Szendehely rejtett szegletében tűzzománc stációk vezetnek fel a golgotára.
A kálvária része a Kálváriák a Börzsönyben túramozgalomnak, ezért a láda közelében látható kódról ne tölts fel képet!
A 8 cm átmérőjű, 13 cm magas, fekete műanyaghenger a keresztek közelében, fa tövénél, avarral fedve található.
A ládába TravelBug helyezhető. Megközelítés
Tömegközlekedésre a Vác - Rétság vonalon közlekedő buszjáratok jöhetnek szóba.
Az autóval, motorral érkezők a katolikus templomnál térhetnek le a fogadó felé a 2. számú főútvonalról. Hamarosan - ahol az OKT kék sávja elkanyarodik a Gyadai-rét felé - elérjük az ajánlott parkolót N 47° 51,260' E 19° 6,495' 210 m [GCKaSz+parkoló].
Első lépéseinket az 1830-ban faragott Nepomuki Szent János szobor által őrzött műemlékhídon tesszük meg. A híd túloldalán találjuk a Falumúzeumot, a sarkon pedig egy virágokkal borított Mária képhez vezet néhány lépcsőfok. A múzeum kerítése mellett haladva feltűnik a kálváriadomb sziklás oldala. A következő sarkon pedig már a kálvária lábához érünk. Innen már csak a stációk mentén kell felkapaszkodnunk a Golgotához, illetve a dobozhoz.
A hely
A település története az 1753-ban letelepített négy német családdal kezdődött. Alig száz év elteltével a közeli Naszály-hegyből kitermelt kövekből készítettek kálváriát, melyet 1882-ben szenteltek fel. A szélső kereszteken látható lukak alapján a latrok is meg lettek jelenítve, de mára nyomuk veszett.
A meredek oldalban hét faragott oszlopot állítottak. Az oszlopok mindkét oldalára festettek stációképet. Miután a vaslemezre festett képek tönkrementek, ezért az ezredfordulón új képek kerültek a régi oszlopokra. Az új tűzzománc képek Bacsúr Sándor művésztanár munkái.
Külön érdekesség, hogy mivel a lakosok közt sok az azonos vezetéknevű, ezért az adományozó táblákon feltüntették becenevüket is.
A Golgota közelében található kódról itt kaphattok bővebb felvilágosítást.
Ládaéhségem (ismét) lecsábított mai túrám útvonaláról - ide, ehhez a kálváriához. A stációk környékét most derékig érő fű borítja, így okozott némi fejvakarást, hogyan vágjak neki a meredélynek. Végül csak sikerült találnom valami csapásszerűséget, amelyen megindultam felfelé. A nyári melegben, tűző napon, a kitett domboldalon felfelé mászva, már 28 (az itinerem szerint csak 25!) km-rel a lábamban bizony eléggé bele tudtam képzelni magam a Golgotára keresztet cipelő Jézus helyébe. A dombtetőn a GPS-em egyenesen neki akart vezetni a dzsindzsának, de én inkább kikerültem, és a megtalált ládászösvényen bemenve hamarjában előkaptam a ládát a helyéről.
Köszönöm a ládát! GEocaching nélkül soha sem mentem volna el ide mert nagyon eldugott rejtett helyen van. a gps jelet hagyni kell először magára találni és akklimatizálódni a tisztáson, sétálni egy kört, mert engem először rettenetesen susnyás tévútra vitt.
Köszönöm, megtaláltam, másodjára. Nem a rejtés volt bonyolult, hanem első alkalommal a dobozban lévő, ugyanilyen nevű azonosítójú jelszóval próbáltam logolni. Na az nem jó! a zöld papírlap a nyerő!