Elhelyezés időpontja: 2015.04.05 12:05
Megjelenés időpontja: 2015.04.08 23:40
Utolsó lényeges változás: 2024.05.02 10:39
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: Piroskaa1 & BlueMali & Pötyike
Ládagazda: Blue Mali Nehézség / Terep: 1.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2700 m
Megtalálások száma: 280 + 2 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
WAP
2 pontos multiláda: 1-es, pont: Visegrád Új-hegyen, kulisz kockától nem messze egy kb. 10 cm-es ragasztós stift, egy odvas tuskóban, benne a jelszó első felével. 2-es, pont: Visegrád Mátyás-hegyen, a felhagyott kőbánya felett, egy élő fa, talajszinti bocskorában az 5x10x17 cm-es láda.
Ezzel a rejtéssel Visegrádra, illetve annak közelébe, a kettő kevésbé ismert helyére, az Új-hegyre, illetve a Mátyás-hegyre invitállak Téged!
Eme két helyről egész másként tűnik Visegrád, a Dél-Börzsöny, a Duna-kanyar, a Fellegvár, a Zsitvay-kilátó.
Látni lehet a közeli Apátkúti-völgy összeszűkülő felső bejáratát, illetve a távoli Kis, és Nagy-Gallát, a Magas-Börzsönyt. Tehát aki felkeresi a két pontot, egész más szemszögből látja a környező hegyeket, településeket, és magát a Visegrádi-hegységet.
Megközelítésnek tehát az Apátkúti-völgyet ajánlom, ahol is a Bertényi Miklós füvészkert előtti parkolót ajánlom, és innen a zöld sáv jelzésen kell elindulni, majd tetszés szerint felkeresni a két pontot. Mindkét pont erdészeti úton közelíthető meg, tehát nem kell letérni az útról.
A Visegrádi-hegység földtanilag a Börzsönnyel rokon, miocénkori vulkanikus eredetű andezitből épül fel. A Visegrádi-hegység fejlődése a triászig vezethető vissza; a terület több mint 200 millió éven keresztül változatos, főleg tengeri, részben szárazföldi üledékképződés színtere volt. Mai arculatát azonban a fiatal, 14-15 millió éves - középső miocén vulkanizmus alakította ki, a kisebb vulkáni kúpok és lakkolitok mellett egy hatalmas kaldera is rekonstruálható.
A középső miocénban az addigi mocsári környezetben indult meg az a vulkáni tevékenység, ami a hegységet kialakította. A tűzhányó kronológiája kőzettanilag két részre bontható. Korai termékei egyrészt a felszín alatti kis mélységben megszilárduló telérkőzetek, szubvulkáni testek (lakkolitok) vagy lávadómok, dagadókúpok (extrúziók), másrészt ún. freatomagmás robbanásos kitörések nyomán képződött vulkáni törmelékek voltak. Ez utóbbiak a karszt- és rétegvizekkel éritkezve nagyon heves robbanásokat produkálhattak, mert a területet piroklasztitokkal főleg ignimbritekkel borította el. Az első szakasz termékei andezites-dácitos összetételűek. Azonosítható központjaik Strázsa-hegy, Lencse-hegy, Babos-hegy a dunabogdányi Csódi-hegy stb.
A második szakasz két alfázisának vulkanitjai kőzettanilag piroxén-amfibolandezites, kitöréstermékek szempontjából pedig blokk- és hamuárüledékek, néhol horzsakövek voltak. Az első nagyméretű, jó 10 km átmérőjű andezites rétegvulkán beszakadt peremének maradványa (szomma) a 700 m-es Dobogó-kőig húzódó gerincív, ami kisebb-nagyobb megszakadásokkal az Urak asztalánál át egészen a Nagyvillámig azonosítható. A későbbi vulkáni működések hozták létre a "köveket": a Prédikálószék és a Vadálló-kövek is így jöttek létre. A második alfázist a Keserű-hegyi rétegvulkán reprezentálja, aminek maradványai a Prédikálószék, Keserű-hegy, majd a Lepence-völgyi lealacsonyodás után az Öreg-Pap-hegytől a Mátyás-hegyig ereszkedő vulkanitokban ismerhető fel. A hegy tehát 16 és 14 millió évvel ezelőtt keletkezett, fő tömege 14 millió éves és a pleisztocénig eredendően üledékképződéstől mentes terület volt, a jégkorszakban löszfelhalmozódás volt jellemző.
Remélem, hogy sikerült egy jó célpontot, helyet bemutatnom Neked!
Sok szép időt, ládaélményt kívánok!
Ládatörténelem
2017.11.27: Kapott egy új ládát, virtuális rejtés megújítva, jelszó változott!- Blue Mali
2023.04.02: maga.a.felelem javította az egyes pontot! Nagyon szépen köszönöm Neki! - Blue Mali
Állapot: beteg
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Az 1. ponton fél órán keresztül kerestük a rejtést, de mi nem találtuk sajnos, a korábbi log fáját sem, most igen nagy az aljnövényzet is, ami szintén nem segített. A kilátásnál a padon ettünk egyet a gyerekekkel, majd a 2. pontnál már hamar meglett a láda. Szintén pazar a kilátás, sajnálatos, hogy a kilátó még nincs felújítva. Viszont épül egy játszó a kilátó felé menet, amit nyárra ígernek, hogy elkészül. Kérjük, hogy képek alapján fogadd el.
Köszönjük, a túratársaknak is nagyon tetszett a hely, gyerekekkel nem nagy a táv, nem közismert, mégis csodás panorámákat láttunk.
A második ponttal kezdtük a keresést a Spartacus ösvény bejárása után. A láda a 2. ponton teljesen rendben van, a kilátás is mesés.
Az első ponton azonban nem találtuk a stiftet. Elolvastuk a logokat is, aminek alapján elkezdtük a tölgyfában keresni a jelszóhordozót. Sajnos mi nem találtunk semmit, így a mellékelt képek alapján szeretnénk kérni a találat elfogadását!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! 1. ponton a kis fiolát szétesve az avarban találtam. A vélelmezett rejtek ezek szerint nem működik, az újabb eltűnés megelőzése érdekében egy másfél méterre mellette álló tölgyfa kb. 1,5 méter magasan lévő odvába helyeztem. Fotót mellékelek. [Geoládák v4.2.1]
Ma az Áprily Lajos emléktúrán vettem részt, amelynek utolsó ellenörzőpontja a sajnos még mindig lezárt Bányatetői-kilátónál volt. Gondoltam egy merészet, és elindultam az onnan jó 200 m-nyire elrejtett 2. ponthoz. Ide valószínűleg nem jutottam volna el a játék nélkül; a kilátásért mindenképpen érdemes volt. A rejtekhely remek, és kellőképpen ravasz is, mivel beviszi az embert a kerítés mögé, könnyebb hozzáférést biztosítva a kilátóponthoz. (Csak aztán óvatosan a bányagödör peremén!).
Következett az 1. pont, szintén "a játék nélkül soha" - jellegű helyen. Ez már jóval keményebb dió volt. Itt jó negyedórányi kutatás kezdődőtt a stift után, ami sehogy nem akart előkerülni. Kezdett eluralkodni rajtam a csüggedség, hogy ebből nem lesz találat, amikor hirtelen megpillantottam - igencsak meglepő módon szintén az avarban, mint az előző megtaláló...! :-O. Jelszórészlet itt is megvan, remek. A java csak ezután jött, ugyanis egyszerűen nem találtam olyan rejtekhelyet, ahová visszatehettem volna a "bigyót". Végül nagy nehezen sikerült beillesztenem valahova, de megtalálni a helyet nehezebb volt, mint magát a "ládát". :-)
Örültem a sikernek, főleg a nehéz 1. pont miatt. A kilátás innen egy kicsit jobban tetszett. :-)
Köszönjük a rejtést és a szép kilátást.
A stiftet hosszú keresgélés után az avarban találtam meg. Vissza tettem -a feltételezett- tuskóba, de lehet az előző megtaláló azért nem tette bele, mert nehézkes lehet onnan kivenni.
Megvan, köszi!
A zöldön mentem fel, arról tértem le a két ponthoz.
Szép panorámák vannak több helyről is. A kettes ponthoz közeli kilátó sajnos zárva van.
Mindkét rejtés rendben. Az első ponton az a tuskó valójában egy üreges ág.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
30 km 750 m szint kerékpár a szokásos Pap-rét - Visegrád útvonal közben, a pontokhoz többnyire gyalog jutottam el, én inkább téli keresést javaslok a dzsindzsa miatt, ja és az a tuskó, na az csak 10 cm átmérőjű
a túra végén kaptam gombát, már megettük, várjuk mi lesz
Beteg láda javíátsa, karmadali és maga.a.felelem
Köszönjük, hogy megismerhettük ezt a csodás útvonalat. A kökörcsines helyet eltettem magamnak jövőre, sajos most már elvirágzott, és csak a nünükék rágcsálták a szárakat. Az egész völgy, a környék, az eldugott kilátópontokkal együtt egy nagy élmény volt nekünk. :)
Hát ez egy gyönyörű hely volt! Ide nagyon érdemes volt még a túrám végén felnézni.
Az első pont sajnos nem lett meg. Az előző két logban láttam, hogy mások is hiába keresték, így nem álltam neki kajtatni utána. Ennek legfőbb oka az volt, hogy minden tele volt nyiladozó virágokkal! SEMMIT nem akartam letaposni! Biztos, hogy volt köztük rengeteg védett, de a "védteleneken" sem szerettem volna átrappolni.
Kérnék egy elfogadást képek alapján. Köszi!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Eszméletlenül jó. 10 pontos ha lehet ilyet adni. Az első pont tuskóját nem találtuk meg, köszi a rejtő segítségét. Az első pontnál óvatosan lépdelj virágzik a leánykökörcsin. [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Az ilyen ládákért szeretem a gc-t. A tömeghelyektől egy kmre, jelöletlen úton igazi kincseket lehet találni!
(Az első ponton valószínű nincs már meg a tuskó, köszönöm a rejtő segítségét!) [Geoládák v3.12.10]