Elhelyezés időpontja: 2011.04.23 13:10
Megjelenés időpontja: 2018.05.24 12:00
Utolsó lényeges változás: 2018.06.25 15:23
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: schwEster, time2go, Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 3.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 2300 m
Megtalálások száma: 5, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.0 megtalálás hetente
FIGYELEM!
A ládát - legális/biztonságos megközelítésének megnyugtató tisztázásáig - megszűntre állítom. Semmiképpen ne keresd! (Nincs a koordinátákon a doboz.)
FONTOS FIGYELMEZTETÉS!
A geoláda veszélyes üzemi terület és fokozottan védett természetvédelmi terület között helyezkedik el, ezért a Megközelítés cím alatt megadott útvonal követése KÖTELEZŐ!
Szigorúan TILOS a gerincen húzódó csapáson a csúcsra felmenni: a hegytető csak ENGEDÉLLYEL látogatható!
A láda csak SAJÁT FELELŐSSÉGRE kereshető!
A megközelítéshez zárt cipő és ruházat ajánlott, különösen április és október között, a vegetációs időszakban.
WAP ON
Nagyharsány és kőbánya felett, vaskorlát melletti szikla keskeny karrhasadékába illeszkedő kődarab alatt találod a 140 milliliteres (kb. 9*9*6,5 cm külső méret) négyfülű geoládát.
A ládába TravelBug (még) nem helyezhető.
WAP OFF
Bevezető
A Dél-Dunántúl talán legjellegzetesebb hegyére hívlak egy kiadós és nem teljesen veszélytelen kirándulásra, amely páratlan látnivalóval jutalmazza fáradozásodat.
Szársomlyó
A Szársomlyó (vagy Harsányi-hegy) Hazánk Mecsektől (konkrétan a Jakab-hegy kiszögellésétől) délre eső legmagasabb pontja a maga tengerszinttől számított 442 méterével. Hegyünk - a Villányi-hegység lankás gerincéből kiemelkedő Tenkestől eltérően - határozottan elkülönülő, minden oldalról meredek lejtőkkel határolt, már-már gúlaszerű képet mutat.
Különleges geológiai képződmények, sajátos geomorfológiai jellemzők, kultúrtörténeti jelentőségű várrom, hazánkban csak itt található fajokkal rendelkező növénytársulás, a hazai természetvédelem gyökerei, a déli oldalon gyakran kialakuló erős felszálló légáramlatok repülős sportértéke: mindezek valóságos kinccsé teszik a Szársomlyót. Ennek megfelelően vigyáznak is rá: a hegy kb. 90 százaléka fokozottan védett, csak engedéllyel látogatható.
Megközelítés
Letölthető GPX-et itt találsz.
Gépjárművel érkezve itt hagyhatod az autót - természetesen az útról lehúzódva: N 45° 51,344' E 18° 23,476' [GCSO+PARKOLO]
1. Az DK-re induló földút kb. 200 méter után közel merőlegesen megtörik, ezen haladunk. További kb. 550 méter után jobbra elágazó gyengébb útra fordulunk itt: N 45° 51,479' E 18° 23,837' [GCSO+1ELAGAZAS].
2. Miután ~140 métert tettünk meg DK-nek, újabb derékszögű töréssel nagyjából szintben haladunk ~260 métert idáig, ahol balra fordulunk az erdő szélén: N 45° 51,347' E 18° 23,783' [GCSO+2ELAGAZAS]
3. Az erdő szélén felfelé haladunk ~120 métert a Mélyművelésű bánya figyelmeztető tábláig, ahol DNy felé, a bánya terület határával párhuzamosan gyaloglunk kb. 70 métert idáig. Itt a meredek rézsűn egy kb. fél méter mély vízmosásban kikapaszkodunk a művelési terület szélére. N 45° 51,279' E 18° 23,786' [GCSO+3ELAGAZAS]
4. A művelési terület szélén indulunk a hegy felé. Eleinte a jelleghatáron majd dózerúton haladunk, kb. 500 métert idáig. Itt rövid, de meredek kapaszkodás vár ránk a letörésen át vezető csapáson N 45° 51,307' E 18° 24,214' [GCSO+4ELAGAZAS]
5. Felérve a letörés peremére a régi hegyi útra jutunk ki, fegyelmezetten követjük amint 200 méter után éles kanyarral visszafordul és kiérünk a gerincre itt N 45° 51,269' E 18° 24,278' [GCSO+5ELAGAZAS].
További látnivalók
A Szársomlyó csúcsa a hetente ötször (szerda, csütörtök, péntek, szombat, vasárnap délelőtt tízkor) induló díjköteles (felnőtt: 800 Ft, gyermek: 400 Ft) szakvezetéses túrák keretében látogatható.
Ládatörténet
2018.05.24 12:00 Éppen tíz esztendővel az Eszter-napi ládaeső után kereshető a geoláda.
2018.05.23 14:10 Megjelenés előtti ládaellenőrzés: a láda nincs a helyén. Pótolom.
2015.05.01 A moderátorok (+5/-3) jóváhagyják a tervet.
2015.04.30 Beadom moderációra a ládatervet.
2011.04.23 13:10 Hosszas előzetes kutakodás, útvonaltervezés után családi kirándulás keretében kihelyezzük a ládát.
Kemény volt. Mikor kiszálltam a kocsiból épp 31 fok volt, fél litert biztosan kiizzadtam, mire felértem. Nem álltam meg az ajánlott ponton, hanem jó 3-400 m-t továbbautóztam és a szőlőknél támasztottam le a vasat, majd fel a sorok között. Az ajánlott ponton harántoltam a meredek erdősávot, utólag láttam, hogy semmi értelme, 100 m-el feljebb is ugyanolyan. Onnan aztán már csak egyenletes kaptató. Fentről remek a panoráma.
Néhány aggályom azért van. A megközelítés során többször átlépi az ember a bányatelek határt, ha ott talál a bányamester, biztosan elküld melegebb éghajlatra. Ez a kisebbik gond, de légvonalban alig 150 m-re folyik a robbantásos művelés, ha véletlenül robbantáskor kolbászolunk arra (nyilván ilyenkor vannak kint őrök és hangjelzés is van), a légnyomás és a repülő kövek biztosan megigazítják a frizuránkat és nem ússzuk meg sérülés nélkül, a jogi következményekről nem beszélve.
Senkit nem akarok lebeszélni a túráról, de legyetek körültekintőek.
Déli forróságban az ajánlott útvonalon indultam neki a hegynek. Azt már otthon is gondoltam a ládaoldal böngészése során, hogy nem hemzsegnek az oda vezető ösvények, így örültem, hogy mégis van egy használható alternatíva. A 2-es elágazást követő szőlősor végéig semmi gond. Innen 50 m bozótharc magas, de azért nem olyan sűrű dzsindzsával, megoldható. A rézsűn fel valóban csak egy vízmosás, omlik, süpped, a sűrű susnyás szúr. Csak egy kis vérveszteség... Fenn a bányaplatón dózerút, perzselő nap, de szerencsére senkivel nem találkoztam. A sziklatörésig újra van egy magas vadvirágos szakasz, de volt már rosszabban is részem. Az élményrész a sziklatöréstől a ládáig az igazi, végre természetes közegben. Kép alapján megtalálható a láda, élvezkedés... Egy kicsit azért szomorkás a mosolyom, mert ugyanez vár rám visszafelé is.
Sajnos a bánya melletti szakaszon egyértelműen jelzik, hogy ide nem lehet bejönni, mindegy hogy az úton, vagy a plató széli füvesben poroszkálunk. Erre két jóindulatú figyelmeztetést is kaptam lefelé, úgyhogy a jövőre nézve ez nem kecsegtet sok jóval. :(
Megjelenés után 3 perccel vettem észre, hogy tőlünk alig 3 km-re megjelent egy új láda. De nem indultunk el azonnal, mert mindketten dolgoztunk, meg a megközelítése sem pár perces feladat. Munka után hulla fáradtan az udvarból nézegettem a láda vélhető helyét, amikor SilverRat rámírt, hogy új láda van a közelünkben (Köszi!). Akkor még azt mondtam, hogy a fáradság erősebb rajtam mint a kesserösztön. De kicsivel később Gyuszi is hazaért és felvetette, hogy menjünk el, még nem találta meg senki. Autóba be, parkolás a legközelebbi ponton, majd hegymászás következett. A láda viszonylag hamar meglett, hála a pontos leírásnak és a fotóknak. Mi is fotóztunk néhányat, megcsodáltuk a rengeteg árvalányhajat, majd elindultunk lefelé az autóhoz. Útközben telefonon keresett Ludens is, hogy van egy szűz láda a Szársomlyón. :) (Köszi!)
A ládától gyönyörű a kilátás! Köszönjük az élményt!