Megye/ország: Komárom-Esztergom
Elhelyezés időpontja: 2016.04.13 13:50
Megjelenés időpontja: 2016.04.15 21:09
Utolsó lényeges változás: 2025.06.16 19:03
Utolsó változás: 2025.06.16 19:04
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Blue Mali
Ládagazda: Blue Mali Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 3500 m
Megtalálások száma: 325 + 2 sikertelen + 2 egyéb Megtalálások (havi bontásban): A legaktívabb hónap 2016-05 volt 28 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
A láda tudomásunk szerint fokozottan védett területre esik.
Fokozottan védett természetvédelmi területen csak jelzett turista és kerékpárutakon, valamint burkolt erdészeti feltáró utakon szabad közlekedni. Azokról letérni vagy a természetet bármilyen egyéb módon károsítani tilos!
WAP
Meredeken keresd, fatuskó odvában a hengerest dobozt!
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A rejtés az "Erdészek emlékére" láda sorozat egyik tagja. A GCEEZ záróláda helyének megismeréséhez szükséged lesz a sorozat mind a 23 ládájának megtalálásához.
Fokozottan védett természetvédelmi terület. A turistaútról letérni tilos! Bárminemű, a természet védelmét megzavaró tevékenység a geoláda megszűnését eredményezi.
Ajánlott útvonal
A megadott parkolóból a piros sáv jelzésen (Téry út) megyünk egészen eddig a pontig N 47° 44,751' E 18° 52,986' 359 m [GCAFF1+Elágazás] innen már a piros kör turistaúton megyünk a forrásig, illetve a geoládáig. Menet közben érintjük a Körtvélyesnek nevezett rétet, ahonnan is csodás kilátás nyílik a Keserű-hegy/Prédikálószékre.
A rét szélén vannak asztalok/padok, ahol is kicsit meg lehet pihenni. Utunkat folytatva elérjük a Kristófcsik Ottó-kopjafát (ez a kopjafa egy egykori erdőmérnöknek állít emléket). A kopjafát, s így az emlékhelyét itt találod N 47° 44,795' E 18° 52,988' 361 m [GCAFF1+Kristófcsik Ottó-kopjafa]
Kedves Ládász!
Szeretnélek Téged elhívni ide a Visegrádi-hegységbe, azon belül is az Árpád fejedelem-forráshoz, vagy más néven a Fényes-forráshoz! A bővizű forrás a Komárom-Esztergom-megyei Dömös település felett található.
Árpád fejedelem, avagy Fényes-forrás
Árpád fejedelem - forrás, avagy más néven Fényes-forrás, Dömös település felett található az Árpádvár nevű hegycsúcs oldalában. A forrás bővizű, hűs és szerencsére iható. Többek közt ez a forrás is táplálja a Lukács-árokban lévő patakot.
A forrás közelében található egy esőház, mely cudar időben menedéket ad az embernek, illetve a közelében van asztal, pad melyen a vándor elfogyaszthatja a magával hozott elemózsiát.
Szalonnasütésre is van lehetőség, persze mikor megengedett a tűzgyújtás a kijelölt helyeken!
A közeli Árpád-vár története
Dömöstől délnyugatra, a Rám-szakadék és a Lukács-árok felső (déli) végei között emelkedő 484 méter magas kúp alakú hegy tetején kis méretű, Árpád-kori vár maradványai találhatók. Az északkeleti-délnyugati tengelyű ovális hegytető peremét lepusztult fal maradványa övezi. A falon kívül eltömődött árok nyomai figyelhetők meg. Az északkeleti harmadnál kiemelkedő, részben mesterségesen kialakított, 3-4 méter magas sziklatömb látható. A vár belső területén található domborulatok, mélyedések régi épületek maradványait rejtik magukban. A vár területén faragott kövek, tetőcserepek és XII-XIII. századi cserepek kerültek elő.
A vár területéről a XIX. században nagyszámú faragott követ hordtak el. 1961-ben XII-XV. századi cserepek, XIII-XIV. századi rombuszmetszetű vas nyílcsúcs, XIV. századi sarkantyú, 1963-ban középkori tetőcserép-töredékek, XIII-XV. századi cserepek és vasszeg kerültek be az esztergomi múzeumba.
A várról okleveles adatot nem ismerünk. A felszíni leletek szerint a XII-XV. században lakták, pontosabb korhatározást csak ásatás hozhat. Nedeczky Gáspár, aki Pád vagy Árpád-várának nevezi - azzal a királyi kastéllyal azonosítja, amely I. Béla királynak kedves mulatóhelye volt, ami 1063-ban összeomlott I. Béla feje fölött s őt romjai alá temette. Hasonló nézetet vall Zolnay László is, aki szintén királyi nyaralóként említi. Először Bél Mátyás, Vályi András és Fényes Elek említik munkáikban, akik még "Árpás-hegy"-nek nevezik, s a rajta látható falromokról is megemlékeznek. 1864-1867-ben tűnik fel a Pád-vár, az Árpád-hegy és az Árpád-vára elnevezés.
Akinek kedve van az megkeresheti a Geobébi jóvoltából létrehozott 3 pontos multiládát is!
Részletekért kattints a képre!
Remélem hogy tetszett a forrás, s környezete!
Igyál egy jót, érezd magad jól!
További sok szép ládaélményt kívánok!
Ládatörténelem
2016.09.25: Mr.Zerge kicserélte a törött ládát! Köszönöm szépen!
2020.11.20: Köszönöm szépen Ellfeleknek a segítséget!- Blue Mali
2021.02.24: A láda ismét kereshető feketelnek köszönhetően! :)
2025.06.11: A ládát cserélte országoskék Kessertársam! Köszönöm szépen neki! - Blue Mali
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Éppen útba tudtam ejteni a környéket, kerestem, és szerencsére meg is találtam a ládát. Köszönöm a rejtésbe fektetett munkát, mely felhívta a figyelmemet erre a helyre! Bővebben később. Tamás [Geoládák v4.5.10]
A rejtővel előre egyeztettem, hogy a beteg ládát a helyszínen megpróbálom meggyógyítani. Aztán a rejtés helyének telefonon keresztül történő egyértelműsítése után az eltűntnek vélt csésze elő is került egy kis avar alól. Maga a doboz viszont törött, így azt legalább kicseréltem egy táplálékkiegészítős dobozra és feltöltöttem játékokkal. Más javításra ezúttal szerencsére nem volt szükség. (A ládát nem az úthoz legközelebbi és nagyon jellegzetes tuskónál kell keresni.)
A rejtést kereshetőre lehet állítani. (Toll vagy ceruza nincs benne, eddig sem volt, és ami nálam volt, az nem fér el az új dobozban. Ha valaki tud vinni, tegyen bele legyen szíves!)
Amíg mindez lezajlott, pont megfelelő hőmérsékletűre hűlt a jól megérdemelt dobozos söröm, amit a padoknál a szendvicseim mellé el is fogyasztottam.
Egy igazán kellemes, nyugodt hely, jó víz, pihenő. Máskor is fel fogom keresni.
Sajnos a láda nem lett meg, pedig hárman kerestük. Urbanj leírta a részleteket, a fotók is nála vannak. Ez alapján kérek egy elfogadást! Előre is köszönöm!
Dömösről Dobogókőre mentünk fel a Téry úton Pex2-vel és golyóstollal. Nem volt sikeres ládagyűjtésünk, mert az Árpád fejedelem forrásnál sem találtuk meg a ládát és a Téry út 3. pontja sem lett meg. Itt a forrásnál felmásztunk a meredeken, több fatuskót is megvizsgáltunk, de nem lett meg sajnos. Utána olvastuk, hogy már előttünk többeknek sem sikerült a megtalálás. Érdekes volt, hogy a forrásnál most sátoroztak. Kérünk a képek alapján fogadd el megtalálásnak.
GCPRPS, GCLUKI és GCPV01 körtúránk során szerettük volna megtalálni ezt a pontot is. A ládát a ládaoldal képei közé mentett fatuskóban, sem annak környékén nem találtuk meg, így kérjük az alábbi képek alapján a jelszó nélküli elfogadást. [Geoládák v4.5.3]
GCTury multi teljesítése közben egy kis kitérő. Tetszett, jó kis kemping hely!
Sokáig kerestem, de nem találtam rá a ládára. Friss erdészeti jelölések vannak a fákon a domboldalon.
A fénykép és a track alapján szeretném kérni a jelszó nélküli találat elfogadását!
https://turistautak.hu/tracks.php?id=46467
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Feljöttem a Rám szakadékon és úgy gondoltam kiszaladok a Lukács árokhoz és begyüjtöm a GCLuki és a GCAFF1 ládát. Az első hamar meg is lett. Gondoltam megyek felfelé a völgyoldalban és valahol "átmegyek" a túlsó oldalára. Életem egyik legroszabb útvonal választása volt. Egyszerüen ezen a völgyön nem lehet csak úgy átszaladni! Így fel kellett mennem egészen a műútig és onnan vissza a ládáig! Beleizzadtam rendesen mire meglett!!
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget. Részletek később!
íroeszköz nincs a ládában.
[g:hu+ 2.10.16]
Árpád-kori romtól az Árpád fejedelem-forráshoz.
Bár a szint nem volt vészes a Préposttól, mégis fárasztó lett a túra ebben a szép időben. Szedtünk pár gombát, találkoztunk pár túrázóval, de alapvetően nyugalom volt az erdőben. A rejtek megtévesztő, a leírás és a GPS alapján is máshova vártam, de végül meglett. Visszafelé 2 őzzel találkoztunk.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Dömösről indultam a Téry út multit kezdtem el, majd kitértem ehhez a forráshoz. Rég jártam ezen az útvonalon. Akkor még nem is ismertem ezt a játékot.