Elhelyezés időpontja: 2016.04.13 13:50
Megjelenés időpontja: 2016.04.15 21:09
Utolsó lényeges változás: 2021.02.24 22:35
Utolsó változás: 2021.02.24 22:42
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Blue Mali
Felhasználó: Blue Mali Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3500 m
Megtalálások száma: 223 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
A láda tudomásunk szerint fokozottan védett területre esik.
Fokozottan védett természetvédelmi területen csak a turistautakon és az esetleges erdészeti feltáró utakon szabad közlekedni, azokról letérni vagy a természetet bármilyen egyéb módon károsítani tilos.
WAP
Meredeken keresd, fatuskó odvában az egyesületi-méretű dobozt!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A rejtés az "Erdészek emlékére" láda sorozat egyik tagja. A GCEEZ záróláda helyének megismeréséhez szükséged lesz a sorozat mind a 23 ládájának megtalálásához.
Fokozottan védett természetvédelmi terület. A turistaútról letérni tilos! Bárminemű, a természet védelmét megzavaró tevékenység a geoláda megszűnését eredményezi.
Ajánlott útvonal
A megadott parkolóból a piros sáv jelzésen (Téry út) megyünk egészen eddig a pontig N 47° 44,751' E 18° 52,986' 359 m [GCAFF1+Elágazás] innen már a piros kör turistaúton megyünk a forrásig, illetve a geoládáig. Menet közben érintjük a Körtvélyesnek nevezett rétet, ahonnan is csodás kilátás nyílik a Keserű-hegy/Prédikálószékre.
A rét szélén vannak asztalok/padok, ahol is kicsit meg lehet pihenni. Utunkat folytatva elérjük a Kristófcsik Ottó-kopjafát (ez a kopjafa egy egykori erdőmérnöknek állít emléket). A kopjafát, s így az emlékhelyét itt találod N 47° 44,795' E 18° 52,988' 361 m [GCAFF1+Kristófcsik Ottó-kopjafa]
Kedves Ládász!
Szeretnélek Téged elhívni ide a Visegrádi-hegységbe, azon belül is az Árpád fejedelem-forráshoz, vagy más néven a Fényes-forráshoz! A bővizű forrás a Komárom-Esztergom-megyei Dömös település felett található.
Árpád fejedelem, avagy Fényes-forrás
Árpád fejedelem - forrás, avagy más néven Fényes-forrás, Dömös település felett található az Árpádvár nevű hegycsúcs oldalában. A forrás bővizű, hűs és szerencsére iható. Többek közt ez a forrás is táplálja a Lukács-árokban lévő patakot.
A forrás közelében található egy esőház, mely cudar időben menedéket ad az embernek, illetve a közelében van asztal, pad melyen a vándor elfogyaszthatja a magával hozott elemózsiát.
Szalonnasütésre is van lehetőség, persze mikor megengedett a tűzgyújtás a kijelölt helyeken!
A közeli Árpád-vár története
Dömöstől délnyugatra, a Rám-szakadék és a Lukács-árok felső (déli) végei között emelkedő 484 méter magas kúp alakú hegy tetején kis méretű, Árpád-kori vár maradványai találhatók. Az északkeleti-délnyugati tengelyű ovális hegytető peremét lepusztult fal maradványa övezi. A falon kívül eltömődött árok nyomai figyelhetők meg. Az északkeleti harmadnál kiemelkedő, részben mesterségesen kialakított, 3-4 méter magas sziklatömb látható. A vár belső területén található domborulatok, mélyedések régi épületek maradványait rejtik magukban. A vár területén faragott kövek, tetőcserepek és XII-XIII. századi cserepek kerültek elő.
A vár területéről a XIX. században nagyszámú faragott követ hordtak el. 1961-ben XII-XV. századi cserepek, XIII-XIV. századi rombuszmetszetű vas nyílcsúcs, XIV. századi sarkantyú, 1963-ban középkori tetőcserép-töredékek, XIII-XV. századi cserepek és vasszeg kerültek be az esztergomi múzeumba.
A várról okleveles adatot nem ismerünk. A felszíni leletek szerint a XII-XV. században lakták, pontosabb korhatározást csak ásatás hozhat. Nedeczky Gáspár, aki Pád vagy Árpád-várának nevezi - azzal a királyi kastéllyal azonosítja, amely I. Béla királynak kedves mulatóhelye volt, ami 1063-ban összeomlott I. Béla feje fölött s őt romjai alá temette. Hasonló nézetet vall Zolnay László is, aki szintén királyi nyaralóként említi. Először Bél Mátyás, Vályi András és Fényes Elek említik munkáikban, akik még "Árpás-hegy"-nek nevezik, s a rajta látható falromokról is megemlékeznek. 1864-1867-ben tűnik fel a Pád-vár, az Árpád-hegy és az Árpád-vára elnevezés.
Akinek kedve van az megkeresheti a Geobébi jóvoltából létrehozott 3 pontos multiládát is!
Részletekért kattints a képre!
Remélem hogy tetszett a forrás, s környezete!
Igyál egy jót, érezd magad jól!
További sok szép ládaélményt kívánok!
Ládatörténelem
2016.09.25: Mr.Zerge kicserélte a törött ládát! Köszönöm szépen!
2020.11.20: Köszönöm szépen Ellfeleknek a segítséget!- Blue Mali
2021.02.24: A láda ismét kereshető feketelnek köszönhetően! :)
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A kis vitaminos ládát nem találtam. Az eredeti rejtek már nem funkcionál rejtekként. Ládagazda segítségével gyógyítva. Átrejtve: N 47' 44.554 E 18'52.981 Meredeken keresd, fatuskó odvában. A felújított egyesületi ládába logbook, laminált játéktájékoztató és toll került. Ajándékot szívesen fogad, mert az már nem jutott bele.
köszönöm a fáradozásodat! Nagyon szuper kis hely! TFTC! [Geoládák v3.9.6]
a jöttem le Dobogókő felől, a felső szakasz teljes jégpáncél volt, volt ahol 3-4 métert csúsztam ülepen.:) az alsó meg cuppogós brutál sár. Befelé nagyon hiányos (kopott) a , kifelé viszont frissen festve.
Csatlakozva az előttem szólóhoz, a láda eltűnt, sehol nem találtuk, átkutattunk minden lehetséges helyet. A két legvalószinűbbet lefotóztam a pihenő hellyel együtt, kár érte, mert nagyon szép hely annak ellenére is, hogy kicsit csepergett tegnap. Milyen hasznos is tud lenni egy eső beálló :) A Lukács-árok gyönyörű, vadregényes hely, érdemes felkeresni a forrás után, de a patakban ilyenkor nem lehet menni, ahhoz bővizű volt. Kérem a találat elfogadását. Köszi.
Sajnos nem találtuk meg, pedig feltúrtuk a teljes domboldalt, és az összes tuskót a környéken. Valószínűsítjük, hogy a láda eltűnt. Az "Ezt látja a láda" nevű képen szereplő rejtekhely tuskónak már csak a bal fele van meg. A fotók alapján kérném az elfogadást.
Elmentünk egészen a Tost-szikláig, majd vissza a forráshoz. A forrásnál egy keveset kerestük a ládát, amit végül elég rossz állapotban találtunk. A logfüzet teljesen szétázva. A ládát kicseréltük egy kis multivitaminos dobozra és elrejtettük, ahová a koordináta és a leírás utal.
Innen akartunk átmenni a Lukács-árokhoz... De erre azért nem készültünk hogy ennyire vadregényes szurdokot másszunk, ami tele van vízzel... Az idő is kezdett sürgetni, úgyhogy visszamentünk a jelzett útra... Lukács-árok majd másik alkalommal... :)
Köszi a rejtést! [g:hu 1.6.7]
Próbáltuk már meglelni a ládát párszor, de nem jött össze. Dömösről, a Lukács árok felől próbálkoztunk, de most valahogy összejött. A sárga jel mentén, egy régi elhagyott túra útvonalon közelítettünk amit lassan visszahódít a természet. Jó kis mászós út ez, de a zőld jelzésbe becsatlakozván már könnyedén meglett a megfelelő út.
Mi ittunk bőséggel a forrás vízéből, de csak a párom változott őzikévé.
Úgyhogy nem gáz annyira. Hagytunk ajándékot is a ládában az elhozottért cserébe.
Lefelé a piros jelzésen Dömös irányába csodás rétek kísrérték utunkat.
Köszi a rejtést!