Elhelyezés időpontja: 2015.04.13 12:05
Megjelenés időpontja: 2015.04.15 22:11
Utolsó lényeges változás: 2019.07.08 11:19
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: Blue Mali
Felhasználó: Blue Mali Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 16300 m
Megtalálások száma: 102 + 1 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
WAP
3 pontos kerékpáros multiláda. 1-es pont: a megadott ponton, információs tábla alján keresd a laminált táblát, rajta az első jelszórészlettel. 2-es pont: megadott ponton hagyományos láda (8x10x15 cm) fatuskóban, benne a második jelszórészlettel. 3-as pont: megadott ponton, fatuskóban a mikroláda (3x5 cm) benne egy kétjegyű szám a harmadik jelszórészlettel.
Szeretnélek Téged elhívni egy kis tekerésre a Visegrádi-hegység legkeletibb részére, Tahi-Dunabogbány közötti részére, persze nem aszfalton, hanem montis terepre, a zöld kerékpáros túraútvonalra, mely szép, és érdekes helyeket érint.
A táv 16,3 kilométer, a teljes szintemelkedés 386 méter.
Parkolni a megadott ponton lehet, persze máshonnan is kezdhetjük a multit. Amit ajánlani tudok, az a fent megadott pont parkolója, majd innen indulunk a 11-es főúton, és 300 méter megtétele után térünk jobbra a zöld kerékpár útra, innen folyamatos emelkedéssel, eleinte aszfalt, majd murvás, aztán földúton haladunk az 1-es pontunkig. Itt szusszanhatunk, leolvassuk a jelszórészt, innen egy nem könnyű terepen folytatjuk az utunkat. Öklömnyi nagyságú köveken kell tekernünk 1,9 kilométert. Menet közben jobbról megnyílik az erdő, és szép kilátásban lesz részünk. Láthatjuk a távoli Börzsönyt, illetve a Naszályt, és annak megsebzett részét. Miután jobbról mély szurdok mellett tekerünk, lassan elérjük a 2. pontunkat is, amely a Kalicsa-pataknál található. Itt egy szép hídon megyünk át, és mind jobb- mind bal kéz felől gyönyörű szurdok-völgyet láthatunk. Ha megkerestük a 2.pontunkat, ami a hagyományos geoláda, ismét bringára pattanunk és folytatjuk az emelkedésünket, mindaddig amíg el nem érjük a zöld , és a piros kerékpárút kereszteződését. Innen folyamatos ereszkedéssel megkezdjük az utunkat Dunabogdányba. Gurulásunk közben elérjük a Róka-kapu nevezetű részt, majd innen nem messze egy majort. Helyenként továbbra is fel-fel tűnik a Naszály, illetve jobbunkon a csódi-hegyi andezitbánya látványa. Lassan beérünk Dunabogdányba, és megérkezik az eleinte beton, aztán később aszfalt út is. Ha visszapillantunk meglátjuk még a Visegrádi-hegység legkeletibb részét a Vörös-kő-Kis-Bükk-tető-Teknős-hát-Őr-hegy-Barát-halom vonulatát, ami zárja a látóhatárt. Dunabogdányban keresztezzük a 11-es főutat, majd legurulva a Duna-partra beszerezzük a 3. jelszórészt is, utána a Duna mellett megpihenhetünk. Innen folytathatjuk Visegrád felé is az utunkat, de aki autóval jött Tahiig, az elindulhat az Euro Velo kerékpárúton Tahi irányába, ami kb. 7 kilométer, szerencsére jórészt kerékpárúton lehet haladni.
Visegrádi-hegység
A Visegrádi-hegység földtanilag a Börzsönnyel rokon, miocén kori vulkanikus eredetű andezitből épül fel. A Visegrádi-hegység fejlődése a triászig vezethető vissza; a terület több mint 200 millió éven keresztül változatos, főleg tengeri, részben szárazföldi üledékképződés színtere volt. Mai arculatát azonban a fiatal, 14-15 millió éves - középső miocén vulkanizmus alakította ki, a kisebb vulkáni kúpok és lakkolitok mellett egy hatalmas kaldera is rekonstruálható.
A középső miocénban az addigi mocsári környezetben indult meg az a vulkáni tevékenység, ami a hegységet kialakította. A tűzhányó kronológiája kőzettanilag két részre bontható. Korai termékei egyrészt a felszín alatti kis mélységben megszilárduló telérkőzetek, szubvulkáni testek (lakkolitok) vagy lávadómok, dagadókúpok (extrúziók), másrészt ún. freatomagmás robbanásos kitörések nyomán képződött vulkáni törmelékek voltak. Ez utóbbiak a karszt- és rétegvizekkel érintkezve nagyon heves robbanásokat produkálhattak, mert a területet piroklasztitokkal főleg ignimbritekkel borította el. Az első szakasz termékei andezites-dácitos összetételűek. Azonosítható központjaik Strázsa-hegy, Lencse-hegy, Babos-hegy a dunabogdányi Csódi-hegy stb.
A második szakasz két alfázisának vulkanitjai kőzettanilag piroxén-amfibolandezites, kitöréstermékek szempontjából pedig blokk- és hamuárüledékek, néhol horzsakövek voltak. Az első nagyméretű, jó 10 km átmérőjű andezites rétegvulkán beszakadt peremének maradványa (szomma) a 700 m-es Dobogó-kőig húzódó gerincív, ami kisebb-nagyobb megszakadásokkal az Urak asztalánál át egészen a Nagy-Villámig azonosítható. A későbbi vulkáni működések hozták létre a "köveket": a Prédikálószék és a Vadálló-kövek is így jöttek létre. A második alfázist a Keserű-hegyi rétegvulkán reprezentálja, aminek maradványai a Prédikálószék, Keserű-hegy, majd a lepence-völgyi lealacsonyodás után az Öreg-Pap-hegytől a Mátyás-hegyig ereszkedő vulkanitokban ismerhető fel. A hegy tehát 16 és 14 millió évvel ezelőtt keletkezett, fő tömege 14 millió éves és a pleisztocénig eredendően üledékképződéstől mentes terület volt, a jégkorszakban löszfelhalmozódás volt jellemző.
Remélem, hogy sikerült egy jó célpontot, helyet bemutatnom Neked!
Sok szép időt, ládaélményt kívánok!
Ládatörténelem
2018.08.25: Az eltűnt ládát pótoltam, egy új helyen!- Blue Mali
2019.02.10: Az eltűnt 3. pontot pótoltuk, új helyen, új jelszóval!- Blue Mali
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Mivel nincs már montim, csak ilyen utakra nem való fekvőbringával járok, jó sáros terepfutással kerestem fel a multi pontjait. Élvezetes 15 km lett, három másik ládával (Khüllenberg és József forrás, Vízesések és szurdokok) együtt. Köszönöm a célpontokat! Az utolsó pontnál ügyetlen voltam, köszönöm a Rejtő segítségét! :-)
Gyalog jártuk végig az utat. Szép helyeken vezet a multi, főleg a 2. pont környéke tetszett.
A végén a rejtés elég merész, a padtól többen figyelték, mit csinálunk a bozótban.
Szombaton, kihasználva a szép időt, nekiindultam felkeresni ezt a ládát. Budakalászról indultam, Szentendrét leszámítva viszonylag kevesen voltak az úton, aztán ahogy Leányfalunál véget ért a bicikliút, az a kevés ember is elfogyott. Innen a tahi letérésig megszokott módon a 11-es úton tekertem tovább, szerencsére a forgalom jóval kisebb volt már, mint csúcsszezonban, de persze így sem volt egy nagy élmény, ez a szakasz mindig a "szükséges rossz" nálam. A leágazást elsőre elnéztem, Tahi központja felől érkezve nincs jól látható jelzésfestés, így a település végét jelző táblától visszafordulva, második nekifutásra kezdtem meg a kapaszkodást felfelé a hegyoldalban. (Ezt nem értem amúgy, a leírásban az van, hogy jobbra kell fordulni, de ha Tahi központja felől jövünk a 11-esen, akkor nem jobbra, hanem balra kell letérni.)
Érdekes módon az útvonal nagy részén nyoma sincs a leírásban látható zöld kerékpáros nyomnak, majdnem végig csak piros bringa jelzéseket láttam felfestve (az OpenStreetMap-es turistatérképen, amit használni szoktam, szintén piros bicikli jelzés szerepel erre az útra, a TuHu-n viszont zöld van). A leírásban szereplő "montis terep" kifejezést nem vettem komolyan, pedig nem ártott volna :), 37-622-es trekking gumival nem volt nagy élmény az első pontig történő eljutás a köves, murvás, vízmosásos úton, itt ráadásul a környező erdő sem nyűgözött le eleinte, de azért ahogy közeledtem a pont felé, egyre szebb lett szerencsére. Az első pontnál egy darabig elszüttyögtem, amíg keresgéltem az "információs tábla alján" a jelszórészletet, szerintem ez a leírás kicsit félrevezető. :)
Aztán indultam tovább a második pontra, az első pontig tartó út tapasztalatai alapján már előre tartottam a leírásban szereplő "nem könnyű tereptől", de igazából én ezt a részt nem éltem meg rossznak, kimondottan kellemes volt, még a hatalmas pocsolyákkal együtt is. A második pont környéke varázslatos, ide muszáj leszek visszatérni gyalog is, hogy bebarangolhassam ezt a csodálatos környéket. Nagyon tetszett, az útvonal fénypontja volt nálam.
Itt egy darabig szintén elbabráltam, mire megtaláltam a ládát (telefonnal ládázok, a GPS meg nem mindig a legpontosabb), aminek a fedele sajnos törött (emailben küldtem róla képet), csereérett.
Innen már kicsit tempósabban kellett továbbindulnom, mert saját hibámból túl sok időt vesztettem a keresgéléssel, és egyre jobban közeledett a napnyugta. A fantasztikus(an rossz) jelzésfestési gyakorlatnak köszönhetően sikerült rossz irányba, a kőbánya felé letérnem az útról, így kis kitérővel jutottam el a harmadik pontra. (Ehhez kis kiegészítés: a zöld sáv jelzése erre (is) folytatódik [vagy legalábbis nincs lefestve], meglátásom szerint ezen az útvonalon komoly kavarodások vannak a festett és a térképen látható jelzések között.) A strand nagyon tetszett még így őszi szürkületkor is, tele volt emberekkel, bográcsoztak, tollasoztak, a ládarajtek közelében egy rakás kisklambó rohangászott ordibálva fel-alá valamiféle törzsi háború apropóján :). A harmadik ponton a mikroládát sajnos nem találtam, lehet, hogy én is rossz fatuskót néztem, mint a kessertárs előttem - a sörösdoboz nekem is meglett! Emailben küldtem képeket az első és második pont jelszaváról ill. a harmadik pontról, ennek alapján megköszönöm, ha elfogadod a megtalálásomat.
A strandtól vissza Budakalászig, a Dunabogdány és Tahi között félúton a semmiben végződő bicajút igazán magyaros megoldás; szerencsére a 11-es út visszafelé nagyon jól bicajozható volt, köszönhetően a Tahitól Leányfaluig tartó hatalmas dugónak. :) Szentendrén a fatelep környékén a bringaúton még spottoltam egy nyulat, onnantól pedig eseménytelen volt a visszaút. A sötétben megállapítottam, hogy a frissen átadott Duna-parti bringaúton nem spóroltak a fényvisszaverő elemekkel, jól látható minden. :)
Köszönöm a rejtést, az első pontig nem igazán éreztem az útvonal feelingjét, de utána nagyon szép lett, a kettes pont környéke tényleg elbűvölt, és még a véletlenül útba ejtett kőbánya is tetszett. A teljes kör 63 km és 350 D+ lett.
Szerk.: köszönöm a jóváhagyást, ha én voltam a béna, akkor a közeljövőben újabb próbát teszek! :)
Két keréken az igazi minden bizonnyal, de egyelőre az első 2 pontot sikerült egy kellemes délelőtti túra keretében érinteni.
A harmadik ponton egy sörösdobozt tálaltam egyedül miközben öten nézték mit matatok - szóval lehet ott van az, lehet a telefonos GPS volt pontatlan és van más fatönk is a környéken.
[Jóváhagyta: Blue Mali, 2020.07.27 10:49] Köszönöm!
Mivel sem a bringám, se én nem vagyok alkalmas hasonló kerekezésre, ezért gyalogosan kerestem a pontokat ezen a fagyos, ködös, zúzmarás napon.
Dunabogdányban kezdtem a 3. ponttal, amit most leesve, kinyitva találtam meg. Visszatettem az eredeti helyére. Innen a Khüllenberg- forrás, VKK2 4. pontja, majd a József-forrás begyűjtése után jöhetett a 2. és az 1. pont.
A bringaút ma igencsak csúszott, jól meg kellett néznem, hogy hová lépek. A kövek talp alatt sem voltak kellemesek.
A 2. pont környéke nagyon tetszett, szerintem itt még nem jártam. Ahogy kiléptem a betonra Tahitótfalu felső részén, már dobtam is egy klkassic hátast a tükör jégen. Pár installáció az út szélén kárpótolt. :)
Köszi
Megtaláltuk! 🙂
Bár ma az időjárás jelentés nem kecsegtetett semmi jóval, elővettük kedvenc szlogenünket "nincs rossz idő, csak rosszul öltözött turista". Igy folytattuk a Visegrádi hegység még fel nem derített ládáinak meglátogatását. Ma 5 pontot kerestünk fel 12,5 km gyaloglással és a Gcjofo, GCVisu és GCVkk1 rejtéseknél tudtunk érvényes találatot logolni. A túra során az nagyobb eső elkerült, csak kisebb csepergésben volt részünk.
A 3. ponthoz ma nem sétáltunk el, az már korábban lefüleltük.
Köszönjük a lehetőséget! [iGC] [wapon beküldött szöveg]
Sziasztok! Ennek a kerékpáros multinak a 3. pontját már legalább 3x kerestük a nyáron strandoláskor. Az én telefonomban/applikációmban lévő leíras a 3. pontot szinte a strandon mutatja az alábbi leírassal: "megadott ponton, szintén információs tábla alján, mágnesen lapon jelszórészlettel.
Ma eljöttünk újból megkeresni, az én telefonom vagy fiókom ma is ugyan ezt mutatja, viszont a párom telefonján a koordináta már teljesen új helyet mutat, kb. 150m -rel a strand végén túl, s a leírás is teljesen más hozzá mint az én kütyümön: " megadott ponton, fatuskóban a mikroláda"
Na itt meg is lett. Megtaláltuk, de valamiért a láda adatai az én applikációmban nem frissültek és az alabbi logok alapján úgy látom ezzel mások is vannak így.
Két etapban kerestem fel a pontokat. A 3. pont még a változás előtt lett meg, ebben Gábor és egy korábbi megtaláló segített, mert most két fiatalember miatt nem fértem a 3. ponthoz. Az első kettőt pontot megromlott erőnlétem miatt még nem mertem bringával megpróbálni, ez bevallom hiba volt, mert simán ment volna. Nem baj, Bálint fiammal végigjártuk amit kellett. Köszi a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.5]
Gyalogosan teljesítve.
900. ládánk után GCKHUL majd GCJoFo és GCVisu felderítese közben láttuk meg e multi 2. pontját, majd hirtelen felindulásból döntöttük el, hogy akkor ezt a ládát is be tudjuk gyűjteni a visszaúton egy "mindössze" közel 4 km-es kerülővel. Így is lett. Előbb elsétáltunk az első ponthoz, majd vissza GCVisuGCJoFoGCKHUL vonalán egészen a településig. Aztán kiderült, a harmadik pont információs táblája sajnos eltűnt, a rejtő nagyon készségesen segített az alternatív jelszó helyszínével, majd mivel már több mint 18 km-en voltunk túl, magával a jelszóval is.... köszönjük.
Jó kis túranap volt...
Egy bő 18 km-es gyalogtúra utolsó állomása...
Végre három év után sikerült eljutni az elejére, erre kiderül, hogy már más a jelszó a harmadik ponton, mint ami nekem megvolt. Köszönöm Gábor segítségét.
A második pontot még pár éve ejtettem útba, az első pont ideje pedig ma jött el. A sorompónál parkoltunk és egy gyors tízórait követően 4 keréken, babakocsival vágtunk neki az árnyas, erdei szakasznak. A folyamatos emelkedést csak a folyamatos szúnyogfelhő nehezítette. Útközben nem találkoztunk senkivel, így a nyári erdő hangjai mellett beszélgettünk végig az utat.
A harmadik ponthoz érkezve és a sok strandoló között körbenézve nem találtunk a közelben információs táblát, alighanem elvitték. A jelszórészlet a rejtőtől van, így a rejtés mellett a segítségét is köszönjük!