A korábbi ládát virtuálisra állította. Kisméretű táblát keress, egy közeli, Y alakú fenyőfán, 1,7 m magasságban.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A pihenőkereszt (németül Rastkreutz) Sopront elkerülő a 84-es közút felől N 47° 40,919' E 16° 36,826' 206 m [GCPIHE+körforgalom] körforgalmánál a Balf felé leágazó úton érhető el. A körforgalomtól 970 m-re áll az út menti kereszt. A Fertő-tó felől az előbb említett Balf - Sopron közötti úton szintén megközelíthető. Közvetlen a kereszt mellett autóparkolót is kialakítottak. A pihenőkeresztet érinti a Sopron - Fertő-tó körüli "Mária út" egy szakasza.
A kereszt legendája
Az út menti kereszt Sopron egyik legrégibb középkori műemléke. Alsó része XIII. a felső XVII. századi. Szerepe az volt, hogy mint "lámpásos kereszt" (Rastkreutz), mécsvilágával mutassa az irányt az éjszakai vándoroknak.*
A legenda szerint :"Quirinus a dél-pannóniai Siscia (Sziszek) püspöke volt. Maximus helytartó előtt megtagadta a pogány tömjénáldozat bemutatását, ezért börtönbe vetették, és néhány nap múlva a katonák Pannónia helytartójához, Amantiushoz vezették, aki akkor Scarbantiában /Sopron/ tartózkodott. Közben Amantius a ma Balfnak nevezett kénes fürdőbe indult, így az agg püspök ügyével csak Sabariában volt hajlandó foglalkozni.
Scarbantia határában a megbilincselt Quirinust kísérő százados pihenőt rendelt el. Futótűzként terjedt a hír városunk keresztényei között, és jámbor asszonyok azonnal a szent életű püspök segítségére siettek. Kezén és lábán bekötözték bilincstől feltört sebeit, és étellel, itallal kínálták. Quirinus megáldotta az élelmet és lehulltak róla a bilincsek. Ekkor szelíden megkínálta kísérőit, és velük étkezett. Utána áldást adott az őt körülvevőknek, és a közeli vértanúság bátor vállalásának tudatában továbbindult. Amantius helytartó Sabariában kihallgatta Quirinust, és vízhalálra ítélte. 309. június 4-én a hitvalló püspököt belevetették a Sibaris (Perint) patakba. A Scarbantia felé nyíló Városkapu előtt eltemették, sírja fölé később templomot építettek.
Püspöki ornátusban, láncokkal, könyvvel, mellette vagy nyakán malomkővel ábrázolják.
Nagy Konstantin császár 313-ban, a milánói ediktumban megszüntette a keresztényüldözést és megengedte, hogy Krisztus követői szabadon gyakorolják vallásukat. A scarbantiai hívek megjelölték szent Quirinus pihenőhelyét, melyen a 13. századtól a Pihenőkereszt hirdeti a vértanú püíbspök emlékét."**
Quirinus (Kvirin, magyarul Kerény) a mai horvátországi Sisak keresztény püspöke volt. Diocletianus császár idejében dúló keresztény üldöztetés során elfogták. Nem volt hajlandó hitét megtagadni, így a Pannonia Prima Tartomány helytartója, Amantius elé hurcolták, Savariában (Szombathelyen) elítélték és kivégezték. Holtestét a helyi hívek eltemették. Erekjéit 406-ban Rómába vitték. 1777-ben a Szombathelyi Egyházmegye megalakulása után Mária Terézia közbenjárására ereklyéjét 1779-ben Szombathelyre hozták és a püspöki palotában őrizték. 1930-tól a szalézi szerzetesek templomában kapott végleges elhelyezést.
Az újabb szövegértelmezések szerint a püspököt nem hurcolták Sopronon keresztül, tehát a pihenőkereszt legendája valóban csak legenda.
Láda karbantartás:
2018.04.17. Logbook cseréje.
2019.06.09. A korábbi rejteket elérte végzete. Az új ládát kissé idébb rejtettük.
2020.05.12. A láda eltűnt. A kereszt közvetlen közelében folyó autópálya-kereszteződés építése idejéig virtuálisra állítottam.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! :) [Geoládák v3.7.6] Jól felbolygatja a környéket az autópálya építkezés. A közeli lakópark felől érkeztem, így utólag nem tűnt túl jó ötletnek.
Kellemes hosszú hétvégét töltöttünk Sopronban és környékén kitkat0123, Robogo, tabletta és fa-peti társaságában. Sopronban már többször jártam, jó volt újra felkeresni a nevezetes helyeket és felfedezhettük a Soproni-hegység szebbnél-szebb helyeit, a Vasfüggöny túraút mentén.
A Soproni Egyetem arborétumában tett sétánk után értünk a Pihenőkereszthez. Nagyon szép ez a középkori műemlék és érdekes a hozzáfűződő legenda is. Köszönet a rejtésért.
Úgy tűnik, a régiek nemcsak azért nevezték pihenőkeresztnek, mert Kvirin püspök a legenda szerint itt megpihent, hanem azért mert az utazó is megpihenhetett, padok fogadták. Hogy keresztnek miért nevezték, azt nem tudom.
Az amúgy nem túl hosszú leírásban miért szerepel kétszer Szt. Kvirin ismertetése? Hol van a szalézi szerzetesek temploma, ahol most nyugszik? Ha nem Sopron határában, akkor hol hullottak le róla a bilincsek a mai értelmezés szerint?
Bízom benne, hogy a láda mielőbb ismét visszanyeri testét.
Egy régi vágyunkat teljesítettük a hétvégén. Már minden tavat körbe tekertük, a Fertő-tó eddig kimaradt. Mostantól már ez is a trófeáink közé tartozik! Sopron volt a kiindulási bázisunk, a harmadik napot a város feledezésére terveztük, de a szemerkélő eső ebben megakadályozott bennünket. Hazafelé erre vettük az utunkat. Köszönjük!