Elhelyezés időpontja: 2015.08.26 16:05
Megjelenés időpontja: 2015.08.27 12:01
Utolsó lényeges változás: 2023.07.22 09:46
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: skiccpausz
Ládagazda: skiccpausz Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 700 m
Megtalálások száma: 636 + 1 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.5 megtalálás hetente
A láda pótlása elköltözött, nem az üres preparált rönkben lelitek, hanem egy fatörzs és szikla között, holtfák alatt.
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Megközelítés
Csobánkát több irányból is meg lehet közelíteni. Pilisvörösvár felől kevesebb mint 8 km egy kellemesen kanyargós úton, Pomáztól 5 km, Pilisszentkereszttől pedig 10 km-re található. (Csobánka megközelítése)
Csobánkáról kifelé hajtva északi irányba, a településtáblától kevesebb, mint 100 m-re jobbra kell letérni egy murvás útra. Itt érdemes leparkolni. N 47° 39,186' E 18° 58,377' [GCSIKY+Parkoló]
Innen először lankás, majd erősen kaptatós ösvény visz fel a fejünk felett magasodó sziklaképződményhez. Kezdetben a piros sáv jelzést, majd itt letérve N 47° 39,039' E 18° 58,303' [GCSIKY+letérés] a piros csúcsjelzést kell követni.
A szikla mellett elhaladva, az utolsó méterek esős-havas időben nehezen járható tereppé válhatnak!
A pihenő és az odavezető útvonal is az Oszoly tanösvény részét képezik, sok érdekes információs táblával találkozhatunk az ösvény mentén, amiket érdemes elolvasni.
Szép Kilátás! Távcső ajánlott azoknak, akik látni szeretnék a kő-hegyi túrázók bakancsára épp felkapaszkodó kullancsot!
Az Oszoly orra
Egy hangulatos mészkő sziklapárkány magasodik Csobánka északi vége fölé 80 méter magasan. Innen belátható szinte az egész Csobánkai-medence, szép kilátás nyílik a falura, és ellátni még a Kő-hegyig is.
Ezt a sziklát Oszoly-orrnak vagy - mivel itt volt Stiasny Jenő emléktáblája is - Stiasny-pihenőnek is hívják. Stiasny Jenő a Gyopár Turista Egyesület örökös tiszteletbeli elnöke, az Uránia Síelő és Turista Társaság tiszteletbeli tagja, a Magyar Turista Szövetség ezüstjelvényes kitüntetettje volt.
Az ő nevéhez fűződik a csikóváraljai menedékház felépítése, mely a pihenőtől is jól látható. N 47° 39,764' E 18° 58,870' [GCSIKY+Menedékház]
Ide állított emléktábláját a közeljövőben tervezik a helyiek visszaállítani, mely így már nem csak az ő személyének, hanem a közösségi építkezésnek is mementója lesz.
A Csobánkai-medence kereteit a Pilis és a Visegrádi-hegység Dera-patak völgyével elválasztott vonulatai adják.
A völgy itt kiszélesedik, sőt, közepén hangulatos, hullámos domborzat figyelhető meg, melyet termőföldek, a kastély és parkja, kisebb, erdősávval kísért mellékpatakvölgyek tagolnak.
A margitligeti Szent Hubertus-kápolna
Az Oszoly-orral szemben, a kastélytól balra látható Kápolna-dombon emelkedik a Szent Hubertusról elnevezett romantikus stílusú kápolna. N 47° 39,171' E 18° 58,174' [GCSIKY+Kápolna] Dr. Martin Sándor építtette 1904-ben, akárcsak a Margitligetben található kastélyt.
A Csobánkán letelepedni vágyó művészek és építészek ingyenmunkával és gyűjtéssel járultak hozzá az építkezéshez. így alakult ki a kápolna körül a Szent Hubertus nyaralótelep. A kápolna a II. világháborúban tönkrement, de 1972-ben újjáépítették.
A dombra futó szerpentinen minden évben búcsújárók jártak. Sajnos a kápolna állapota egyre rosszabb. Több helyi kezdeményezés is volt a kápolna és az út helyreállítására, de egyelőre sikertelenül.
A helyi különleges klímáról
A fentről is jól látható kastély okkal épült pont ezen részére a Dera-patakvölgynek. A szép épületet eredetileg ideg-, később tüdőbetegek gyógyítására használták, ugyanis az itteni sajátos klíma kedvez a légúti megbetegedésben szenvedők gyógyulásának, illetve általános rehabilitációs hatása kiváló.
A szubalpin klíma egészségügyi szempontból kedvező hatása a tengerszint feletti magasságnak köszönhető. Ez az éghajlat magasabb dombsági-középhegységi környezetben 400-1000 méter tengerszint feletti magasságok között alakul ki.
A síkvidékhez képest tele enyhébb és napsütésesebb, nyara kellemesen hűvös. A magasabb fekvésű tájakhoz képest kedvezőbbek a légnyomási viszonyok, hamarabb tavaszodik.
A nyár vége és a kora ősz a legkiegyensúlyozottabb. A sík területekhez képest továbbá alacsonyabb a légnyomás, nagyobb a napsugárzás ereje és tartama, kisebb a levegőben lebegő por mennyisége. Összességében kellemesebb a szabadban való tartózkodás és kisebb a terhelés, ami a szervezetre erősítő hatást gyakorol.
Nagyon kedvelem skiccpausz ládáit: tudható, hogy ezek mindig számomra is szép helyeket mutatnak meg, a doboz is megtalálható és jó állapotban van, továbbá a ládaoldal, különösen pedig a fotódokumentációk nagyon jók.
Így a mai "nászút" végére a Stiasny-pihenőt hagytam "csattanónak" - és végül nem csalódtam. (A közeli P jelzésen korábban többször is elhaladtam, ám ide még sose jöttem föl - mondjuk elég szuszogtatós és csúszós is a P3 e rövid szakasza...) De most kiderült, hogy a panoráma tényleg kiváló, és tanulságosak a tanösvény-táblákon olvasható információk is. Szurkolok, hogy Stiasny Jenő emléktábláját is sikerüljön pótolni!
Sajnos a Szt. Hubertusz-kápolna, a margitligeti kastély, és a csikóváraljai (volt) turistaház a napnyugta közeledése miatt ma kimaradt - inkább továbbmentünk a P3-ön a Pomáz végében parkoló autóig - de megfogadtam, hogy hamarosan visszatérünk a környékre - az elmúlt 15 évben eléggé "hanyagoltam" a Pilist -, és akkor ezekkel fogunk kezdeni...
A Margitligeti kastélynál álltunk meg. Mint kiderült, tilosban. Piroson indultunk el, majd tettünk egy kis kört. Először a Stiasny pihenővel kezdtünk, majd Oszoly-rét, Oszoly-csúcs, majd Berda József emléktábla. Végül lent vissza az autóhoz.
Megvan, köszi!
Gyakorlatilag rejtetlenül, a helyéről jócskán kilógva volt a láda a faodúban, igaz, nem véletlenül, mivel nem is fért el benne rendesen. Ezért így nem akartam hagyni, felhívtam a rejtőt és a beleegyezésével új helyre tettem, nem messze az eddigitől. A rejtekről egy közeli képet csatoltam a loghoz. Az új rejtés koordinátái: N47°39.080' E18°58.397', a rejtés helye: fatörzs és szikla között, holtfák alatt - ne a rejtés tetejét bontsd szét, a szikla mellett lehet benyúlni, ha elveszed a kisebb követ!
Köszi halászkirálynak az adatok frissítéséért!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
========================
Egy 10 km-es Pomáz-Csobánka túra közben...
Remek hely, akár a rejtek is.
A láda rendben van.
TFTC!
Ma nagy tervekkel indultam Csobánka és Pomáz környékén ládázni, de sajnos rögtön az első pontnál kudarcot vallottam. A kütyüm egyszerűen megbolondult.
Már tegnap nem tudtam feltölteni a keresendő ládákat. Kénytelen voltam a helyszíneken bepötyögni a Garminba a telefonról a koordinátákat, a leírást pedig a telefonról olvastam.
Közel egy órás hiábavaló keresés után felhívtam a Rejtőt, aki megigérte, ha töltök fel képeket elfogadja jelszó nélkülinek.
Előre is köszönöm.