Elhelyezés időpontja: 2016.04.16 16:30
Megjelenés időpontja: 2016.04.17 01:31
Utolsó lényeges változás: 2019.11.12 10:08
Utolsó változás: 2019.11.12 10:10
Rejtés típusa: Multi geoláda (3H+1V)
Elrejtők: Kokó, Ancs
Felhasználó: Kokó Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 11000 m
Megtalálások száma: 74 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Forrástúra a Börzsöny egyik legszebb részén. A fokozottan védett terület miatt az első ponton találjátok a 10x15x6 cm-es dobozt. A 2. ponton 2x10 cm méretű táblát, a 3. ponton PET előformát és az utolsó ponton pedig kindertoji sárgája árulja el a jelszórészleteket.
Mielött elkezded rombolni a környezetet nézz körül! A rejtések nem igényelnek bontást.
Segítségek:
1. fa tövében (nagy, lapos kő közelében)
2. fadarabon tönkben
3. felborult fa gyökérzetében
4. két fa találkozásánál
A túra útvonala fokozottan védett területen vezet, ezért a kijelölt turistautakról tilos letérni!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Mivel minden pont publikus, így a parkoló is csak ajánlott.
Autóval a legközelebbi parkolót Kemencén, a Fekete-völgy panziónál találjátok. N 47° 58,995' E 18° 53,805' 305 m [GCFT+parkoló]
Az ajánlott túra
A Csarna-patak völgyében, a szebb időket látott kisvasút nyomvonalán húzódó BKT jelzéseit követve jutunk el a Hamuházhoz. A Hamuháznál átváltunk a K+ jelzésre, melyen hamarosan elérjük a Hajagos végállomásnál lévő Postás kulcsosházat. Tovább sétálva a következő állomás már a multi első pontja a Nagyréti-kút. N 47° 57,205' E 18° 54,710' 425 m [GCFT-1]
Hangyás-kút
Maradunk a K+ jelzésen. A 2010-es évek elején a forrás melletti fa gyakorlatilag lebontotta a forrásházat. Ezen az állapoton a 2014-es dőlés már nem rontott, csak a megközelítést tette nehezebbé. N 47° 56,685' E 18° 55,506' 595 m [GCFT-2]
Spartacus-forrás
A Rakodót elérve átváltunk a P3 jelzésre.
A foglalatot a Spartacus Újpesti Természetbarát Egyesület építette 1959-ben. A neve azelőtt Cserép-kút volt. A forrást a mostani térképek már időszakos forrásnak jelölik, de '82-ben még biztosan működött. A '99-es útikönyv azt írja, hogy a Spartacus-forrás tisztogatásra szorul, és hogy merítős forrás. A forrásból szivárgó víz inkább csak az útból csinál sarat. N 47° 56,613' E 18° 56,069' 810 m [GCFT-3]
Bene-kút
Utunkat a K3 jelzésen folytatjuk az utolsó pont felé. A Bene-kút egyébként rejtélyes, mert a 60-as évek térképein, útikalauzaiban egyáltalán nem említik. 1983-ban kiadott térképen már létezik, de hogy kik és mikor építették, azt nem sikerült eddig megtudni. N 47° 56,946' E 18° 55,629' 580 m [GCFT-4]
-------------------------------------------------------------------
Bár ezek a források kimaradtak a BDT sorozatából, talán mégis tetszeni fog a séta mindenkinek!
Az első és a harmadik pontot még két tavalyi börzsönyi túrámon találtam meg.
A mai napra terveztem a hiányzó pontokat és egy másik félig bejárt multi befejezését, valamint három másik láda megkeresését. Jó kis túra lett, sok élménnyel, csak éppen a Forrástúra két pontjánál nem jártam sikerrel. A Hangyás-kút környékén sajnos sok kifordult fa van, itt nem csak a jelszóhordozót, de magát a forrásházat sem találtam.
A Bene-kút meglett, de egyik könnyen mozgó kő mögött sem volt semmi a forrásház elején. A hiányzó jelszórészleteket a legutóbbi megtaláló adta meg, így tudtam a találatot bejelenteni.
Aztán Koko bejegyzése alapján rájöttem, hogy a tavaly kinyomtatott leíráshoz képest, ami nálam volt, éppen ez a két rejtés lett módosítva, ezért nem találtam egyiket sem.
Az első pontot januárban nem találtuk meg, így feladtuk. Akkor a fotók alapján egy kessertárs segített az 1. pont jelszavával, közben kiderült, hogy esélyünk nem volt megtalálni a havas, jeges területen. A 2. ponttól lefele jövet a K+ nehezen járható a K? elágazásig. Most éppen a 2. 4. pontot keresve, azok meglelhetőek, de a 3. ponton nem találtuk sem fenn a gyökéren, sem a leomlott köves földben a PETlinget. Gyors telefonálás következett (ez csoda a Börzsönyben) és sikerült a jelszórészletet megszerezni. Jobb híján egy kis kőre felírtuk a jelszót és három nagy kővel eltakartuk. Akkor még a jelszórészlet nem volt száz százalék (nem tudtam logolni net hiányában), de később a logolás sikerült, a kövön a jó jelszórészlet olvasható. Köszönjük a remek túrát!
A Feketevölgyi panziótól indultunk. A patak elmosta a hidakat, a bővíz miatt az átkelés nem ment volna száraz lábbal. Szerencsére a patak bal partján ösvényt taposnak a turisták azokon a szakaszokon ahol a tuloldalon menne a rendes út. Viszont ez nagyon küzdelmes néhol. A visszaúton ezért inkább a gerincen, a piros jelzésen jöttünk. Az 1. pontnál szerintem valaki egy 8-10 méterrel odébb, egy másik szikla mellé rejtette vissza a ládát.
1-4-3-2 sorrendben.
Nagyon klassz kis túra lett volna, ha megtaláljuk a 3. pontot is. Valamint ha nincs ilyen rémisztő, óriási szél. Csak úgy hajlongtak a hosszú bükkök, nagyon félelmetes volt. Aztán jöttek frissen kifordult vagy derékbetört fák a turistaútra dőlve, és akkor már eléggé megrémültünk.
Sajnos pont a 3-as pontnál is volt egy frissen kidőlt, még félig lógó fa. Így nem mertük megkockáztatni a hosszas keresgélést.
A harmadik pont egy korábbi Magas-börzsönyi túra alkalmából már megvolt, most az 1,2,4 pontok kerültek sorra. Oda-vissza huszonsok patakátkelés színesítette a túrát. Az első pont helyén csak egy figurát találtam, hosszas keresgélés után szerencsére megláttam az elvándorolt dobozt jó húsz méterre a hegy felé, megrágva. A füzet persze erősen nedves, de a jelszó olvasható. A lapos kő mellett nem találtam a ládának jó helyet, a szomszéd kő és egy fatörzs közé tettem és raktam rá egy jókora sziklát, ami reményeim szerint nem a ládára támaszkodik. A negyedik pont nekem vagy 20 méterre volt a megadott koordinátáktól (közel az úthoz), de a leírása pontos. A második ponthoz a viszonylag pontos koordináta mellett is szerencsés rálátás szükséges (legalábbis nekem). Lassan sikerül a Börzsöny ládamentesítése (már csak ketten vannak ...). :)
2-1-4-3 sorrendben Királyrétről. Éppen a második pontnál futottunk össze egy kisebb csapat kincskeresővel...
Ja és a "kindertoji" egy méretesebb pótládává alakult át.
Barátokkal a Feketevölgy felől, a kisvasút nyomvonalán sétáltunk fel a hegyre. A pontokat 1,4,2,3 sorrendben kerestük meg. A második pontnál összefutottunk egy keresgélő párral, rajtuk kívül viszont alig láttunk embert.
A multi remekül megtervezett, jó kis körtúra tehető erre építve. Köszönjük a lehetőséget.
Megtaláltam, köszönöm hogy megmutattad! 30km feletti börzsönyi túrám alkalmával. a 2.ponton elakadtam, de a rejtő kisegített, köszönöm. [Geoládák v3.1.2]
Már évek óta szemeztem ezzel a multival, sőt olyan időszak is volt, hogy ez volt az egyetlen kereshető ládám a Börzsönyben. Már tegnapra beterveztük, de végül győzött a lustálkodás. Perőcsényből indultunk neki a túrának és a VILATI-nál értünk le a völgybe. Innen pedig a szinte érintetlen nyugalom birodalmában jártunk. A Hamuházig tartó szakaszon szinte évente végigmegyek, de feljebb már nagyon régen jártam. Az időnk egész a Halyagosig pazar volt: sütött a nap, a levelek susogtak a könnyű szélben, a patak meg csobogott a maga ritmusában. Mire a multit megkezdtük, már két forrást is érintettünk. Úgy terveztük, hogy Királyrétre megyünk le, ezért az 1-4-2-3 sorrendet követtük a pontoknál. Az első pont gond nélkül meglett. Mondjuk a nagy lapos kőből nem látszott sok. A Bene-kútnál nem jártunk sikerrel. A kő mögött üres volt az üreg. Egyértelműen látszott, hogy eltűnt (egyleti cseredobozzal új helyen pótoltam). A Hideg-kútnál el kellene vagy kicsivel több segítség, vagy hagyományos pont, mert ketten nem találtuk 15 perc kutakodás után sem. A dolgunkat nem könnyítette, hogy egy fadarabot kellett keresni a letört ágak között. (A koo-hoz legközelebbi adandó helyre tettem egy másikat.) Innen folytattuk a masszív emelkedést a Rakodóhoz. Ezen a környéken nagyon szembetűnőek a viharkár nyomai még most is. Az út járható, de mindenhol gyökerestől kifordult fákat látni. Már majdnem elértük a Rakodót, amikor nagy brümmögéssel két cross-motoros jött szembe és társaikat keresték. Szolíd szóváltás után otthagytuk őket. Nagyjából ekkorra értünk bele a magasabb régiókat uraló sejtelmes ködbe. Ahogy jött egy kisebb fuvallat, az azonnal szétcincálta a ködöt és sokkal tisztább lett az erdő. De ahogy jött a szél, úgy tovább is állt és a köd ismét beburkolt minket a szűk ösvényen. Már majdnem elértük a Spartacus-forrást, amikor előkerült a másik két természetkárosító motoros. A forrásnál kis keresés után lett meg a palack. Mivel sejtettük, hogy ránk sötétedik, szedtük a lábainkat. Végül a Kecskehát-bércen át értünk le Királyrétre. A túra során három foltos szalamandrát is láttunk. Nózi mackónkat hoztuk magunkkal.
A Vilati-panzió - Foltán-kereszt túrán oda- és visszafelé is szedegettem a pontokat, így nekem az 1-es pont lett az utolsó. A kezdő láda kicsit beázott, megszárítgattam, rendben van most.
Köszönöm, remek túra. A friss jeges-havas (feljebb) terep kicsit nehezítette a dolgot. A GPS meg 20-30 méterrel rendre félrevitt. Az 1-4-2-3 útvonal után felmentem Csóványosra, majd Diósjenőig túráztam. A Csarna-völgyben megfigyelhető volt az un. jégtűemelés jelensége.