Elhelyezés időpontja: 2015.05.05 05:05
Megjelenés időpontja: 2015.05.05 22:22
Utolsó lényeges változás: 2024.07.13 23:25
Utolsó változás: 2024.07.14 14:55
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+1V)
Elrejtők: QuadKan
Ládagazda: QuadKan Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 900 m
Megtalálások száma: 140 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Kétállomásos multi geoláda.
Az első pont (N 46° 29,737; E 19° 29.465) virtuális, jelszórész az olajkút kerítés tövénél rejtett mikroládában.
A második pont (N 46° 29,271; E 19° 26.624) rejti a ládát fa üregében (méret kb. 16x11x6 cm).
A jelszórészletek egybeírva adják a teljes jelszót (10 karakter).
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Bevezető
Ez a multi geoláda két egymáshoz közeli, a közelmúltban védetté nyilvánított (Natura 2000) homokbuckás tájegységet hivatott bemutatni eltérő szemszögből.
1. Állomás: Tázlár-Kiskunhalasi homokbuckák
-mint az olaj(k)utak által meghódított vidék.
Az 1965-1975 éveket felölelő harmadik-negyedik ötéves terv időszakában a nagy jelentőségű algyői feltárással párhuzamosan tovább folyó kutatások újabb eredményeket hoztak Kiskunhalas környékén is. 1967-ben földgáz, 1974-ben pedig kőolajmezőket tártak fel, majd 1978-ban megindult az üzemszerű termelés a Kiskunhalas ÉK-É mezőben.
Az ekkortájt megépült termelő kutak, valamint üzemi utak (pl. olajosok útja) helyenként jelentősen megváltoztatták, eltorzították e buckás vidék egykori természetközeli állapotát.
Megjegyzés: A fejlécben szereplő 900 méteres úthossz a parkolóktól a jelszórészletekig mért távok összege, a két parkoló közötti távot (4.6 km) nem tartalmazza.
Figyelem! A tanya bekötőútján kutyaveszély! Gyalogosan, bicajjal tarts tisztes távolságot!
Alternatív megközelítés az alábbi letérési pont felől: N 46° 29,114' E 19° 27,387' 125 m [GCPIHO+53+].
A Duna-Tisza közén elterülő Homokhátság természetes állapotban megmaradt szélformálta homokbuckáinak (GCKEHO, GCHAHO) életközösségei geológiai és ökológiai értelemben is egyedülállóak Európában. Nyílt homokpuszta gyepek váltakoznak galagonyás-nyáras-borókás erdőfoltokkal, melyek olyan ritka és védett növényeknek adnak otthont, mint a homoki árvalányhaj, a báránypirosító vagy a világon csak itt a Homokhátságon előforduló, fokozottan védett tartós szegfű (GCPABE).
A meszes homokpuszták szintén bennszülött növényei a homoki kikerics, a homoki bakszakáll, a homoki varjúháj, a homoki imola, és a rákosi csenkesz is tenyészik itt. Számos más fokozottan védett (csikófark, gyapjas csüdfű, bugaci nőszőfű) és védett növényfajnak is otthont ad új védett területünk, mint például a kései szegfű, homoki fátyolvirág, szürke- és fényes poloskamag, de a kevésbé gyakori erdei szellőrózsa és piros madársisak a nyílt területek helyett, inkább már a nyarasok félárnyékában tenyészik.
A fajgazdag állatközösség képviselői között is találunk közösségi jelentőségű fokozottan védett (magyar futrinka) és védett fajokat is, mint a Kárpát-medencei bennszülött sisakos sáska, a látványos megjelenésű barbársáska, vagy a pusztai hangyaleső, de olyan madárfajokat is, mint a gyurgyalag és a nyárfák odvaiban fészkelő szalakóta (helyi nevén vasvarjú vagy kékcsóka).
Este újra eljöttem, mert nem hagyott nyugodni az első részlet a jelszóhoz. Hogy neve legyen a gyermeknek, kitettem egy kék kulcstartót az idegeneknek belépni tilos tábla mögé. További jó keresést! Így talán eredeti közeli az állapot! Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda újra a helyén van. További jó keresést! Nagyon örültem, mikor láttam, hogy újra kereshető a pirtói multi, viszont az első pontot nem sikerült kifundálni. koppm kessertárssal egyeztettünk, volt egy helytelen teória. Elmaradt, hogy rejtővel, újrarejtőkkel kontaktáljak. koppm végül kisegített és így megvan a kirakós hiányzó része! Amásodik pontot felkerestem, a logbookba bejegyeztem magunkat, a dobozba tettem cseretárgyakat. A geoverda volt amikor majdnem elakadt. Érdekes a bunker. Első pont fel belefutottam egy birkanyájba. Tervezem, hogy újra megnézem az első pontot, esetleg kitalálok valami megoldást a jelszórészlet tartós rejtésére. ;-) Jönnek a képek! Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.5.0]
Az 1. pontnál sem mikroládát, sem kék kulcstartót nem találtam. Fotókat mellékelek.
A 2. ponton a láda és a jelszó rendben megvolt, a füzetet alá is írtam.
Stmester segített az újrarejtett jelszóval kapcsolatban.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést!
Az első ponton jelszórészletet tartalmazó kulcstartó darabokban, pótolni nem tudtuk. Jeleztem e-mail-ben a ládagazdának.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Két körös lett. Elsőre a távolabbi, az egyes pont. Kocsival kb. egy kilométert bementem, onnan gyalog. Kissé borús idő volt, hamarabb sötétedett, így szedtem a lábaimat, de jó kis séta volt a kútig, hosszabb, mint amire számítottam. A kulcstartó már nem kék színű :). Visszafelé fejfájással is küzdöttem, de egyébként jó volt ez a kis túra. A kettes ponttal könnyebb volt, rövidebb táv, de szerintem szebb táj. Húsvéti láda lett. Kellemes ünnepeket kívánok mindenkinek!