A pilisi hegylánc fő tömegében helyezkedik el, mint a Hosszú-hegy északnyugat-délkelet irányban húzódó, hosszan elnyúló gerincének néhány száz méterrel délebbre lezökkent folytatása. Kétcsúcsú hegy, a két csúcs között a gerinc az említetthez hasonlóan északnyugat-délkeleti irányban húzódik, valóban kissé délebbre elhelyezkedve a Hosszú-hegy legmagasabb pontjai által kijelölt tengelytől. A két csúcs közül az északnyugati kiemelkedés a magasabb, ez 397 méteres tengerszint fölötti magasságig emelkedik, a másik csúcs ennél pár méterrel alacsonyabban található. A két csúcs közötti nyeregben nyílik a Ziribári-zsomboly.
A hegy csúcsát a jelzett turistautak elkerülik, de a Solymári-völgyre nyíló impozáns panorámája miatt így is több jelzetlen túraútvonal érinti.
Nevének eredete
A hegy nevének eredete nem világos, többen sumér eredetét valószínűsítik. Eszerint a név eredeti jelentése körülbelül olyasmi lehetett, mint "a leszálló fény magaslata", "a Napisten régi magaslata", "a tündöklőn felkelő nap fordulója", jelenthet továbbá újjászületést és hegyszorost is, vagyis összességében valami olyan helyre, magaslatra utalhatott, ahol régen Nap- vagy fényszertartás, napvárta lehetett. Ezt támasztja alá állítólag, hogy december 21-én, a téli napforduló idején a Ziribár-hegyről nézve a felkelő nap két hegycsúcs között emelkedik fel a látóhatár mögül.
A pilisszántói Boldogasszony-kápolna úgy épült meg, a település feletti kőbánya mellett, hogy december 21-én a felkelő nap a Hosszú-hegy és a Ziribár-hegy közti völgyben jelenik meg, és első sugarai abból az irányból épp a kápolna Mária-szobrára esnek.
Kultúrtörténet
A Ziribár-hegy térségében a 2000-es évek elején nagy számú, kelta eredetűnek tartott nyílhegy és más fém lelet került elő. Egyes feltevések a hegy és a Határréti-víztározó közötti völgy két kisebb kiemelkedését is mesterséges eredetűnek gyanítják.
Barlangjai
A hegy gerincén, a két csúcs között nyíló, függőleges aknájú Ziribári-zsomboly mellett a hegy tömbjében nyílik a Dinó-rejtek nevű barlang és a közelben található a Macska-barlang bejárata is. A képen látható zsombolyt itt találod: N 47° 38,821' E 18° 55,921' 371 m [GCZirk+Ziribári-zsomboly]
A közelben volt a GCZiri geoláda Biga rejtése, de sajnos a terület kezelője nem járult hozzá ama rejtéshez, így meg kellett, hogy szűnjön!
Aki nem kereste meg annak itt egy nagyszerű alkalom, hogy ellátogasson ide, aki viszont már megtalálta az felelevenítheti az emlékeit!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Csodálatos panoráma, gyönyörű idő. Jobb nem is kell. Ide még eljövünk, majd egy december 31-én, napfelkelte előtt. könnyen meglett, talán, mert alulról közelítettül meg a rejteket és már messziről feltűnt.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Macskabarlang felől gyalogoltunk fel az ösvényen. Biztosan szép a kilátás, de a nagy köd miatt abból semmit sem láttunk.