WAP: A láda (15*15*5 cm konyhai doboz) az adott koordinátán leülve feltűnés nélkül elővehető. Logolás után körültekintően rakd vissza, hogy a következő cacher is könnyen elérje.
A ládába kisebb méretű ajándékok berakhatók.
Pótjelszó a közeli napelemes utcai lámpaoszlopra felírva. Pótjelszóval logolás esetén légyszi leírást, fotót fűzni a loghoz.
2023.03.07. A láda feltöltve új helyre rejtve, jelszó módosítva.
2022.03.06. A láda áthelyezve a Bodrog partra az eredeti helyszín jelentős változása miatt, ami még folyamatban van.
2018.03.16. A leírást módosítottam a mugli védelem érdekében.
2017.10.02. A láda pillanatnyilag ismét a helyén van, bár pár méterrel keletre egy újonnan kiszemelt üregben.
2017.08.01. A láda pillanatnyilag ismét ellopott állapotban van, de a pótjelszó a pótlás idején is működik.
2017.06.09.A láda pótolva, újra kereshetö.
2017.05.30. A láda pillanatnyilag ismét ellopott állapotban van, de a pótjelszó a pótlás idején is működik.
2016.11.01. A korábban ellopott ládát pótoltam, de nem a régi helyére, hanem kb 15 méterre nyugatra.
Nem kell falat bontani, csak egy nagy követ kell a rejtek elzárásához elmozdítani/visszarakni, de ezt kérjük figyelmesen elvégezni, hogy eltakarja a ládát. De nem mindegy, a kőnek melyik oldala kerül alulra. A fekete nájlonzsákot is célszerű visszatenni, hogy ne világítson a fehár doboz :-)
"Ezekkel a sorokkal és ládáinak gondozásával szeretnénk megőrizni játékostársunk, Vgyuri (Dr. Varga György) emlékét. A geocaching magyarországi indulásánál már ott volt, első ládája a 45. sorszámot kapta, a GCLHDC (Cívis reptér). A repülés szerelmeseként jelentős szerepe volt a budaörsi (GCLHBS) és a tököli reptér, (GCLHTL) ládák létrehozásában is. Elindította a "minden reptérnek legyen ládája" akciót. Összesen 11 ládát hagyott ránk, köztük a sinus90-el közös rejtését, a GCHGny-t, amelynél egy óriási kódex várja a megtalálókat, valamint a zsinagóga sorozatát."
Ládasor
A láda ugyan önmagában is teljes értékű, de része (lesz) egy több darabból álló ládasornak, ami a 2014-2015 folyamán megvalósuló "Zsidó zarándokút Észak--Alföldön" EU-projektet ismerteti "virtuális útikönyvünkben". A sorba tartozik még a mádi zsinagóga
(GCmzsi), a debreceni zsidónegyed
(GCdzsn), a szatmárnémeti (Románia) zsinagóga
(GCszmm),a sátoraljaújhelyi "csodarabbi-sír"
(GCsjhs-1) egy pontja és egy "com-os" láda
a nagykállói rabbisírnál..
Megközelítés
Tokaj közlekedése az egyirányú utcák miatt nem egyszerű, a zsinagóga környékén ilyen is van, olyan is. Javasolt megközelítés autóval Mosolygó József utca, onnan a József Attila utca vezet a célhoz. Ha utóbbiban éppen nem lehet megállni, célszerű lekanyarodni a Bodrog irányába vezető mellékutcákba, ott ingyen lehet parkolni, pl. a folyóparton.
Haszid zsidók Magyarországon
A magyarországi zsidóság egyik csoportját képezik a haszidok, akik a jiddis (németen alapuló) nyelvet használó kelet-európai
askenázi zsidó népesség részei. A XVIII. században az ortodoxián belül Galíciában jött létre a haszid irányzat, ami jellegzetes ruházatával, szokásaival láthatóan elkülönült a környezetbe jobban beleolvadó, régebben Magyarországon élő csoportoktól. A haszidizmus tanítása szerint az időnként extatikus zene és tánc utat mutat a mindenható felé. (Legtöbben ezt a
Jakob rabbi kalandjai című filmből ismerhetik.) A cári uralom üldözései elől egyre több haszid költözött át Magyarországra, és főleg az ország északkeleti részében telepedtek le. A zsidó szokások szerint a rabbi a közösség szellemi vezetője, és mennél nagyobb tudású, annál nagyobb tisztelet övezi. Habár a zsidó vallás nem "kanonizálta" a csodatételeket, a néphiedelemnek nem lehetett parancsolni. A zsidók körében, de a kívülállók között is terjedt a hit, hogy az istennek nagyon tetsző, nagy tudású és példamutató életű rabbik (ezeket hívják rebének vagy cadiknak) jobb eséllyel folyamodhatnak az égi segítségért, mint a közönséges halandók. Ezért alakult ki néhány híres rabbi körül a csodatevő mítosz.
Tokaj azonban kilóg egy kicsit a sorból. Tokajhegyalján általában az askenázi (keleteurópai, jiddis nyelven beszélő) alcsoporthoz tartozó zsidók éltek, de Tokajban a judeohispán (ladino) nyelvet használó
szefárd népcsoporthoz tartozók éltek, akiknek ősei Észak-Afrikán és Spanyolországon át követték a mórokat és csak azok kiüzése után terjedtek el Európa nyugati felén, majd a török uralom alatt nálunk is. Ezért a kis imaházban (ld. később) - ha van - ma is szefárd ritus szerint folyik az istentisztelet.
A zsinagóga története
Az első zsidó borkereskedők a 17. században települtek le a festői szépségű városban. Iratokkal bizonyítható, hogy 1750-ben már temetkezési egyletet alapítottak. A gazdag zsidó polgárok a Fő utca szép nagy kereskedőházaiban laktak. (A környék még ma is jó néhányat "zsidóház" néven emleget.) A templom és a hitközség épületei a Kispiac, az Alsó utca környékén voltak. A hitközség rabbijai közül az 1899-ben meghalt Schück Dávid a legnevesebb: 1864-tól haláláig működött Tokajon. A II. világháború előtt mintegy 1000 fős zsidó közösség élt a városban és környékén, ma már csak néhány családot találunk.
A volt Alsó utca elején volt az egykori zsidó közösség központja: itt állt a templom, a tanház, a hitközségi épületek, a hússzék, a vágoda, a sütöde, a fürdő. Itt lakott a közösség szellemi vezetője, a rabbi, és itt laktak a hitközségi alkalmazottak is. Ma itt találjuk Tokaj egyik nevezetességét, a nagy zsinagógát.
A kupolával, kerek tetőablakokkal ellátott tetejű zsinagógaépület a városkép dísze. Ezt a nagyméretű, arányos, díszes portikuszú reprezentatív épületet az 1890-es tűzvészben leégett régi, 18. századi kis templom helyett, még 1890-ben emelték, romantikus (mór) stílusban. A szép, arányos épület főhomlokzatát félkörívben záródó kőzéprizalit, bejáratát a portikusz előreugró díszes építménye hangsúlyozza. Az épület átvészelte a II. világháborút, amikor a német csapatok istállónak használták, de a felszabadulás utáni években, évtizedekben állapota folyamatosan romlott, a töredékére fogyott zsidóság nem tudta fenntartani. A központi hitközség által eladott épületről a végén még a tetőt is lebontották. Az 1980-as évek végén egy helybéli hívő kezdeményezésére a műemlékvédelem, az önkormányzat és más szervek segítségével megkezdődött a műemlék megmentése. Szépen rendbe hozták az állagmegóvást szolgáló tetőt. Az őrizetlen épületben azonban gyerekek gondatlanul tüzet gyújtottak, így leégett az egész tetőszerkezet, amelyet másodszor is fel kellett építeni.
A nagytemplom oldalánál találjuk Tokaj-Hegyalja egyetlen működő zsinagógáját, a kisméretű, Dávid-csillaggal díszített, szépen felújított, berendezett, egykori kis
bét hamidrast (tanházat). Ez a háború előtt a szefárd hívek imaháza volt. Az ő emlékükre a szertartás ma is szefárd liturgia szerint folyik, ami főleg a héber szöveg kiejtésében érhető tetten.
A régi temetőhöz komppal juthatunk el. (Ott van a
GCtvbp láda is.) A Bodrogzugban, a tokaji várrom falainál van ez a "régi" temető, melyet 1750 körül alapítottak. Ez árterület, ezért többször elöntötte a víz, így amióta a 19. század végén engedélyezték, hogy a zsidók a város közelében, magasabb területen temetkezhetnek, már csak a hegyoldalban levő temetőt használták. A festői régi temetőben mintegy 15 igen régi, 18-19. századi sírkövet találunk.
A jelen
Az EU projekt keretében felújított épület már csak nevében zsinagóga, helyette többféle kulturális funkciót tölt be, városi protokoll- és rendezvényterem. Udvarában egy modern épületben a Paulay Ede Színház működik.
A felújítások után megtisztult a téglalap alaprajzú, egyemeletes, ívelt, teknő alakú tetővel fedett épület, főhomlokzatának mindkét oldalán kontyolt tetős lépcsőházzal. A főhomlokzat enyhe kiülésű közép-rizalitját íves oromzat koronázza, főbejárata előtt 2 öntöttvas oszlopra támaszkodó előtető található. A tetőn újabb tetőablakok nyíltak. Az épületre a közelmúltban új acélszerkezetű tető valamint vasbeton födémek kerültek.
Zsinagógai, liturgikus célra a már említett, képen is látható egykori tanházat
(beth hamidrash) használják. Ritka alkalmakkor a gyülekezet a nagy rendezvénytermet is használhatja.
Bejutás
Érdeklődés: Tálasi Júlia
Tel.+36 20 5276446
Forrás és egyéb olvasnivaló
Egyéb uticélok a témában
Videó Tokajról, 24. perc körül kezdődik a zsinagógáról szóló rész.