Parkolni a Petőfi utcában (fizető parkoló övezet) lehetséges.
Láda leírása
A ládával a magyar irodalom két nagyjának, az egyaránt Szabadkán született Kosztolányi Dezsőnek, és unokatestvérének Csáth Gézának szeretnék emléket állítani.
Szabadka város és község Szerbiában, a Vajdaság északi részén, az Észak-bácskai körzetben, Magyarország déli határától 10 km távolságban. Az Észak-bácskai körzet adminisztratív központja.
Újvidék mögött a Vajdaság második legnépesebb városa, lakosainak száma 97 910 fő, a környező településekkel együtt megközelíti a 150 000 főt. A város a vajdasági magyarok, a vajdasági horvátok és bunyevácok szellemi, kulturális és politikai szervezeteinek központja, valamint számos nemzetiségi nyelven működő közép- és felsőfokú oktatási intézménynek is otthont ad.
Részletesebb leírás Szabadkáról itt olvasható.
Kosztolányi Dezső író, költő, műfordító, kritikus, esszéista, újságíró, a Nyugat első nemzedékének tagja, 1885. március 29.-én született Szabadkán. Unokatestvére, Csáth Géza (eredeti nevén Brenner József) író, orvos, és zenekritikus, 1887. február.20-án, ugyancsak a Vajdasági településen látta meg a napvilágot.
Egymástól mindössze egy saroknyi távolságra laktak, Kosztolányi a Széchenyi N 46° 6,003' E 19° 39,666' 132 m [GCkdcs+emléktábla], míg Csáth a Petőfi utcában N 46° 6,016' E 19° 39,538' 132 m [GCkdcs+emléktábla2] töltötte fiatalkorát. Mindét helyre emléktábla hívja fel az arra járók figyelmét.
Bővebb információk Kosztolányi Dezsőről, illetve Csáth Gézáról a nevükre klikkelve olvashatóak.
Szabadkán a Petőfi utca tkp. két egyirányú utcából áll, melyek egy mintegy 15-20 méter széles parkot fognak közre. E parkban került 1985-ben felállításra egy jugoszláv-magyar államszerződés alapján Kosztolányi Dezső mellszobra, mely Almási Gábor szabadkai szobrászművész alkotása.
Szintén a parkban került felállításra Kosztolányi egész alakos bronzszobra N 46° 6,041' E 19° 39,624' 132 m [GCkdcs+szobor], mely "A gimnazista" címet viseli. Szarapka Tibor alkotását 2014. március 29-én, Kosztolányi születésének 129. évfordulóján Magyarország miniszterelnöke leplezte le. A szobor mintegy két méter magas, és hat oszlop öleli körül. Felállításhoz a magyar állam nyújtott pénzügyi segítséget.
Az alkotás annak a gimnáziumnak a közelében áll, amelyben az író tanult, és ahonnan engedetlenség miatt kirúgták. Azt a pillanatot ábrázolja, amikor Kosztolányi elhagyja a gimnáziumot, mert úgy érzi, ő többre hivatott.
Végül idézze a művész Szabadkához kötődését a Ha volna egy kis remény című verséből kiválasztott idézet:
"Mert vén Szabadka, áldalak,
mint hosszú, bús évek alatt
hittem sorsnak, hazának,
te álom voltál és regény,
poros hársfája "A szegény
kisgyermek panaszá"-nak."
Csáth Géza pedig prózai műben emlékezik meg szülővárosáról, melynek címe: Szabadka "szépségeiről"
Források: Wikipédia, Magyar szó, Youtube.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Érdekes információk Kosztolányiról. Különösen az a vicces, hogy mit ábrázol az egész alakos szobor (az a pillanat, amikor Kosztolányi kimegy a gimnázium ajtaján, ahonnan kirúgták). Szép város is, csak sajnos a zuhogó eső miatt nem tudtunk sokat megnézni belőle, de még visszatérünk. [Geoládák v3.12.7]
A környék már ismerős volt, de a geoládák begyűjtésére csak most került sor. A jelszót tartalmazó szobor egy igazán elvont alkotás. Egy mikroláda tetszene itt. Köszönjük! :)
No igen, ahogy már akkor is írtam, a GCSZBD pontsorából méltatlanul maradt ki Kosztolányi és Csáth. Pedig főleg őértük jöttem már 10 éve is Szabadkára. És persze Danilo Kiš miatt, aki ugyan szerbül írt, de azért nagyon is része a magyar irodalomnak, ha másért nem (de!), akkor az Esterházy Péter által átvett szövege miatt.
Szegedről szerencsére közel van Szabadka, így könnyű újra eljönni, mégha csak rövid időre is.
Szerintem meglehetősen furcsa (sőt, izléstelen), hogy egymáshoz ilyen közel egy embernek két szobra legyen. Az új nem is tetszik.
A jelszóhordozóval viszont semmi bajom. :-)
Sokáig köröztem a téren amíg nagy nehezen meglett a feltételezett jelszó.
A Koo a tér közepére utal itt nincs szobor, csak egy volt közkút., semmilyen info nincs arról, hogy melyik szobron is keressük ezt a négy karaktert, természetesen először nem is jó helyen kerestem, majd végső kétségbeesésemben a szörnyön találtam meg.
A Bánáti Hazajáró túrát kicsit megtoldottuk, így még hazafelé úton volt egy kis időnk megnézni Szabadkát is, ahol rengeteg magyar vonatkozású emlékbe ütköztünk bele.
Köszönjük a rejtést!
Bánáti Hazajáró túráról hazafelé -megfogadva szállásadónk tanácsát- Palicson át Szabadka felé vettünk az irányt. Szabadkai városnézés -GCSZBD- közben útba esett, begyűjtöttük. Köszönjük a rejtést!
Kedves rejtő, kérlek fogalmazd át a wapos szöveget, így elég zavaros.
Érdekes hely, ilyet se láttam még, hogy ugyanazon emberről két szobor van egymással szemben.
Az eredeti rejtést jó lenne pótolni, a mostani 4 karakter nagyon gáz!
Furcsa egy hely. Egy meglehetősen elhanyagolt, kicsiny zöldterület - keskenysége miatt parknak nevezni túlzás -, rajta három szobor. Két Kosztolányi és egy értelmezhetetlen. Jaj, csak nem az a Csáth Géza? Az újabb, egész alakos szobor kevésbé tetszik nekem, mint a mellszobor.
A fejléc hagyományos ládával hiteget. A pótjelszó ötletes, de csalódás, ha az ember hagyományos láda miatt jön. Ez így most egy jó kis virtuális. Talán jobb is lenne annak hagyni, mert nem tűnik egy olyan környéknek, ahol egy hagyományos láda hosszú életű lehetne.
Megvan!
Szabadkai városnézés közben sétáltam el ide. A város nagyon szép, nagyon tetszett. A kis park elég elhanyagolt, méltóbb környezetben is állhatnának a szobrok. A hagyományos láda kis keresés után előkerült, a megadott kootól elég messze, a biztonság kedvéért a szobortól is leolvastam a jelszót.
Köszönet.
Levente matekversenye miatt Szabadkán töltöttük a hétvégét. Ezt a rejtést szombat reggel kerestem meg (a virtuális pontot), aztán a rejtővel egyeztetve elhelyeztem egy hagyományosat. Az utolsó képen lévő csőben bújik meg, egy dróton lógva. Koordináták: N 46° 6,022'
E 19° 39,560'
Kessertárssal közös kutatásunk sem vezetett eredményre, sajnos a ládát nem találtuk meg.(Remélem, nem haragszik meg a fotóért).
Jó lenne egy pót-jelszó valahol a közelben (pl. a tekerős kúton).
Hiába faggattuk, a cső nem felelt... :(
Köznapi verzióban: bicajos városnézés Szabadkán. A zsinagógás multi pont után következett az önálló belvárosi cache, de hiába láttam a leírásnak megfelelő helyet, a cső üres volt mindkét oldalon. merthogy kettő is le van törve. Igazából nem volt más ötletem, mint hogy ütögettem, belekotortam, hiába. Az időközben érkező Szilágyiék (üdv!) javaslata alapján még bele is világítottam, de csak pókhálót láttam. Valami mágneses, kihúzós megoldást tudtam elképzelni, de úgy tűnik, nyoma veszett. Pótjelszó híján kérnék egy jelszó nélkülit, amennyiben jó helyen kerestük.
31/23. Kiskunsági homokozás és barangolás a Szerb-Magyar határvidéken.
Először jártam Szabadkán, tetszett a város, tetszett Kosztolányi és Csáth bemutatása. Remek a ládaoldal ismertetője a rejtés is nagyon ötletes, keresnünk sem kellett, mert pontosak a koordináták. Köszönet a rejtésért.
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük.
Részletek és képek később. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Kis nézelődés a parkban és a környékén, majd sikeres találat. A doboz rendben a helyén. Könnyű találat, köszönhetően a pontos koordinátáknak és a rövid, tartalmas leírásnak. A 950. találatunk volt.
Köszönjük, tetszett.
Csepergős, esős időt fogtunk ki, a sétányon és környéken tatarozási munkák folytak. A környék így nem a szebbik arcát mutatta, a koordináták pontosak, a rejtés jó. Roli volt a megtaláló, első találkozásán a geocaching-el. Köszönjük az élményt és a rejtést:Andi, Cözi,Ivett, Roli
Régóta terveztem ennek a ládának a megkeresését, és örülök, hogy rajtam kívül mások is rejtenek a Vajdaságban magyar ládákat. Nem ismertem ezeket a szobrokat. A Szabadkán lakó húgomékkal kerestük meg a ládát. A láda maga ott lógott a megadott helyen, nem volt behelyezve a csőbe. Oda visszatettem. Ill. nagyon nehéz kivenni belőle a logpapírt. A szöveg WAP-os leírása biztos, hogy teljes? Mintha hiányozna az eleje.
Nagyon kellemes séta volt Szabadkán e láda apropóján, köszönjük a rejtést!
Szerbiában töltött hétvégéről hazafelé jövet beugrottunk röviden Szabadkára. Sokszor jártunk már itt (a nyolcvanas években is gyerekként - akkor ez szinte nyugatnak számított!). Most csak a láda kapcsán sétáltam egy rövidet. A rejtés jó, pontosan úgy volt minden, ahogy a segítségben is szerepel. Köszönet a rejtésért!
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. A többit majd otthonról... :) [g:hu 1.5.2x] [wapon beküldött szöveg]
Mivel lőttek az egyhetes Velencei-tavi ládázásomnak, ezért hirtelen felindulásból kitekertem Szabadkára és Palicsra a kinti 4 ládáért. Az idő szép volt, jó volt letekerni azt a 70 km-t a gyengén szeles időben... :)
Külön öröm volt, hogy csupa nagy NÉV után logolhattam... :D
Ha már kint jártam, benéztem a piacra is egy adag pljeskovicára és két üveg Jelen Pivo-ra... :D
A túráról és a helyszínekről készült fényképek itt nézhetőek meg.
Köszönöm a rejtést!
2009-ben már ládáztam Szabadkán, de akkor még ez a láda nem volt, és be is sötétedett, mire a városba értünk. Örülök, hogy nappal is láthattam a várost és az embereket. Több kesserrel együtt kerestük meg a ládát. Kosztolányi nem volt a kedvenc írom, ballagásomra kaptam egy ARJ verses kötetet, ami Arany János, Radnóti Miklós és József Attila verseit tartalmazta, s mi tagadás, őket olvastam sokszor :) lehet, a láda apropóján elő is veszem újra kedvenc verses kötetemet :)
A szabadkai városnéző multi pontjai között elfért. Én már a moderáción sem éreztem elégnek a látnivalót egy ládához és ezt a véleményemet utólag is tartani tudom. A két szobor és a két emléktábla sem az írókat nem hozta közelebb hozzám, se nem kelti bennem a kihagyhatatlanság érzetét. De elmondhatom, hogy rajtam nem múlt a siker. Ma egyetlen nap alatt majdnem ugyanannyian logoltuk, mint eddig összesen. Ennyi ember nehezen tud feltűnés nélkül mozogni. Az építkezés munkásai nézték is, hogy miért tartjuk olyan érdekesnek a kutat. Mityó mackómmal jártam itt.
Úgy döntöttünk egy hétvége alatt levadásszuk az összes ládát Szerbiában, ami még nincs meg. Ez sikerült is. Velünk tartott Acsipapa és Webber is ezen az utazáson.
Szabadkán már jártunk korábban ládázni és néhányszor már a piac kapcsán is meglátogattuk a várost, így most ide csak ezen új ládáért jöttünk bemelegítésképpen. Szép helyszín, ügyes rejtés. Köszönjük!
Megtaláltam. Bátor rejtés, gratulálok hozzá,- térdepelés nem esett rosszul. Nyugodt egy kicsit zsúfolt városkának tűnt,- az emberek segítőkészek s nem ingerültek. Köszi szépen a lehetőséget.
Ez az első "első megtalálásom". Szabadkai létemre hamarabb is észrevehettem volna, hogy a város egy újabb ládával gazdagodott. Köszi a rejtést.
Kicsit féltem a ládát, mert tanítási napokon órák közötti szünetekben a park tele van diákokkal.