Elhelyezés időpontja: 2015.04.11 14:35
Megjelenés időpontja: 2015.04.11 22:22
Utolsó lényeges változás: 2024.03.03 16:11
Utolsó változás: 2024.04.03 11:46
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: Piroskaa1 & Blue Mali & Pötyike
Ládagazda: Blue Mali Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 5400 m
Megtalálások száma: 435 + 3 sikertelen + 3 egyéb Megtalálások (havi bontásban):
A legaktívabb hónap 2015-10 volt 44 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
A láda tudomásunk szerint fokozottan védett területre esik.
Fokozottan védett természetvédelmi területen csak a turistautakon és az esetleges erdészeti feltáró utakon szabad közlekedni, azokról letérni vagy a természetet bármilyen egyéb módon károsítani tilos.
WAP
3 pontos multiláda. 1-es pont: a megadott ponton, információs tábla alján keresd a laminált táblát, rajta az első jelszórészlettel. 2-es pont: megadott ponton hagyományos láda (5x10x15 cm) fa talajszinti odvában, benne a második jelszórészlettel. 3-as pont: patak mellett, korhadt fatuskó oldalában a 3x5 cm-es mikroláda, benne a jelszó harmadik részével
Fokozottan védett természetvédelmi terület. A turistaútról letérni tilos! Bárminemű, a természet védelmét megzavaró tevékenység a geoláda megszűnését eredményezi.
Kedves Ládász!
Ezzel a 3 pontos rejtéssel szeretnélek elhívni a Visegrádi-hegység egyik gyöngyszemébe, mely nem más mint az Apátkúti-völgy.
Apátkúti-völgy
Az Apátkúti-völgy az egyik legeslegszebb szurdokvölgy Magyarországon. Pilisszentlászló és Visegrád között helyezkedik el. Teljes hossza körülbelül tíz kilométer. A völgyben a piros jelzést kell követni. Két út csatlakozik be a völgybe, a Koo (kerékpáros kék) és a piros + jelzésű utak. Nehéz eltévedni, de nem lehetetlen.
Útvonal
Első állomásunk a Apátkúti-tavak, itt kell leolvasni a virtuális jelszót az információs tábláról, majd utunkat folytatva megjelenik az Ördögmalom-vízesés. Ha jól szemügyre vettük, és készítettünk pár fényképet folytathatjuk utunkat a Bertényi Miklós füvészkert érintésével, az egyre szűkülőbb Apátkúti-völgyben, amíg el nem érjük a Kaán-forrást: "A Visegrádi-hegység legkedveltebb forrása. Első foglalását 1938-ban készítette a szentendrei 914. számú Endre Cserkészcsapat. Második, ma is látható foglalatát 1974-ben Bertényi Miklós erdőmérnök vezetésével készítették."
Innen már hagyományos turistaúton folytatjuk a lassú emelkedést a szűk völgyben, amíg csak el nem érjük az Alpár-forrást. Innen 1000 méterre találjuk a következő ládapontunkat, amely egy élő fa (ha Visegrádról jössz akkor az útról jobb kézre esik) talajszinti odvában található.
Indulunk tovább a völgyben, és több patakátkelést követően kiérünk egy nyíltabb részre, majd ismét be az erdőbe, és egy pihenőhely, majd híd, asztalok érintésével érünk ki a az Apátkúti-völgyből, és keressük meg a 3. egyben utolsó pontunkat, a patak feletti híd 45°-os tartóoszlopán található (lépcsőhöz közeli, ha leülsz a lépcsőre balkéz felé lesz a helyes tartóoszlop. Innen opcionálisan folytathatjuk az utunkat Pilisszentlászló érintésével a zöld turistajelen, és nagyobb kerülővel a Pap-rét irányába, és azon keresztül Visegrádra.
A Visegrádi-hegység földtanilag a Börzsönnyel rokon, miocén kori vulkanikus eredetű andezitből épül fel. A Visegrádi-hegység fejlődése a triászig vezethető vissza; a terület több mint 200 millió éven keresztül változatos, főleg tengeri, részben szárazföldi üledékképződés színtere volt. Mai arculatát azonban a fiatal, 14-15 millió éves - középső miocén vulkanizmus alakította ki, a kisebb vulkáni kúpok és lakkolitok mellett egy hatalmas kaldera is rekonstruálható.
A középső miocénban az addigi mocsári környezetben indult meg az a vulkáni tevékenység, ami a hegységet kialakította. A tűzhányó kronológiája kőzettanilag két részre bontható. Korai termékei egyrészt a felszín alatti kis mélységben megszilárduló telérkőzetek, szubvulkáni testek (lakkolitok) vagy lávadómok, dagadókúpok (extrúziók), másrészt ún. freatomagmás robbanásos kitörések nyomán képződött vulkáni törmelékek voltak. Ez utóbbiak a karszt- és rétegvizekkel érintkezve nagyon heves robbanásokat produkálhattak, mert a területet piroklasztitokkal főleg ignimbritekkel borította el. Az első szakasz termékei andezites-dácitos összetételűek. Azonosítható központjaik Strázsa-hegy, Lencse-hegy, Babos-hegy a dunabogdányi Csódi-hegy stb.
A második szakasz két alfázisának vulkanitjai kőzettanilag piroxén-amfibolandezites, kitöréstermékek szempontjából pedig blokk- és hamuárüledékek, néhol horzsakövek voltak. Az első nagyméretű, jó 10 km átmérőjű andezites rétegvulkán beszakadt peremének maradványa (szomma) a 700 m-es Dobogó-kőig húzódó gerincív, ami kisebb-nagyobb megszakadásokkal az Urak asztalánál át egészen a Nagyvillámig azonosítható. A későbbi vulkáni működések hozták létre a "köveket": a Prédikálószék és a Vadálló-kövek is így jöttek létre. A második alfázist a Keserű-hegyi rétegvulkán reprezentálja, aminek maradványai a Prédikálószék, Keserű-hegy, majd a lepence-völgyi lealacsonyodás után az Öreg-Pap-hegytől a Mátyás-hegyig ereszkedő vulkanitokban ismerhető fel. A hegy tehát 16 és 14 millió évvel ezelőtt keletkezett, fő tömege 14 millió éves és a pleisztocénig eredendően üledékképződéstől mentes terület volt, a jégkorszakban löszfelhalmozódás volt jellemző.
Remélem, hogy sikerült egy jó célpontot, helyet bemutatnom Neked!
Sok szép időt, ládaélményt kívánok!
Ládatörténelem
2018.04.23: A ládát kitakarítottuk a sok szeméttől, kitörölgettük, s kapott egy új logbookot!- Blue Mali
2021.04.23: Ládaellenőrzés. Minden a legnagyobb rendben!- Blue Mali
2024.03.03: A 3.ponton a híd eltűnt, így a tartalék mikroláda kerül élesítésre! - Blue Mali
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Mai nap a Spartacus ösvény majd Pilisszentlászló felett a földúton átmenve az Apátkúti-völgy útvonalat jártuk be, a közbeeső ládák begyűjtésével.
Általában a GPS bő 15-20 m eltérést mutatott majdnem minden ládánál, de igazából csak a Nagymaros-Visegrád multi egyik pontját nem tudtuk megtalálni.
A völgy vonalvezetése, látványa és főleg a gázlós részek nagyon tetszettek!
Pilisszentlászló felől kezdtük a 3 és 2 pontok keresését 04.13-án. Meglepően sok emberrel találkoztunk, nem vagyunk ehhez hozzászokva :DDDD Archi nagyon élvezte a patakokon átkeléseket. :)
Ma a Spartacus ösvény után gyorsan leolvastuk az első pontot is, hogy teljes legyen a jelszó.
Köszi, hogy elhoztál Bennünket ide.
A nagy sietségben nem olvastam a sorok között, a már nem létező hidat kerestem a harmadik ponton. Így csak a jelszó első két része lett meg. A fotók alapján kérném szépen a találat elfogadását. A láda egyébként rendben.
Egy kis Pilisi Vándorlás az Apát-kúti-völgyben és a Spartacus-ösvényen.
Szuper volt a völgy, egyszer, két éve már a lenti parkolótól felsétáltam az étteremig a GCMATH és GCNAVI ládák kapcsán, ekkor kerestem meg a multi első pontját. Most Pilisszentlászlóról érkeztünk, útközben begyűjtöttük a multi másik két pontját és GCPV02-t is, aztán felfelé GCspar-t kerestük meg. Szuper volt a völgy, bár a sok patakátkelés és végtelen kidőltfán-átmászás megnehezítette a dolgunkat, jóval lassabban haladtunk a vártnál. Szuper volt, köszi! A doboz két füle letört, a sarka betört, cserére szorul.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.1]
52. túlélőverseny közben Gézával, fagyos időben. A völgyben kicsit szemerkélt is a hó. Tényleg hangulatos hely.
A rejtéseket rendben megtaláltuk, a hídnál kellett egy kis idő hozzá. A leírást most (2024.04.09.) elolvasva úgy látom, hogy néhol a 3. ponton még a régi rejtésre utal, és néhol már az újra. Szóval még szinkronba kellene hozni teljesen.
Hangulatos völgy ez nagyon. A túlélőversenyen kitérőkkel jártuk végig. Ez volt a mai utolsó ládánk.
A pontok és a láda is rendben. Köszi a rejtést!
mmcdii