Megye/ország: Horvátország
Elhelyezés időpontja: 2015.04.08 13:03
Megjelenés időpontja: 2015.04.09 14:05
Utolsó lényeges változás: 2015.04.09 14:05
Utolsó változás: 2015.08.30 22:27
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: hulope, menytyinty, csanu
Ládagazda: Hulope Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 200 m
Megtalálások száma: 234, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
WAP
A 8x8x5 cm-es láda a külső fal belső felén, talajszinttől kb. 15 cm-re, egy üregben, kövekkel takarva lapul.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A láda a horvátországi Póla (Pula) nevű városban, Isztria félszigetén található.
Egy kastély - a mostani Történelmi Múzeum - falában rejtettük el, a város közepén, mégis kicsit csendesebb helyen. Ahhoz, hogy megtaláld, nem kell bemenni a múzeumba! Gondosan rejtsd vissza, a ládát is és a köveket is tedd mélyre! A keresésben segítenek a képek.
A múzeum előtti parkolóban lehet megállni. N 44° 52,212' E 13° 50,686' 26 m [GCPOLA+parkoló]
Vasárnap kivételével itt is, és az egész belvárosban fizetős a parkolás.
Póla történelme során volt az illíreké, i.e. 178-tól a római birodalom része volt, később Velencéhez tartozott, majd az Osztrák-Magyar Monarchiához, ezt követően Olaszország szállta meg. A II. világháborút követően Jugoszlávia kapta meg, most pedig Horvátországé. Magyar terület ez sosem volt, mégis több vonatkozásban kapcsolódik hazánkhoz.
Magyar vonatkozás
A hagyomány szerint Árpádházi Salamon királyunk élete végén Pólában remetéskedett. A Mária Mennybemenetele Székesegyházban találhatók a király ereklyéi. Állítólagos sírkövének latin nyelvű felirata: HIC REQUIESCIT ILLVSTRISSIMVS SALAMON REX PANNONIAE. (Itt nyugszik a legkiválóbb Salamon, Magyarország királya) A sírkő sokáig a ferences tempolmban volt, jelenleg a Régészeti (archeológiai) Múzeumban őrzik.
Árpádházi Salamon király I. András király és Anasztázia orosz hercegnő fia volt. Még nem volt négy esztendős, amikor eljegyezték III. Henrik római császár leányával, Judittal. A bonyodalmak akkor kezdődtek körülötte, amikor apja, András király öccsének, Béla hercegnek tett ígéretét megszegve 1057-ben megkoronáztatta. Béla 1060-ban azonban trónra lépett, és Salamonnak menekülnie kellett. Apósánál, a német császárnál keresett menedéket. Béla király korán meghalt és Salamon helyzetbe került: német segítséggel 1063-ban visszatért Magyarországra és Székesfehérváron királlyá koronázták: immár másodszor. Béla király fia, Géza viszont lengyel segítséggel azonnal megtámadta. Salamon Mosonba menekült, majd kiegyezett unokaöccsével: Géza megkapta a hercegi hatalmat és Salamon király maradt. Ekkor jött néhány év, amikor békében éltek: közösen harcoltak a besenyők és a bizánciak ellen. 1073-tól Salamon király és Géza herceg végképp egymás ellen fordultak. Géza herceg győzött és Salamon megint apósához menekült. 1074-ben Géza király, 1079-ben már I.( Szent) László király ellen tört be német támogatással, hogy visszafoglalja a trónt. Salamon mindkétszer vereséget szenvedett. László király 1082-ben Visegrádon a Lakótoronyba (Salamon-torony) záratta.
A legenda szerint fölismervén a mulandó dolgok hiúságát magányba vonult. Álruhában egy hajón került Pólába. Itt megtapasztalta, hogy senki sem boldogabb annál, akit a világ gyűlöl. Barlangokban rejtőzött, füvek és vadalma volt az eledele, száraz lomb volt az ágya, forrásvíz az itala, s vadak bőre a ruhája. Minden reggel látta a napfelkeltét a tengernél és Magyarországról ábrándozott. Böjtölt, vezekelt, éjjel-nappal imádkozott, és kereste a környéken lakó szent remetéket.
Végül teljesen ismeretlenül fejezte be földi életét az isztriai Pólában, ahol minden évben szeptember 28-án ünneplik, s testének ereklyéit nagy tisztelettel őrzik. A pólaiak sokáig mutogatták sárból tapasztott ágyát, melyen a király aludt, s azt az agyagmécsest, melyet a monda szerint saját kezével készített. Az egyház végül boldoggá avatta azt a számkivetettet, akit szentéletű unokatestvérei semmiztek ki.
Mária Mennybemenetele Székesegyház - itt található az ereklye N 44° 52,293' E 13° 50,647' 10 m [GCPOLA+szekesegyhaz]
A Székesegyház naponta 10-14 óráig látogatható, belépődíj nincs. Az ereklye az oltárban van, kérésre megmutatják. Elég annyit mondani, hogy Salamon. Hétköznapokon általában este 6 órakor, vasárnap 10:30-kor van mise. Előtte és utána is meg lehet nézni az ereklyét.
Póla püspöki székhely lett a 6. században, ekkor építették fel a Szűz Mária katedrálist. A 15. században felújították, majd a 16. században reneszánsz stílusú homlokzattal látták el. Ebben a templomban is találunk 5. századi mozaikokat a szentélypadlón. A harangtorony épült fel legkésőbb, 1671-től 1707-ig.
Régészeti/ Archeológiai Múzeum - itt található a sírkő
Jelenleg átépítik, nem látogatható.
Auguste Frédéric de Marmont alapította a gyűjteményt 1802-ben. Az első emlékek a forumon álló Augustus templomból származnak. A múzeum gyűjteményében megtalálhatunk Póla területén feltárt tárgyakat az ókorból és a középkorból. 1890-ben épült, korábban középiskola volt. Jelenleg restaurálják, nem látogatható. a múzeum angol nyelvű oldala
Császári és Királyi Osztrák-Magyar temető N 44° 51,676' E 13° 49,691' 1 m [GCPOLA+temeto]
A temető - mint a város többi nevezetessége - igazi történelemkönyv. Német 19. és 20. századi sírfeliratokat betűzgethetünk a pálmafák és fenyők tövében. A bejáratnál több nemzetiség - köztük a magyar - állíttatott márványtáblát a háború áldozatainak. Magyar nyelvű feliratot is olvashatunk: Az 1914-18-as első világháborúban elesett tengerészek és katonák örök emlékére. Örök tisztelettel a horvátországi magyarok demokratikus közössége egyesülete - Pula Lipani 2004 Godine
Isztria Történeti Múzeuma - parkjában található a láda N 44° 52,310' E 13° 50,686' 26 m [GCPOLA+történeti múzeum]
Ezen a dombon már az illírek idejében is állt egy erőd, a rómaiaknál is, de ezek elpusztultak. A mostani 1630-ból való, de 1830-ban teljesen átépítették. Nekünk legjobban az épület előtt kiállított ágyúk tetszettek:)
Póla egyéb nevezetességei
Amfiteátrum N 44° 52,378' E 13° 50,959' 11 m [GCPOLA+amfiteatrum]
Ez a város jelképe és legfontosabb látnivalója. Ellipszis formájú római kori építmény, 132 x 105 méteres. Domboldalra épült, ezért a felső része kétszintes, a tenger felé néző pedig háromszintes. Az arena bejárata lent található.
A küzdőtér szintén ellipszis formájú, 68 x 42 méteres területen folytak a játékok, melyek egyszerre akár 23000 néző is figyelemmel követhetett. A rómaiak idejében a tengerparton állt az épület, mára már feltöltötték az előtte lévő teret. (A véres gladiátorjátékok során megölt emberek és állatok tetemei egy csatornán át közvetlenül a tengerbe távoztak - ezért építették közvetlenül a partra) Ma utak, parkoló és park is van előtte és a falai között sem rendeznek már brutális játékokat, sokkal inkább hangversenyeket, koncerteket.
Római színház N 44° 52,210' E 13° 50,811' 22 m [GCPOLA+szinhaz]
Nekünk nagyon tetszett! A Herkules-kaputól ki van táblázva a megközelítése, de a ládától közvetlenül is elérhető, egy kis sziklamászással. Nincs belépő, kevesebb a turista, érintetlenebb, mint az amfiteátrum. Próbáljátok ki az akusztikáját!
Gemina-kapu N 44° 52,248' E 13° 50,865' 11 m [GCPOLA+gemina]
Porta Gemina - a kettős kapu. A 2. századból származik, a városfal része volt egészen az 1800-as évekig. A római időkben ezen át vezetett az út a városból az amfiteátrumhoz.
Herkules kapu N 44° 52,207' E 13° 50,878' 33 m [GCPOLA+herkules]
Az 1. század közepén épült, középen Herkules szakállas feje látható. Ő Póla védőszentje volt. A kapu mellett kétoldalt zömök bástyák állnak
Sergius-diadalív N 44° 52,101' E 13° 50,819' 12 m [GCPOLA+diadaliv]
A Sergius család dicsőségére épült. Luciu Sergius Lepidus i.e. 31-ben a triumvírek oldalán vett részt az Actium melletti csatában, ahol Julius Caesar gyilkosait legyőzték.
Forum N 44° 52,191' E 13° 50,542' 22 m [GCPOLA+forum]
A római időben kereskedelmi, közigazgatási és vallási központ volt. A téren áll az 1296-ban épült, majd a 17. században felújított városháza, mellette a 18x8 m-es i.sz. 2 és 14 között épült Augustus-templom.
Római mozaik N 44° 52,126' E 13° 50,631' 5 m [GCPOLA+mozaik]
Szinte hihetetlen, hogy itt van. Olyan, mintha egy magánház udvarába kellene bemenni, de bátran menjetek, vasrács mögött van a mozaik, a kép Dirke megbüntetését abrázolja.
Mária Formosa kápolna N 44° 52,077' E 13° 50,602' 5 m [GCPOLA+formosa]
A 6. században építették a Benedek rendi apátsághoz tartozó ókeresztény bazilikát. A háromhajós épület két kápolnája közül a déli mind a mai napig látható. A belső falain található ókeresztény festményeket a 15. századi mesterek restaurálták.
Szent Ferenc templom és kolostor N 44° 52,203' E 13° 50,647' 11 m [GCPOLA+szent ferenc]
A 13. században építették, majd a 14. században román stílusúra módosítva átépítették. A kolostor is ebben az időben készült el. Érdekessége, hogy két szószéke van, egy belső és egy külső, amelyből az utcán összegyűlt tömeghez beszélt a pap.
A kijelölt parkolóig nem sikerült eljutnunk, mivel az utca elejére behajtani tilos táblát tettek ki. A négy évvel ezelőtti Street view képen még nincs kint a tábla. Így kénytelenek voltunk az Anfiteátrumnál parkolni óránként 4 euróért. A ládához előbb a várfal körül futó külső sétányon mentem, de itt rájöttem, hogy le kell mennem a várárokba, ami csak a vár főbejárata környékén lehetséges. A megtalálás után bementünk a múzeumba is, hosszasan sétáltunk a katakombákban.
Nyaralás alatt látogattuk meg Pola/Pulát. Nagyon tetszett a hely, érdemes volt ide ellátogatni. A ZeroStrasse különösen tetszett ebben a forróságban. :)
Rovinj után strandoltunk egy napot az Ambrela strandon Pulában, de sajnos nem volt túl tiszta a vize...
No de a mai nap nagy részét Pula városának szántuk. Nem is tudom, hol kezdjem, annyi élmény ért itt minket.
Kerestem egy free parkolót, ahonnét mentünk az óváros felé. Az első élmény mindjárt egy piac volt, ahol aztán árultak mindent is... Természetesen nem vettünk semmit, hanem haladtunk tovább a Forum Romanum felé... Gyönyörű volt ez a tér az Augustus-templommal, a városházával és a kis mediterrán éttermekkel. De egyelőre mentünk tovább megnézni a templomokat, a színházat, kapukat, diadalívet, míg az Amfiteátrumhoz nem értünk... Nem volt kérdés, hogy kívül belül megnézzük és végigjárjuk ezt a régi gladiátor központot. Még a küzdőtér alá is be lehetett menni, megnézni a kiállítást. Jó volt elképzelni, hogy itt milyen mozgalmas élet lehetett. Sajnos a Gladiátor-show-ról lemaradtunk, mert most filmfesztivál volt éppen ott-tartózkodásunk alatt... No de hogy ebből a lenyűgöző Amfiteátrumos atmoszférából felocsúdjunk, mentünk az erődhöz egy adag fagyit nyalva.
A ládát nem volt nehéz megtalálni, miután rájöttünk, hogy a két erődfal között kell menni... :) Mikor a belső falról néztük a GPS koordinátát, hogy hová mutat, akkor esett le, hogy tényleg nem kell belépő... :) De természetesen így is úgy is bejöttünk volna. Nagyon érdekes része volt még az erődnek, hogy le lehetett menni a Zerostrasse-ra. Hát az is nagyon hangulatos hely, bár nem annyira komfortos érzés... :)
Miután rendesen körbejártunk, visszatértünk a Forumhoz és hangulatosan elfogyasztottunk egy csevapcsicsát...
A rejtők munkáját nagyon szeretném megdicsérni, mert egy nagyon használható és hasznos oldalt szerkesztettek, ami egy igazi útikönyvnek is kiváló.
Délután meg még kipróbáltuk a Medulini városi strandot. :)
Köszi a rejtést!