Elhelyezés időpontja: 2016.01.03 00:00
Megjelenés időpontja: 2016.01.03 19:19
Utolsó lényeges változás: 2023.02.12 15:45
Utolsó változás: 2023.02.12 15:46
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: griffs 20/9211738
Ládagazda: griffs Nehézség / Terep: 3.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1800 m
Megtalálások száma: 499 + 1 sikertelen + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.1 megtalálás hetente
WAP
Ha az ösvényen állsz, szemben a sziklalépcsőkkel, akkor jobbra 8-10 méterre az ösvénytől keress logbook-ot, 1.5m-en. Feltűnő jelenség. Az ammonites lenyomat az alsó sziklasor tetején van, bal szélen.
Alternatív1:A pihenő ÉNy-i sarokoszlopánál, 2 méteren, logbok, jól álcázva, GATKANY. Délkeleti irányban 70 méter, az OKT-n, a pihenő! Alternatív2:A pihenő DK-i sarkánál, asztalra állva, figyeld a deszkákat.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megjelenéskor a GCSPIR mozgóláda is a közelben tartózkodott!
Ezzel a ládával minimum három célt szeretnék megvalósítani:
- Ati sajnálatos módon enyészetté vált GCSIKL multijának egyik pontját feléleszteni
- megemlékezni gyerekkorom egyik kedvenc zenekaráról (a legjobb számuk :))
- kicsalni benneteket a zöldbe, szívem csücskébe, a Kelet-Bakonyba.
Megközelítés
A láda három irányból közelítve is drive in lehetne, de Csőszpuszta irányából szerencsére már lezárt sorompó fogadja a gépkocsival kéktúrázókat. Nyomatékosan kérlek benneteket, hogy mind Királyszállás felől, mind Bakonycsernye irányából közelítve, a megadott parkolókban rakjátok le az autót! Az erdőbe behajtást táblák tiltják és a Kelet-Bakony leglátogatottabb régiójában fogtok járni. Futók, bringások és turisták jogos felháborodásának teszi ki magát itt az, aki gépjárművel töri meg a természet csendjét. A ládát ne fentről közelítsétek meg, mert kilátástalan dzsindzsa harcban lesz részetek! A Hamuház (Tési-fennsík) felől érkező OKT-n igaz közel vagytok a ládához, de a sóderútnál az OKT visszafordul, szintet veszít és onnan a látnivaló valamint a doboz, ösvényen, problémamentesen megközelíthető (bringával is) !!
Parkolók
Gyalogtúra esetén, Bakonycsernye felől közelítve, a kisgyóni parkolót javaslom: N 47° 18,193' E 18° 7,048' 200 m [GCSTB+1parkoló]
Bringatúra esetén, Várpalota felől érkezve, én a Királyszállási elágazóban szoktam lerakni a gépkocsit. Viszont ha nem akartok oda-vissza szakaszt, akkor Hétházpuszta után, a széles sóderúton lehúzódva tudtok parkolni: N 47° 16,257' E 18° 6,010' 430 m [GCSTB+2parkoló]
Bringával szép körtúrát tudtok tenni, ez esetben javaslom a Jeges tekerés 2 letölthető trackjének idevonatkozó részét. Végig jó minőségű sóder és aszfalt a körtúra, edzett családtagokkal is teljesíthető. Viszont, ha montisként a Hamuház előtt rátérsz az OKT-ra, akkor a Kelet-Bakony egyik legszebb, gyalogösvényes csapatásában lesz részed :)
A legenda
A római sereg a nánai fürdőnél felfrissülve ereje teljében vetette bele magát a rengetegbe. A végtelen hosszúságú kaptatók azonban alaposan megtréfálták őket. Harci kedvük már csak nyomokban emlékeztetett a rettegett seregére, mire a Csikling vár lábához értek. Ez persze mit sem von le a hősies magyar védők érdemiből, kik nem csak tartották a várat, hanem alaposan meg is tizedelték az ellent. A maroknyi megmaradt római hamarvást fejvesztve menekült le a hegyről. Éjszakára a Tűzköves-völgy legmélyén találtak menedéket, immáron teljesen szétzilálva. Ki félelmében egy fa tetején, ki csak a tövében, ki a csupasz földön, ki a jéghideg sziklákon töltötte az éjszakát, teljesen elcsigázottan a szörnyű nap eseményeitől. Így történhetett meg, hogy pirkadatkor egy a szikláról feltápászkodó római, hatalmas csiga lenyomatát hagyta maga mögött, az örökkévalóság számára. Egyesek a mai napig hisznek benne, hogy ki a völgy nevezetes szikláin tölti az éjt, annak lelki állapotát a kövek örökké őrizni fogják.. Persze megint mások csak a közeli griffek agymenésének tulajdonítják az egész " legendát ", a korok keveredéséről nem is szólva. :)
És a sokkal szebb valóság
A szóban forgó csiga egy Európában egyedülálló geológiai feltárás nyomán került a felszínre. Persze a csiga csak max. a közhiedelemben állja meg a helyét, valójában még a TUHU is téved, hiszen ammonitesről van szó.
Az ammonites a polipok rokonságába tartozó, tengeri állatcsoport. Házuk sok szempontból a csigák házára emlékeztet, de eredetük és szerkezetük más. Több kamrából áll, az állat mindig a legkülsőben ül. Ha kinövi, új kamrát készítve megnöveszti házát. A belső kamrákban gáz van, ez bizonyos mértékig szabályozza a fajsúlyát. 6 fajuk ma is él az Indiai- és a Csendes-óceán trópusi övezetében, házuk a tányércsigákéra emlékeztető módon fel van csavarodva, átmérője eléri a 27 cm.-t. (Forrás: búvár-zsebkönyvek)
Visszatérve a feltáráshoz, a múlt század második felében a Déli Vasutat építő társaság kőbányát nyitott itt, ekkor a földtörténet középkorából származó kövületek egész tömege jutott napvilágra. A magyar jura ismeretéhez legszebb anyagot szolgáltató lelőhelyről 117 ammonites faj - közülük 41 addig ismeretlen - került elő. A hely alkalmasnak bizonyult az egész 50 millió évnyi üledékréteg szintekre tagolására is, így a Magyar Állami Földtani Intézetet Magyarországon egyedülálló, de világszerte is ritka, teljes jurakori kőzetréteget bemutató védett geológiai feltárást létesített. (Forrás: gajavolgy.hu)
Nem mellékesen, a mohos sziklalépcsők, egyedi látványt nyújtanak. Nekem kedvenc helyszínem, a Burok-völgytől északra.
Igen sok látványosságot, érdekességet rejt még a geoládákban oly szegény környék. Maradandó élményt nyújt a gyönyörű erdei környezetben lévő Hosszú-Kígyós kanyargós völgye, bejáratánál a VADEX által állított Erdei Szentély, felső végén a meséskönyvek képeire emlékeztető Károly-lak nevű vadászházzal. Ki ne ismerné még a kihagyhatatlan Hamuházat és a Csiklling-várat. Vagyis rejteni szándékozó kesserek, munkára fel !! :)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Utolsó találatom a mai túranapon. Az OKT-ről lekanyarodva elém tárultak az impozáns "sziklaalakzatok", ezek voltak az útvonal leglátványosabb elemei. Odébb az erdei szentély szintén elnyerte a tetszésemet.
A láda könnyen adta magát, de a lényeget, a "csigát" sajnos már nem volt idegzetem megkeresgélni (pedig nagyon szeretem az ammoniteszeket), mert már nagyon elment az időm, és a GCKGYS végládájának keresése is sok időmet és idegszálamat felemésztette.
A ládaleírás egy picit megtévesztő volt, hiszen a ládát mi a sziklalépcsővel szemben állva balra találtuk, de nem nehéz kiszúrni, a csiga pedig szenzációs :) Köszi a rejtést!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
A kisgyóni multi után sétáltunk ide, gyönyörű időben. Nagyon tetszett a hely, igazán látványos. Nem láttunk még ehhez hasonló lenyomatot, izgalmas volt.
És szerencsére nagyon kulturált a rejtés is, nem kellett a susnyásban csörtetni, mint a kisgyóni ládánál.