Elhelyezés időpontja: 2016.02.26 13:27
Megjelenés időpontja: 2016.03.11 21:50
Utolsó lényeges változás: 2016.03.11 21:50
Utolsó változás: 2020.03.30 00:17
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: skiccpausz
Felhasználó: skiccpausz Nehézség / Terep: 2.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 5200 m
Megtalálások száma: 264 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
A COVID-19 koronavírus miatt kialakult járványügyi helyzet miatt, bizonyító erejű képpel megtámogatott, jelszó nélküli logot is elfogadok megtalálásként. A lényeg, hogy nem kell a ládához hozzányúlnod a jelszóért, elég csak egy fotót készíteni a rejtekről, illetve a környezetéről.
A 12 x 10 cm-es piros tetős láda egy facsoport egyik fájának földközeli odvában található, kövekkel álcázva.
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Megközelítés
Két útvonal lehetőséget ajánlok a Meszes-hegy megközelítéséhez:
KELET FELŐL (5,2 km lankás, de hosszabb)
Nagykovácsi felől érkezve az autót itt lehet leparkolni N 47° 34,614' E 18° 52,430' [GCaCO3+Parkoló]. Tömegközlekedők a 63-as busszal tudnak Budapestről (Hűvösvölgyből) kijutni Nagykovácsiba.
Innen a sárga jelzésen induljatok el! Ezen a ponton N 47° 35,319' E 18° 50,197' [GCaCO3+Letérés] térjetek át a jelzésről balra, egy murvás útra. Kicsivel több, mint fél km múlva egy földútra térjetek át, itt: N 47° 35,304' E 18° 49,803' [GCaCO3+2-Letérés]. Ez az út már egyenesen (na jó kicsit kanyarogva:) a Meszes-hegy csúcsára visz. Bringásoknak mindenképp ezt az útvonalat ajánlom!.
Csodaszép Körpanoráma! Távcső ajánlott azoknak, akik látni szeretnék a pilistetői túrázók bakancsára épp felkapaszkodó kullancsot!
A Meszes-hegy
A Meszes-hegy a Budai-hegység keleti részének páratlanul szép kilátású pontja. N 47° 35,476' E 18° 48,845' [GCaCO3+Kilátás] A panoráma a Pilistetőtől a Gerecsén és a Vértesen át a Biatorbágy feletti dombokig terjed. Kifehérlő dolomitsziklás, kopáros bordáit messziről látod, ahogy az M1 autópályán jössz Budapest felé. Ligeterdős hátsága az ősi érintetlenség benyomását kelti, a fák elszáradva, "állva halnak meg".
Egy kellemes "másodlagos" kilátás vár titeket a Cseresznyés-völgy fölé magasodó dolomit sziklákról. N 47° 35,248' E 18° 49,165' [GCaCO3+2-Kilátás] Ha jól meresztgetitek szemeiteket, még az Ilona-lakot is láthatjátok a szemközti hegyen!
A Budai TK - "Avagy 2 és fél millió ember zöld szigete."
A budai hegyek az egyik legkedveltebb kiránduló és turista helyek közzé tartoznak. Éppen ezért a fokozott természetvédelem itt ezeken a helyeken igencsak fontos. Tulajdonképpen a Budai-hegység, a maga sűrű erdőborítottságával, melynek nagy részét a tölgyes elegyes állományok alkotják, tulajdonképpen a főváros tüdejének is tekinthető. A változatos alapkőzetű triász kori dolomit és mészkő felszíneken számos csak erre a tájra jellemző és itt honos növényfaj fordul elő. Itt találhatjuk a magyar gurgolyát, a budai imolát, a budai berkenyét vagy éppen a budai nyúlfarkfüvet. A déli oldalakon, melyek gyorsan felmelegednek, nyílt sziklafüves gyeptársulások fordulnak elő. Itt él a magyar méreggyilok, a magyar gurgolya és az István király-szegfű. Állatvilága is rendkívül gazdag, köszönhetően a változatos biotópoknak. Így találkozhatunk a fehérhátú fakopánccsal, a szarvasbogárral, a magyar tarszával, vagy éppen a budai szakállas mollyal, csak hogy néhány fontosabb fajt említsek. A látogatóknak több turista útvonal is a rendelkezésükre áll, a tartalmas kikapcsolódáshoz. Ajánlott a Nagy-Szénás tanösvény, Jági tanösvény, Sas-hegyi tanösvény.
Állatvilága
A vadgazdálkodási célból túlzott létszámban tartott vadállomány az erdőgazdálkodás és a természetvédelem számára is érzékeny károkat okoz. Jó példa erre a Meszes-hegy térségében elterjedt muflon (Ovis musimon), a házi juh őse, amelyet napjainkra sok helyre, így hazánkba is betelepítettek. A szárazabb hegyvidéki erdőket kedveli. Éjjel és nappal is aktív, vándorol. Kisebb csapatban él, amelyet egy öreg jerke vezet. Füvekkel, lágyszárú növényekkel táplálkozik. A sziklás területen gyakran gyökerestül tépi ki a füvet, emiatt a meredek oldalakról a víz lemossa a talajt. A környéken vaddisznó, szarvas, őz és egyéb vad is él.
A dolomit
(CaMg(CO3)2 - kalcium-magnézium-karbonát)
A csúcstól északi irányba a Mária-völgyben két kisebb felhagyott dolomitbánya is található. N 47° 35,761' E 18° 48,981' [GCaCO3+dolomitbánya]
Illetve a Meszes-hegy fő felépítő kőzete a dolomit. Ezért gondoltam néhány szót ejteni a ládaoldalon a dolomitról.
Üledékes kőzet. Ránézésre nagyon hasonlít a mészkőhöz. Színe: szürke, fehér, sárga, rózsaszín, ritkán barnás, fekete. A mészkőtől abban különbözik, hogy apró dolomit kristálykái erősen csillognak, így külseje olyan, mint a kockacukoré. Néha sejtes, üreges szerkezetű. A gyenge savak nehezebben oldják, mint a mészkövet. Szemcséi sokszor igen lazán kapcsolódnak egymáshoz, és málláskor vagy meleg víz hatására homokká vagy dolomitlisztté esnek szét. A dolomit magnéziumtartalmú tengervízben képződik, a legtöbb a földtörténeti középkorban jött létre. Hazánkban elterjedt kőzet a Dunántúli-középhegységben (Balaton-felvidék, Vértes, Pilis, Gerecse, Budai-hegység), ezenkívül előfordul a Bükkben is. A kohászatban a magas hőmérsékleten kiégetett és zsugorított dolomitot aprítva vagy téglává formálva ipari kemencék bélelésére használják. Felhasználják az üvegiparban és a vegyiparban is.
Megtaláltuk
Köszönjük a lehetőséget.
Bigmick, Iza
[g:hu+ 2.6.2 teszt]
A tegnapi szuper jó időn felbuzdulva ma nekivágtunk ennek a ládának...
Szél, fagy, köd, de ezzel együtt is roppant jól esett. Perbál felől mentünk.
A hegyen köd, csak favágók fűrészeinek berregése zavarta meg a csönd hangjait.
Ködös, nyugodt időben jártunk erre. Egy tempós körtúrát tettünk Perbál felől. Jó volt itt! Egyszer biztos meg fogjuk nézni a kilátást is!
Zoli, Helga, Barnabás, Balázs, Zsolt
Végtelen köd volt, de hangulatos volt az erdő így is. Meglepően sokan voltak, kirándulók, kutyások. Azt hiszem, még vissza kell ide jönni, mert azért mégiscsak jó lett volna látni a látni valót. GCILAK felé a térképen is jelzett meredek, csúszós, de járható ösvényen ereszkedtem le a völgybe. A völgyből felfelé vezető ösvény megszűnt, de nem sokkal odébb van egy másik, amit fel is vittem az OpenStreetMap térképre.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.4.7]
Újra itt az új GCFEUT multi láda miatt. Perbál felől jöttünk, mert azt még nem próbáltuk. Nem bántuk meg. A bevezető út szépen felszántott területek között vezet, majd egy meredekebb rész következik, ahol egy helybeli bácsival találkoztunk, aki leszállni kényszerült a bringáról. Gyorsan repült az idő és máris a GCFEUT 2. pontján voltunk. Tökéletes rejtekhelyen van a doboz. A koordinátán állva nem is kérdés, hogy hol lehet. A kilátópontból remek ebédelős hely lett. A délben hegytetőn ebédelés így ma is megvalósult. :-)
Melegen sütött a nap, nehéz volt otthagyni a helyszínt, de újból rátértünk a sárgára. A fákról az előző éjjel ráfagyott jégdarabok potyogtak vízcseppek kíséretében. Olyan hóolvadásos feeling volt. Az 1. ponton a becko féle öklömnyi kő is gyorsan előkerült. Itt is bohóckodtunk kicsit, majd a Meszes-hegyet vettük célba. Megunhatatlan. Útközben futókkal, kerékpárosokkal társasággal és egy bevállalós apukával találkoztunk, aki 4 kis gyerekkel rótta a kilométerekét.
Jó kör volt. A hosszú száron lévő lufi alakot rajzoltunk. :-) 12,4 km 520 méter szintemelkedéssel.