Elhelyezés időpontja: 2015.04.13 12:05
Megjelenés időpontja: 2015.04.15 22:11
Utolsó lényeges változás: 2019.07.08 11:19
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: Blue Mali
Ládagazda: Blue Mali Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 16300 m
Megtalálások száma: 149 + 1 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
WAP
3 pontos kerékpáros multiláda. 1-es pont: a megadott ponton, információs tábla alján keresd a laminált táblát, rajta az első jelszórészlettel. 2-es pont: megadott ponton hagyományos láda (8x10x15 cm) fatuskóban, benne a második jelszórészlettel. 3-as pont: megadott ponton, fatuskóban a mikroláda (3x5 cm) benne egy kétjegyű szám a harmadik jelszórészlettel.
Szeretnélek Téged elhívni egy kis tekerésre a Visegrádi-hegység legkeletibb részére, Tahi-Dunabogbány közötti részére, persze nem aszfalton, hanem montis terepre, a zöld kerékpáros túraútvonalra, mely szép, és érdekes helyeket érint.
A táv 16,3 kilométer, a teljes szintemelkedés 386 méter.
Parkolni a megadott ponton lehet, persze máshonnan is kezdhetjük a multit. Amit ajánlani tudok, az a fent megadott pont parkolója, majd innen indulunk a 11-es főúton, és 300 méter megtétele után térünk jobbra a zöld kerékpár útra, innen folyamatos emelkedéssel, eleinte aszfalt, majd murvás, aztán földúton haladunk az 1-es pontunkig. Itt szusszanhatunk, leolvassuk a jelszórészt, innen egy nem könnyű terepen folytatjuk az utunkat. Öklömnyi nagyságú köveken kell tekernünk 1,9 kilométert. Menet közben jobbról megnyílik az erdő, és szép kilátásban lesz részünk. Láthatjuk a távoli Börzsönyt, illetve a Naszályt, és annak megsebzett részét. Miután jobbról mély szurdok mellett tekerünk, lassan elérjük a 2. pontunkat is, amely a Kalicsa-pataknál található. Itt egy szép hídon megyünk át, és mind jobb- mind bal kéz felől gyönyörű szurdok-völgyet láthatunk. Ha megkerestük a 2.pontunkat, ami a hagyományos geoláda, ismét bringára pattanunk és folytatjuk az emelkedésünket, mindaddig amíg el nem érjük a zöld , és a piros kerékpárút kereszteződését. Innen folyamatos ereszkedéssel megkezdjük az utunkat Dunabogdányba. Gurulásunk közben elérjük a Róka-kapu nevezetű részt, majd innen nem messze egy majort. Helyenként továbbra is fel-fel tűnik a Naszály, illetve jobbunkon a csódi-hegyi andezitbánya látványa. Lassan beérünk Dunabogdányba, és megérkezik az eleinte beton, aztán később aszfalt út is. Ha visszapillantunk meglátjuk még a Visegrádi-hegység legkeletibb részét a Vörös-kő-Kis-Bükk-tető-Teknős-hát-Őr-hegy-Barát-halom vonulatát, ami zárja a látóhatárt. Dunabogdányban keresztezzük a 11-es főutat, majd legurulva a Duna-partra beszerezzük a 3. jelszórészt is, utána a Duna mellett megpihenhetünk. Innen folytathatjuk Visegrád felé is az utunkat, de aki autóval jött Tahiig, az elindulhat az Euro Velo kerékpárúton Tahi irányába, ami kb. 7 kilométer, szerencsére jórészt kerékpárúton lehet haladni.
Visegrádi-hegység
A Visegrádi-hegység földtanilag a Börzsönnyel rokon, miocén kori vulkanikus eredetű andezitből épül fel. A Visegrádi-hegység fejlődése a triászig vezethető vissza; a terület több mint 200 millió éven keresztül változatos, főleg tengeri, részben szárazföldi üledékképződés színtere volt. Mai arculatát azonban a fiatal, 14-15 millió éves - középső miocén vulkanizmus alakította ki, a kisebb vulkáni kúpok és lakkolitok mellett egy hatalmas kaldera is rekonstruálható.
A középső miocénban az addigi mocsári környezetben indult meg az a vulkáni tevékenység, ami a hegységet kialakította. A tűzhányó kronológiája kőzettanilag két részre bontható. Korai termékei egyrészt a felszín alatti kis mélységben megszilárduló telérkőzetek, szubvulkáni testek (lakkolitok) vagy lávadómok, dagadókúpok (extrúziók), másrészt ún. freatomagmás robbanásos kitörések nyomán képződött vulkáni törmelékek voltak. Ez utóbbiak a karszt- és rétegvizekkel érintkezve nagyon heves robbanásokat produkálhattak, mert a területet piroklasztitokkal főleg ignimbritekkel borította el. Az első szakasz termékei andezites-dácitos összetételűek. Azonosítható központjaik Strázsa-hegy, Lencse-hegy, Babos-hegy a dunabogdányi Csódi-hegy stb.
A második szakasz két alfázisának vulkanitjai kőzettanilag piroxén-amfibolandezites, kitöréstermékek szempontjából pedig blokk- és hamuárüledékek, néhol horzsakövek voltak. Az első nagyméretű, jó 10 km átmérőjű andezites rétegvulkán beszakadt peremének maradványa (szomma) a 700 m-es Dobogó-kőig húzódó gerincív, ami kisebb-nagyobb megszakadásokkal az Urak asztalánál át egészen a Nagy-Villámig azonosítható. A későbbi vulkáni működések hozták létre a "köveket": a Prédikálószék és a Vadálló-kövek is így jöttek létre. A második alfázist a Keserű-hegyi rétegvulkán reprezentálja, aminek maradványai a Prédikálószék, Keserű-hegy, majd a lepence-völgyi lealacsonyodás után az Öreg-Pap-hegytől a Mátyás-hegyig ereszkedő vulkanitokban ismerhető fel. A hegy tehát 16 és 14 millió évvel ezelőtt keletkezett, fő tömege 14 millió éves és a pleisztocénig eredendően üledékképződéstől mentes terület volt, a jégkorszakban löszfelhalmozódás volt jellemző.
Remélem, hogy sikerült egy jó célpontot, helyet bemutatnom Neked!
Sok szép időt, ládaélményt kívánok!
Ládatörténelem
2018.08.25: Az eltűnt ládát pótoltam, egy új helyen!- Blue Mali
2019.02.10: Az eltűnt 3. pontot pótoltuk, új helyen, új jelszóval!- Blue Mali
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Vegyes gyalogos és autós megközelítés: az első két pont a 20 km-es gyalogtúra során lett meg, és miután az kész lett, még külön megkerestük a Duna-part pontját is. A legjobban a második pont környezete tetszett, ott ebédeltünk is egyébként.
Jó kis multi, a 3. pont négy keréken! De hát ketten voltunk :-)
Viszont ezzel a ponttal kapcsolatban köszönjük szépen Anettnori sporttárs segítségét, Blue Malit nem értük el.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.14]
-----------------------------
Első két pontot még a GC20PV teljesítése közben kerestem meg tavaly novemberben. A mai túrám Dunabogdányban végződött, így két megkezdett multit (GCKERS, GCVKK1) is be tudtam fejezni. Köszönöm a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.3]
Van, ami nem jön könnyen. GC20PV teljesítés közben az első két pont adta magát, azonban gyalogosan elég nagy kitérő lett volna Dunabogdány. Nem akartam ennyiben hagyni a multit, és bár biztosan élvezetes kerékpárral, én megrögzött gyalogló vagyok. Előző héten az eső és a köd vette el a kedvem tőle második lehetőségként. Harmadjára sikerült: Leányfalu piros pozitív volt az eleje, ez pedig a nap utolsó pontja, napnyugta után néhány perccel. A rejtés helyszíne szép zárás volt, a Dunába vesző hegyek emlékképével gazdagabban fejeztem be a kincskeresést.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.6.7]
A szülinapi GC20PV láda köré tervezett túra során kerestem fel ezt a rejtést.
Túra során érintettem a GCVKK1, GCVISU, GCJOFO és a GCBORJ ládákat is. A túra vége 20,9 km lett.
Az első két pontot most, a harmadik, Dunabogdányi pontot korábban találtam meg.
A ládához méltatlanul, kivételesen gyalogosan voltam.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (155 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.