Elhelyezés időpontja: 2015.05.05 05:05
Megjelenés időpontja: 2015.05.05 22:22
Utolsó lényeges változás: 2018.11.09 13:59
Utolsó változás: 2018.11.09 14:04
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: QuadKan
Felhasználó: QuadKan Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 900 m
Megtalálások száma: 99 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
WAP:
Kétállomásos multi geoláda.
Az első pont (N 46° 29,737; E 19° 29.465) virtuális, jelszórész az olajkút kerítésén lévő kis kék kulcstartón.
A második pont (N 46° 29,271; E 19° 26.624) rejti a ládát fa üregében (méret kb. 16x11x6 cm).
A jelszórészletek egybeírva adják a teljes jelszót (10 karakter).
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Ez a multi geoláda két egymáshoz közeli, a közelmúltban védetté nyilvánított (Natura 2000) homokbuckás tájegységet hivatott bemutatni eltérő szemszögből.
1. Állomás: Tázlár-Kiskunhalasi homokbuckák
-mint az olaj(k)utak által meghódított vidék.
Az 1965-1975 éveket felölelő harmadik-negyedik ötéves terv időszakában a nagy jelentőségű algyői feltárással párhuzamosan tovább folyó kutatások újabb eredményeket hoztak Kiskunhalas környékén is. 1967-ben földgáz, 1974-ben pedig kőolajmezőket tártak fel, majd 1978-ban megindult az üzemszerű termelés a Kiskunhalas ÉK-É mezőben.
Az ekkortájt megépült termelő kutak, valamint üzemi utak (pl. olajosok útja) helyenként jelentősen megváltoztatták, eltorzították e buckás vidék egykori természetközeli állapotát.
Megjegyzés: A fejlécben szereplő 900 méteres úthossz a parkolóktól a jelszórészletekig mért távok összege, a két parkoló közötti távot (4.6 km) nem tartalmazza.
Figyelem! A tanya bekötőútján kutyaveszély! Gyalogosan, bicajjal tarts tisztes távolságot!
Alternatív megközelítés az alábbi letérési pont felől: N 46° 29,114' E 19° 27,387' 125 m [GCPIHO+53+].
A Duna-Tisza közén elterülő Homokhátság természetes állapotban megmaradt szélformálta homokbuckáinak (GCKEHO, GCHAHO) életközösségei geológiai és ökológiai értelemben is egyedülállóak Európában. Nyílt homokpuszta gyepek váltakoznak galagonyás-nyáras-borókás erdőfoltokkal, melyek olyan ritka és védett növényeknek adnak otthont, mint a homoki árvalányhaj, a báránypirosító vagy a világon csak itt a Homokhátságon előforduló, fokozottan védett tartós szegfű (GCPABE).
A meszes homokpuszták szintén bennszülött növényei a homoki kikerics, a homoki bakszakáll, a homoki varjúháj, a homoki imola, és a rákosi csenkesz is tenyészik itt. Számos más fokozottan védett (csikófark, gyapjas csüdfű, bugaci nőszőfű) és védett növényfajnak is otthont ad új védett területünk, mint például a kései szegfű, homoki fátyolvirág, szürke- és fényes poloskamag, de a kevésbé gyakori erdei szellőrózsa és piros madársisak a nyílt területek helyett, inkább már a nyarasok félárnyékában tenyészik.
A fajgazdag állatközösség képviselői között is találunk közösségi jelentőségű fokozottan védett (magyar futrinka) és védett fajokat is, mint a Kárpát-medencei bennszülött sisakos sáska, a látványos megjelenésű barbársáska, vagy a pusztai hangyaleső, de olyan madárfajokat is, mint a gyurgyalag és a nyárfák odvaiban fészkelő szalakóta (helyi nevén vasvarjú vagy kékcsóka).
Éppen húsz éve volt itt a Postás Kupa tájfutóverseny, a terep akkor is tetszett. A második ponthoz érdemes balról kerülni a lakott(?) területet, akkor nem izgatjuk fel az őrző-védő ebeket. A kerítésben annyira nem bíztam ... :)
Számomra nagyon kedves táj, mintha csak gyerekkorom helyszínén jártam volna.
Mindkét pontot megközelítettem autóval 5-600 méterre, eddig éreztem biztonságosnak, és onnan gyalogoltam. A borókák kicsit hiányoztak!
Jól esett a puha homokban, szép napsutésben a kis séta.
Az olajkút kerítésén lévő kis piros kulcstartó jó megoldás. Felmentünk a magassági ponthoz is. A láda is jó rejtekben van. Tetszett a táj. A két pont között autóztunk.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.2.2]
Lakhelyünköz néhány km-re lévő, régi hiányosságunkat pótoltuk ezzel a ládatalálattal. A hely így télen is különleges tud lenni, a multipontok rendben a helyén vannak.
Felsőkistelek megállóban vettem le a bicajomat a buszról. és indultam neki a mai túrának. A homokos úton rögtön bicikli tolással kezdtem. Így jutottam el a multi második pontjához. A láda megtalálása után bementem a bunkerba, majd a közeli legmagasabb bucka tetején megettem az egyik szendvicsemet miközben körbeszemléltem a tájat. A kutyás tanyát kicsit kerülve a hátsó úton hagytam el és értem ki az aszfaltos útra, ahol bicajra pattanva eltekertem a 2km-re lévő másik homokos útig. Itt ismét biciklitolás következett. Az olajos kútnál simán meglett a jelszórészlet. A Felsőszállási emlékkeresztnél (ami sajnos ki van törve) ismét bicajra ülhettem és a (GCKSOS) láda érintésével visszatekertem Kiskunhalasra ahol a (GCKKH) multi hiányzó pontjait gyűjtöttem be. A mai túrával 28 km-t hagytam magam mögött, melynek felén toltam a biciklit a homokos úton.