Elhelyezés időpontja: 2016.06.26 09:20
Megjelenés időpontja: 2016.06.29 10:05
Utolsó lényeges változás: 2018.10.29 11:49
Utolsó változás: 2019.10.21 23:28
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Felhasználó: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 730 m
Megtalálások száma: 35 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
A láda NEM a megadott ponton van, ahhoz, hogy a végládát megtaláljad előbb a sorozat (GCBK01-GCBK10) összes ládáját meg kell találnod
A záróláda helyéről a sorozat összes ládájának megtalálása után E-mailt fogsz kapni (fejlesztés alatt) és a ládaoldal végén is megtalálhatod a sorozat ládáinak listája alatt. Amennyiben nem kapnál E-mailt kérlek vedd fel a kapcsolatot Attibatival. A záróláda rengeteg ajándékot tartalmaz, érdemes kisebb gyerekekkel felkeresni :-)
Egy új fejlesztés eredményeként - köszönet OldEyenak - lehetővé vált, hogy a ládasorozatok záróládájának koordinátája csak akkor jelenjen meg, miután a játékos a sorozat összes ládáját megtalálta. Így nem kell a sorozat egyes ládáinál a záróládára helyére vonatkozó információ morzsákat gyűjtögetni és garantáltan csak akkor tudja megkeresni/bejelenteni a játékos a záróládát, ha már a sorozat összes tagját megtalálta. A záróláda koordinátáját a megtalálandó ládák listája alatt fogjátok megtalálni.
Reméljük, hogy ezzel a kis fejlesztéssel tovább tudtuk színesíteni játékunkat.
A Bükk-hegység vízrajza
Napjainkban mintegy 770 mm csapadék hullik a Bükk felszínére éves átlagban.
A vízzáró agyagpalából illetve a vulkanikus kőzetekből felépített területeken a csapadékvíznek csak kis százaléka szivárog be a talajba. Az ilyen módon beszivárgó víz kis talajvízforrásokban vagy rétegforrásokban tör a felszínre, amelyek vízhozama igen csekély, mindössze néhány liter percenként.
A rétegforrások mellett jelentősek még a vulkanit és üledékes kőzetekből fakadó hasadékforrások, melyek vízhozama elérheti 200 liter percenkénti értéket is. Egyesek erdészházak, turistaházak, kisebb üdülők vízellátására is alkalmasak (Hármaskút, Csurgó, Bánkút, Sebesvíz stb.).
A mészkőből álló területeken a csapadék kb. 20-40 százaléka szivárog be a mészkő hasadékaiba és vesz részt a felszín alatti karszt kialakításában. A legjelentősebbek a mészkőből fakadó karsztforrások, melyek akár több 10 négyzetkilométeres vízgyűjtőről nyerik vizüket és vízhozamuk percenként a több tízezer literes értéket is elérheti.
A karsztforrások zöme a hegységperemen fakad, de a hegységet kettéosztó Szinva- és Garadna-völgyben is jelentős források találhatók. Ezek vízhozama a több ezer litert is eléri percenként. A legnagyobbak Miskolc-Tapolcán és Egerben találhatók. (Ezekre különféle létesítmények épültek, így eredeti formájukban már nem láthatók, így a ládasorozatban nem is szerepelnek.) A források vizének hőmérséklete általában a fakadási szinttel fordítottan arányos, a leghidegebbek (6-7 °C) a fennsíki régióban, a legmelegebbek a hegységperemi erózióbázison fakadnak (Eger, Miskolc-Tapolca, Diósgyőr, Sály, Kács, Mónosbél). Az itteni források hőmérsékletének alakításában már a mélybe zökkent, fiatal üledékekkel fedett mélykarsztból feláramló meleg karsztvizek is szerepet játszanak. A meleg vizek a hideg víznél lényegesen több időt töltenek a felszín alatt áramolva, ezt radiokarbon izotóp kormeghatározások egyértelműen igazolták.
Ezek szerint például az egri források vize 7300 évvel ezelőtt hullott le csapadék formájában a Bükk felszínére és szivárgott be a kőzet résrendszerébe.
A források között különösen ismertek a dél-bükki időszakos karsztforrások (Imó-kői-, Fekete-leni-, Vöröskői-alsó-, Vöröskői-felső-forrás), melyek aktivitása a karsztvízszint emelkedésével, csökkenésével áll összefüggésben. Hasonló működésű, kevéssé látványos időszakos források a Hór-völgyben több helyen is előfordulnak, ugyancsak közismert a Lillafüreden fakadó Soltészkerti-forrás, mely a Létrás-tető és István-lápa térségének vizeit hozza felszínre.
A hegység forrásai egyenetlenül oszlanak el: a fennsíkon kevés a forrás (Bán-kút, Csipkés-kút), a Központi-Bükk oldalában, illetve az Északi- és Déli-Bükkben feltörő karsztforrások viszont általában bővizűek, bár vízhozamuk - a csapadéktól függően - erősen ingadozó. A Déli-Bükk határát képező törésvonal mentén meleg vizű források fakadnak (Eger, Miskolctapolca).
Források: bnpi.hu Ládatörténet:
2018.07.12 Ládaellenörzés: a láda rendben, jól vészelte át a telet.
2019.10.21 Az utolsó megtaláló logja alapján ma karbantartottam a ládát. A helyzet nem olyan rossz, mint a logban olvasható: az eredeti ajándékok közül egy valóban megpenészedett, de a többi ép volt. További négy gyerekjátékot helyeztem el a ládában.A következő geoládákat
2017. márciusában találtuk meg az első forrásos ládát, aztán egy-egy kirándulás alkalmával jött egy-kettő hozzá, volt, hogy unokákkal együtt kerestük. A mostani 4 napos kirándulásunk alatt lett meg az utolsó kettő forrás és jöhetett a záróláda. Nagyon jó kirándulásokat adtak a ládák, amik rejtéseit nagyon köszönjük Attibatinak.
Végre ez is eltűnt a Hámori-tó közepéről! :D
A GCbk06-ot még 2017-ben kerestem meg, majd 2019.11.26-án kezdtem a másik 9-et.
A szalajka-völgyi maradt utoljára, így az Istállós-kő leküzdése után még a záróláda is belefért.
A szlovák határzár felülírta a hétvégi túratervünket. Így gyorsan újraterveztem. Eredeti elképzelésem az volt, hogy egy kunkor alatt begyűjtöm a források hiányzó ládáit, és majd óraátállítás után a 900-as csúcsok multi során útba ejtem a záróládát. Ehelyett egy Répáshuta-Mályinka átkelés közben pontot tettem a források kínálta kihívás végére. Útközben persze belekaptam az új őrületbe is, megkerestem három barlangolás ládát. :) Köszönöm a rejtést!
GCBKZA-GCB900-GCBB06-GCBB07 körben. Remek időben jó kört tettünk meg 6 db 900-as csúccsal NAGY ISTVÁN ERŐSE, FODOR HEGY, KIS-KŐHÁT, PIPIS-HEGY, FELSŐ-BOROVNYÁK, BÁLVÁNY, két barlanggal (Mély-Sári barlang és Csipkés-kúti víznyelő barlang) és a bükki források záró ládájával.
Az első forráspontot a Hubertusz forrást 2016.09.18-án találtuk meg. Aztán kirándultunk a Bükkben 2017, 2018 és 2019-ben is 1-1 forráspont beiktatásával. Az utolsó pontunk a Kácsi források lett 2019.12.15-én. Kicsit sokat vártunk a végládával, de ma feltettük az i-re a pontot. Köszönjük az élményt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.1.2]
Idén februárban a Szalajka-völgy forrásláda megtalálásakor elhatároztam,hogy még ebben az évben megkeresem a hátralévő pontokat.
Persze rosszul időzítettem és az utolsó láda találatom a lehető legmesszebb volt a záróládától.
De végül mégis jól sikerült a befejezés,mert ma gyönyörű napos időben, de frissen esett 2-3 cm hóban túrázhattam.
Ómassáról a Sárga sáv turistautat választottam. Senki ne tegye! Kidől-bedőlt fák között,alatt,felett csak szenvedés volt a feljutás.
Bánkúton sok autós kiránduló nyüzsgött, de a láda környéke már nyugis hely. Szép rétekkel,fenyvesekkel.
Régi emlékek is fűznek ehhez a helyhez.
19-20 éves koromban az Eger-Dédestapolcsány távközlési kábel létesítésekor a nyomvonal térképezésében vettem részt. Szabadidőmben egyszer a környéken túráztam és kezemben a 70-es években kiadott 11 forintos turistatérképpel végig mentem az Ablakos-kő-völgyben és tovább a Nagy-völgyben Nagyvisnyóra. Azóta már megszűnt ez a túraútvonal.
Begyűjtöttem a Bükki 900-as multi első pontját is.
Egy remek sorozat nagyszerű befejezése. Élvezet volt végigkeresni a bükki forrássorozat minden állomását.
Köszönöm a rejtést!
[iGC] [wapon beküldött szöveg]
Olvasva Dodó és Malvinka Gcbkza ládához írt logját hétfőn felkerestem a ládát. A logban említett "pár penészes plüss játék" barokkos túlzás, mindössze egy kis plüss állat penészedett meg, azt eltávolítottam. Sajnos az eredeti ajándékok helyett alig-alig kerültek a ládába csereajándékok, köszönöm, hogy Dodó és Malvinka pótolták az ajándékokat. Magam is vittem pótlást, így már ismét tele van a láda ajándékokkal.
Ez volt az első, nagy sorozatunk záróládája. Vittük a három gyerkőcöt is az izgalmas kincskeresésre. Kissé csalódottak lettek, hogy pár penészes plüss játék várta csak őket, de maga a faládika nagyon tetszett nekik a vas veretekkel :-). Ráférne egy állagmegóvó karbantartás a ládára. Feltöltöttük ajándékokkal a ládát amik zárható zacskóban illetve saját vízhatlan csomagolásban várják a kis és nagy ládászokat.
Hosszú kihagyás után zártam le ezt a forrás sorozatot. Bánkútról mentem egy körtúrát, a GCBALV-t útba ejtve. A dobozt könnyen megtaláltam. Igényes kialakítású, igazán méltó ehhez a sok munkával létrehozott ládasorozathoz.
4 csodás és fárasztó nap a Bükkben sok, szép, érdekes helyen kirándulva végre a végére értem ennek a rendkívül klasszul kidolgozott multinak, melyet nagyon köszönök a rejtőnek, rengeteg munka van benne!
Igazán tetszett, hogy az utolsó forrás belogolásával láthatóvá válik a záróládáról az információ.
Összesen nekem 8 nap kellett a források felkereséséhez közben a környék többi ládáját is gyűjtögetve, az elsőt 1 éve találtam meg.
Nálam a TOP források:
1. GCBK06 a szépsége és a túraútvonala miatt.
2. GCBK08 az elhagyatottsága miatt.
3. GCBK09 a környék hangulata miatt.
Érdekes, most nézem, hogy 2018-ban az első megtaláló vagyok:)
Fantasztikus láda sorozat ! Ra kellett jönnöm a Bükköt sem ismerem! Köszönöm a rejtéseket, külön öröm, hogy az idáig 1 piros egyes ládám a sorozatban szereztem meg Kácson!
Egy csodás nap a Bükkben. Szép időt mondtak mára, ki is vettem egy szabadnapot, hogy kedvenc hónapomban kedven tájegységemben tölthessek egy kis időt. Egyedül. Mert az kell, szükséges és egészséges :-)
Célom a bükki források ládasorozat számomra utoljára hagyott ládáinak felkeresése volt.
Erről most nem írok semmit. Illetve egyet igen: mind a helyszín, mint a láda rejtése és kivitelezése profi, méltó befejezése a sorozatnak! Köszönöm!
Szombat-vasárnap tájfutó bajnokságok voltak Miskolc környékén, amit megtoldottam egy tiszai sátrazással, és ehhez illesztettem a sorozat maradék két ládájának és a záróládának a megtalálását. Részleteket itt most nem illik írni, hogy ne derüljön ki minden a láda helyéről.
Köszönet a sorozatért!
Megcsiptük Oszi!
[g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
2 fél, és 2 egész nap alatt - egyéb ládák keresése közben - sikerült a végére járni.
Sok ismeretlen helyre jutottam el, a rejtések pontosak, nem akarnak tűt kerestetni a szénakazalban. Ez alól talán csak a 7-1, és a 10-2 kivétel.
A záróládához kapcsolódó technikai újítás nem nyűgöz le, én nem szeretem elővenni a telefont túrázás közben, és nem is kötelező tartozék az okostelefon a gc-hez. E-mailt nem kaptam.
A nagy titkolódzás ellenére az eddigi néhány logból viszonylag pontosan bemérhető a záróláda helye.
A doboz és tartalma teljesen jó állapotban van, ellentétben a Bükk erdeivel, az utak döntő többsége ugyan már járható, de a rengeteg kettéfűrészelt bedőlt fa még sokáig emlékeztet az idei fekete (ami valójában fehér volt) áprilisra.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (38 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.