Nyitvatartás: minden nap 10:00-19:00 (előzetes egyeztetés javasolt) Telefon: +36 44 377 171 vagy +36 44 370 105
A templom története
A sonkádi református templom a középkori Szatmár vármegye egyik jelentősebb családjának, a Csaholyi családnak kegyúri temploma volt, amely a 15. században, nem sokkal a reformáció elterjedése előtt épült. A Csaholyiak reformált vallásra való áttérésük után változtatták meg a templom belsejét, amely aztán a 18. században esett át jelentős átalakításon. Ennek legfőbb oka az 1717-es tatár betörés volt. Ekkor ugyanis a tatárok nemcsak a lakosságot, hanem magát a falut sem kímélték. A településsel együtt gyújtották fel a templomot is, amelynek ekkor semmisült meg tetőszerkezete és a szentély gótikus boltozata. A templom helyreállítása viszonylag későn, az 1750-es években kezdődött, amelynek egyik fénypontja az 1766-ban festett, kazettás mennyezet és karzat elkészítése volt. A szószék 1773-ra készült el, a korábbi karzat elemeinek felhasználásával, 1795-ben készítették a ma is meglévő, L alaprajzú karzatot. A nyugati torony építésére a XIX. század elején került sor. A déli bejárat előtt fából készült, nyitott előcsarnok védi a mívesen kiképzett, kőkeretes, gótikus kapuzatot.
A XV. században épült sonkádi református templom néhány éve közelebb állt a teljes pusztuláshoz, mint bármikor az évszázadok során. Ekkorra a templom már olyan rossz állapotban volt, hogy istentiszteletek megtartására sem volt alkalmas. Az 1990-es évek közepén induló munkák során kiderült, hogy falak felületei és a lyukas mennyezet valódi kincseket rejtenek. Váratlanul, a nádvakolat alól előkerült, kékre átfestett, az 1766-ból származó töredékes famennyezetnek a restaurálás nyomán felragyogott gazdag ornamentikája és változatos festése. A töredékes mennyezet néhány kazettáján a festést nem lehetett hitelesen rekonstruálni, ezeken az elemeken csak az alapszín és a keretezés pótlására került sor. A restaurálás nyomán ma hasonlóan gazdag színekben pompázik a szószék, az életfa motívumokat ábrázoló karzatok és a padok. A falakon is nagyon szép, különböző korból származó falfestések váltak láthatóvá. Az Országos Műemlékvédelmi Hivatal által helyreállított gótikus épület foglalatában megjelenő képzőművészeti alkotások restaurálásának is köszönhetően, a bravúros és rendkívül látványos helyreállításért a sonkádi református templom 1998-ban Europa Nostra-díjban részesült. Azóta virágok templomaként emlegetik a középkori templomot.
Kívül is festettek voltak a templomok. Erre éppen Sonkád az egyik legjobb példa, ahol valamennyi megmaradt a külső festésből is. Sonkádon a diadalív körüli festés például faragott kváderköveket imitál - jellegzetesen középkori szokás volt ez a díszítésmód.
A falakra festett növényi ornamentika a famennyezeteken folytatódik. Ezek mindig az égboltot jelképezik. Ezért gyakran az égitestek jelennek meg rajtuk, máshol bibliai szimbólumokat találunk , de leggyakrabban kizárólag növényi motívumok díszítik a kazettákat. A festett famennyezetek egyik legszebbike Sonkádon látható.
Középkori Templomok Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ládasorozat tagja. A sorozat minden ládája önállóan kereshető és logolható, nincs záróláda ahol szükség lenne a jelszavak részleteire. A sorozat pontjai: 1, Csenger középkori temploma (3532, GCCSKT) 2, Csaroda virágos temploma (3595, GCcsvt) 3, Márokpapi középkori temploma, a Bereg ékszerdoboza (3596, GCmpkt) 4, Csegöld, Görög katolikus középkori templom (3639, GCGKKT) 5, Jánkmajtis középkori temploma (3640, GCJMKT) 6, Gyügye Európa Nostra-díjas középkori temploma (3641, GCKTGY) 7, Árpád-kori templom, Szamostatárfalva (3643, GCSZTF) 8, Szamosbecs Református temploma (3644, GCSZAM) 9, Hermánszeg, Református templom és fa-harangláb (3645, GCRTFH) 10, Szamossályi ferde tornyú temploma (3646, GCSZST) 11, Sonkádi református templom, a virágok virága 12, Vámosoroszi középkori református temploma
Köszönöm a rejtést.
Előzetes bejelentkezés erősen ajánlott azok számára akik ezt a gyönyörűséget meg szeretnék nézni Tóth tisztelendő úr kalauzolásával.
A láda és logbook jó állapotban van
Íme néhány bent kint készített kép...
Cicapapa51
Kerékpáros túrán jártuk be Bereget. Tisza, Tur, és műtárgyaik, Öreg templomok, kedves emberek, szép táj. Mi kell még egy jó túrához. Ja, egy-két geoláda. (-:
Sajnos a külső kerítés is zárva volt, nem lehetett bemenni. A jelszót adminként előre megnéztem, hogy tudjam helyben javítani, de valami nagyon nem jó, nem találtam meg a helyszínen a jelszót. Javítani kellene a leírást vagy pótjelszót, és "zárt kapu biztossá" kellene tenni.
Tehát: a pótjelszó már nem lelhető fel a helyszínen.
Túristvándi központból vizitúráztunk. a rejtőnek írok mailt, mert a ládát, ha egy van, vagy akár kettő, az elburjánzott borostyánban a növényzet károsodása nélkül megtalálni nem tudtuk. Kb. 1 méter szélességben a templomot - a bejáratot kivéve - körbeöleli a bojtorján. A pótjelszó pedig a lemállott információs tábláról nem olvasható ki. A templom bejárata mellett több tábla is található, amely kiválóan olvasható, ezek bármelyikéről vett szó alkalmas lenne pótjelszónak, de persze már fenn vannak a képek a megtalálások között. Én nem a borostyánba rejteném, mert mostanra nagyon elterült a templom körül és a keresgélés kárt okozhat benne.
A láda meggyógyult (köszönjük VP!), bár nem is volt annyira beteg, mint sok kesser-társ gondolta.
További téves bejegyzések elkerülése végett:
- A templom parkjába szabad a bejárás. Ha nehezen is, de nyílik a kisajtó. Max. a kis zárreteszt kell elhúzni. A templombelső megtekintésért (amit nem szabad kihagyni) a feltüntetett elérhetőségek valamelyikén kell érdeklődni.
- A láda helye a borostyánban most már egyértelműsítve van. A bejárattól jobbra indulva, a villámhárító vonalában.
A ládát a rejtővel egyeztetve, a tőle kapott dobozzal, az eredeti koordinátán pótoltam. Azt nem tudom, pontosan hol lehetett, agy ez a borostyános, én a villámhárítóhoz lehető legközelebb raktam, be a borostyán alá.
A rejtőtől kapott dobozban volt egy vadi új TB, amit logoltam, de benne is hagytam a dobozban. Utólag láttam, hogy ez a láda nincs fent a .com-on. Jó lenne, ha valaki .com-on jártas kesser magáhozvenné, és berakná egy .com-os ládába!
Szatmári biciklizések - 1. nap: Penyige - Csenger - Sonkád - Penyige 110 km
Abban a reményben mentem, hogy mint MarciMilánBálint, nekem is szerencsém lesz, bejutok és megtalálom a ládát. Sajnos a kert zárva volt, így nem kereshettem. A pótjelszót tartalmazó tábla egészsége pedig nem javult az utóbbi időben.
A szemben lakó kedves néni kinyitotta a kertkaput és a templomot is. Nagyon szép belül is (és jólesően hűvös :) A láda a helyén van! Viszonylag hamar meglett, szerencse, hogy nem olvastam az előző logokat, így kitartóan kutattam. (A bejárattól jobbra induljatok el, és a templomfal felőli oldalon keresgéljetek a borostyán alatt.) A pótjelszavas tábla mára olvashatatlan. Köszi a rejtést!
Kedves Szabóék rejtőtársunk!
A 4025. GCSTVV (Sonkádi református templom, a virágok virága) geoládád státuszát az utolsó keresők jelzései alapján betegre állítottam.
Amennyiben időd engedi, ellenőrizd kérlek a helyszínem a láda és a pótjelszó valódi állapotát, hogy mielőbb visszakerülhessen a játékba. További tudnivalók a beteg ládákról.
A közösség nevében köszönöm a rejtést és a gondoskodást!
Üdvözlettel: hk
Köszönöm a lehetőséget. A templom kívülről és belülről is gyönyörű. A jelszóval mi is megszenvedtünk. Júniusban jártunk arra, akkor a ládát nem találtuk és a pótjelszót rejtő tábla olvashatatlan volt. A kessertársak korábbi felvételeiből sikerült a jelszót meglelni.
A templom kapuja zárva volt, bemenni nem tudtunk. A leírásnál nem igazán derül ki, hogy melyik bal oldali tábla utolsó szava kellene. Ami bent van a templom falán, azt kerítésen kívül nem lehet elolvasni, ami a kerítésnél van, az pedig teljesen olvashatatlan. Kérem, az elfogadást.
A templomkert zárva volt, így az alterral próbálkoztam, Eszluzsu társaságában. Zavarba jöttünk a táblát illetően, amennyiben a fényképen szereplő az, akkor nincs alter, amennyiben nem azon van, akkor így jártunk... :)
Sajnos a kapu zárva volt, így nem tudtunk a templomhoz jutni. Itt már rájöttünk, hogy van alternatív jelszó, csak nem tudtuk egyértelműen melyik tábláról van szó. Az egyiket olvashatatlanná tette a napsugárzás, bíztunk benne, hogy nem az lesz. De miután minden más táblát végigpróbáltunk, rájöttünk, hogy mégis az a keresett tábla :(
Tehát az alternatív jelszó lehetőség megszűnt, zárt kapu estén szinte reménytelen a jelszóhoz jutás. Azért szinte, mert ha tudod melyik tábláról van szó, akkor internet böngészéssel hozzájuthatsz, úgy mint én, a hőn-keresett szóhoz.
A korai időpont miatt a zárt kapu miatt nem tudtuk a ládát ellenőrizni, hogy vajon a helyén van-e, így a pótjelszóval logoltam. Nagyon szép ez a középkori templom is, sajnálom, hogy nem láthattuk belülről, így csak a ládaoldalra feltett képekben lehet gyönyörködni. Köszönet a hely bemutatásáért.
109+14 kilométeres kerékpártúra a Nyírségben. Hajnali kettőkor keltem, reggel hat órakor már el tudtam indulni a fehérgyarmati parkolóból az első láda felé.
A rendkívűl sűrű borostyánban hamar feladtam a keresést, annak ellenére, hogy nálam volt a rejtés helyéről a fénykép. Inkább a pótjelszót kerestem meg, de a jelzett tábla is igen rossz állapotban van, alig-alig lehet kisilabizálni a szöveget.
Érdemes lenne a ládát ellenőrizni. Az utóbbi megtalálók nem jelezték, hogy a ládát vagy a pótjelszót találták meg.
A GCotur leevezése előtti délutánt a környék nevezetességeinek felkeresésére szántam. Igaz csöpögött az eső de nem hagyhattam ki ezt a szépen felújított templomot. Először a pótjelszót olvastam le, majd a ládát is megkerestem, ami nem sikerült elsőre a vizes borostyánban kotorászva. A "láda helye" feliratú kép a régi rejtés helyét mutathatja, mert jóval arrébb van a rejtek. A kapunál olvasható telefonszámon felhívtam a harangozót, aki néhány perc múlva már ki is nyitotta a templomot, ami belül nagyon gazdagon van díszítve. Megérdemelten kapott Európa Nostra díjat.
Szakmai esemény után elmentem a templomhoz. Zárva volt a kapu, de miközben tébláboltam egy kedves hölgy "lecsapott rám". Azt mondta, hogy ő csak helyettesít, de kinyitotta a kaput, a templomot. Nem akartam a ládát felfedni neki, így a ládát nem kerestem. És persze a ládaleírást sem olvastam el, hogy van pótjelszó... :(
Köszöni a remek rejtést a KálmánCsalád!
Csodaszép a templom és a környezete.
E láda rejtése is jól bizonyítja, hogy lehet a templomokhoz egészen közel is jó rejtekhelyet találni, s nem feltétlenül kell száz méterekre elcipelni.
Az oldalon található fényképes segítség csalóka, inkább gps-re "hallgass".
Köszönet a Csipet csapatnak a szebbnél szebb fülbevaló kollekciót! :)
Megtaláltuk.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei ládázgatás alatt.
Sonkádon szálltunk meg, mindenképp meg szerettük volna nézni, ez sikerült is.
Csodálatos templom, sajnos a láda nem lett meg a nagyon harmatos borostyán közt, pót jelszóval.
Köszönjük!
Itt a borostyán túrása következett, a kövek után. De ma legalább jóidő volt, nem esett az eső. Feladatam, szerencsére volt pótjelszó, így azzal regisztráltam. Köszönjük a rejtést, a templom csodaszép, szerencsére bejutottam megnéztem.
Köszi a rejtést; A vasárnapi program egy kis bóklászás volt Szatmárban gc-vel egy kis fotózással, ebéddel és sörrel egy fogadóban. A láda nem ott van, ahol a leíráshoz mellékelt képen be van jelölve (pedig a koordinátákhoz ott voltam legközelebb). Mivel látom amúgyis megvolt a szándék, hogy képen meg legyen mutatva, hogy a rengeteg borostyán között merre kell keresni, azt hiszem nem rontom el a keresés-élményt, azzal, hogy elmondom a mostani helyét. A képre nézve a bal oldali sarok utáni falszakasz melletti susnyásban kell kotorni :)
Már feladtuk, mikor átfutottam még egyszer az utolsó bejegyzéseket. Szerencsére!
Hála befi segítségének, miután visszamentünk, egyből meglett!
Köszönjük!
u.i.: kár, hogy a leírásokban nem teljes a lista a Középkori Templomok Útjáról, nagyon sokat megtaláltunk ezen a pár napon, lehetne velük kezdeni valamit...
(Ez pl. az első 10-ben nem szerepelt.)
Ezt is megtaláltam! Köszönöm a rejtést. Nem volt hiába eljönni ide. :)
Részletek és képek hamarosan.
Elvileg a láda nincs meg, de nem is kerestem. Mivel csak potyán jött és tervben se volt, így épp a jelszót leolvastam, csináltam pár képet, majd siettem vissza a buszhoz. [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg] 502.
Fehérgyarmatról induló kerékpáros kis körtúra az újabb ládák felkeresésére. Kiadós zivatar után rövid időre a nap is kisütött, így értem a csodásan felújított templomépülethez és kerthez. A láda nem a leírt helyen, hanem kicsit a hátsó pólus felé esően található meg!
11/10. A lada nem volt a helyen. Nyilvanvaloan valaki odebb rakta. Kicsit tovabb kell menni K fele, meg egyszer jobbra fordulni es a kovetkezo sarok elott van. A templom csoda szep, megerte a telefonalast es par perc varakozast. A telefon szam megvaltozott: 06 20 235 4238. Koszi a rejtest!
Mindenszentek előtti ládázás 3. állomása. A templomkert előtt egy hölgy várakozott, mert úgy találta, hogy zárva a kisajtó. Rápróbáltam és ki lehet nyitni, csak egy kicsit szorul a zár. Így a templomkertbe be lehet jutni, nem kell hozzá hívni a kulcsos hölgyet, kivéve ha a templomot belülről is látni szeretnénk. A rejtekhely ötletes, kicsit keresni is kellett, de a kurkászás második hullámában megtaláltuk. Köszönjük a rejtést.
Kisari bázisunkról indított 65 kilométeres szatmári kerékpáros körtúra keretében jártunk Sonkádon a Kisbukó-gát felől érkezve. A templom gyönyörű a szememnek. Kedvelem ezt a környéket! A rejtés viszont sajnos nem a legjobb: borostyánszőnyegbe ládát rejteni nem szerencsés, főleg nem olyan szép és ápolt borostyánba, ami itt van. Sokat kerestük Zsuzsival, de mielőtt kárt okoztunk volna a növényben, felhívtam a rejtőt. Van pótjelszó is, mi annak megkeresésével logoltunk. Jobb volt így...
Összességében viszont szuper helyre hoztál és ezért nagy köszönet jár! A rejtésen változtatnék.
Elkövetve [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg]
Lopakodóval közös találat Kárpátaljára menet.:-) Még napokkal indulás előtt felhívtuk a megadott telefonszámot, ahol annyit mondtak, hogy a templom előtt a hirdetőtáblán kint van a harangozó telefonszáma, ha ott vagyunk hívjuk őt. Amikor odaértünk hívtuk a számot ami tényleg ott van a táblán, majd várakozásilag megkerestük a ládát ami egyből meglett, épp logoltunk mikor meg is érkezett a hölgy. Készséggel kinyitotta a templomot, beengedett és egy nagyon jól elmesélte a templom történetét, mi miért olyan amilyen... A fakazetták tetszettek a legjobban.
Vízitúra buszos kirándulás 7/8.
Ebbe a templomba nem jutottunk be, pedig szétnéztem volna. A láda nem a leírásnak megfelelő helyen volt, így sokáig kerestük.
A megfelelő helyre tettük vissza.
Köszi
A medvék megtalálták! ! [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Hát persze hogy nem a helyén volt a láda, végigtúrtuk a vizitúrás csapattal az egész borostyánt. Nem egy szerencsés rejtés, sose lesz a helyén a láda, ellenben frankón ki lesz mindig gyomláva a borostyán, és fellazítva a gyökere. :P Kb közelebb raktuk az eredeti helyére ahogy a leírásból néztük. Egyébként szokásos templom, nagyon meg sem néztük, irány a következő pont!
Közös ládázás Békával - szokásos Olcsvaapáti családi nyaralásunk szokásos programjaként.
A templom - a kölcseivel és vámosoroszival szemben - zárva volt. Amig vártuk a harangozót, megkerestük a ládát. A lányok tandemeztek egy seprűn (a templom takarításához használhatják, így méret alapján... Találkoztunk egy sünivel is. Szépen felújított templom ez is. Gondolom ugyanazon pályázati pénzből dolgoztak, mert sok a közös elem: kis makettek, infotáblák stb.
Tücsök
A Beregben bicikliztünk csoportosan, közben néztük meg ezt a csodálatos templomot. A tisztelendő úrtól alapos felvilágosítást kaptunk, nagyon barátságos volt. A sok ember miatt a ládát nem mertem megkeresni, ha lehetséges, kérném a képek alapján a megtalálás elfogadását. Köszönöm.
Sajnos nem találtam meg. Elég nagy a borostyán, így nem egyszerű megtalálni. Persze ez azt is jelentheti, hogy nagyon jó a rejtés! :)
Az Istentisztelet miatt sokan voltak, a gyerekek is türelmetlenek voltak, így lehet túl hamar adtam fel. Sebaj, majd legközelebb...
Köszönöm a lehetőséget,
és örülök, hogy ezt is láthattam!
......☺......😀......😊
A templom ottjártamkor zárva volt, így csak kívülről készíthettem fényképeket.
Viszont a templom oldalsó bejárati ajtaja felett kb.1 cm es résen keresztül lehet látni a szemközti fal díszes festett részét. A láda gps nélkül is könnyen megtalálható, a rejtő precíz infós képei alapján a borostyánszőnyegben.