Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2015.09.28 15:00
Megjelenés időpontja: 2015.10.08 22:05
Utolsó lényeges változás: 2024.10.16 08:36
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: a 2015-ös székelyföldi geotúra csapata
Ládagazda: molka Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 500 m
Megtalálások száma: 177 + 6 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
[Marton Zoli, 2024.10.16 08:36]
WAP
15x10x6 cm méretű műanyag geoláda a műúthoz közel, egy sziklaüregben kővel takarva.A szikla jobb oldalán egy hárombetűs felirat található.
A láda Travelbug-ot NEM fogad.
A láda a Nagyhagymás Nemzeti Park részeként, védett területen található. Kizárólag a kijelölt útvonalakon közelíthető meg, arról letérni nem szabad.
A rejtésről
A Pokol tornáca után, a magányos sziklaszirt (tetején a fenyővel)háta mögött az út hirtelen kiszélesedik. Az úthoz legközelebb (karnyújtásnyira) eső nagyobb sziklatömb üregében található a láda, kővel takarva. A szikla jobb oldalán egy hárombetűs felirat található.
A láda megtalálásához nem szükséges felmászni az út melletti sziklákra, vagy hegyoldalra. Könnyen elérhető, nem szemetes helyen van a láda.
Ezen a részen nincsen ajándékárus házikó, így még ha sokan is vannak a szorosban itt legfeljebb "átmenő forgalom" van. Ettől függetlenül óvatosan logoljatok.
Megközelítés
A Békás-szoros Csík vármegye keleti részén fekszik, Gyergyószentmiklóstól 24 km-re. Gyergyószentmiklós felől a 12C jelű úton lehet megközelíteni. Át az 1256 m magas Pongrácz-tetőn, majd a Gyilkos-tó mellett elhaladva, az Oltárkő után kezdődik, egy kanyargós útszakasz aljában. A szorost gyalog éri meg bejárni, ezért a kocsit érdemes a szerpentin aljánál lévő (felső) parkolóban hagyni. N 46° 48,740' E 25° 49,195' [GCBKSS+1parkoló(felső)] Ha ott nincs hely az alsó parkolóban lehet próbálkozni. N 46° 49,044' E 25° 50,043' [GCBKSS+2parkoló(alsó)]
A Békás-szorosról
A Békás-szoros (románul: Cheile Bicazului) a Keleti-Kárpátok legszebb, leghosszabb szurdokvölgye. A Hagymás-hegységben, Erdélyben, Hargita megye északkeleti részén, a Békás-patak völgyében található. A Békás-szorost közrefogó hegycsúcsok: Kis-Cohárd (1344 m), Csíki-bükk (1264 m), Oltár-kő (1154 m), Mária-kő (1125 m).
A Békás patak a Gyilkos-tó vizét vezeti le ebben a mészkőben kivájt, igen látványos szűk völgyben. Két hatalmas, egymástól 5-6 méterre álló, 50-60 méter magas sziklatömb között - mint kapun át - vezet az út. Innen közel 200 méteres eséssel fut a patak több mint 4 kilométeren át, majd a békási víztárolóba ömlik. A kanyargós szurdokvölgyet két oldalról 200-300 méter magas függőleges sziklafal határolja.
A tényleges szorosnak három fő része van: a Pokol kapuja, a Pokol tornáca és a Pokol torka. Amennyiben a Gyilkos-tó felől közelítjük meg a szurdokot, az Oltár-kő alatt kanyargó Nagy-szerpentinen érünk a bejáratához. Itt a Bardócz-fal és a Mária-kő néhány méterre közelíti meg egymást, létrehozva a Pokol kapuja elnevezésű szűkületet. Ezután következik a Pokol tornáca, egy enyhe kiszélesedés, melynek végén a Fekete-toronynak nevezett sziklaszirtet láthatjuk. A Kis-Békás patak beömlése előtt, a Békás-patakon egy híd áll. A hidat a Magyarok hídjának nevezik, ettől balra emelkedik az Őrtorony, mely a Bardócz-fal egyik sziklaéle. Itt kezdődik a 800 m hosszú Pokol-torka, mely a Békás-szoros leglátványosabb része. Ezt a szakaszt balról a Bardócz-párkányok, jobbról a Szurdok-kő veszik közre. A szoros alsó részén híd vezet át a patak másik partjára. A híd felett balra láthatjuk a Vízesés-barlang bejáratát. A hídtól jobbra ösvényen juthatunk a szurdok legnagyobb karsztforrásához, a Mária-forráshoz. A híd és a Mária-forrás között, a patak medrének jobb oldalán még láthatók a maradványai azoknak a kőüstöknek, melyet a víz sodrása koptatott ki évezredek folyamán, és melyeknek nagy részét az útépítés során tönkretették. A Mária-forrás alatt, egy kőüst-soron át csordogál balról a kevés vízhozamú Bardócz-patak. Ettől a ponttól továbbmenve a szoros egyre jobban kiszélesedik, a Békás-patak robogása és a szurdok sziklafalai megszelídülnek.
A szorost 1971-ben védetté nyilvánították, jelenleg a Békás-szoros - Nagyhagymás Nemzeti Park része.
A környék látnivalói
A környék kedvelt túra és sziklamászóhely. Több mint 100 mászó út található a kezdőtől a tapasztalt mászóig mindenki megtalálhatja a neki való túrát. További információk
A környéken nőtt fel és itt a Békás-szorosban kezdte a hegymászást Erőss Zsolt is, akinek emlékére 2013. július 6-án gránit emléktáblát helyeztek el az Oltárkőn.
Nem messze található a környék másik híres turistalátványossága a Gyilkos-tó is. (GCGyTo)
Érdemes meglátogatni a békási víztározót is, amelynek partjáról több ponton is fantasztikus kilátás nyílik a Kárpátokra, és a víztározót megkerülve Gyergyótölgyes és Borszék érintésével vissza is lehet jutni Gyergyóvidékre.
Záradék
A ládát a jó hangulatú 2015-ös székelyföldi geotúra során rejtettük el. Nekem ajándék volt a láda, de reméljük másnak is hasonlóan szép élményt jelent majd a szoros meglátogatása, mert ez volt a célunk a láda elrejtésével.
Kellemes időtöltést és sikeres ládavadászatot kívánok!
2018.május 31.:Köszönöm Gyombinak a ládagyógyítást! Így újra kereshető a láda.
A jövőben csak olyan jelszó nélküli találatot fogadok el, ahol le van fényképezve a ládát rejtő szikla, ami a leírás alapján könnyen beazonosítható.(lsd betűjelek)
Állapot: beteg
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
Csak a helyszínen szembesültünk vele, hogy a ládát már előttünk is hiába keresték páran. Szerencsére előre lementettem a logokat, mert a láda helyének környékén egyáltalán nem volt térerő. A szoros maga nyilván pompás, bár autóval jártuk be, ugyanis gyalog veszélyesnek tűnt a forgalom miatt. Utána a Gyilkos-tóhoz is ellátogattunk.
A Határvadász túrahét keretében jártunk a környéken. Elöző nap sem az eső, sem a sötét nem segített a rejtekhely megtalálásában. Másnap a Kis-Cohárd megmászása és környékbeli túrázások után újult erővel neki álltunk a keresésnek, de ugyanúgy mint az előttünk lévők csak a helyét találtuk.
Köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Kihagyhatalan hely egy erdélyi út során. Gondoltuk, hogy akkor keressük meg a ládát is. Kár, hogy csak a rejtés helyét találtuk meg. Viszont a környék változatlanul elkápráztató. [Geoládák v4.5.0]
Sajnos az Erdélyi utazásunk előtt csak annyira gondolkodtam előre hogy megnézzem hol találhatunk ládákat, arra már nem gondoltam, hogy lehetséges hogy pótolni kellene őket (pedig ez már a második lett volna). A helye meg van, de én biztos hogy pótlásokor valahova máshova helyezném el (tipp: magyarok hídján túl befele az erdőbe lenne rengeteg lehetőség ) hogy senki még véletlenül se járjon emberi ürülékben és szemétben. nyilván a leírás helyes hogy bele van írva nem kell elmenni az út mellől, de aki jel hiányban vadászik vagy csak sziplán nagyon lelekes az könnyen bele futhat ebbe a nem kellemes élménybe. Szeretném kérni képke alapján az elfogadást. [Geoládák v4.5.0]
Kedves Játéktárs!
Jöttem, láttam nem találtam meg.... esélyem nem volt. Én telefonnal gaoládázom. Térerő sem volt.
Többször jártam már a Szorosnál de amióta ládázom most először. Ha képek alapján elfogadod megköszönöm. Olvasva utólag esélyem se lett volna megtalálni. Még a koordináták sem töltötte be a telefon.
Remélem, még sokan fogják élvezni ezt a rejtett kincset a jövőben.
Üdvözlettel, kovacsgabi [Geoládák v4.5.0]
Erdélyi kirándulás során jártunk erre a családdal. Az autót a láda közelében tettük le, és gyalog jártuk végig a szorost. Visszafele kísérletet tettem a láda megkeresésére, a hely eléggé adott, de a láda nem volt ott. Képek alapján kérném a megtalálás elfogadását. [Geoládák v4.4.1]
Ez volt a 4900. geoláda találatom. Még 92 kereshető ládám van, tehát az 5000 még nem jön össze matematikailag sem, de hamarosan majd igen. Az egy komoly újabb mérföldkő lesz... 😉
A ládát sajnos nem sikerült megtalálnunk, de nem merem azt mondani, hogy eltűnt, mert még jó lett volna keresni, de sajnos idő szűkében voltunk. A GPS jel nagyon rossz volt és valamiért nem jöttek be a képek sem. Mint otthon kiderült a magányos sziklaszirtet jól találtuk meg, viszont sajnos nagyon szemetes volt.
Képek alapján kérlek fogadd el a találatot.
Erdélyi kirándulás alkalmával egy csoporttal végig gyalogoltam a Békás-szorosban, lenyűgöző látványban volt részem, csodás szép út. A geoládát is próbáltam megkeresni, de a gps készülékem össze-vissza ugrált, így végül feladtam a láda keresést, mert jócskán le is maradtam a csapattól. Kérnék szépen egy jóváhagyást, a képek alapján.
ZÖLDSPORT székelyföldi túrája közben találtam meg. Az Astralagus via ferráta kissé elhúzódott. Mi az első 5-ös csoportban voltunk, nem tudtuk, mi történt a többiekkel. Könnyűnek mondták a ferrátát, ha tudtuk volna, hogy C-és és D-és elemek is voltak benne, 2-3 embert inkább lebeszéltünk volna róla. Szerencsére voltak mellettük segítők, akik átlendítették őket a kritikus részeken. Így azért nem jó szájízt hagyott a ferráta mindenkiben. Ugyanilyen korú gyerek és felnőtt is simán teljesítette, nem a kortól függött. Közben sportos huszon és majdnem hetvenévesek életükben először ferrátáztak és gond nélkül megoldották. Ennyire nem vagyunk egyformák!