Elhelyezés időpontja: 2017.07.09 12:00
Megjelenés időpontja: 2017.07.28 01:30
Utolsó lényeges változás: 2024.08.12 07:05
Utolsó változás: 2024.08.18 21:19
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Párduc50
Ládagazda: laczo Nehézség / Terep: 2.0 / 1.0
Úthossz a kiindulóponttól: 30 m
Megtalálások száma: 58 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
Ha szemben állsz a templom bejáratával, akkor fordulj balra, majd a kis járdán elhaladva a járda bal oldalán a második gömb alakúra vágott bokor tövénél keresd a járda irányából.
Alternatív jelszó: Templomnak szemben lévő utca elején található halottas táblán.
A templom látogatása miseidőben. Az általános miserend a következő: Hétfő, csütörtök, péntek, szombat: 8 óra; kedd, szerda: 18 óra; vasárnap 8, 10 óra.
Láda leírása
A ládával egy 90 %-ban magyarlakta szerbiai településre szeretnélek csábítani, hogy megmutassam csodás templomát.
A település
Csantavér népességét többségében magyarok alkotják, lakosságának nemzetiségi arányait nézve az egyik leghomogénebb magyar település az egész Délvidéken. A legutóbbi népszámlálási adatok szerint (2002) összesen 7178 lakosa volt a falunak, ebből 6632 (92,4%) volt a magyarok száma.
A név eredete: 1462-ben említik Chontafeyer néven. Később Csontafejér, majd Csantavér. Valószínűleg személynévi eredetű (Csantafehére) vagy ,,csontfehér" a jelentése.
A falu első említése Mátyás király nevéhez fűződik, aki 1462. február 16-án az akkor Csongrád megyei "CHONTAFEYER" falut édesanyjának, Szilágyi Erzsébetnek adományozta.
Az Oszmán birodalom 1543-ban átszervezte a magyar közigazgatást, és a település a Szegedi járáshoz került. A török idők alatt Csantavér és környéke fokozatosan elnéptelenedett, illetve csak gyér délszláv népesség lakott a környéken, amely a Balkánról húzódott fel az elmenekült magyar lakosság helyére. A zentai csata (1697) után Csantavért már csak puszta néven említik.
Amikor 1779-ben Szabadka elnyeri a szabad királyi város címet, az adománylevél ötödik pontja többek között arra kötelezi a város vezetőségét, hogy telepítsék be a hozzá tartozó "pusztákat", közöttük Csantavér-pusztát is.
1783-ban a falunak már saját pecsétje van, "SIGILLUM POSSESSIONIS CSANTAVÉR 1783" felirattal.
Az első világháború végéig, illetve a trianoni békeszerződésig, Csantavér Bács-Bodrog vármegyéhez, illetve a Topolyai Járáshoz tartozott. Délvidék visszacsatolását követően 1941-1944 között újra Magyarország része volt.
Csantavér címere a beszélő címerek (tesserae loquentes) csoportjába tartozik.
A település első ismert említése Csontafehér (possessio Chontafeyer ... in Chongradiensi) alakban szerepel, valószínűleg személynévi eredetű (Csantafehére alakban) vagy csontfehér a jelentése. A néven szereplő "csont" szóra utal a boglárpajzsban szereplő, gömbökben végződő eltolt ezüst cölöp, amelynek törése jelzi, hogy a község kétszer települt: először talán a 14-15. században, majd a török időkben elnéptelenedett, pusztává vált terület Mária Terézia rendeletére (1778.) újratelepült (1783.).
A vörös mező a név utótagjának (vér) mai változatát mutatja.
Az öregpajzsban lebegő, pecsétgyűrűt tartó holló figyelmeztet arra, hogy egykor a községet Mátyás király édesanyjának, Szilágyi Erzsébetnek adományozta (1462.), majd ezt a Hunyadi-birtokot annak unokája, Corvin János örökölte. Az ekevas az évszázadokon át legfontosabb foglalkozási ágra céloz, a mezőgazdaságra, illetve arra, hogy a legkorábbi települési pecséteken a pecsétkép személye ekevason áll.
A zöld mező a békés élet óhaját fejezi ki.
Csantavér jelképe a templom
A neoromán stílusú építményt 1929-ben Molcer Károly mérnök tervei alapján emelték az 1815-ben épült régi templom helyén.
Csantavér monumentális katolikus temploma már messziről látható a bácskai rónaságon. A plébániát még 1785-ben alapították. A falu korábbi templomát lebontották, és a helyén építették fel - 1929-ben - az új, a római bazilikákra emlékeztető, neoromán stílusú, hatalmas Páduai Szent Antalnak szentelt, három kupolás templomot. Központi része 42 méter magas, alaprajza kereszt alakú, 47,5 méter hosszú, 34,5 méter széles, harmonikus építészeti egységet képez.
A templomot bemutató zenés film-kép összeállítás a youtube-ról.
A Csantavéri templom folyamatosan szépül-újul, nagyrészt a hívők adományaiból. Csak ottjártunkkor négyféle célra lehetett adakozni a templomban elhelyezett urnákban.
Az adakozások legutóbbi eredményei során 2014.12.10-én a templom tornyai új órákat kaptak hangulatos megvilágítással, amiért köszönet jár a magyar külügyminisztériumnak is. A templom homlokzatán az ablakok is megszépültek, amit a szabadkai önkormányzat támogatott. A templom előtti téren a kereszt is megújult, ezen kívül a főbejárat előtti oszlopokat és a harangokat is rendbe hozták.
Az erről szóló cikk itt megtekinthető.
2016.07.10-én pedig új orgonát helyeztek el a templomban, melyről szóló riport szintén megtekinthető.
A templom látogatása információink szerint miseidőben lehetséges. Az általános miserend a következő:
Hétfő, csütörtök, péntek, szombat: 8 óra; kedd, szerda: 18 óra; vasárnap 8, 10 óra
Ha valaki ettől eltérő időpontban érkezik, és szerencséje van, a plébániahivatallal történő egyeztetés után megtekintheti a templomot. A plébániahivatal elérhetősége és nyitvatartása:
Telefon: 024/782-151
Nyitvatartás: K-P 9-12; K-Sze: 18.30-19.00
Ládatörténet
2024. július - Fidorka és Kiváncsifáncsi pótolták az elveszett petlinget.
2024. agusztus - Templom előtti kert folyamatos karbantartása mostoha sorsot bitosít egy geoládának. Problémák után mint helybélit, felkértek hogy vegyem át a láda felügyeletét. Szívesen elvállaltam.
Mostantól laczo a láda tulajdonosa.
2024. agusztus - Pótjelszó is biztosítva.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagyon figyelmesen többször átnéztük a bokrokat. Utóbb már 2 falusi is próbált segíteni, hiába. A templomtól balra minden bokrot átnéztünk, természetesen 4kézlábbal. Ha ott a láda, nagyon frankó a rejtés:), másodmagammal nem találtam. A csatolt képekkel kérem a találat jóváhagyását, egyben virtuális jelszóhordozó kihelyezésére teszek javaslatot. Köszönöm.
Eseménydús, izgalmas, burek burkolós, csevap és pljeskavica kajálós, hőségben elolvadós, majd záporban rommá ázós, magyar emlékeket felkeresős, helyi érdekes helyeket megcsodálós, három országot érintő, egy hetes remek kirándulást tettünk Fidorkával.
A túránk második napján értünk ide. A logokban olvastuk, hogy nincs meg a doboz, így készültünk javító készlettel és a jelszót is elkértük korábban, hogy tudjuk pótolni a dobozt. Az eredeti rejtekhely nem használható, a bokrokat felnyírták, de hibahatáron belül pótoltuk. Ha szemben állsz a templom bejáratával, akkor fordulj balra, majd a kis járdán elhaladva a járda bal oldalán a második gömb alakúra vágott bokor tövénél kersd a járda irányából. A templom monumentális, nagyon tetszett.
Keresgéltünk egy ideig, de mivel látszott a növények friss visszavágása, így feladtuk. Később olvastam a korábbi sikertelen kereséseket is.
A templom szerencsére nyitva volt, így bentről is meg tudtuk nézni. Érdemes eljönni ide!
Kérem fényképek alapján elfogadni! Köszönöm!
A ládát sokáig kerestük, bár látszott már az elején, hogy esélytelen a nemrégiben történt parkgondozás miatt. Ezt a gyanút beigazolta a korábbi log is, melyet csak a sikertelen keresés után néztünk meg. A roaming nevezetű találmánnyal nekünk is meggyűlt a bajunk. Vásároltunk "barangoló" csomagot a navigáláshoz, ezzel nem is volt semmi baj. Hanem Tiszaszigetnél belépésre várakozáskor szépen átállt a telefonkészülék a magyar szolgáltatóra. Nosza telefonáljuk kicsit az araszolás közben. Utóbb kiderült, hogy mégsem állt át, a 4 perces hívás csaknem 5000 Ft-ba került. Nem is tudom kit szidjak, az I*fost, a szolgáltatót, vagy magamat....
Később töltök fel képeket is, kérem a megtalálás elfogadását.
A nap szívása volt ez a láda. Feleségemmel jártam erre, Szabadkára mentünk az egyik lányunkért, közben geoládáztunk. Előtte levő napon direct venni akartam a T-System nem EU-s internet csomagot, de mivel karbantartották a rendszerüket, ezért az üzenetük szerint ingyen kaptunk volna 2 GB-ot. Ellenben én még nem használtam ilyen csomagot, ezért nem tudtam hogy előtte aktíválni kell. Zomboron szerettük volna használni és nagyon nem ment a dolog, gondolom internet kellett volna hozzá, amink már nem volt. Így érzésre autóztunk Csantavér felé, szerintem jókora kerülővel. Egy helyen teljesen lezárták az utat, de találtunk egy bácsit aki magyarul és főleg szerbül javasolt egy kerülő utat földutakon. Ez nekünk nem volt probléma, mivel terepjáróval voltunk. Végül hosszabb bolyongás után megtaláltuk a várost és a templomot.
Itt ért minket a második negatív/pozítiv meglepetés, a templom előtt a környezetet éppen rendezték, nagyon szépen megnyírták a tujákat is. Óvatosan kerestük a ládát, mert ültek a padokon, de nem találtuk. Valószínűleg a kertészeti munkák áldozata lett, de az is lehet hogy meg van, mert nagyon szem előtt voltunk, így mérsékelten tudtuk csak keresni.
A templom és a környezete szép, érdemes volt ide eljönni, bár a rózsaszín rács a templomban engem is meglepett.
Tegnap regisztráltam erre a játékra. Örömmel láttam hogy a falumban is van egy láda elrejtve. Ma felkerestem és sikeresen be is jegyeztem magam.
A láda tökéletes állapotban van.
Köszönöm a rejtőnek hogy íj módon is népszerűsíti falunkat.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Mára szerbiai ládázást terveztem és ez volt a kör 12. ládája. Már sötétben értem ide és a telefonom fényénél kerestem a ládát. A GPS egyértelműen vitt egy - mint utólag kiderült rossz - villanyoszlophoz. Mivel itt nem jutottam semmire segítséget kértem az utolsó megtalálótól, amit ezúton is köszönök. Így megtudtam, hogy nem a horganyzott (szürke), hanem a zöld villanyoszlop lesz a nyerő. Ezt követően a petling szinte egyből előkerült.
Ha már a déli határ közelében lakunk, el kezdtük felderíteni a szerbiai ládákat.
Nagyon szép és hatalmas a templom, az elejébe be tudtunk menni.
A ládát a GPS szerinti helyétől pár méterre találtuk meg, kitartóan kerestük, de ott van rendben :).
Bajmoknál mentünk át a határon, nem volt várakozás.
Köszönjük a rejtést, érdemes volt ellátogatni Csantavérre!
Kis csapatunk: Anita, Bea, LionDaddy és jómagam, egy kellemes hétvégét töltöttünk el Szeged környékén, egy kis kalandos szerbiai kiruccanással.
Az időre sem lehetett panaszunk, bár odaúton több kisebb záporba belefutottunk, de szombattól csak napsütés volt.
Máshol egy ekkora templomot katedrálisnak hívnának, mert elképesztő méretei vannak. Elfáradtam, míg felnéztem a tetejére.
Kapott egy teljesen új rejtést, új helyen talán egy kicsit biztonságosabb helyen, a jelszó is megváltozott.
(tuti látták itt a Barbie című filmet, mert a templom belső rácsa rózsaszín)
Hosszú hétvége Anitával, Beával és Kectammal Szeged környékén. Ráadásként egy rövid - legalább is annak indult, aztán egy generátor hiba miatt másnap hajnalba nyúló és a két határ közötti "senki földjén" ünnepelt születésnapos - kirándulással Szerbiába, Észak-Bácskába. 12/9. találat.
sajnos Balearral későn olvastuk el a leírást, így nem tudtuk meggyógyítani a ládát, pedig a szabadkainál is pótoltuk a dobozt. javasolt lenne betegre állítani. légyszi fogadd el képek alapján a megtalálást. [Geoládák v3.12.2]
Sajnos a láda már nincs ott, de egyeztettünk a rejtővel, aki elfogadta a találatunkat. A templom is nagyon szép! Köszönjük a rejtést! A Szilágyi-Nagy család [Geoládák v3.12.5]
Sajnos a ládát mi sem találtuk. Mivel a hiánya csak a keresés előtt derült ki a logokból, pótlásra sem tudtunk felkészülni. Fotók azért készültek.
Köszi a rejtést!
[g:hu+ 2.7.14]
[Jóváhagyta: geocaching.hu, 2021.11.03 06:39]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (59 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.