Wap
A láda 20*15*4 cm-es, műanyag doboz a várkert felőli oldalon! Túl nagy ajándék nem fér bele.
Segítségképp annyi, hogy ne a földön keresgélj.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés autóval
Parkolás: A LIDL parkolójában
N 45° 51,292' E 18° 17,638' [GCSIK5+parkoló]
A rejtés
A geoláda a Siklósi vár kertjében található. Siklós több pontjáról is megközelíthető. A geoláda megtalálásához nem kell belépőjegyet vásárolni a várba, a várkert nonstop látogatható.
A ládát a várkertben rejtettük el. A láda helyétől, a külső várfal közléből csodálatos kilátás nyílik a várra.
A láda 20*15*4 cm-es, műanyag doboz.
Jó keresgélést!
Történelmi áttekintés
A Villányi-hegység déli lábainál, egy kisebb magaslaton láthatóak Siklós várának teljes épségben lévő falai, amelyek oltalmazóan fogják körbe az emeletes palotaszárnyakat.
A siklósi vár hazánknak fontos történelmi nevezetessége. Erődjének első falait még a 13. században, 1251. körül rakták le. Az első írásos emlék
1297-ből való.
A Siklósi család
1387-ben szembefordult a magyar trónra kerülő Luxemburgi Zsigmond királlyal, aki ezért hűtlennek nyilvánította őket, várbirtokukat elkobozta tőlük. Néhány esztendővel később a nagyhatalmú Garai bárói család tulajdonába került át, akik jelentős mértékben kibővítették területét, de még az alatta meghúzódó mezővárost is kőfallal kerítették körül.
1401-ben az ország főnemesei fellázadtak Zsigmond uralma ellen, akit Visegrád után a siklósi várban őriztek. Mivel azonban a bárók nem tudtak megegyezésre jutni, végül a helyi földesúr, Garai Miklós tanácsára visszahelyezték uralkodói méltóságába.
1440-re már kiépültek védőművei, amelyeket az Ulászló király táborát erősítő Hunyadi János erdélyi vajda sem tudott bevenni. A Garai főnemesi család kihalása után Mátyás király Corvin János liptói hercegnek juttatta, de már a 16. század elején a Perényi főúri család lakta épületeit.
1543-ban Szulejmán szultán óriási serege alig háromnapnyi viadal után bevonult falai közé.
1686-ban a Budát visszafoglaló Habsburg sereg hadjárata idején szabadult fel az Oszmán Birodalom megszállásától, katonai jelentőségét csak a Rákóczi-szabadságharc után vesztette el véglegesen. Császárhű birtokosai miatt nem robbantották fel, de belső lakóépületeit jelentős mértékben átformálták a barokk formavilág jegyei szerint.
1828-tól a Batthyány család volt a tulajdonosa, majd Benyovszky Lajos pozsonyi ügyvéd vásárolta meg. Halála után fia, gróf Benyovszky Móric örökölte, aki jelentős közéleti szerepet töltött be. Háromszor választották meg Baranya vármegye főispánjának, és országgyűlési képviselőnek. A gróf halála után az özvegye, Benyovszkyné Batthyány Lujza eladta a várat a Honvéd Kincstárnak.
A
második világháború alatt angol, amerikai és lengyel hadifoglyokat őriztek itt. A második világháború után egy évtizedig gazdátlan volt, majd csak az 1955-ben elkezdődő régészeti feltárás és helyreállítás után kapta meg jelenlegi szerepét. A vár egymást követő tulajdonosai pompás várkastéllyá építették át, a kor várépítészeti követelményeinek és stílusirányzatainak megfelelően. Nagy történelmi időket látott falai között vármúzeumot, szállodát (sajnos ma már nem üzemel) és éttermet rendeztek be.
Az alsó vár területén, 2009 nyarától fogva szabadtéri színház is működik. Felújításra került a keleti és déli várudvar és kialakítottak egy látogatóközpontot is.
A Tenkes kapitánya című világhírű televíziós sorozat fontosabb szereplőit bemutató viaszbábok láthatóak a panoptikumban, két teremben elhelyezve, illetve Örsi Ferencről (a regény írójáról), a filmsorozat és regény írójáról olvashat a látogató. Magát a filmsorozatot, amely hazánk első filmsorozata volt, 1963-ban forgatták a siklósi várban és a környező vidéken.
Itt a várkertben rendezik meg minden évben a
Szüreti Csirkepaprikás Fesztivált augusztus utolsó hétvégéjén! (2016-ban tizenötödször!)
Vár belépő árak
Felnőtt belépő: 1900 Ft / fő
Gyermekek: (6-10) 700 Ft/fő
70 év felett és 6 év alatt: ingyenes
Nyugdíjas belépő: 1000 Ft / fő
Diák belépő: 1000 Ft / fő (Érvényes diákigazolvány felmutatásával)
Érvényes pedagógus igazolvány: 1000 Ft / fő
www.siklosivar.hu