A láda a Szállás-bércet mutatja be, melynek tisztásáról remek kilátás nyílik a Kékes meredek É-i oldalára, és Parád felé. A tisztást kiszáradt öreg fák teszik misztikussá.
A bérc feltehetően a közeli Rózsaszállás vadászházról kapta a nevét. N 47° 52,840' E 20° 1,990' 600 m [GCLLAS+vadászház]
A ház története a Károlyiak idején kezdődött, amikor a Parádsasvári kastély körül 1878-ban 4872 katasztrális hold erdőt bekerítettek, hogy a betelepített szarvasokat megóvják. Károlyi Gyula tenyésztett a Mátrában vadaskertben először szarvast. Később az itteni gímszarvasokból a család bistei (Zemplén) és selmeci (Hont) vadasába telepítettek. A vadaskert szarvasállománya 1888-ban 424 darab volt. Az 1900-as évek elején muflont is telepítettek, amely meghonosodott. A rendszeres vadászatok céljából a vadaskert területén vadásztanyák épültek. A Kékes északi oldalán, a Sas-kő alatt, 590 méter magasan létesült a Rózsaszállás, míg a Galya-tetőtől keletre 640 méter magasságban a Rudolf-tanya. A kerített vadaskert 1945-ig megvolt, egykori telepített állatainak utódai képezik részben a terület mai vadállományának genetikai alapját.
Forrás: A Károlyiak emlékezete
A jelekből ítélve a házat jelenleg csak ritkán használják, állapota ép, bár a falak vizesednek.
Kis kitérővel a GCMAMA, és GCMF08 ládák is útbaejthetőek.
Jó túrázást!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
-
GPS nélkül is érdemes megkeresni
+
kereshető egész évben
+
kereshető 24 órában
-
a látnivalóért fizetni kell
Intelligens logszűrés
2Szaki2025.02.22 16:26 - Jelszó nélküli megtalálás
Többen kerestük sokáig, de nem lett sajnos meg. A kilátás lenyűgözött! Kérném a találat elfogadását. [Geoládák v4.5.4]
Kékestető Disznókői forrás körtúra SeeLeevel és Jani sógorral erős szélben. 4 új és 1 megtalált láda esett útba. Táv: 14km/+-530m.
Süvítő szélben, hóesésben kerestük négyen, de sajnos nem találtuk.
Kérjük a megtalálás jóváhagyását.
[g:hu+ 2.10.16]
Innen indult a mai egész napos kalandtúránk a Mártában Laci bácsival, aki 82 évesen megmutatta, hogy kell kommandózni az erdőben.
Mátraháza Honvéd üdülőtől indultunk. A helyszín és a környék, ismerős volt már. A legemlékezetesebb a Bolyongás a Mátrában (GCBOLA) 2010.októberi ittlétünk, mikor a GPS kiírta, hogy "Kőris m.", és mire leesett, hogy ez a Kőris mocsár (ősz-vastag levélszőnyeg), addigra bokáig süllyedtem a mocsárba, ami "mozdulatlan és sötét, sáros torka elnyeli a fényt. Ezeken a rejtekhelyeken még a giliszták is nappali életet élnek. Hangokat persze hallani, de a láphoz képest a mocsár csendes, mivel a bomlás itt sejtszinten zajlik."
A szélén most egy ember üldögélt nekünk háttal. Kicsit megleptük, mikor ráköszöntünk. A mai túratervek megbeszélése után mi a Pisztrángos-tó ládához mentünk, Ő egy forráshoz. Aztán mire bejegyeztük magunkat a logbookba, és megettük a szendvicsünket, a híd túloldaláról integetett, ... és innen a továbbiakban együtt mentünk. A Szállás bércen már telefonszámot is cseréltünk. A geocaching nem volt ismeretlen számára, és lelkesedett, hogy keressük meg a GCLLAS ládát. Rendben a helyén volt. Választott egy kavicsot a ládába és egyet Magának. Mivel Neki izgalmasabb tervei voltak, és szívesen beavatott a "titokba" továbbra is együtt folytattuk a kirándulást. A bércről toronyiránt szeretett volna leereszkedni a Hurok útra, ahogy szokta... de az újabban felállított kerítés ezt nem tette lehetővé. Gyorsan egy másik lehetőséget kerestünk. Olyan gyorsan közlekedett, hogy néha szaladtunk utána. Itthon találtam is Róla egy cikket, amiben megerősítették, amit mondott, hogy nem tud lassan menni
Patakmederbe be, majd kimásztunk háromszor. "Tündérke, vállalod a meredek beereszkedést?" Édesem, ha fölfelé menet a gyökerekben kapaszkodsz, akkor így és így kell stb.... Gyerekek ezek a konglomerátumok csak itt fellelhetők..."
Menet (rohanás) közben az erdő minden csínját-bínját is megtudtuk Tőle. A környezetvédők butaságaitól a politikán át a filmekig mindent megbeszéltünk. A Parádi réten közösen uzsonnáztunk. Az utolsó kimászás előtt a "Behemót" szikla legendáját is elmondta, majd a "tartsuk a sziklát" bohóckodást szorgalmazta. Nem hiszem el. Én is ilyen aktív 82 éves szeretnék lenni... majd 28 év múlva.
Ezt a ládát 2017.06.05-én találtuk meg először, de remélem jövünk még erre.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
GCPTO ládát elhagyva továbbra is könnyű sétával folytattam az utam. A bérc előtt volt egy kis emelkedő, közben előztem egy csapatot, anyukákat gyerekekkel. A létrán túljutva hárman feküdtek a fűben, és egy kisfiú unatkozott látványosan. Lenyűgöző a helyszín. Torony, Galya, Parád, az elhalt fák. Egy kőre ülve Parád felé néztem a mélybe, és a távolba. Elfogyott az ebédem is. Közben gyíkok kergették egymást a napfényben úszó köveken. A napom legszebb helyszíne volt. A sárga pontot követve rálátható volt a Sas-kő. Rózsaszállás épülete jobb kondícióban van, mint ahogy gondoltam. A turistautat követve egy rozoga pallóhídon átkelve kerültem közelebb. Egy parkoló autó is volt, így nem nézelődtem alaposabban. Várt GCMF08
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.0.3]
*
Na, itt éreztem azt, hogy zavar van az erőben! :) És csak itthon lett teljesen tisztába téve a dolog!
Mint kiderült, jelenleg (2021. 12. 25. óta) két geocaching.hu-s láda van a Szállás-bércen és pechemre én elsőre a "rosszat" - a forgalomból kivontat - találtam meg. Van net a bércen, úgyhogy tessék logolni, hogy még ott kiderüljön, hogy melyiket találtad meg!
Szerencsére emlékeztem rá, hogy más is találkozott már ezzel a problémával, így az el nem fogadott jelszó után nem átkozódásba kezdtem, hanem ismét kereső üzemmódra váltottam. Meg is lett az említett "nem túl nagy SZIKLA hasadékában" megbújó orvosságos doboz - nem ételes!!!! :) Egyébként a "rossz láda" az tényleg rosszul is van rejtve: nem szikla hasadékban, a méret sem jó, minden füle letörve, muglik is írtak bele..., meg egy csomó kesser, aki elsőre lépre ment... :D, szóval legyetek résen! Illetve, ha valaki arra jár és megtalálja az ételhordós dobozt a rossz jelszóval, akkor a rejtővel egyeztetve akár el is hozhatja onnan. Csak a jó maradjon.
Egyébként a jó rejtés rendben van és a hely is csodás! :D
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bringával erre is jártam. A láda hamar meglett, de a jelszót nem fogadta el. Szerencse, hogy volt net és ott helyben kiderült... Vissza mentem megnézni a rejek helyet gps alapján és kb 10 méterre meg is lett egy másik láda a jó jelszóval.
Az utolsó mátrai forrás láda volt a mai cél, összekötve GCKMB hatodik pontjával. Az Ilona-völgyből indult a túra, GCMF08 után elsétáltam a Szállás-bércig, onnan visszafelé volt kényelmes emelkedő GCKMB-6 felé. A célterület kerítés mögé került, de átjárható.
Újévi fejkiszellőztetős kirándulás az Ilona-vízesés környékén.
Első bejegyzők lehettünk az új naplóba.
Úgy alakult, hogy ez lett 1011. találatunk: 2*1011=2022. Véletlen lenne?
Minden kessertárunknak boldog újévet kívánunk!
Köszönjük a rejtést.
Felmentünk a csodaszép kilátást megnéztük és elcsodálkoztunk az elkerített "páholyos kilátóteraszon". Nagyon szép hely, így télen is fantasztikus hangulata volt. Beckoval egyeztetve új ládát helyeztünk ki a logjában jelölt sziklában elrejtve. Remélhetőleg, akik ide járnak tüzet rakni és sörözni nem akadnak hamar a rejtek nyomára. Köszi a rejtést! [Geoládák v3.12.5]
Kékes-Sirok közötti túra során kerestem fel a ládát, de sajnos a jelzett pont 10 méteres körzetét átkutatva sem találtam meg. Amúgy a kilátás pazar, megérte eljönni ide.
Haverok, Fanta, Éjszakai túra!
A túra 3.pontja itt már rendesen ránk sötétedett, kellet is keresnünk
a kerítésen az átjárót...
Köszi a rejtést!
UI:a Biblia maradt:)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.10.5]
Mi is Parádóhutáról jöttünk fel a piros+-en és a sárgán mentünk le. A lefelé út is olyan nehéz volt, mint a felfelé. Néhol a sárga+ másfél méter magas növényzeten keresztül vezet. A kilátás délre és északra is pazar, és nagyon tetszett a rét illata, a csonka fák és az éppen megérett vadszamóca. Itt elváltunk Aditól, aki felment a Kékestetőre. Ő hamarabb felért, mint mi le.
Parádóhutától a P+-en, kis kitérővel a Pisztrángos tóhoz, visszafelé a S+-en, kitérővel a Disznókői-forráshoz. Csodaszép túra. A Szállás-bércről lenyűgöző a kilátás. Csodás hely, köszönjük, hogy megmutattad!
[g:hu+ 2.6.9]
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! Parádóhutáról indultunk, végigsétáltunk a hurok úton. Valószínű, ha nincs ez a láda, nem térünk le. De nem bántunk meg. Fantasztikus kis hely, gyönyörű kilátással! Köszönjük az invitálást!
Kékestetőn a szanatóriumnál jól lehet parkolni. A szintkülönbség persze így is megvolt a ládáig. Arra pedig abszolút nem számítottunk, hogy az egyik útkereszteződésben Fazékkal találkozunk. A kilátás nagyon jó a ládánál.
Parádról biciklivel. Nagyon jól tekerhető az út, elfogadható köves burkolat, optimális meredekség, aztán nagyon hosszú gurulós szakasz. A kilátóhely is nagyon rendben van, sajnos nem sütött ki a nap.
Mr. Zergéékkel találkoztam össze az erdő közepén, ... kicsi a világ.
Beütött a járványhelyzet és az emberek nagy része bezárkózott, az utakon is jóval kevesebb a jármű, az erdő pedig teljesen kihalt, sehol senki. Régen volt ennyire nyugodt túránk a Mátrában.
Nem a legideálisabb időt fogtunk ki, végig erősn borult időben sétáltunk és az eső is elkezdett néha-néha csöpögni. Nagy élmény volt, hogy rengeteg szalamandrát láttunk a nedves talajon jönni-menni. A bérc maga is látványos, örülök, hoyg került ide is láda. Köszönöm az invitálás.
Nagyon szép tisztásra vezet az ösvény, csak ajánlani tudom! Csodálatos kilátás nyílik a Kékesre, Galyatetőre és északi irányba, Parád felé.
A ládát nem sikreült megtalálni, ezért fotó alapján kérem szépen a találat elfogadását.
Sirok-Mátraháza útról jöttem le a bércre és a szomszédos disznókői forrásládához. A naplementében gyönyörű panoráma fogadott, tényleg ládaérdemes a hely.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v2.2.4] GCMAMA apropóján egyszerre levadászva GCMF07GCPOSUGCSKUTGCLLAS és GCMF08 is egy kb. 3 + 16 km-es kellemes kis szuszogtatós túra keretein belül. Bő 3 és fél óra aktív túraidő. Csodálatos helyek friss vizű források, Ilona vízesés.
Jó nagy kitérővel úgy gondoltuk ezt a szép kilátóhelyet sem hagyhattuk ki ..
Rózsaszállás Maraton teljesítménytúra közben. Apropó, a leírást nem ártana frissíteni, mivel a vadászház manapság kulcsosházként üzemel, a teljesítménytúrán ez volt a központ, rengeteg frissítővel. A Szállás-bércen virtuális ellenőrzőpont volt, így a láda nem jelentett szinte semmi kitérőt. Köszönöm a rejtést!
Már feladtuk a keresést, leültünk egy kőrakás tetejére, és megtaláltuk. Kékestetőről indultunk és a parádi autóbusszal indultunk haza. Óhuta előtt azonban nagyon megküzdöttünk a mocsárral és a rengeteg kivágott és kidőlt fákkal. Pár évvel ez előtt is jártunk erre, akkor sem volt jobb a helyzet. A sok fának pedig biztosan sokan örülnének.
Köszönjük szépen, hogy megkereshettük ezt a helyet az út egyébként szép volt és tetszett.
A mai csapatos megmozduláshoz számomra ez a láda jelentette a motivációt. A mátraházai indulás után ezért én inkább felmentem a Kékesre, s nem tartottam a csapattal, akik mindenféle multipontokat kajtattak a lentebbi régióban. Hogy ezt a döntésemet mennyire nem bántam meg, a képek is bizonyítják. Odafent vakító napsütés fogadott és még az Alacsony-Tátra havas vonulata is kivehető volt. A fák ágaira pedig vastagon ráfagyott a levegő páratartalma s ezzel gyönyörűséges díszlettel adományozta meg azt, aki bemerészkedett a fák közé. Ezzel együtt közel sem volt könnyű haladni az átlagosan térdig érő hóban. A Pisztrángos-tóhoz lefelé meg még nyom sem volt. Odalent, amíg vártam a többieket a csendben és nyugalomban, már picit olvadni kezdett a fákra esett hó. Innen egy széles erdészeti út vezetett a Szállás-bérc közelébe, hogy az utolsó párszáz méteren ismét szűzhóban kelljen utat járni. Pont ideértünkre felhősödött be a levegő, így a kilátás elmaradt. A ládával annyi szerencsénk volt, hogy a szikla teteje kilátszott a tekintélyes mennyiségű hó alól, így csak a fa tövét túrtuk át előtte. Öcsipók mackóm túrázott ma velem.
"Szép város Kolozsvár..." írhatnám, de nem írom, mert én geoládázom és nem fotelból tolom ezt a hobbit...
Fűkocka barátommal egy mátrai barangolós, beszélgetős napot tartottunk ma. Ritkán találkozunk, így ilyenkor mindig bőven van miről témázni.
Először a GCFA mozgóra mozdultunk és Tar felől sétáltunk el a Tuzson arborétumig és vissza (9 km). Sár nem volt, a föld még fagyott volt szerencsére.
Csodás, napsütéses időnk volt, így indultunk is tovább a Szállás-bércre. A honvéd üdülővel szembeni parkolóból "támadtunk" és ez a túrcáska is épp 9 km lett, mint a délelőtti. Csodás arcát mutatta a Mátra. Sár itt sem volt, csak egy-két könnyebb patakátkelés. A helyszín nagyon tetszett, kedvenceim az ilyen ligetes kilátópontok. Fűkockának ismerős volt már a hely, de erről majd ő mesél, ha akar :-)
Parádóhuta felől jöttem, parkolás a Klarissza-forrásnál. Egyenletesen emelkedve értem a Szállás-bérc D-i fala alá, onnan aztán toronyiránt fel a bércre. Na, az durva volt, de a kilátás csodálatos.
Megvan!
Már nagyon későn értem ide, de mindenképp el akartam jönni még ezen a napon, mert más útvonalakba nehezen lehetett volna beilleszteni ezt a ládát. A Rózsaszállásnál nagyon bonyolult az útkereszteződés, szerencsére jártak arra nálam okosabb túrázók, akik útba igazítottak. A késői időpont miatt már nem volt olyan tökéletes a kilátás, de azért így is tetszett. Utána Kékestetőig az út egy részét már teljes sötétben tettem meg.
Mátrai két nap 7. ládája. Mai túránk (GCMF07 - GCLLAS - GCMF08) második, csodálatos állomása. Ezért megérte felbandukolni! Főképp a mai káprázatos időben. Épp csak a Magas-Tátrát nem láttuk.
Ellógtam a céges "sportnapról" Mátrafüredről és inkább a maradék mátrai ládákat kerestem fel kerékpárral. 85 kilométer és 1900 méter szint lett a mai nap eredménye.
A Mátrán átjutva Parádról indultam a Hurok-út irányába. Mivel éppen hidegfront után voltunk az útvonal egyes helyeiről pazar kilátás nyílt az Alacsny-Tátrára. Sok állattal is találkoztam, köztük egy gyönyörű agancsú szarvasbikával akit sokáig követhettem szememmel a ritkás erdőben. A Hurok-út remekül kerékpározható megérdemelne egy bringás multit.
A Szállás-bérc közelében letértem a műútról és földúton közelítettem meg a rejtekhelyet. Mivel eléggé eljárt már az idő és még a mátrai források záróládához is el akartam jutni nem ereszkedtem vissza Parádra, hanem a P+ jelzésen a Vörösmarty túristaház felé vettem az irányt. Bár néhol tologatni kellett a bringát sok időt nyertem ezzel a rövidítéssel.
A GCTOBU multit folytattuk a GCLLAS -sal kombinálva.
Az ajánlott parkolóból először balra indultunk a -en, keresztül a mezőn, majd rátértünk a ra, ami kezdetben kellemes kerékpározható út volt, majd bedurvult. A Domoszlói Kapuig meredek emelkedők és sűrű aljnövényzet jellemezte. Itt rátértünk a -re az Oroszlánvárig (GCTOBU-4). Itt már harmadszor jártunk, de egyre meredekebb. :-) A Várak a Mátrában várkód is megváltozott, mióta itt jártunk. Az ide rejtett palackot viszont 30 perc keresgélés után sem találtuk meg. A fénykép nézegetés sem segített, de szerencsére a rejtőkkel tudtunk telefonos kapcsolatot teremteni és folytatni a -en a hullámvasutazást. A Szár-hegyen pihentünk egy kicsit gyönyörködve a szép kilátásban.
Legközelebb a Disznó-kői kilátópontnál álltunk meg (GCTOBU-5), először palackot keresgélni, majd inni. Innen kacskaringóztunk le a -ra, ami becsatlakozott a Hurok útba, majd egy alkalmas ösvényen eljutottunk a mai nap fénypontjára a Szállás-bércre. Remek hely, kiváló rejtéssel. Itt jól elidőztünk bő órát és elhatároztuk, hogy a parkoló felé vesszük az irányt, a -on, ami éppen szemben csatlakozik bele a kezdeti -ba. Jó kör volt!
Összesen 21 km tettünk meg, 830 méter szintemelkedéssel és ugyan annyi süllyedéssel.
5 óra mozgási idővel, és 2 óra 45 perc állással.
A környék ládáit már régebben megszereztük. Most az Ilona-völgyben parkoltunk. Onnan a sárgán Rózsaszállás vadászházig, majd fel a ládáig. 500 m magasság felett hó volt, fenn a ládánál 40-50 cm havat tapostunk kb 13 fokban, kabát nélkül, ragyogó napsütésben. Hatalmas élmény volt. A ládához szó szerint csúszva érkeztünk :)
Köszönjük szépen! Ádámmal
Mátraházáról, a Honvéd üdülő melletti parkolóból indultunk a -ön. Gabi halálánál áttértünk a -re, majd és megint -ön a ládáig. Innen tovább Disznó-kőre majd fel a csúcsra, a Kékesre. Lefelé, vissza a parkolóba a jó meredek jelzést választottuk.
Remek kör volt, köszönöm a rejtést!
[iGC] [wapon beküldött szöveg]
Megtaláltam!
Kivártam mire az első három összejön! Nehéz volt!! És még azt nem értem, hogy a második megtaláló hathatós rejtői segítséggel találja meg, és nem ér rá a logba, egy két szavas bejegyzést tenni!!! ( Lelke rajta. ) A lejjebb leírt koo hiba, mindent megmagyaráz!!
Parádóhutáról inditottam a keresést, csodálatos környezetben. Végig sütött a nap és énekeltek a madarak. Találkoztam egy nagy csapat szarvassal is, csak megmozdúlnom nem lett volna szabad! No majd legközelebb!
Fenn a csúcson hihetetlen kilátás fogadott, kár, hogy kicsit párás volt a levegő. Elidőztem majd egy órácskát és utána irány vissza egy másik lehetőségen.
Csodás nap volt, remek idő, köszönöm az elrejtőnek.
Köszönöm a rejtést, és örülök, hogy ezt is láthattam.
Parádóhuta Klarissza-forrásnál, itt parkoltunk le, és indultunk, a [piros +] jelű ösvényen, és a Hurok úton értünk a Szállás-bércre. Nagyon tetszett a tisztás az öreg fákkal, jót pihentünk nézelődtünk, sokat fényképeztünk, a szép időben nagyszerű volt mindenfelé a kilátás.
A rejtőt felhívtam, és ő segítségével leegyeztettük, ő már frissítette a ládaoldalon a helyes koo-t, így nekem a szakadékba mutató ~10m, még a régi koo.
Egy frissítés, és a ládát rendben a helyén megtaláltam.
Tetszett a rejtés!
Nincs miért pironkodnod, Beckó. Én gyönyörű időben tébláboltam a tetőn, időben észleltem az anomáliát, te meg pikk-pakk kisegítettél. Szerintem Évi&Zoli se zakkantak meg, bár ők esőben keresgéltek. Köszönjük a ládát.
Miután a 2. kesser sem találta a megadott ponton a ládát, ellenőriztem az adatokat, és súlyos hibát találtam.
Nem javítottam ki a tervezett poziciót a ténylegesre, ezért 70m eltérést okoztam.
Bocsánatot kérek minden érintettől!
Nagyon megszenvedtünk ezért a piros 1-esért! Reggel 6-kor észleltük az új ládát, 7 órakor már úton voltunk. Az útmutatás szerint a csevicénél hagytuk az autót és a jelzésen indultunk el. Ekkor már cseperészett az eső. Mire felértünk már esett és a szél is feltámadt. Ilyen körülmények között több mint egy órát kerestük hiába. Minden áron a szakadékba vitt a koo. Utolsó reményünk a rejtő volt, Ő világosított fel bennünket, hogy teljesen rossz irányba keressük. Így már könnyen meglett, de cafattá áztunk, remegtünk mint a kocsonya és nyakig sarasak lettünk. Nem tudjuk, hogy kínlódtuk vissza magunkat az autóhoz! Szóval remek volt! Egy originál Beckó-rejtés! Köszönjük a rejtést, és a segítséget is!