Grábóc a Szekszárdi-dombság nyugati részén fekvő zsákfalu, amely a Bonyhádot Bátaszékkel összekötő útvonal mentén (3 km.) található. Legközelebbi szomszédos település Mőcsény 5 km, Cikó 7 km, Szálka (földúton) 3 km.
Megközelítése
Elsősorban saját gépjárművel vagy autóbuszos tömegközlekedéssel Bonyhád-Grábóc illetve Bonyhád-Mőcsény, Bátaszék viszonylatban. Mőcsény vasúti megállóval is rendelkezik. ( Dombóvár- Baja vonalon)
Története
Első írásos emlékekben bencés zárdát és kolostort említenek az 1300-as években. Maradványai a szerb temetőtől északnyugatra lévő bozótos területen lelhető fel. Nagy változást 1580-ban a dalmáciai Dragovity kolostorból menekült szerb szerzetesek hoztak. A törökök 1667-ben feldúlták a kolostort, a falu 1703-ra teljesen elnéptelenedett. Rákóczi szabadságharcának végére (1711) ismét szerbek népesítették be Grábócot.
A 18. században sváb betelepítés következtében a lakosság összetétele ismét megváltozott. A II. világháború után a kitelepítés során székelyek települtek a faluba.
Lakosság száma 177 fő.
Az ide települt katolikus németek plébániatemplom építésbe kezdtek melynek szentélye 1765-ben, hajója 1795-ben készült el. Az 1770-es évtől az anyakönyvezés is megindult. A Nagyboldogasszony templom ünnepét minden év augusztus 15.-én tartják. A templom mögött épült kálvária felújítása a kitelepített németek segítségével a közelmúltban történt meg.
A kilátó 15 m. magas, három lábon álló faszerkezetű, három szintes és hatszögletű alakzatú. A kilátás a falura, környező dombokra és a Keleti-Mecsekre nyílik. Mellette kiépített piknikező hely várja a kirándulókat.
A Mária-kilátót az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) által az erdei közjóléti létesítményekhez nyújtott támogatás segítségével Janovicz István helyi gazdálkodó építtette. Simon László tervei alapján a Madulus Kft. végezte el a kivitelezést.
Megtekintésére érdemes a közeli Dél-Dunántúli Kéktúra útvonalról egy rövid kitérőt tenni
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megálltunk az ajánlott parkolóban, később kiderült, hogy jól tettük, mert volt aki a kilátóig kocsival akart menni, de a meredeken elfüstölt a kuplungja.
Hangulatos hely, tavaszi hangulattal. A kilátóhoz felsétáltunk a temetőtől, ez jó ötletnek bizonyult, mert egy autó a felfelé vezető utat teljesen elállta. Köszönet a rejtésért!
A jól bevált társasággal indultunk újra a mai autós kirándulásra, hogy folytassuk a tolnai ládák felkeresését. Jó pár olyan helyen is voltunk, ahol én már jártam, így nekem ma "csak" 15 találatom lett, ez volt a tizedik.
Sok pozitív élménnyel gazdagabban távoztunk Grábócról.
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Mind a kettő rejtés különleges. A második ponton a rejtek azt gondolom, nem az eredeti helyén van, egy fa tövében csücsül.