Ez egy kétállomásos multiláda a Kevélyek ÉNy-i felén.
Az első, virtuális pontja a Kevély-nyeregben található, az egykori turistaház maradványaihoz közel, az esőbeálló északkeleti sarkánál a tető alatt egy fém lapocskán.
A második pont egy 15*12*6 cm méretű , hagyományos láda a Kis-kevély csúcsánál, közel a gyönyörű kilátást nyújtó sziklákhoz. A láda nem madáreledel !!! :D
A logoláshoz szükséges jelszó a két ponton található jelszórészlet sorrendbe írásával kapható.

A ládába TravelBug
NEM helyezhető.
FELHÍVÁS!
Ha van régi képed még a ház fénykorából, kérlek oszd meg velünk a logodban.
Megközelítés
A Kis-Kevélyt Csobánka felől a legegyszerűbb megközelíteni. A főútról letérve, Csobánka központjában, a posta előtt érdemes leparkolni.
N 47° 38,523' E 18° 58,071' [GCLIKE+Parkoló]
Ha valaki inkább "autóvalmegyünkmígvanaszfalt" típusú kesser, akkor annak itt az ajánlott parkoló:
N 47° 38,217' E 18° 58,285' [GCLIKE+Parkoló]
Az innen déli irányba induló piros kereszt

jelzést kövessétek. A Majdán-nyereg elágazásnál
N 47° 38,206' E 18° 58,488' [GCLIKE+Majdán-nyereg] több irányba is folytathatjátok utatokat.
a, 
A piros jelzés

felvezet a Kevély-nyeregbe, ahol megpihenhettek egy szusszanóra. Itt állt egykor a szomorú véget ért Kevély-nyergi turistaház, aminek ma már csak néhány falmaradvány ad emléket.
N 47° 37,614' E 18° 58,619' [GCLIKE+Kevély-nyergi turistaház emléke] Ehhez közel található a virtuális pont.
N 47° 37,616' E 18° 58,599' 427 m [GCLIKE-1]
A nyeregből a nyugati irányba induló kék 3szög jelzésen

juthattok fel a Kis-Kevély csúcsára, ahol a második pont, a hagyományos láda található.
N 47° 37,823' E 18° 58,261' 480 m [GCLIKE-2]
Útközben több hangulatos kilátópont is van.
N 47° 37,615' E 18° 58,549' [GCLIKE+üldögélős kilátás]
N 47° 37,683' E 18° 58,411' [GCLIKE+szép kilátás]
N 47° 37,812' E 18° 58,253' [GCLIKE+sziklák]
b,
Vigyázat, ez tényleg meredek!!!
Ha a Majdán nyeregben a sárga jelzést

választjátok, akkor a
Mackó-barlang-hoz juttok fel. Itt a barlang mellett jobbra-fel vezető ösvényen induljatok el, majd a gerinc vonalában, ahonnan nem mellékesen gyönyörű kilátás nyílik Csobánkára és a Ziribár-hegyre, balra, erős hegymenetbe kövessétek a csúcsra vezető (jelöletlen) turistautat.
N 47° 37,915' E 18° 58,190' [GCLIKE+Balra hegymenet].
Ha a csúcsról az ösvényt követitek, kb. fél km múlva eléritek a Kevély-nyerget.
Szép Kilátás! Távcső ajánlott azoknak, akik látni szeretnék a GCnkov-nál szintén távcsővel hadonászó kessereket!
A Kis-Kevély indirekt megközelítése
A Nagy-Kevéllyel ellentétben a Kis-Kevély csúcsát elkerülik a jelzett turistautak, bár egy jól járható turistaútvonal végigfut a Kevélyek hegysorának gerincén, így a Kis-Kevély csúcsán is áthalad.
A csúcshoz képest északra, különböző magasságban halad - egymással csaknem párhuzamosan - az 1990-es években leégett Kevély-nyergi turistaház romjait, a Mackó-barlangot és az Oszolyt Pomázzal összekötő sárga

, lejjebb a nyereg irányából Pilisszentkereszt felé haladó kék

, illetve legalul a Nagy-Kevély irányából Csobánka, majd a Holdvilág-árok felé vezető piros

jelzésű turistaút.
Ugyancsak érinti a Kis-Kevélyt (de elkerüli annak csúcsát) a Pilisborosjenői Kevély-hegyi Tanösvény, amely a Kevély-nyeregtől a Mackó-barlangig vezet, majd onnan visszafelé a Nagy-Kevély irányában halad tovább.
A Országos Kéktúra "kevély" etapja
Webkamera a Pilis tetején

(hasonló az idő a Kevélyen is)
A Kevély-nyergi turistaház szomorú története
Az elsősorban munkásturistákat soraiban tudó Természetbarátok Turista Egyesülete (TTE) tagjainak önzetlen munkájával az 1920-as években épült ház a Csobánka feletti Kevély-nyeregben állt. A TTE tagjai vasárnaponként hátizsákban felhordott anyagokból, kétkezi munkával építették falait. Az 5 hálószobás, manzárdos, ebédlős, 60 férőhelyes épületet 5 év megfeszített munkáját követően 1928 pünkösd vasárnapján háromezer turista (!) jelenlétében avatták fel.
A menedékház 1953-tól Stromfeld Aurél (1878-1927), a Tanácsköztársaság vezérkari főnökének nevét viselte, aki halála előtt a TTE Magántisztviselő Osztályának elnökeként tevékenykedett, a természetjáráshoz elengedhetetlen alapismereteket oktatta.
1992. szeptember 29-én - 1 nappal azelőtt, hogy az épületet a Pilisi Parkerdőgazdaságtól a Budapesti Természetbarát Szövetség átvette volna - a ház tisztázatlan körülmények között porig égett...
A turistaút-csomópontban évekig álló üszkös romokat 2000-ben eldózerolták. A ház emlékét ma már csak néhány régi fénykép és a Másfélmillió lépés Magyarországon c. sorozat filmszalagja őrzi.
/Pilis, Visegrádi-hegység turistakalauz/
Képek a házról:
Fortepan képek
A Kis-Kevély
A Kis-Kevély 488 méter magasan kevélykedő sasbérc a Pilis hegységben, a vele közös hegytömböt alkotó Nagy-Kevélytől
(GCNaKe) északnyugatra. A két hegycsúcsot a turisták körében rendkívül népszerű túracélpontnak számító Kevély-nyereg kapcsolja össze. Közvetlen szomszédságában található északi irányban Csobánka, míg kissé távolabb északkeleti irányban Pomáz, dél-délkeleti irányban Pilisborosjenő, délnyugat felé pedig Pilisvörösvár. A Kevélyek vonulatán számos barlang található
(GCZOBA), és egy rövid túrával elérhető innen déli irányban az Egri csillagok filmváltozatának forgatási helyszínéül felépített vár is
(GCeger), míg észak felé pedig a sziklamászók körében különösen népszerű Oszoly-csúcs
(GCOSZI) tekinthető a legközelebbi turistacélpontnak. Délnyugati irányban elhelyezkedő előhegye, a Kerekes-hegy, és annak déli lankái a Magyar Honvédség csobánkai harcászati gyakorlóterének részét képezik.
Nevének eredete
A Kevélyek lejtőit a török hódoltság után letelepedett szerb lakosság "kovily"-nak nevezte el, ami árvalányhajat jelent. Szerb nyelvterületen így nevezik azokat a hegyoldalakat, amelyek legeltetésre alkalmatlanok, és csupán árvalányhajas sziklagyep nő rajtuk. A "kevély" szó állítólag Faludi Ferenc nyelvújító leleménye, és a "kovily" névből ily módon lett kevély, a XIX. század folyamán.
Élővilága
A Kis-Kevély növény- és állatvilága jelentős hasonlóságot mutat a Pilis, és tágabb értelemben a Kárpát-medencei mészkőhegységek élővilágával, de említést érdemel néhány fokozottan védett faj előfordulása. Kifejezetten ilyen a
magyarföldi husáng (Ferula sadleriana), melynek a szakirodalomban addig ismeretlennek tartott lelőhelyét 2006 nyarán fedezte fel a Kis-Kevély délnyugati sziklaletörésén, a sziklagyep, sziklai cserjés és karsztbokorerdő által alkotott mozaikos vegetációban Somlyai Lajos botanikus kutató. Korabeli leírása szerint az általa itt "felfedezett" élőhely a legtöbb paraméterét illetően igen hasonló a növényfaj Pilis-tetői állományának légvonalban kevesebb, mint 10 kilométerre található élőhelyéhez. Érdekesség, hogy - amint ugyanezen cikkből kiderül - a szerző telepített állományt fedezett fel, melynek egyedeit a vácrátóti botanikus kert munkatársai ültették a Kis-Kevélyre, tisztázatlan körülmények között, valamikor 1978 és 1985 között, annak érdekében, hogy a bányászat által kipusztítással veszélyeztetett
bél-kői (Bükk hegység) populáció magoncainak egy részét megmenthessék.
További infók
Érdekes helyszínek a környéken:
N 47° 37,441' E 18° 58,774' [GCLIKE+Szódás-barlang]
Szódás-barlang (Nagy-Kevélyi kőfülke)
N 47° 37,977' E 18° 58,012' [GCLIKE+Felhagyott Murvabánya]
Kis-Kevélyről szabadon
A Kis-Kevély szépségei
Pilisjárók - galéria
Kis-kevély söröző
Pilisborosjenő Honlapja
A kevély-nyergi turistaház
Jó ládakeresgélést!