Megye/ország: Heves
Elhelyezés időpontja: 2014.11.05 18:35
Megjelenés időpontja: 2014.11.28 17:08
Utolsó lényeges változás: 2014.11.28 17:08
Utolsó változás: 2022.08.07 16:21
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: becko
Ládagazda: becko Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1600 m
Megtalálások száma: 170 + 1 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
WAP A 18x12x6 cm-es ládát kb. 190 cm magasságban találod. Pótjelszó a forrás beton gyűrűjének oldalán.
A rejtés a Börzsönyi források sorozat ötletének mátrai adaptációja, azzal megegyezően 10+1 pontból áll, minden pont egy önálló láda, a +1 pont helyének megismeréséhez szükséges a 10 helyszínen található jelszavak kezdőbetűje, és utolsó száma.
Parkolási lehetőség Gyöngyöspata főterén, az ágyú mellett, innen 5 km a cél.
Ha kevesebbel szeretnéd megúszni, elmehetsz a frissen aszfaltozott "Úrráteszi" dűlő végéig. N 47° 50,875' E 19° 46,325' 333 m [GCMF04+parkoló]
A Puskaporos-kút - mint neve is mutatja - egy enyhén kénes forrás, mint ilyen egyedülálló a Mátra déli végein. A forrás a kevéssé ismert Danka-patak szépséges völgyében található. Ha van kedved egy nagyobb túrához, innen a patak mentén fel lehet jutni annak Hidegkúti turistaház melletti forrásáig, ahol GCJAJU lehet a jutalmad.
A Mátra turistatérkép helynévmutatója 195 nevesített, további 325 név nélküli forrást, csevicét és kutat sorol fel, ezek közül választottam 11 érdekes helyszínt.
Az utóvulkáni tevékenység következtében számos különleges összetételű forrás található a hegységben, ezeket gyűjtőnéven csevicének hívják.
A csevice szláv szó, savanyú vizet jelent, ezt Erdélyben borvíznek hívják.
Tanúsíthatom, hogy a Tari-csevice vizével készült fröccs felettébb kiváló ital:)
A csevicék a hegység északi oldalán gyakoriak, leghíresebbek a Parád környéki a kénes gyógyforrások, de mint látjuk délen is van egy.
A források, és a belőlük kialakult patakok vizét 2 folyó gyűjti össze. Nyugaton a Zagyva 62, keleten a Tarna 46 mellékág vízét vezeti a Tiszába.
Jó túrázást!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Nagyon tetszett a forrás környéke, most is bőségesen folyt. Mi csak a pótjelszót találtuk meg, sajnos az előző megtalálok szokásos sablon bejelentéseiből nem derült ki, hogy nekik meg volt-e a láda. A nagy fa valóban ki van dőlve, körbenéztük, de semmi. Térerő sincs a forrás környékén, ki kellett mászni a völgyből, hogy el tudjuk olvasni a leírást, amit lehetne egyébként frissíteni is.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.9.12]
Gyöngyöspatán a pincéknél parkoltam innen indultam a forráshoz, majd onnan tovább a Havas-hegyre. Az út eleje sima ügy kellemes séta a szőlők mentén. Kellemes tavaszias idő volt. A forrás környéke kellőképpen vadregényes, de könnyen járható. Bár a korábbi esők nyomán a ládakeresésnél nem ártott az óvatosság, elég csúszós volt a talaj. Aztán kerestem egy darabig a 190cm magasban lévő rejteket, de sehogy sem jött össze. Végül aztán megtaláltam, kb. 50cm magasságban. A helyzet az, hogy a rejtekadó fa sajnos kidőlt azóta, legalábbis az előző bejegyzésekben senki sem említette. Amúgy a ládikó szépen a helyén volt, még a takarás is. Logolás után ugyanígy tettem vissza. Köszönöm a rejtőnek !
Mátrai láda karbantartó körút utolsó állomása, kitettem egy pótjelszót is.
Sok forrással találkoztam 2 nap alatt, de az összesből együttvéve feleannyi víz sem folyt mint ebből.
Ez is egy nagyon szép helye a Mátrának, amolyan kis patakos, fás, pihenős. Teljesen ládaérdemes és a rejtek fa is csodálatos még így télen is. Köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.12.5]
Kihasználva a gyönyörű őszi időt Mekettel és Fidorkával a Mátra tömegek által kevésbé frekventált részére jöttünk kikapcsolódni. Gyöngyöspata és Gyöngyöstarján közti aszfaltozott bekötőút mellett hagytuk az autót és onnan tettünk egy nagyon szép kört a Havas-hegy, Hidegkúti turistaház, Tót-hegyes, Kopasz-hegy érintésével. Nem találkoztunk emberekkel, viszont több helyen őzeket és muflont is láttunk. Nagyon klassz volt.
A forrás nem túl látványos, de a rejtekadó fa az nagyon tetszett. Köszönöm, hogy megmutattad.
A melegre való tekintettel az aszfaltozott út végén túl-t választottuk egy helyi gazda tanácsára, majd -a szintén helyiek által átmázolt-turistajelzést követve, kb. 900 méter múlva elértük a kutat. Csordogált, a patakmeder viszont csont száraz volt,de nekem tetszett. Köszi, hogy megmutattad!
Köszönöm a lehetőséget. A Muzsikál az erdő rendezvénnyel összekötve. A forrástól a gyönyörű Danka patak mentén jutottunk el Nagyparlagra, ahol kitűnő előadók koncertjeit élvezhettük.
Az alter parkolótól mentünk, majd a GCHVAS ládáját is megkerestük. Elég becsapós, hogy mindkét láda 2 nehézségű és 3-as terepű.
Innen továbbmenni is nehezebb volt, mint idetalálni.
J&J ezt a ládát is megtalálta!
Köszönjük a rejtést :).
[g:hu+ 2.6.9]
Az alternatív parkolótól indultunk a S+ jelzésen, amikor megjelent egy helbeli, és nem-tetszését nyilvánította, mivel ez szerinte magánterület, pedig mi a turistajelzést követtük. Végül megállapodtunk, hogy nem fogunk PET palackokat szétdobálni, igy folytathattuk az utat.
Zahyval közös találat.
Parkolás a beton végén, majd séta a forrásig. A rejtek körül se darázs, se szemét. Az odút könnyen megtaláltam, még fellépő kő is van. A szőlőkben szorgos munka folyt.
Gyöngyöspatai nyaralásunk egésznapos körtúrájának egyik pontja a Havasról lefelé :)
Várhegyen keresztül indultunk reggel.
Piszok meleg volt, és rengeteg szúnyog.
A forrásnál kicsit pihentünk és eszegettünk, aztán a szőlőskert felől értünk vissza Gyöngyöspatára.
Igencsak jól esett a vacsora, és a pihenés :)
Kemény túra volt, de a gyerekek becsülettel végigcsinálták, most nagyon büszke vagyok :)
TFTC!
Igazából itt még áprilisban jártam, de a logolás elmaradt...egyébként jó a hely, a forrástól még felmásztam a Havas csúcsára megcsodálni a panorámát.
[Geoládák v3.4.1]
A Havas-ról leérkezve meglett, köszi! Én megtöltöttem a kulacsom, nem túl finom, de bajom nem lett tőle :-D! Szarvasok nekünk is ugrottak meg, biztos ittak, ha már volt benne víz. Innen visszaindultunk Gy.patára.
GCJAJU rejtekétől a S jelen továbbsétálva, majd letérve a S3 jelre értünk el a forrásig! Vizünk volt még bőségesen, illetve magához a forráshoz nem volt túl sok bizodalmunk, így nem kóstoltuk meg! ...pedig a leírás felkeltette a figyelmünket, igaz nem derült ki belőle, hogy ez a konkrét forrás sima vizes forrás, vagy "csevice".
Sajnos csak a patak melletti köveknek támaszkodva tudtunk pihenni kicsit a nagy kaptatóval induló Havas megmászása előtt! Nem bántuk volna, ha van itt valami pad vagy ilyesmi!
Ez volt a második alkalom a Mátrában, hogy szinte testközelbe kerültem egy szarvassal. Én a rossz oldali nagy fa takarásában molyoltam mozdulatlanul a telefonnal, amíg a szemközti domboldalról bolondosan meg-meg-ugorva inni rohant egy fiatal szarvas ünő. Kikandikálva rejtekemből vagy egy percig figyeltem ténykedését, aztán felfedezte jelenlétemet és lélekszakadva visszavágtázott a dombra. Remélem azért tudta szomját oltani. Kicsit sajnáltam, hogy holmi geoládázás miatt megzavartam a természetes élőhelyén. A Havas felé nem volt kedvem a meredek falon visszakapaszkodni, így a most kiszáradt vízmosás mellett kaptattam fel, ahol pedig két megtermett muflont sikerült megzavarnom és kiterelnem a fennsíkra.
Patai hármas: GCMF04 - GCHVAS - GCPaTe
Szeretem, ha a láda ott van, ahol kell. Ez ott van. Tökéletesen.
A forrás manapság szokatlanul bő vízzel bugyogott.
Köszönjük.
Irány hátulról a hegy.
Gyöngyöspatáról elindultunk és ott döbbentem rá hogy a plusz elemek otthon maradtak a töltőn. A GPS-ből kifotóztam a láda környékének a térképét majd nem sokkal később le is merült a GPS-em. Kalandos túránk volt. A mező közepén nem vettük észre a jelzést így 1,4 km-rel többet mentünk. :) Végül a leírás és a képet alapján mindegyik ládát megtaláltuk GPS nélkül. A túra vége 21,5 km lett. Köszi a rejtést!
Motoros ládatalálat4/1.
Az erdő puskaropogástól volt hangos, pont mint szilveszterkor.Minden felől jöttek a durranások,Call of duty csak felnőtteknek.Ha újraszületek vadász leszek, könyörtelen és korrupt:)á nem inkább politikusss:)))
Köszi a rejtést!
Patai Mátra 50 teljesítménytúra közben. Ez után már a cél következett 5 kilométer múlva, még bőven volt szintidőm, így kényelmesen keresgélhettem. Hiába volt azonban minden igyekezetem, nem került elő a fáról. Kérném a képek és mai többi találatom alapján a megtalálás elfogadását!
Itt már nagyon szomjas voltam, töltekeztem rendesen. Aztán elkezdtem keresni a rejtést. Nos, jó fél óra után lett meg. Ahol a gps közel jelezte, ott nem volt, aztán végül csak ráakadtam. Úgy látszik, a műholdak kissé tréfás kedvükben voltak.
GCm115 utolsó etapjának bejárása során esett útba.
Az ajánlott parkolótól könnyű séta, de már éppen jólesett bemenni egy kicsit az árnyékba.
Tetszett a kút közvetlen környezete, vadregényes. A patak most "árad".
Jöhet a záróláda! :)
Köszi
Mátra115 teljesítménytúra közben megtalált láda. Ekkor már 127 km volt a lábaimban, és már csak 5 km volt hátra a gyöngyöspatai célig. Köszi a rejtést.
Nagyon megszomjaztam így ráfanyalodtam egy kis kénes ízű forrásvízre.
A rejtekadó fát megpillantva már messziről virított a láda, de a logolással még legalább félórát kellett várnom. A fán egy középkorú pár és a vizslájuk "trónolt". Jól elbeszélgettünk. Meséltek a régi majálisokról amit itt a forrás környékén rendeztek a TSZ időkben.
GCM115 utolsó előtti szakaszának bejárása közben útba esett. Kalandos a s+ jelzés, hol fel, hol le. A kút kénes jellegét több érzékszervvel is lehet tapasztalni, ez mindenképpen különleges. A Mátra 115 túra útvonalán Kénes-kútként szerepel. A rejtek nagyszerű, épp erre teremtetett! :)
Köszönjük, nagyon jó a rejtés. A lányom megállt a rejtek előtt, de nem látta. Én 10 méterre voltam, ránéztem és megláttam. A patak is szép, a forrás is érdekes. Keressük a többi forrást is.
Nagyon jó kis hely, és érdekes, különleges forrás. Nagyon jól érezni a víz kénes szagát. Az ízében is érezni a kén aromáját. Nekem ízlett. Jó a környezete is, nekem nagyon tetszett!
Megtaláltuk! Köszönjük szépen a lehetőséget! Mi innen hoztunk fröccsnek valót. :)) A régi sárgán levágtuk az utat. [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Gyöngyöstarján - Kopasz-hegy - Tót-hegyes - Hidegkút - Puskaporos-kút - Havas-hegy - Gyöngyöstarján 33 km-es túra során felhőtlen tavaszi időben.
A patakban volt víz, de a rengeteg kő megkönnyítette az átkelést, a hely és a rejtés is tetszett.
A forrásból nem mertünk vizet venni miután belepillantottunk a cső befolyó végén lévő kis tavacskába, azaz inkább bűzhödt posványba. Nem a sárga elszíneződés volt a legzavaróbb.
Na ez az amit szeretek!
Gyöngyöspatáról indulás! Házak között, emberek között!
A helyszín nagyon jó! Engem megfogott. Köszönöm az elrejtőnek, hogy megmutatta a Mátra ezen részét is.
Lehoztam egy fél hátizsáknyi szemetet, 1 db sörös üveg és több darab sörös doboz meg apró szemetek.
Most a helyszín teljesen tiszta.
31 kilométeres kirándulás 1200 méter szinttel a GcM115 jegyében.
Gyöngyöspatáról indultam a Gcm115 négy pontját levadászni, közben ez a forrás is útba esett.
Ezzel az összes Mátrai források láda meglett, legközelebb megyek a bonus ládáért.
Nagyon nem mentek ma a szintek, ami talán a fáradságomnak tudható be: a napi 66 km kerékpározást a munkába úgy látszik nem sikerült a hétvégére kipihenni.
A mai túrához részben ez a láda jelentette a motivációt. Valahogy úgy alakult, hogy ehhez a forráshoz csak és kizárólag teljesítménytúrák alkalmával jutottam el. Volt, hogy télen, az éjszaka közepén, volt, hogy tavasszal, egy nagy zápor után, hajnalban. Most teljesen normális körülmények voltak. Bár a Havas eléggé megviselt, a csúcsra érve már nem volt probléma. Lefelé csak arra kellett vigyáznom, nehogy görcs álljon a combomba. A bozótos réten találtam pár nagyobb jáspist, de most nem volt kedvem cipelni őket. Az utolsó ereszkedés igen meredek volt, ezért nem siettük el. A forrásra már igen régóta hegyeztük magunkat, mert ez volt az egyetlen értelmes vízvételi lehetőségünk belátható távolságon belül. S bár eleinte kicsit fura volt az íze, hamar megszoktuk. Szó szerint életmentő volt, mert innen még elég sok volt hátra (Muzsla...), hogy azt folyadék nélkül kelljen abszolválnunk. A csapadékos időnek köszönhetően a patak is folyt, s a környezete igazán vadregényes volt. A ládához nem is kellett a gps, mert annyira egyértelmű volt a helye. Dörmi medvém tartott velem a mai kalandra.
A megadott parkolótól még kb 1 km-et tovább lehetett autózni, mert remek út folytatódik, így egyből a S + jelzésen indulhattunk gyalog. Itt egész szép hóban gyalogolhattunk, össz vissz 2 ember nyoma látszott a hóban, mivel látszott, hogy oda-vissza nyomok, így tudtam ha kesserek is voltak már nem találkozunk, de végül a láda előtt pár 100 méterrel ellenkező irányba vezettek. A forrásnak a kifolyásán tényleg érdekes a sárgás nyom, meg a sok mohás kő is szép. A patakmeder remek, igazi vadregényes. Az átkelés egyből megoldódott, így nem kellett híd építéssel vacakolni. A láda még alacsonyabbaknak is könnyen elérhető, hisz a természet odatolt egy sámlit.:-) Igazi csendes nyugodt hely, csak a patak csobogása hallatszik.
Nagyon tetszett a környék! A láda ki volt esve a rejtekből, kíváncsi lennék, hogy mekkora az a mókus, aki kilökdöste ;) Amúgy jó helye van.
(A forrásból nem mertünk inni, nagyon fura sárgára festette a környéket a vize)
Köszi a rejtést!
A vicces nevű Fajzatpusztáról indított 20 km-es körtúra harmadik állomása. Tót-hegyes felől jöttünk le egy kellemes kis szekérúton némi kerülővel, mert a S+ jelzést fent valami helyi Döbrögi elkerítette magának. A ládát gyorsan megtaláltuk, a forrásvizet pedig némi bizonytalankodás után megkóstoltuk a kút nem túl bizalomgerjesztő látványa ellenére. Még élünk. :) Köszöntük a rejtést.
Mátraszentimrei nyaralás 1. nap 6. és a GCMF sorozat 10/1. találata.
A szőlősben vezető betonút után még jó darabon könnyen járható a szekérút is, így mi beljebb mentünk, míg a -en jobbra le kell térni. Itt parkoltam és bő 1 km-es trappal vettem be a ládát. Út közben két helyen is szarvasokat vertem fel rejtekhelyükön, sajnos gyorsan szem elől vesztettem őket.
A rejtés egyértelmű, könnyen meglett a láda, majd a forrást is szemügyre vettem. Az egész hely nagyon nyugis, kellemes és most már szemetet sem találtam a környéken.
Köszi a rejtést! [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg, később kiegészítve]
Meg van, részletesen késöbb... Üdv Mr Zerge. [wapon beküldött szöveg]
Felautóztunk az aszfalt út végéig. Rekkenő hőségben bandukoltunk, kissé unottan a láda felé. A nagyjából egy kilométernyi út végén az utolsó 20m-re mondom, mégis megérte. Nagyon tetszett a patak medre. A rejtés is ügyes, a természet megoldotta a magas rejtés okozta gondot :-).
Utolsó forráspontunk a végláda előtt. A koordináta már megvan, a legközelebbi Mátra túrába beillesztjük. Klassz hely, kiváló rejtéssel. Itt el is időztünk egy kicsit, mint akik nem sietnek sehova.... Végül aztán szép nagy kanyart tettünk meg az ajánlott parkolóból kiindulva. A forrás megtalálása után a jelzett útról letérve Nagyparlag felé vettük az irányt, majd a GCM115-12 pontja után újból letértünk az útról és valahol a -ra ereszkedtünk be. Az inger-gazdag -ön felküzdöttük magunkat a Muzslára. A Sóbánya-patakon legalább 10-szer kellet átkelni, nagyon izgalmas volt. Majd egy balkanyar után szó szerint küzdelmes volt, mert a mély hóréteg teteje kérgesre volt fagyva, így nehéz volt taposni. Amikor a elágazás már csak 160 méterre volt, elkezdtem számolni a lépéseket, 400 lépést tettem meg és ez csak az elágazás volt, még több, mint 300 méterre volt a csúcs. Itt igazi téli időjárás tombolt. Szél -1,5°C, amit -10°C-nak éreztünk. (10,8 km) A csúcskönyvbe csak rövid bejegyzést tettünk, majd megpróbáltuk előkotorni a GCKMB kezdő pontját, de a fához annyira odafagyott a kő, hogy nem tudtuk elmozdítani. Ekkor a "B" terv lépett életbe és a GCM115-13 potjához mentünk tovább a -on a Nagy-Koncsúr alá. Itt végre újból sütött a nap és felengedhettünk. A Nagy-Koncsúr meseszép panorámája egy félórás üldögélésre csábított. A palackért meg kellett dolgoznunk, mert a kő-fa összefagyás itt is fennállt, de végül sikerült. Tovább a Kis-Koncsúr, Horka-tető uán érünk a Diós-patakhoz. a Delelő-kút érintésével eljutottunk a -ig. Ott állt előttünk János-vára és az újabb szintek. Fönt a GCM115-14 es pontját gyorsan megtaláltuk és csak a célegyenes maradt az autóig. Nem volt egyszerű, mert az út kétsávos jégpályává változott.
Út közben muflont, fiatal szarvasokat tömegesen láttunk.
A vége 22,8 km. 1046 szintemelkedés, 1051 m süllyedés. 5 óra 45 perc mozgási idő.
Magas-Mátrai kirándulás után hazafelé. Érdekes íze van, és aránylag melegnek éreztem.
Itt valóban nincs nyoma az ónosesőnek, de a Mátra más részein nem ilyen jó a helyzet. A Kékes déli oldalán csak 800 feeltt van jégkár: rengeteg letört ág, a fenyvesekben nagyobbak is. Az északi oldal viszont néhol elég durva: teljes erdőrészek feküdtek le: néhol az öreg bükkök kétharmada tövestől kidőlt. A Disznó-kő után a jelzés is alig járható. Parádóhuta és a Hidasi erdészház között pedig már 400 méteren elkezdődött a Budai-hegyekből ismerős látvány. A Mátraházáig tartó részen is sok a kidőlt fa, de ott a jelzett utat már kitisztították.
27 km túra csodás napsütésben a Nyugat-Mátrában. Köszönöm becko új ládáit, megint apropót teremt egy kis mátrai bakancskoptatásra :) Sajnos a lakóhelyem (Bp) környékén az ónos eső taccsra tette az erdőket, most a helyreállítás folyik, így becko fórumos információja alapján a Börzsöny helyett a Mátrába jöttem. Jól tettem, értintetlenek az erdők és csoda idő volt ma!
Nem az ajánlott parkolóból, hanem egy szép túrával Mátrakeresztesről érkeztem. Az Óvár étterem melletti parkolóból közelítettem mindkét ládát: a Zoltán-forrást és a Puskaporos forrást is. Ez a rész 23.5 km volt.
A forrás mellett - nem is olyan régen: októberben - a GCM115 közben elsétáltam, de akkor észre sem vettem, mert eléggé eldugott helyen van. Most megkerestem és nagyon érdekesnek tartottam, hogy milyen mély a kút (még jó, hogy ott van az a betongyűrű!) Egy koszos sörösüveget magammal hurcoltam Mátrakeresztesig...
A Hidegkúti-turistaház melletti rét és a Nagyparlag már múltkor belopták magukat a szívembe, kifejezetten örültem, hogy megint itt járhattam és élvezhettem ezeket a helyeket. Magányos túrának indult, de egy intelligens kis kutyus hozzám csapódott és 20 kilométeren át együtt túráztunk (neki kb. 30-35 km lehetett). Láttunk őzeket, 12-15 fős szarvascsordát, vaddisznót és muflonokat is. Gazdag túra volt...
Megtaláltam, régi vágyam volt már, hogy első legyek. Már este felfigyeltünk a geoláda záporra. Gondolkoztunk, melyiket tudnánk másnap, (esetleg esőben?) kisunokával megszerezni. Délben nekiindultunk, eső nem esett. A dűlő végétől gyalogában, néhol sártengeren keresztül, nagy ködben ráakadtunk. A szép ásványt választottuk ajándékba, én saját készítésű, aktuális festett kavicsot tettem helyette. Láttunk messziről talán szarvast. Visszafelé még nagyobb köd szállt le. Ja és 1 sörösüveget elhoztam.
Köszönöm az első helyet!