápolna van, melyet a nép évszázadok óta tiszteletben tart; ahová rendszeresen eljárnak az ájtatos hívek. A legtöbb csodatevő kutacska, az e mellé épült szent építmény a Szűzanya nevéhez fűződik. Ezek egyike az ipolyviski kápolna és a Szent Kút.
Az ipolyviski csodatevő forrás, illetve az itteni búcsújárás eredete is, Mária-jelenésre vezethető vissza. Egy nagy fa alatt ugyanis, ahol a csodatevő víz fakadt, a hiedelem szerint Szűz Mária szokott mosakodni és fésülködni. Ezért járt volna oda a nép. A kutat azonban hajdan egy gazdaember, akinek földterületén volt a forrás, fösvénysége folytán betemette. De mikor a fiának gyógyíthatatlan betegsége lett, kitisztította a kutacskát, megmosta vizében gyermeke gennyes sebeit. Közben a Hétfájdalmú Szűzanyához imádkozott, fia pedig meggyógyult. Hálából aztán a földet a viski egyházközségnek ajándékozta. A víz egyébként a szemfájásokra volt a leghatékonyabb. Valószínűleg eme forrás közelében épült 1829-ben a ma is meglévő kápolna. Mint Fábián János is írta, kezdetben csak nyáron, de miután egy asszony abba belemosta gyermeke pelenkáját, örökre kiszáradt a kútyika. A helyiek szerint az asszony az itt dolgozó szlovák aratók közül való volt. Később a forrás melletti nagy fát is ki akarták vágni, de nem lehetett, mert vér csurgott belöle. Visken azonban újra csoda történt: a dűlő oldala alatti mély árokban, nem messzire a kápolnától, új forrás fakadt. Ez ma is megvan, vize jó minőségű, s ugyanúgy gyógyerejűnek hiszik. A kutat rendben tartják, föléje egy védőtetőcskét építettek. A kápolna mögött kell elindulni hozzá; ha már itt vagyunk érdemes megtekinteni! N 48° 5,202' E 18° 50,799' 183 m [GCIsk+kútyika]
A gyógyító forráshoz s a kápolnához a XIX. század elejétől hosszú évtizedeken át elzarándokoltak a hívek, a búcsúsok. Némi kihagyás (tiltás) után az 1980-es évek végén újra felújították a szép hagyományt s a kápolnát is. Ebben nagy érdeme volt az akkori plébánosnak, Orosch Jánosnak, a Nagyszombati Egyházmegye mai segédpüspökének.
Azelőtt böjtben minden szombaton elmentek a kúthoz imádkozni. Ezenkívül Mária-ünnepekkor jártak oda. A kápolnai búcsút szeptember harmadik vasárnapján tartották, a Hétfájdalmú Szűzanya tiszteletére.
A táj romantikus, igaz, nem egyszerű dolog ide eljutni. A kápolnáról azt írják a honlapokon, hogy az 1829-ben épült késő barokk stílusban, s mellette a Szentkút nevű forrás tör fel. A kápolna valóban áll az adott helyen, hisz néhány évtizede felújították, ám a mai forrás nem az épület mellett található, hanem, mint már említettük, attól északra, egy mély árokban.
Az építmény észak-déli tájolású. A hajó déli oldalán karcsú háromszintes harangtorony áll. Bejárati ajtaja kőkeretes, enyhén félköríves végződésű. A második szinten, az ajtó felett félköríves ablaknyílás látható. A legfelső szinten három csúcsíves végződésű ablak van, ezek kelet, nyugat és dél felé néznek. A tornyot hegyes bádogsisak fedi, tetején kereszttel. A téglalap alakú hajónak két kis félköríves ablaka van, ezek kelet és nyugati tájolásúak. Ennek északi felében áll a kápolna oltára. Az oltárasztalon oszlopdíszes
szoborszekrény látható, benne a Hétfájdalmú Szűzanya szobrával, felette egy kis feszülettel.
A kápolna előtt egy szabadtéri misére alkalmas teret alakítottak ki. A régi kereszt helyén ma egy újabb található. Ez műkőből készült.
A kegyhely kútját egy ácsolt deszkából készült, nyeregtetővel védett kerettel látták el, s a forrás vize ma már egy betoncsőkeretbe van vezetve. Az a fakereszt azonban, melynek egy fém korpusza is volt, ma már nincs meg a forrás mellett.
A kápolnai búcsút minden év szeptember harmadik vasárnapján tartották/tartják; bár én úgy láttam, hogy bizony igen rég volt már amikor ember betette volna a lábát ide. Forrás: Hála József
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Tátrai túránkból hazafelé tartva ejtettük útba ezt a pontot. A parkoló ponttól befelé sétálva azon gondolkodtam, hogy mi a fene lehet itt, ami miatt érdemes egy ládát ide tenni. Aztán megláttam a szép kis kápolnát az erdőben megbújva.
Ez egy igazi gc gyönygszem :) A hely, ahová biztosan soha nem jöttem volna a játék nélkül. Köszi a lehetőséget.
Imádom az ilyen eldugott helyen lévő kápolnákat. Itt is jó volt, köszönjük!
A 2-es letérő kicsit félrevezetett minket, de aztán megtaláltuk a bevezető ösvényt a buja májusi növényzetben. A forrásban is megmostuk a szemünket, ha nem is jobban, de most már sokmindent egész másként látunk...pl. ennek a ládának a jele is mosolygós lett :)
A gcgsm-től Tésán és Ipolyvisken át. A javasolt földúton már gyalog közelítettük meg a kápolnát. A végtelen tarlók lehangoló látványát csak a Börzsöny vonulata ellensúlyozta. A kápolna közvetlen környezete már kellemes, csak teljesen elvadult. A segítőkész leírás alapján a láda gyorsan előkerült. Leballagtam a forráshoz is, a környéket már nagyon benőtte a növényzet, még éppen látszanak a padok, asztalok. A környék mindenképp hosszú nadrágot igényel.
Megtaláltuk! Webberrel közös találat. El nem tudjuk képzelni, hogy a rejtő hogy talált rá erre a helyre, de nagyon különleges hangulatú. A hosszú gyaloglás a parkolótól sem volt vészes, mivel a táj ebben az időszakban nagyon szép. Lehet, hogy télen ez nem nagy élmény, de most jó volt nagyon. Az út egyébként hagyományos építésű autóval eléggé járhatatlan, magas a bakhát és rajta a fű. Ha nem terepjáróval jön valaki, csak akkor autózzon, ha az autót nem félti.
Szuperek a fotók a honlapon, gratulálunk hozzájuk!
A buszmegálló melletti mezőgazdasági út felől közelebb lett volna, de kocsival így is sikerült lerövidíteni 2 km-rel. Jól körülszántották a kápolnát.. Köszönjük a rejtést! :)
Lefülelve :-)
Útban a Tátra felé ide is beugrottunk, és mivel (majdhogynem véletlenül) a tónál parkoltunk, volt miben gyönyörködni is. Sajnos nem kétséges, hogy a kápolna sorsa meg van pecsételve, szépen lassan az enyészetbe temetődik :-(
Köszi a rejtést
Tátrába menet útba esett.
A földút vízmosásos, és magas fű borítja, így végig gyalog kellett menni.
Ez nem is volt baj, mert az út maga jobban tettszett mint az elhanyagolt környezetű - egyébként aranyos - kis kápolna.
Az aszfaltról az ajánlott útvonalon közelítettük. Bár kocsival is járható lett volna a földút, mi féltávtól mégis gyalogosan folytattuk az utunk a kútig.
Gyönyörű kis sziget ez és a kilátás is szuper a Börzsönyre!
Ráadásul virágzó hóvirág, ibolya és kakastaréj mező veszi körül a kápolnát!
Köszönjük az invitálást!
Drégelypalánkról indított bicajos kör határátlépő kitérője. Tésa felől egyszerűen az egyenest választottam, és pár km után már az alkalmas letérőt kerestem. Mivel vonzott a betontáblás út, a gazdaság K-i szélénél rátértem a tóhoz vezető szakaszra, majd a gátnál természetesen a bal oldalon tekertem tovább. Az út végén ismét balra nekiindul a dombnak egy jobb földút, majd aszfalttá változik, és egy betonozott tárolóhoz vezet, ahonnan 1 km jobbra a kápolna. (Ez egyébként egy 4-es kereszteződés, az előzőekben említett útvonalak is elérhetőek.) Innen már nem úsztam meg a dagonyát, viszont óvatosan lépegetve csak a cipőm bánta. Jó érzés volt célba érni, kellemes látvány a kápolna és szűk környezete is. A mező szélén ledobált zöldséghalom nem tartozik ebbe a kategóriába!
Most a nagy sár miatt, illetve mert a traktorok mindent széttúrtak (éppen szántottak) nem lehetett autóval megközelíteni a kápolnát. Igazából nem értettem meg, miért kellett ezért a helyért, kivéve persze a találat :), 7-8 km-et caplatnom a sárban a felszántott földek között.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (39 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.