Röviden:
A kilátóhoz vezető út mentén a fenyvesben. Parkolás a láda közelében.
A ládát a "Kastélytúra 2 keréken" elnevezésű közös bringázás ihlette, mivel a tematikába illik. Bár a település két kastélya nem látogatható, mivel magántulajdonban vannak, de a kerítésen kívülről is jól megtekinthetők. Azt gondolom, ha valaki végigjárja a környék kastélyait, akkor mindenképpen érdemes ellátogatnia a településre. Nem csak a felújított kastélyok látványa miatt. Talán a mellékelt képek elég meggyőzőek. A település ezen kívül is tartogat még látnivalókat. Tudom, hogy nehéz egy ládaoldalon egy-két képpel visszaadni a "feeling"-et, de el kell jönni, s körbejárni a környéket. A dombokkal körbevett település a kastélyokkal, a maga bájos egyszerűségével, s a turisztikai törekvéseivel (üdülőfalu, kilátó, tanösvény) mindenképp egy kellemes kirándulási célpont.
Ez a két kastély ugyan nem látogatható, de történelmi szempontból érdekesek lehetnek, s szerintem példaértékű, ahogy a felújítás során a modern színezés ellenére, illetve pont ezáltal megőrizték az építészeti látnivalót. A fehér és a sárga illetve kék szín kombinációja egyúttal modern, és mégis -talán pont emiatt - kiemeli a korabeli építészeti stílus alapvető motívumait. A kastélyok az utcáról, a bejárat elől nézve is kellemesek a szemnek. Szerintem így is megérnek egy látogatást. Egy volt kollégám elkísért a ládatelepítés során, s ő így is élvezte a túrát.
Település története:
A község története egészen az Árpád-korig visszavezethető. Laktak itt rácok, majd magyarok, s a 18. századtól többségben tótok lakják, de az évszázad elején már csak a lakosság 12%-a vallotta magát szlovák nemzetiségűnek. Nem kívánom ide bemásolni a település történetét, de belinkelem az általam fellelt igen részletes művet:
A legéndi ág. hitv. evang. egyház története. Érdekes olvasmány, ajánlom figyelmetekbe.
Látnivalók: (forrás: legend.hu)
Káldy kastély
N 47° 52,757' E 19° 18,595' 215 m [GCLGND+Káldy]
A barokk stílusú kastély 1760 körül, magas lábazatra épült a Káldy család számára. Alaprajza téglalap alakú, a főhomlokzatán három kosáríves nyílás található háromszögű oromzattal lezárt, előreugró tornácrésszel. A főbejárat a tornácról nyílik, melyhez két oldalról hatszöges, faragott kőlépcsős feljáró vezet. Dongaboltozatos pincéje a tornác alól nyílik. Az épületet magas, kontyolt nyeregtető fedi. A kastélyban hat helyiség van, ezek, valamint a tornác süvegboltozattal vannak fedve. Előcsarnokát négyzetes téglával burkolták. A kastély magántulajdonban van nem látogatható.
Nyáry kastély
N 47° 52,817' E 19° 18,719' 215 m [GCLGND+Nyáry]
A barokk jellegű, színvonalas főépületet a Nyáry család építtette 1750 körül. Az L alakú szárnyat már a Balás család építtette hozzá a XX. század elején. A kastély régebbi része téglalap alaprajzú, egyemeletes, udvari és kerti homlokzatán enyhén előreugró középrizalitokkal. Az épületegyüttes az emelet szintjéig érő, sima lábazattal készült. Az eredeti épületrészt lizénák, falmezők, a
szegmentíves ablakok vonalát követő szemöldök párkányok, tagolt koronázó párkány, falsarok legömbölyítések és a
rizalit felett címeres, háromszögű oromzat díszíti.
Római katolikus templom
N 47° 52,682' E 19° 18,622' 215 m [GCLGND+Rk. templom]
Római katolikus templom (Nagyboldogasszony). A templom építésének kezdete az Árpád-korra tehető. A templom a XV. században készült el, stílusa gótikus. A XVIII. század elején állapota leromlott, részben elpusztult, 1769-ben és 1888-ban barokk stílusban átépítették. A templom a település külterületén épült.
Római katolikus kápolna
N 47° 52,584' E 19° 18,668' 215 m [GCLGND+Rk. kápolna]
Kápolna, a település centrumában áll, stílusa klasszicista. A falu házai között álló, Klasszicista, XIX. század eleji, észak-nyugat - dél-kelet tájolású kápolna kétemeletes tornya a dél-keleti oldalon előreugrik. A torony korábban épült, mérete 2,84 X 2,85 méter. Magas lábazaton álló legalsó szintjére kőlépcsők vezetnek. A harmadik szinten négy szegmentíves nyílás látható, felette egyszerű gúlasisak. A később hozzáépült kápolna ma 9,5 X 3,6 méter alapterületű, a két építmény csak falsíkokkal csatlakozik egymáshoz. Eredetileg a kápolna jóval rövidebb volt, bővítésekor korábbi alakját teljesen megváltoztatták.
Evangélikus templom
N 47° 52,614' E 19° 18,816' 215 m [GCLGND+Ev. templom]
N47 52.614 E19 18.816
Barokk stílusban épült 1807-ben. A község evangélikus egyháza az adatok szerint 1681-ben már fennállt, az egyházközség anyakönyveit 1712-től vezetik. Régi fatemploma nem a mai helyén állt. Mai templomát 1807-ben építették, de ekkor még egyenes záródású szentélye volt. Tornyát 1812-ben építették hozzá, tetőzetét 1870-ben újjáépítették. A szentélyt 1874-75-ben alakították a mai íves formájára. A késő barokk jellegű imahely egyhajós, előreugró középtornyos, dél-nyugat - észak-kelet tájolású.
Üdülőfalu (Holland falu)
N 47° 53,245' E 19° 18,041' 215 m [GCLGND+Üdülőfalu]
Húsz, frissen épített épület bújik meg a majd kétszáz hektáros birtok lankái között. Gábor, az angolul beszélő kedves házigazda és felesége, Györgyi fogadja a vendégeket annak a Slager családnak nevében, akik miután felfedezték ezt a szép vidéket, különleges színfoltjává varázsolták az amúgy is megkapó környezetet.
A fenti leírásokat a község honlapjáról (
www.legend.hu) vettem át.
Kilátó
N 47° 52,659' E 19° 18,123' 260 m [GCLGND+Kilátó]
A kilátóból gyönyörű kilátás nyílik a környező dombokra, a településre, az üdülőfalura.
Rejtés
A ládát a kilátóhoz vezető út mentén helyeztem el. Parkolási lehetőség:
N 47° 52,465' E 19° 18,680' 224 m [GCLGND+Parkoló] .
Innen egy rövid sétával elérhető a kilátó, s útközben felkereshető a doboz is.
A láda első helye (akkor még nem épült meg a kilátó) a falu központjában, a híd alatt volt. A Káldy kastély kapuja közvetlenül vele szemben nyílik, de a Nyáry kastély bejárata is csak pár perc séta. Sajnos mindkettőt csak a kapun kívülről csodálhatjuk meg, hiszen magántulajdonban vannak. A templomok is a központ közelében találhatók. Az üdülőfalu völgyben kicsit feljebb helyezkedik el, de kerékpárral, autóval ez is csak pár perc. A kilátóhoz vezető egyenes út egyelőre egy TSZ udvar szerűségen vezet át, s bár a kerítés nyitva, nem kell ezt a megoldást választani. A fent jelzett parkolótól az udvart kívülről kerülve érhető el a kilátó.