Hárskútra menetrendszerű autóbusz járat indul Veszprémből. Személygépkocsival Márkón át a 8-as útról, Zirc vagy Pápa felől pedig, Lókút érintésével szép vonalvezetésű, kicsit meredek úton érheti el a látogató a falut. Havas, jeges időben a megközelítés a 8-as út felől ajánlott.
Hárskút a Bakony hegység és egyben a Dunántúl legmagasabban fekvő települése, tengerszint feletti magassága 499,5 m.
A falu korábban két külön település volt, melyek később összeolvadtak.
A kutatások szerint Hárságy létezett előbb, mint az Kinizsi Pál adománylevele alapján bizonyítható. A környék Vásonkő (Nagyvázsony) várának tartozéka volt és azt 1481. július 1-jén Mátyás király vitéze, a terület tulajdonosa a vásoni pálos kolostornak adományozta. Kinizsi Pál emlékét őrzi a falu egyik utcája, a fiatalok által benépesített Kinizsi utca. Mátyás király egyik kedvenc vadászterülete is itt lehetett. A Hajag-hegy déli oldalán található egy faragott mészkőből a talajszint alá épített düledező boltíves terem, mely a szájhagyomány szerint Mátyás király vadásztanyája, pihenőhelye volt. A területen, a Hárságyon élő bérlők és summások földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkoztak egészen a II. világháború utáni időkig. Gyertyánkút 1780 körül keletkezett, az első letelepedett család mészégető volt, mivel mészkő és fa akadt bőven. Az idevándoroltak mész- és hamuzsírégetéssel foglalkoztak, az állattenyésztés, fakitermelés kiegészítő foglalkozás volt. Gyertyánkút 1804-ben került először említésre, utalva a gyertyánfára és a bővizű forrásokra.
Hárskút környékén nyílik a medvefül- vagy cifra kankalin (Primula auricula ssp. hungarica), amely Magyarországon már csak néhány helyen található meg. 1929-ben fedezte fel Rédl Dezső, ezt a különleges fajt Hárskút határában. A virág áprilisban virágzik, kicsi sárga virágokat hoz. Csak a hidegebb, északi sziklás lejtőn marad meg, pár száz tőből álló kolóniája védett. Több barlangot is felfedezhet az idelátogató (Rendkő-barlang, Borzás-hegyi-barlang). Életének utolsó éveit hárskúti magányában töltötte Szemere László kiváló mikológus (gombaszakértő), nevét a művelődési ház falán emléktábla őrzi.
Látnivalók
1. Magyarok Nagyasszonya Plébániatemplom
A templom 1949-1951 között a hívek munkájával helyi adományokból épült fel Márton Antal plébános vezetésével. A falakat Hertai Mária falfestményei díszítik. Forrás
2. Vitéz Bertalan Árpád Kilátó, Papod hegyen
A 644 méter magas Papod hegyen, a Bakony második legmagasabb pontján található a 2013 őszén készült kilátó, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Bakonyra és a Balatonra. GCPPOD
3. Esztergáli Forrás Hárskúton
Forrás a falu szélén található. Vize iható, nagyon ízletes.
Hangulatos környezetben, szabadtéri tűzhely, és esőbeálló is várja a piknikezni vágyó turistákat. GCESZT
Egy nagyobb túrát tettünk a környéken scele, lelcache és Fidorka társaságában, több remek helyet is érintve, köztük a GCBOBA, GCPPOD, GCKPPD és GCHARP ládákkal. A két Papod megmászása után a parkolótól még tettünk egy kitérőt a másik irányba is ehhez a ládához. A kilátó után innen jóval visszafogottabb a kilátás, viszont a rejtekhely remek. Köszi a rejtést.
Megtaláltuk! Az ajánlott parkolótól, a GSM toronytól a ládához vezető útról tényleg szép a panoráma, még a párás időben is. A pótjelszó is a helyén volt.