10x5x5 cm-es láda a kálvária mögötti fás területen egy kivágott fatörzsből sarjadó ágak mögötti résben lapul talajszinten, ágakkal, levelekkel álcázva.
A Szentsírtól balra fenn javasoljuk a belépést a kis erdőbe.
A ládába utazó ügynök, vándorbogár (TravelBug), geoérme (geocoin) helyezhető. Bővebb információt itt vagy itt találsz róluk! Megközelítés
A település elérhető a 66. számú főútról Oroszlónál Szentlőrinc felé, vagy a 6. számú főútról Szentlőrincen Oroszló felé, de emellett tömegközlekedéssel is meg lehet közelíteni a községet. Sajnos 2018-tól a vasútállomáson a jegykiadás megszűnt.
Kiépített parkoló nincs, parkolni közvetlenül a kálvária előtt bárhol lehet. A kapu nyitva van, gondozzák a kálváriát.
A faluról röviden
Bükkösd a megye középső-nyugati részén, a Zselic délkeleti részén fekszik, közel a Mecsek nyugati nyúlványaihoz, az Okor nevű patak (más néven: Bükkösdi-víz) völgyében. Bükkösd neve viszonylag későn, 1448-ban bukkan fel írott forrásokban, Nagybekes alakban. A magyar bükkös, bükkerdő jelentésű főnévből alakult ki. A mai település három falu és egy puszta egyesülésével jött létre. Bükkösdön ma is megkülönböztetik Gorica, Megyefa és Bükkösd településrészeket. A Megyefa helynév a Megyefalva név rövidült változata. Gorica neve 1542-ben még Erdi volt. Bükkösd neve ekkor Bykesd változatban fordult elő. Az Erdi nevet a betelepülő délszlávok cserélték fel Goricával, a magyar név átfordítása révén, amely szintén kis erdőt, erdőcskét jelent. A török hódoltság végére mindhárom egykori falu területe lakatlan pusztává vált, az 1700-as években magyarok, majd németek telepedtek itt meg. A mai Bükkösdöt a XVIII. századtól a Horváth, a Petrovszky majd a Jeszenszky családok birtokolták.
A kálvária
Bükkösd ősi temploma a jelenlegi kálvária helyén állhatott. Ezt azok a források is megerősítik, melyek szerint a mai Kálvária-domb tetején számos sír, sírkő, csontváz található. Az itt élő idős emberek szerint az ősi temetőnek is itt kellett lennie. A sírkövek sajnos már szanaszét hevernek a kálvária feletti kis erdőségben. Feliratokat rajtuk már nem olvashatunk.
A bükkösdi kálvária Berthaldó József munkája. 1920 körül faragta. A tizennégy stáció műkőből készült, majolika domborművel díszített. Fent a domb tetején szentsír található. Berthaldó József kőfaragó mester, betonáru-készítő volt. Olasz családból származott, ősei az 1800-as évek elején kerültek Magyarországra. Pécsett tanulta iparát, majd a Krausz és Weisz - féle kőbányában dolgozott. 1902-ben önállósította magát, Bükkösdön. Nevezetesebb munkái közé tartozik a bükkösdi kálvárián kívül a Hősök emlékműve, valamint a helesfai kálvária is. Ajánló
Ha időnk engedi, akkor a GCBOKP, GCHKL, GCCse valamint a GCHH ládákkal folytathatjuk túránkat.
Ezen kívül ha erre jártok, akkor érdemes megnézni Bükkösd 2db kastélyát is:
Jó vadászatot és kellemes időtöltést kívánok! A kálvária szeretettel várja a Kálváriakutató (GCKaKu) mozgó geoládát is! A mozgóláda itt járt: 2014.01.24-én (120.állomás)
'
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Hát kerestem egy darabig, mert a kivágott fa tuskója alig látszik már.
Aki keresné, a sír és a "csúcs" közötti vonalon, a csúcstól kb. 3-4 m-ra visszafelé.
--------
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.1]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! DDP járása közben kerestem a ládát. Elég sokáig kerestem, mentem feljebb, de ott volt az orrom előtt.
Az ökofalura nem maradt idő, mennem kellett a vonathoz.
Szépek a stációk. Egy fagyira maradt még idő, jól esett a hőségben 26 km után.
Megtaláltuk flevyvel és a családdal. A Szigetvár felé tartó utunk során ez volt a második megállónk. Nagyon szép ez a kálvária. Jó meredek, de karbantartott.
Köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.4.0]
Mecseki ládázás, orfűi napozással zárva.
Hetvehely két ládája (GCHEKI és GCHH) után irány Bükkösd. Itt az Ökoparknál (GCBOKP) nem jártunk sikerrel, ez a láda azonban könnyen meglett. A kálvária környezete (legalábbis jelenleg) elég elhanyagolt, magas aljnövényzeten keresztül lehet felsétálni a kereszthez.
A nap zárásakáént pedig irány vissza Orfű, és csodás napsütésben a beígért tóparti pihenő...