1. pont, micro cache: N 47° 08,174' E 16° 40,209'
Ezen a ponton egy apró mágnest keressetek a kis kapu belső oldalán, azon lesz a végső pont koordinátája és a jelszó első részlete.
2. pont: A kastély közvetlen közelében van egy híd, ott találod a ládát (21x14x6cm-es konyhai műanyag doboz)
A jelszó az 1. és 2. ponton található jelszórészletekből áll.
Mivel a környékbeli fiatalok előszeretettel vannak ott horgászni, játszani, a láda biztonsága érdekében a rejtésre kérlek ügyeljetek, az álca tökéletes maradjon!
Megközelítés
Az 1. pont (mauzóleum) és a 2. pont (kastély) is úgynevezett "drive in" cache, ami azt jelenti, hogy autóval közvetlen meg lehet közelíteni őket.
1939-ben Sorokpolány és Sorokújfalu egyesítésével keletkezett. A római korban a közelben haladt el a Borostyánkő út, amely itt lépte át a Sorok-patakot. Polány első írásos említése 1265-ben történt, (egykor) román stílusú templomát 1342-ben még Szent Vencel titulussal említették. A templomot nemrég újították fel, díszkivilágítást is kapott. A mai kastély alapjának tekinthető első rezidenciát a párizsi Bátsmegyeyeket emeltette, az épületet első ízben egy 1664-ben kelt okiratban említették. Egy 1775-ös összeírás szerint a kőből épített, jó állapotban lévő kastély felső szintjén 10 szoba, 1 konyha, és 2 mellékhelység húzódott, az alsó szintet pedig pince céljára használták. Rumy Antal rossz anyagi helyzete és adósságai miatt a sorokújfalui kastélyt és a hozzá tartozó birtokokat 1820-ban eladta 40 000 forintért taródházi báró Mikos László államtanácsosnak. A Mikos család emeltette 1878-'79-ben Sorokújfaluban a családi mauzóleumot. A neoreneszánsz stílusú, görögkereszt alaprajzú sírkápolnát Ludwig Schöne bécsi építész tervezte és kivitelezését Brenner János szombathelyi építőmester végezte, a márványfaragásokat Raffensberger Ignác készítette. Mivel eközben a báró anyagi helyzete egyre jobban romlott, a rezidenciát, a mauzóleummal együtt 1891-ben gróf Szapáry Géza m. kir. Főudvarmester, volt fiumei kormányzó vásárolta meg idősebb fia, Szapáry László számára, aki akkor köszönt le a londoni nagyköveti posztról. A Szapáry család a kastélyt nem sokkal megvétele után teljesen átépíttette. A grófi család, anyai örökség révén 1844-ben megszerezte a velencei Morosini-gyűjtemény egyharmadát, ily módon jelentős képzőművészeti alkotásokat őriztek a kastély falai között.
Mivel a gróf jövedelmét az utazások, fényes fogadások és a hatalmas vendégjárás költségei messze meghaladták, 1912-ben kénytelen volt eladni az adósságokkal terhelt uradalmat 2 500 000 koronáért. Később dr. Haupt-Buchenrode (I.) István vásárolta meg a rezidenciát 4 800 000 koronáért. A Tanácsköztársaság idején, 1919-ben készült összeírás szerint a 26 szobás, 8 személyzeti lakásos, 2 konyhás kastélyhoz 2 katasztrális holdas park és egy kiskastélynak nevezett épület tartozott. A báró a kastélyt - és parkját - 1927-'28-ban jelentősen átépíttette. Az átalakítás során a rezidencia korábbi gazdag historizáló architektúráját leredukálták. A 2. világháború alatt a kastélyt a szovjet parancsnokság hadikórház céljára igénybe vette, a benne talált levéltári iratokat ekkor elégették. 1945-ben kisajátították a 22 szobás épületet, amelyet a kórház 1946 júniusában történt megszüntetése után a község kapott meg. A hét szobás kiskastélynak nevezett intézői lakást szintén kisajátították, ebbe boltot és kocsmát helyeztek el. A kastélyban 1947-től népi kollégium működött egy ideig, 1953-ban viszont már egy részét lakásként, DISZ- és párthelységként, valamint raktárként hasznosították, nagyobb része azonban üresen állt. Az 1950-es évek közepétől általános iskola és óvoda működött a falai között, egészen 2002-ig. Ekkor az épület Kolos László dán állampolgár magántulajdonába került, teljes helyreállítása 2012-ben befejeződött.
A mauzóleum állapota sajnos már leromlott, de úgy tudom, hogy a kastély tulajdonosa már tárgyal ennek megvételéről is, és akkor ez is régi pompájában fog mutatkozni.
A kastély minden második évben egyszer kitárja kapuit és mindenki megcsodálhatja a régi korok pompáját. Az épület, a park és a kastély berendezése is lenyűgöző. Mindenképp ajánlom a megtekintését!
A Sorokpolányi Önkormányzat közleménye:
"A Sorokpolányi Önkormányzat szervezésében 2019. június 24-én, szombaton 9 - 18 óráig látogatható a
Kolos (Szapáry) kastély és park.
A Nagyboldogasszony templom is látogatható.
(Kijelölt parkolóhely a Petőfi utcai sportpályán.)
A belépőjegyekből befolyt összeget Kolos László és családja jótékony célra ajánlja fel.
BELÉPŐJEGY ÁRAK
Felnőtt jegy: 1.000Ft
Gyerekjegy: 500Ft (14 éves korig)
6 éves korig a belépés díjtalan.
Szeretettel várunk mindenkit!"
A kastélyól és mai állapotáról bővebben itt olvashatsz A Sorok-patak mentén elterülő kastélypark állapota az előző rendszerben leromlott, az angol stílusú tájképi kert térszerkezete tönkrement. A kastély terasza előtt megrongálódott vízköpő szobor állt, a parkban pedig egy szökőkút vízmedencéjének maradványai voltak láthatók. A kastélypark szélén egykor gazdasági épületek álltak.
2003-ban elkezdődött a kastély felújítása-Makay Tamás építész tervei alapján korábbi eklektikus stílusban-, ami 2012-ben befejeződött.
A tulajdonos célja az volt, hogy a kastélyt a XIX. sz. korabeli eredeti formájába visszaállítani úgy külsőleg, mint belsőleg. A külső falak újra lettek díszítve, vakolva, színezve. A tető teljes átépítésre került, új födémet kapott és visszaállítottuk az eredeti MANZARD formájába. A tornyot, ami az I. világháborúban megsemmisült Buchenrode báró nem építette újból, csak most került újra építésre, továbbá a tetőt vörös rézlemezzel fedtük le. A főbejárat elé új lépcső épült, és egy korabeli előtetőt is építettünk fölé. A franciakertből a kastélyba vezető íves lépcsőt újra építettük. A korábbi tulajdonosok családi címereit megőriztük, beépítettük. A kastély belső helyiségeit eredeti formájukba állítottuk vissza, természetesen figyelembe véve a modernkor kényelmét is. Így központi fűtést vezettünk be minden helyiségbe, e mellett az antik cserépkályhák - amiből 23 van - ugyanúgy fűthetők. Továbbá egy személyfelvonó is be lett építve. Több fürdőszobával bővült a kastély. Nyílászárókat restauráltunk, pótoltunk.
A melléklépcső korlátait kicseréltük egy díszesebb változatra. A kastély földszinti részén, a fogadóban restauráltuk a híres "Morisini gyűjteményből" származó márvány reliefeket, stukkókat, falakat, márvány padló burkolatot, és nem utolsóképpen a díszes Neobarokk falépcsőt. A faragott díszes falkörüli lambériákat restauráltuk. Antik márvány kandalló került beépítésre.
Lambéria burkolat került még a folyosókon, bálteremben, ebédlőben, biliárd teremben a falakra.
Restauráltuk a fogadó terem stukkóit, a neobarokk falépcsőt 1619-ből, és a krisztus előtt I. sz.-i görög katona mellszobrát. A berendezési tárgyak közül Andrássy gróf ágyát, szekrényét, és a 250 éves angol Chesterfield bőr ülőgarnitúrát. A biliárdasztal hasonlóan kb. 250 éves, ugyanígy a játékasztal székei. Ritkaság és különleges a kínai ebédlő garnitúra.
Figyelemreméltó a bálterem stukkóinak a restaurálása, falainak festése, díszítése, a középső zöld szalon festései, díszítése, ami Mária Terézia korabeli divatos "Sala Terrena"mintára lett megfestve. A többi szalon festése és díszítése ugyancsak a kornak megfelelően történt. A festési terveket, és a kivitelezését Veledits Lajos restaurátor művész készítette. A különböző helyiségek különböző intarziás padlóburkolatot kaptak. A kastély érdekessége még a különböző kandallók, kályhák és csillárok.
Az emeleti helyiségek kialakításánál is szempont volt a korhű helyreállítás.
Itt is különlegesek a kályhák, csillárok és az intarziás padlóburkolatok.
A berendezések, bútorok, festmények, szőnyegek, műtárgyak mind korabeliek, vagy még régebbiek. A zöld szobában lévő, a cári udvarból származó rokokó ülőgarnitúra, Széchenyi István könyves szekrénye, valamint Gróf Andrássy Gyula ebédlő szoba garnitúrája.
A kastélyt összesen több mint 400 festmény és tucatnyi műtárgy, antik szőnyeg, csillár díszíti.
A külső változások talán jobban érzékelhetők. Megépült a kastélyt körülvevő kerítés kettő kovácsoltvas bejárati kapuval, szintén kovácsoltvas lámpák, előtetők, kandeláberek.
Megépült a park Józsa Miklósné táj és kertépítő mérnök tervezésében.
A mai kastély helyén álló épületet 1664-ben említették, az első park 1858 után készült. Akkor már angol - tájképi stílust követtek a parképítésben. Ma a kert építése, fejlesztése 2006 óta folyamatos.
A tájképi kert a közút és a kastély közötti meredek domboldalon és a Sorok patakig terjedő sík részen maradt meg. A lejtős részen idős, lombos fák vannak laza elrendezésben, a meredek rézsűk terülő borókafélékkel vannak takarva. A ligetes, sík területen kis medence lett átalakítva mocsári növényzettel kiegészítve tavacskává. A patak illetve annak mellékága túlpartján további fejlesztések lettek elkezdve. A két kertrészt oszlopos tölgy (Quercus robur "Fastigiata") fasorral szegett út köti össze, két híd kiépítésével.
A jelenlegi tulajdonos által inspirált Japán kert a közút szintjén kezdődik. A főbejárat mellett egy 4 méteres vízeséssel indított vízfolyásos patakok és kis medencék láncolatával tárja fel a dombot. A víz egy nagy tóba érkezik, ami egyben tűzi víz tározó is, közel a kastély főbejáratához. A meglevő lombos fák védelmében egzóták és különböző alakfák vannak. Az apró kőlámpások, szobrok belakják a kertrészt, a különböző szép sziklák körül változatos az évelő növények sokasága.
Több ezer m3 földet és sziklát kellett megmozgatni. A kertben több országból származó szikla és kő van. Óránként 162 000 liter víz folyik le. Természetes, ha japánkert, akkor tó is és ehhez koi pontyok és díszes halállomány is tartozik.
A barokk kertrész az 1890-es években készült (korabeli képmelléklet Magyarország Vármegyéi és Városai 1898). A hányattatott sorsú kertben sok szobortöredék megmaradt a szemét alatt. Így fel lehetett újítani a "Léda a hattyúval" díszített szökőkutat. Talán ez a kert a leglátványosabb a sok szoborral. Ezek közül kiemelném ugyancsak a Morosini gyűjteményből származó "Léda a hattyúval" elnevezésű szökőkutat és a kastélyba vezető íves lépcsőt, amit Fülöp Ferenc kőfaragó mester épített. Ennek aljánál elhelyezkedő "Apolló szökőkutat".
A barokk kert kontúrjai is előkerültek. A park területén "megtalált" szobrokat egy külön parkban összegyűjtöttük, részben restauráltuk, amit lehetett megmentettünk belőlük. Fontos volt a felső szintet megfogó támfal kiszabadítása a benőtt fáktól. Így lett egyenletesen napfényes az egész parterr. A keresztirányú tengely a lépcső tetejéről indul és kapcsolódik a tölgyfa sorhoz. Előkerültek a nagy kőpad főbb darabjai is. Ennek a kertrésznek a felöltöztetése és továbbfejlesztése volt a tényleges tervezés feladat. Az egyes mezők Buxus sempervierens "Suffruticosa" sövénnyel vannak szegve. A táblák közepébe egy-egy virágágy került, egynyári virággal, a szezonnak megfelelően. A virágágy belső mezője gyepes, de ültette gyep, a fejtája deres csenkesz (Festuca pallens). Az egynyári virágrész sarló alakú. Készült még 3 szalag alakú virágágy. Az egyes ágyakban 3-3 cukorsüveg fenyő (Picea glauca 'Conica) kúpja mellett a vegyes összetételű egynyári virágok tarka szőnyegként jelennek meg.
A kastély keleti lépcsőjének bontott anyagából készült az új rész feljárata, eredeti és új vázákkal díszítve.
Az 1.50m-rel magasabb térrészre 'Ápolló' 7 alakos szoborcsoportja került, ez mintegy 8m sugarú félkörön áll, teljes magassága 5,60m. A szoborcsoport anyaga fehér, fagyálló márvány. A háttere Prunus I. 'Flamingo' sövény alkotja. A következő részen van a 'Négy Évszak' 4 nőalakja. Az ovális útvezetés főtengelye megegyezik a már meglevő alsó kerttel, keresztirányban is szimmetrikus kialakítású. A külső utat keresztirányú utak kötik össze, amelyek egy körbe futnak be. A szobrok kis teresedésben állnak, mindkét út szimmetria tengelyében.
A magas épített kerítés elé örökzöld és lombos ültetés került. A gépkocsi út felé a kertrészt vegyes évelő ágyak szegélyezik. A kastély déli oldalán lévő vízköpő szobrot és medencéjét újraépítettük.
Az angol kert is helyre lett állítva, befásítva, továbbá egy füves teniszpálya is épült, a régi kézilabda pálya helyén. A kastély északi oldalán elterülő park is teljesen helyre lett állítva angolpark stílusban.
A kert napi használatát szolgálja a kerti lugas. Megjelenésében jól illeszkedik a kerthez. Az alacsony balusztrádokkal szegett térrész folyamatosan bővül. Jelenleg egy sütőhely épül. Ez a rész az alagsori részhez kapcsolódik.
A kastély déli részén lévő reggeliző terasz a földszintről nyílik. Az előtte levő kis medence és szökőkút a feltárás során került elő. Egynyári virággal, nyírt Prunus I. 'Kleopátra' és Taxus baccata 'Fastigiata' szoliterekkel illeszkedik a kert egészéhez.
A kert- és az öntözőrendszer építését a Zolla Kertkultúra Kft. végezte el 2006-ban.
A Sorok-patakon túli "Sziget" és korábbi "futball-pálya" is be lett parkosítva ugyancsak Józsa Miklósné táj és kertépítő mérnök tervei alapján. Néhány tíz év és ugyanolyan szép rendezett park lesz, mint a kastélyt körülvevő. Összesen 80 000 m2 a park területe.
A két parkot egy Sorok-patakon átívelő új híddal kötöttük össze. Az új parkban további létesítményeket szándékozunk megépíteni.
Sopár Katalin építészmérnök tervezésében 2011-ben megépült az új istálló és garázs épület. 2012-ben átépítésre került a korábbi "konyha-tornateremnek" használt melléképület is. Az épület a kastély stílusában lett megtervezve és átépítve. Funkciója iroda és gondnoki lakás. Az egész rekonstrukció folyamán szoros, és nagyon jó együttműködés volt a Kulturális és Örökségvédelmi Hivatal és az építtetők között, ennek köszönhető ez az eredmény, amit itt ma Önök látnak.
Sorokpolány és a kastély története bővebben
1939-ben Sorokpolány és Sorokújfalu egyesítésével keletkezett. A római korban a közelben haladt el a Borostyánkő út, amely itt lépte át a Sorok-patakot. 1941-ben egy Árpád kori sírmezőre bukkantak a falu határában, amelyet az előkerült pénzérmék tanúsága alapján Könyves Kálmán koráig használtak. Polány első írásos említése 1265-ben történt, (egykor) román stílusú templomát 1342-ben még Szent Vencel titulussal említették. 1549-ben Sorokpolányban a Polányi, Sorokújfaluban pedig az Akats família volt a földesúr. 1789-ben előbbi településen a Polányi és a Niczky, utóbbi településen a Rumy és a Zobothin családok rendelkeztek jelentősebb földbirtokkal. 1836-ban Sorokpolányban a Hugonnaiak, a Korchmárosok és a Polányiak, Sorokújfaluban pedig a Mikosok, a Hugonnaiak és az Eőrssyek bírtak földesúri joggal. Az itteni Mikos féle uradalom később a Szapáry, majd a Gött, végül a Haupt-Buchenrode család tulajdonába került.
Az 1730-as években Sorokújfalu a párisi Bátsmegyey, a nagyunyomi Akats és a mankóbüki Horváth családok tulajdonát képezte.
A mai kastély alapjának tekinthető első rezidenciát a párisi Bátsmegyeyeket említette, az épületet első ízben egy 1664-ben kelt okiratban említették. (A Bátsmegyeyeket 1588-ban iktatták be Újfalu és Egyházasrádóc birtokába. Bátsmegyey Lászlótól fia, György örökölte az épületet, akitől lányára Terézre szállt a rezidencia, mivel a tulajdonos második férje rumi és rábadoroszlói Rumy Lázár volt, a kastély a Rumyak kezére került. (I.) Doroszlót a XIII. század második felében már Rum település földesuraként említették. A család tagjai az évszázadok során komoly szerepet játszottak a vármegyei közéletben.)
Rumy Lázártól 1773-ban fiára, Józsefre, majd 1807-ben annak fiára, Andrásra és Antalra szállt az épület. Egy 1775-ös összeírás szerint a kőből épített, jó állapotban lévő kastély felső szintjén 10 szoba, 1 konyha, és 2 mellékhelység húzódott, az alsó szintet pedig pince céljára használták.
1810-ben összeírták a Rumyak sorokújfalui vagyonát, majd 1814-ben a kastélyban található ingóságokat. Rumy Antal rossz anyagi helyzete és adósságai miatt a sorokújfalui kastélyt és a hozzá tartozó birtokokat 1820-ban eladta 40 000 forintért taródházi báró Mikos László államtanácsosnak. Mikos 1838-as halála után fia, (I.) János Vas vármegyei főszolgabíró tulajdonába került a rezidencia és az uradalom. Egy 1844-ben készült térkép a kastélyt T-alaprajzú épületként tüntette fel. Mikos (I.) János 1855-ben bekövetkezett halála után Ede báróra szálltak birtokai, a hagyatéki leltár szerint a fazsindellyel fedett kastély 14 szobából, 1 konyhából, 1 pincéből és 3 kamrából állt, azaz jelentős bővítésen ment át ekkorra.
A sorokújfalui rezidencia angolparkjának kialakítása 1858 után történt, amikor a földbirtokos cserével megszerezte a falutól az addig általuk használt, a rezidencia körül elterülő földterületeket. A kastélyt ténylegesen csak anyja halála után, 1867-ben tudta birtokba venni - az özvegyi haszonélvezet miatt - Mikos Ede.
A báró 1873-ban hunyt el, és bár pazarló életmódot folytató fiát, Mikos (II.) Jánost kizárta az örökségből, és minden vagyonát lányaira, Olgára és Gizellára hagyta, a testvérek egyezsége révén azonban 1876-ban - évjáradék fejében - (II.) János báró lett a sorokújfalui és a mikosdi uradalmak tulajdonosa. Mikos emeltette 1878-'79-ben Sorokújfaluban a családi mauzóleumot. A neoreneszánsz stílusú, görögkereszt alaprajzú sírkápolnát Ludwig Schöne bécsi építész tervezte és kivitelezését Brenner János szombathelyi építőmester végezte, a márványfaragásokat Raffensberger Ignác készítette. Mivel eközben a báró anyagi helyzete egyre jobban romlott, 1811-ben eladta mikosdi kastélyát és uradalmát, majd 1891-ben sorokújfalui kastélyát és uradalmát is.
A rezidenciát muraszombati, széchenyszigeti és szapári gróf Szapáry Géza m. kir. Főudvarmester, volt fiumei kormányzó vásárolta meg idősebb fia, Szapáry László számára, aki akkor köszönt le a londoni nagyköveti posztról. Géza gróf 1892-ben a Mikosok mauzóleumát is megvette családi temetkezőhely számára.
A Szapáry család a kastélyt nem sokkal megvétele után teljesen átépíttette Meinig Artúr műépítész tervei szerint. 1898-ra már biztosan elkészült a rezidencia historizáló (eklektikus) stílusú átalakítása, kibővítése. (Meinig tervezte a tiszadobi Andrássy-kastélyt, a pilisszántói Orosdy-kastélyt és a pátkai Trauttenberg-Tallián-kastélyt is, valamint a nagykárolyi Károly-kastély átalakítását és a Zsombolya-Csitó-Csekonics-kastély kápolnáját, a budapesti Tiszti kaszinót.)
1899-ben öccse, Szapáry Pál vásárolta meg tőle az uradalmat, László gróf ezután a muraszombati Szapáry-kastélyt lakta.
A grófi család, anyai örökség révén 1844-ben megszerezte a velencei Morosini-gyűjtemény egyharmadát, ily módon jelentős képzőművészeti alkotásokat őriztek a kastély falai között.
Mivel a gróf jövedelmét az utazások, fényes fogadások és a hatalmas vendégjárás költségei messze meghaladták, 1912-ben kénytelen volt eladni az adósságokkal terhelt sorokújfalui uradalmat 2 500 000 koronáért Gött Gyulának. 1916-ban Gött-től dr. Haupt-Buchenrode (I.) István vásárolta meg a rezidenciát 4 800 000 koronáért.
A Tanácsköztársaság idején, 1919-ben készült összeírás szerint a 26 szobás, 8 személyzeti lakásos, 2 konyhás kastélyhoz 2 katasztrális holdas park és egy kiskastélynak nevezett épület tartozott. A báró a kastélyt - és parkját - 1927-'28-ban jelentősen átépíttette Leopold Bauer bécsi építészprofesszor tervei szerint, a munkálatok 1930-ban fejeződtek be véglegesen. Az átalakítás során a rezidencia korábbi gazdag historizáló architektúráját leredukálták, a korábban a tetőzet szintjén lévő díszítményeket, oromzatokat lebontották, az új háromszög -oromzatban pedig a Haupt-Buchenrode-címert helyezték el. (A kastély alagsorában később sokáig megőrizték az akkor levett, márványból faragott Szapáry-címert.) Haupt-Buchenrode (I.) István fia, (II.) István is a sorokújfalui kastélyban lakott, mindhárom gyermeke itt született az 1920-as években.
Az uradalomhoz tartozott egy Kisunyomban lévő kúria is. 1940-ben báró Haupt-Buchenrode Istvánné a kiskastélynak nevezett - üresen álló - tiszti lakban anya- és csecsemővédő intézményt rendezett be. A második világháború vége előtt néhány hónappal Haupt-Buchenrode báró a kastélyban őrzött értékeit, bútorait részben vasúton, részben pedig - külön erre a célra készített - kocsi fogatokkal elszállíttatta az ausztriai Innsbruck környékén elterülő birtokára. A báró közvetlenül az orosz csapatok bevonulása előtt ment családja után.
forrás: Kolos László
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
pandala2025.04.25 16:00 - Jelszó nélküli megtalálás
Az első pontot sikerült meglelni, de a másodikat már nem.
Sajnos nem voltunk a napok óta tartó eső miatt elázott, térdig erő vizes növényzethez öltözve.
Kérnénk a kép alapján a találat elfogadását.
Köszönjük. [Geoládák v4.5.9]
Megtaláltuk, köszönjük szépen a rejtést!
A mágnest kicsit nehezen találtuk meg, letapiztuk az összes rozsdát, mire megtaláltuk egészen lenn. A láda könnyen meglett.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Első pont rendben a helyén.
A második pontot nem találtuk,
képek alapján kérném szépen az elfogadást! [Geoládák v4.4.0]
A mauzóleumnál a mágnest megtaláltuk. A koordináták alapján kerestük a ládát a hídnál. A víz nemrég kilépett a medréből, a csatolt fényképeken ennek nyoma látható. A ládát a megadott koordinátán embermagas csalánok között hosszasan kerestük, de nem találtuk. Kérjük a képek alapján a találat elfogadását. [Geoládák v4.4.0]
Ják után idelátogattunk el, ahol az első pontot megtaláltuk, kis mágnes a helyén volt, de a ladát nem leltük. Lehet a vizes növényzet sem segítetett. Légyszi képek alapján fogadd el! A kastély mék kívülről is gyönyörű, páva is lehet a kertben hangok alapján. Nem láttam, hogy mostanában lenne betekintési lehetőség sajnos.
Sajnos a mikro-mágnest nem találtuk az első pontnál, pedig sokáig kerestük. A kiskapura fel is álltunk, hogy belássunk mögé, de egyáltalán semmi, leesve a földre sem. A nagykapun is kerestük, ott sincs semmi.
Így a második pont koordinátája nem lett meg, viszont mivel a bemutatandó helyszíneket így is láttuk, kérem a jelszó nélküli találat elfogadását.
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Nem mindennapi építményeket ismerhettünk meg, köszönjük.
Az első pont jelszó és koordináta hordozója ötletes, tetszett.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Kastély rendben van, ez öröm. Izlésekről meg nem vitatkozunk :) Mauzóleumra is ráférne egy kis javitgatás...
Ebéd előtti séta. Az első pontot könnyen megtaláltuk. A második pontot Parker hozta ki a csalánból :) Sajnos így, hogy se az első se a második pont nem látogatható, kívülről sok élményt nem adott.
Gyerekkori nyarak emléke. Konkrétan a láda melletti vetés helyén legeltettük nagypapám teheneit. Az unokatestvéreim még a kastélyba jártak iskolába. A mauzóleumnál lévő mágnest már jó régen begyűjtöttem, arról nincsenek friss infóim, a láda rendben van, minimális csaláncsípéssel elérhető rövidnadrágban is. :) Köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
Utazás alatt elkövetett ládakeresés. A kastély és parkját csak kapun kívülről láttuk, mesés az egész. Öröm látni ilyent, hogy nem az enyészeté lesz egy kastély.
Mentünk az egyes pont felé és csak néztünk a temető felé és sehol se láttuk,aztán csak annyi,hogy a másik oldalon volt.:-).A kastély gyönyörű!A ládához van csapás,így nagyobb harc nélkül is megközelíthető.
Az első pont gyorsan meglett, majd a koordináták után felkerestük a második pontot. Sajnos a csalán és a nagy gaz miatt a ládát nem tudtuk megkeresni. A rejtő segítségét kértük, nagyon köszönjük.
A mauzóleumnál elég sokáig matattuk a kaput, mire meglett a kis mágnes. Ráadásul a hely eléggé központi, így explicite leírom, hogy a kapu jobb oldalán, derékmagasság alatt kell keresni. A dupla kaputól benézve ki lehet szúrni.
A kastély kertje és épülete lenyűgöző, egyszer megpróbálunk eljutni a nyitott napon is.
A kastélykert és a kastély még kintről is nagyon látványos! Az első ponton a temetőnél a műtárgy sokkal többet érdemel a gaznál és a bozótnál, de ugye ez nem a rejtő hibája, neki köszönöm hogy megmutatta! [Geoládák v3.12.10]
Az első ponton megvolt a kis mágnes a megadott koordinátákon viszont nagyon nagy volt a gaz, így fél óra keresgélés után sem találtuk a második ládát. Nem tudom a megtalálók akiknek nyáron sikerült, le volt nyitva a fű? Amúgy köszönjük nagyon szép a mauzóleum és a kastély is! [Geoládák v3.12.10]
129 kilométer kerékpártúra a nyugati határ mentén.
Az első ponton hiába tapogattam végig a kiskaput, nem találtam meg a kis mágnest, fel kellett álnom a kapura és mögé néznem, így már egyből észrevettem a jelszóhordozót. Szerintem is remekül olvasható a koordináta és a jelszó.
A 2. pont környékén szépen kezd fejlődni a csalán, nehéz lesz megközelíteni azt a pontot ha beindul a természet. A kastélyt nagyon szépn rendbehozták.
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget. Az első ponton a ragaszkodó lapocskán tökéletesen olvasható minden. a második ponton is rendben találtam a ládát. Nagyon szép helyet mutatott a rejtő. Köszönöm.
[g:hu+ 2.7.14]
Tökéletesen kereshető! Nem tudom, miért van betegre állítva.
Az igaz, hogy a mauzóleumnál a koordináta nehezen olvasható, de ha az ember tudja, hogy hol van, és mit takarnak a koordináták, akkor könnyű szerrel megfejthető az utolsó pont helye. És még a leírás is segít beazonosítani.
A láda is kifogástalan állapotban van a helyén.
Nagyon szép a kastély, és a parkja is pazar, ápolt. A kápolna épület is impozáns. Kár, hogy azt nem tartják úgy karban.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v3.11.3] a magmeses valoban rossz vagy rosszul olvashato a lada koordinataja! koszonjuk a rejto segitseget, igy konnyeden meglett az is! a kastely elkepeszto, koszi az igen reszletes torteneti leirast rola!
78 km-es, bringás kör első találata?
Mivel keletről (vasszécsényi indulás) jöttem ezért a térképen is szereplő hidat kerestem fel. A fotók is segítettek, így könnyen meglett a láda (jelszó 7 karakter).
Viszont a mágnes megszerzését esélytelennek találtam, mivel mind a kis, mind a nagykapu zárva volt (mellette frissen javított kerítés). Kicsit körbetapogattam a kiskaput, de így esélytelen. Megköszönném az elfogadást, a tracket mellékelem.
Ez egy zseniális multi volt, így két év távlatából jó szívvel emlékszem vissza rá, úgy, hogy a második ponton a láda meg se lett! Igazából maga a nyári feeling, meg az "isten háta mögött" feeling az, ami különösen jó emlékké teszi ezt a multit. Tatabányaiként nem hiszem, hogy nagyon sokszor erre vetődök. Nagyapámmal ládáztunk Szombathelyen, illetve még azon túl (pl. Dozmat, Ják, Pornóapáti, stb.), hazafele pedig már a Vasi Tortúra (GCFE) meg a Pinka-szurdok (GCPINK) által meggyötörve, hullafáradtan szedtük össze az első pontot, szerencsére mellette meg tudtunk állni, a második pontnál meg kellett kicsit küzdeni és végül meg se lett, de sebaj. Ahogy írom a logot, szinte érzem a nyár estét, amikor még 6-kor is világos van (meg is lepett egyébként a log időpont), mi meg még valahol a semmi közepén ládázunk, két órányi autóútra Balatongyöröktől (ott van a bázisunk nyáron). Remélem még lesz egy pár ilyen. Köszönjük a multit!
U.i.: de jót nosztalgiáztam logírás közben...
U.i. 2.: Most, ahogy logképeket kerestem, jöttem rá, hogy nem is írtam róla, milyen ELKÉPESZTŐEN jól néz ki a mauzóleum! Nagyon meglepett engem is, meg szerintem nagyapámat is, hogy SOROKPOLÁNYON (???) ilyen hatalmas és szép épület van. Nagyon érdekes.
Az első ponton a mágnes ugyan meglett, de a koordináta és jelszó olvashatatlan volt. A rejtő segítségét kértük a ládához, amit szintén nem leltünk meg a megadott helyen. Kérném a rejtőt, a képek alapján fogadja el a találatot.
Köszi
Az első ponton lévő a kis mágnest sikeresen megtaláltuk, vélhetően az alig (azaz hiányosan) olvasható láda koordináta hibás lehetett. Mindent áttúrtunk a híd körnékén, de pontos koordináta hiányában a végládát sajnos nem találtuk.
Ezért a csatolt képek alapján kérném a megtalálás elfogadását!
Szombathelyen volt ma dolgunk kitkat0123-mal, amit sikerült összekötni egy kis ládázással. Hu-s és com-os ládát se hagytunk megtalálás nélkül. M85-re szerettünk volna kanyarodni Győrnél, de éppen rendőrségi akció volt a lehajtónál, így Lébényig tovább kellett mennünk. Ha már erre jártunk, tettünk egy kis kitérőt Mosonszentmiklósra is. Szombathely után Zalaegerszeg felé vettük az irányt. Tetszett a hely. Első pontnál már kezdett esni az eső. Második pontnál már várunk kellett egy kicsit, hogy alább hagyjon. Kirohantunk a híd alá és védett helyen logolhattunk. Gyorsan meglettek a pontok.
Köszönöm a rejtést!
Megtaláltuk, köszönjük szépen a rejtést! :) Az első ponton nem olvashatóak a koordináták és a jelszó is nagyon halvány. De kitaláltuk melyik hídnál lehet a 2. pont. [Geoládák v3.8.3]
Az első ládám :) Köszi a rejtést . Mondhatni nagyon jól ismerem a községet , a kastélyt is láttam már , sőt , egy nyílt nap alkalmával teremőr voltam a földszinti bálteremben . :D De kívülről is érdemes megnézni.
Az első pontos a kis mágnes a koordinátával és a szám-betű kombinációs jelszórészlettel meglett, de a láda már nem. Ezért a csatolt képek alapján kérném a megtalálás elfogadását! Köszönöm
Kőszegi kirándulás után még útba ejtettük ezt a kastélyt is. A mauzóleumot már korábban is láttam, de a kastélyhoz csak most jutottam el. (Egyszer jó lenne bejutni is.)
A nagy melegben hazafelé megkerestük.
Jó rejtés, az első pont kissé leromlott állapotú, megtekinthetetlen, akárcsak a második. Bár ott legalább látszik, hogy lakják, gondozzák, fenntartják.
A láda rejtése jó!
LefüLELVE :-)
A 3 Gyilkos Grácia szüretelni indult a nyugati végekre...
Lenyűgöző a kastély és a környéke, nem csoda, hogy idén 5200 látogatója volt az egyetlen nyílt napon. És nem mellesleg a bevétel egy másik épület felújítását szolgálja. PÉLDAÉRTÉKŰ!
Köszi a rejtést
Köszönjük a rejtő segítségét!
A kastély gyönyörű, a polgármester asszony elképzelése alapján pár év múlva a mauzóleum is megújul.A legutóbbi kastélylátogatáskor négy és félezer látogató volt, ezért szeretnék elérni, hogy évente kinyíljon a nagyközönség előtt ez a csoda!
Nagyon tetszett mindkét helyszín és a rejtések is. Kár, hogy a ládaoldal elavult. Pedig 2019-ben is megnyiltak a kapuk, bárki bemehetett július 27-én. Kár a 2 évvel ezelőtti időpontot hirdetni piros betűvel.
Szívesen olvastam volna a mauzóleumról is ismeretőt.
A szöveget jobb lenne bekezdésekkel tagolni, könnyebb, élvezetesebb olvasmány lenne.
A minden részletében gondosan felújított kastély jelenleg eladó. 8 milliárd forintért bárki megveheti. 3 600 m2, 5 emelet, 41 szoba. Meggondolandó, soha vissza nem térő alkalom! Bár, úgy tűnik, ez a kastély nem hoz szerencsét a tulajdonosaira.
Mai ládázásom második multija. Már nagyon régen kinéztem magamnak ezt a ládát, mivel nagyon érdekelnek a kastélyok. Sajnos a látogatásáról semmit sem tudtam meg, de azért így is nagyon köszönöm, hogy megmutattad.
Vasvárról hazafelé sikerült megtalálni a rejtéseket. Kár hogy a mauzóleum kertjébe nem lehet bemenni, s hiányolom, hogy egy ismertető tábla nincs a bejárat közelében.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.5]
A kastély és a mauzóleum is nagyon szép, jó volt látni. Az első ponttal alaposan meggyűlt a bajom: már derékig behajoltam a kerítés felett, de csak nem lett meg a mágnes, aztán a kezemmel többször végig simogattam belülről (a helyiek talán még mindig rólam beszélnek...) és csak előkerült, de tényleg elég kicsi. Bár igaz ami igaz: minden ott volt ahogy a ládaleírásban szerepelt. A második pont már könnyen ment. Köszi!
A hely ismerős volt, korábban már jártunk a kastélyban is. Most csak a ládáért jöttem.
A mágnes kicsit nehezen lett meg. Ott rontottam el, hogy a kiskapu felett próbáltam benézni, hogy élből meglássam, de ez így nem működik. A mágnes kicsi és beugróban van. Csak tapogatni érdemes. Így viszont meglett. A ládával már nem volt gond. A környék szép és gondozott. A láda is. ld. képek.
Köszönet a rejtésért!
Bizony ott van az a kicsi mágnes, ahol Rubor is írja. A láda is rendben. A kastély csodálatos. Köszönjük, hogy megmutattad. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Ma túratársaimmal Oszkót céloztuk meg túra célpontnak, a katonák útját és a borhordó utat szeretnénk bejárni. Vasvár felé megkerestük a multit.
Először nehezen találtunk az első pontra, a kétszárnyú kapu felé nézve a jobb oldali kis kapu jobb oldalán tapogattunk. A láda már könnyen meglett. Köszi a rejtést!
A vaskapunál hosszas tapogatás után sem találtam meg a mágnest, így a végládát sem tudtam keresni. A keresgelést fel kellett adnom, mert a szemben lakó már kérdetgette, hogy mit is keresek.
Megtaláltam. Örülök, hogy a ládát viszonylag könnyen, és tisztán megtaláltuk. Egyszer majd talán a kastélyt is meg tudjuk nézni.
Köszönöm a rejtést. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Versenyről hazafelé tartva néhány ládát még útba ejtettem.
Szép lehet a kastély, kár hogy nem látogatható.
A ládánál nbokannal és családjával futottam össze.
Családi hétvége a nyugati végeken. A georendezvény miatt (no, meg persze a csodás őszi időjárás miatt) időzítettük erre a hétvégére az őrségi kirándulást. Délidőben jártunk a településen, először a mauzóleumnál álltunk meg. Kár, hogy bemenni nem lehet, bár az épület az útról is jól látható, impozáns. A kis mágnest megtalálni nem egyszerű és bizony feltűnő is a keresés, ezért segítek a következőknek: a szárnyas kapuval szemben állva, annak jobb oldali szárnyán, középtájon van a kis mágnes, az íves rész alatt.
A kastély pompás, "szerény" hajlék. A kapu mellett parkoltunk és onnan indultam a közeli láda felkeresésére (jó rejtés!). Amíg ott várakoztunk kijött a tulajdonos asszony. Vendégnek nézett minket, de azután tisztáztuk, hogy sajnos nem azok vagyunk, akiket várt. Nagy kár, mert szivesen megnéztem volna ezt az épületet. Amúgy kedves volt. Gyönyörű a kovácsolt vas kapu, a kert, az épület, minden...
Hirtelen felindulásból reggel kerestem egy közeli ládát a Geomapon, és a legközelebbi vonattal elindultam. Mondhatom, az utóbbi napok legjobb döntése volt. Ez a kastély egyenesen fergeteges.
Teljesen lenyügözött, pedig csak a kovácsoltvas kapu rácsain át nézhettem. Nagyon sok ilyen lehetne az országban, ha..........
Köszönöm a rejtést!
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget.
BigMick, Iza [g:hu 1.5.4a] [wapon beküldött szöveg] TB IN
Az első pontnál alig kezdtünk keresni, mikor egyszer csak lefékezett mellettünk egy autó, és a vezetője udvariasan érdeklődött, hogy mit csinálunk.
Elmondtuk, hogy játék, jelszórészlet, keresés. Kiderült, hogy hallott már a geocachingről, de érdekes módon nem tudott róla, hogy a mauzóleum kapuján is lenne valami keresnivaló, pedig ő a tulajdonost (aki a magyar állam) képviseli.
Megegyeztünk, hogy se bemászni, se rongálni, se ellopni nem fogunk semmit, így elbúcsúzott, mi pedig magunknak a kötelező kérdést feltéve (én hova rejteném) gyorsan meg is leltük, amit kerestünk.
Az első pontnál kicsit eltapogattunk, mert csak nem akart előkerülni az a fránya mágnes. Keresés közben megérkeztek a szemközt lakók, így gyorsan átváltottunk fényképező turista szerepre. Aztán Gabi csak előhalászta a mágnest, és mentünk a kastélyhoz. Ott a láda már simán előkerült, már csak azért is mert mindenféle álca nélkül hevert a helyén.
Köszönjük a rejtést!
RIPTOR , Gabi
Bicajjal Balogunyom vá.-tól. Az első részlet pontos helyét latolgattam, tapogattam egy darabig a tűző napon, de aztán meglett. Kár, hogy a temetkezési helynek nem nagyon van gazdája. Annál jobban járt a kastély, mely csodás környezetben, szépen felújítva villan át az egyik vagy másik kapun. Érdekes lehet az egykori arisztokrácia díszei között élni. A láda jó helyen, figyelő szemektől elrejtve, tűző naptól védve nyert elhelyezést. Vajon miért nem ír bele mindenki a logfüzetbe?
Nagyon tetszett a láda és a rejtés. Az első pontot elég sokszor láttam, mert Vasvárra jártam 4 évig ezen a vonalon busszal mindennap iskolába. A kastélynak csak a kerítését láttuk, de soha nem gondoltam volna hogy egy ilyen gyönyörű hely lapul a kerítés mögött. Köszönöm a rejtést és bőséges ismertetőt.
A mauzóleumnál nagyon nehezen lett meg a mágnes, de végre sikerült megtalálni. A ládát is kerestük egy jó ideig, persze rossz helyen. Jó kis esti ládázás volt, ez még belefért a nap végére.
A Sárvári Várjátékok megtekintése előtt kis kitérővel néztük meg a kastély két bejáratát és kerestük meg a ládát. Impozáns. Hülyén hangzik, hogy a láda - lényegében - egy magánlakást mutat meg kívülről, de tényleg impozáns már a külső látvány is.
Egervári ládánk karbantartása több időt vett igénybe, mint gondoltuk, de szerencsére még volt egy kis fény ahhoz, hogy a hídnál csak egy kicsit féljünk és bátran megtaláljuk a ládát. Mama volt a szemfüles! A kastély nagyon tetszik, a kapu és a park kicsit kevésbé, de azért szívesen élnénk itt. A mauzóleumot régóta ismerjük, még a régi, dzsungellel körbevett időből. Jókai regényekbe illő hangulata van, kicsit borzongatós. A minimágnes szuper ötletes. Köszönjük a lehetőséget!
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük.
Részletek, képek később. [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Szombat! Május! Irány a természet!
Meglátogattuk a Szőcei Szélesvíz-et, majd útban a Jeli Arborétum felé kis kitérővel megnéztük ezt a helyet is. Sajnos mindent kívülről, mivel csak lelakatolt és zárt kapukkal találkoztunk.
Először nem láttuk a fától az erdőt :)) úgy elmentünk a mauzóleum mellett, fel se tűnt:) Aztán sokáig tapogattuk a mágnest, de meglett. Kár, hogy a kastély inkább bevehetetlen várnak tűnik. Köszi a rejtést!