WAP
Hárompontos multi, a jelszó az első, virtuális ponton, és a két hagyományos ládában található egy-egy jelszórészlet sorban egymás után írva.
1. A 60x20 mm-es tábla a nyárfánál lévő villanyoszlop adattáblája mögött.
2. Az ideiglenes befőttesüveg a jelszóval az út mellett álló, folyondárral benőtt fa fejmagasságban található odvában.
3. A végláda kb. 14x10x6-os konyhai doboz a misézőhellyel szemben álló épület sarkán, kb. 170 cm magasságban.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Első rejtésem egy hárompontos multiláda, amellyel a zsombói tanyavilág néhány nevezetességét szeretném bemutatni. Minden láda tartalmaz egy-egy jelszórészletet, ezeket sorrendben egymás után írva kapjátok meg a jelszót.
A ládák megközelítése
1. Király nyárfája
N 46° 20,939' E 19° 59,531' 91 m [GCBIMM-1]
Megközelítés
Zsombót Szeged felől Kiskundorozsmán keresztül lehet megközelíteni (a dorozsmai templomnál lévő körforgalomban az első kijárat, Kiskunmajsa felé). Zsombón a templomnál kell befordulni jobbra és a kék

jelzést követve a Béke, majd az Alkotmány utcán (illetve annak folytatásán) kell végigmenni az aszfaltos úton, majd tovább egyenesen földúton (innen már látszik a nyárfa), annak végén pedig balra kell fordulni. A 60x20 mm-es tábla a nyárfánál lévő villanyoszlop adattáblája mögött.
2. Lápastó
N 46° 20,652' E 19° 59,606' 92 m [GCBIMM-2]
Megközelítés
A nyárfától vissza az aszfaltos útig. A láda az út mellett álló, folyondárral benőtt fa fejmagasságban található odvában van.
3. Lápastói harangláb
N 46° 20,351' E 20° 0,364' 92 m [GCBIMM-3]
Megközelítés
DK felé kell haladni a földúton, a kék

jelzésen, a Lápastó dűlő 20. számig, ott pedig balra kell letérni.
N 46° 20,183' E 20° 0,242' 91 m [GCBIMM+letérés] Innen egyenesen visz az út a haranglábig és a ládáig.
A végláda kb. 14x10x6-os konyhai doboz a misézőhellyel szemben álló épület sarkán, kb. 170 cm magasságban.
Kérlek, mindegyik ládát gondosan rejtsd vissza!
Bővebben a pontokról
1. Király nyárfája
N 46° 20,935' E 19° 59,545' 93 m [GCBIMM+nyárfa]
A Király nyárfáját egy helyi, jómódú gazda, Király János ültette tanyájának határára több mint 60 éve. A helyiek emlékezete szerint a gazdának egy fia volt, aki nagyon szerette a mulatságokat, bálokat, és barátja volt Gábor Ferencnek, akinek a környéken először volt fényképezőgépe, amellyel sok helyi eseményt meg is örökített. (E fényképek közül néhány megtekinthető a művelődési házban a FAL Egyesület tagjai által létrehozott helytörténeti fotókiállítás darabjai között.) A fiú nem házasodott meg, így a Király család utód nélkül kihalt, a nyárfánál álló tanya pedig ebek harmincadjára jutott. Emlékét egy-két gyümölcsfa, illetve orgonabokor őrzi, korábban még egy kút maradványait is meg lehetett találni.
Mivel a fa megmaradt, és szemmel láthatóan igen nagyra nőtt, katonai térképészeti tájékozódási pontként is szolgál. A múlt században évente katonák is kijöttek ellenőrizni, hogy megvan-e még a fa, ugyanis tilos volt kivágni. Ma a fa a helyi iskolások, illetve az itt táborozók kedvelt kirándulóhelye.
2. Lápastó
N 46° 20,629' E 19° 59,565' 91 m [GCBIMM+első tó]
N 46° 20,605' E 19° 59,692' 88 m [GCBIMM+kis tó]
N 46° 20,436' E 19° 59,923' 92 m [GCBIMM+nagy tó]
A Lápastó valójában egy kiterjedt vizes élőhely, lápos terület, illetve az abban lévő tavak együttese. (A tavakat a 2. ládától a 3. felé menet láthatjuk jobb kéz felől.) A terület DK-ÉNY kiterjedésű, amilyen irányban az Ős-Duna is folyt errefelé. Valószínűleg a folyó medrének helyén kialakult természetes vízfolyások maradványa ez a láp. Hasonló képződmények a Balástya (Őszeszék), illetve Ópusztaszer környékén található tavak. Később tőzegkitermelés folyt a területen (a tőzeg jelenléte alátámasztja, hogy ezen a helyen víz volt korábban), a bányászat eredményeképpen pedig létrejöttek a szabályos alakú tavak, melyeket a környező földek öntözésére használtak. Azonban a víz szikes, oldott só tartalmú, ezért ezek a termőföldek elszikesedtek, vagy szikesedésük folyamatban van.
Növényvilágára jellemző a sás, a nád, a fűz, a nyár, a kőris. Állatvilága is gazdag: a nyílt vízen megfordulnak kócsagok, récék, illetve kétéltűek, hüllők, a nádas közt megbúvó madarak, emlősök is élnek a területen. Ma a tavakhoz nyáron horgászni, télen, amikor befagy, korcsolyázni járnak ki a helyiek.
3. Lápastói harangláb
N 46° 20,346' E 20° 0,374' 93 m [GCBIMM+harangláb]
A harangláb története több mint 300 évre nyúlik vissza. Akkoriban ez a terület Kiskundorozsma tanyavilágához tartozott, a helyszínen pedig még csak a harangláb és a feszület volt meg. A kereszt a népi vallásos hit szerint a termés védelmére szolgált, a haranggal pedig a csősz jelezte a helyi gazdáknak az időt, illetve a vihar közeledtét, vagy más veszélyt. A harangot a vihar elmúltáig húzták, ugyanis azt tartották, hogy a zúgásával elűzhető a jégverés. Az 1800-as évek végétől évről évre misét is tartottak itt a Szentháromság vasárnapján (pünkösd utáni első vasárnap), ekkor beszélték meg a közös ügyeket is.
1927-ben felszentelték a mai zsombói Kisboldogasszony templomot. 1928 volt az első év, hogy nem tartották meg a szokásos misét a keresztnél. Ebben az évben elverte a jég a termést. Azóta a helyiek fogadalomból minden évben megtartják a misét, és imádkoznak a jó termésért, a termés megmaradásáért.
2007-ben felújították a keresztet és a haranglábat, és misézőhely is épült. Zsombón azóta Szentháromság vasárnapján a templomban nincs szentmise, a hívek a Lápastóhoz zarándokolnak ki.
2016-ban állandó oltár és pad került a szentélybe.
A csőszharangok az alföldi tanyavilág jellegzetességeinek számítanak. Kiemelkedő, hogy itt nem csak ez maradt meg, hanem a hozzá fűződő hagyomány is, sőt, új lendületet kapott, és most közösségformáló ereje van. Zsombó helytörténetében ez nagy jelentőséggel bír, és a környező falvak lakói is felkeresik a helyet évről évre. A helyszín a népi vallásosság sajátos, egyszerű, mégis csodálatot ébresztő szépségének is emléket állít.
Zsombóról a
GCzsle láda oldalán, illetve a
www.zsombo.hu-n olvashattok. Utóbbi forrása a haranglábról szóló leírásnak is, itt a misézőhely kialakulásának bővebb története is elérhető. A Király nyárfájáról és a Lápastóról szóló leírásnál Monori Gyula és Zsirosné Vass Judit volt segítségemre. Közreműködésüket ezúton is köszönöm!
Ládatörténet
2021. 11. 16.
A második láda ismét eltűnt, a helyére ideiglenesen egy befőttesüveg került, benne a jelszóval.
A harmadik pont új helyre került, közel az előzőhöz.
2021. 06. 19.
A sorozatos eltűnések miatt az első pontot virtuálisra állítottam, új helyen. A láda újra kereshető.
2020. 09. 08.
A második láda új pontra került, a korábbi helyéhez közel. A láda újra kereshető!
2020. 07. 16.
A második láda eltűnt, a javításig a ládát betegre állítottam.
2019.04.22.
V_Gabornak köszönhetően a láda újra kereshető!
2019. 04. 21.
A második láda eltűnt, a javításig a ládát betegre állítottam.
2018. 04. 10.
Ládaellenőrzés: minden rendben.
2016. 02. 02.
Láda elrejtve'