Elhelyezés időpontja: 2017.06.21 23:00
Megjelenés időpontja: 2017.06.21 23:06
Utolsó lényeges változás: 2020.08.13 15:21
Utolsó változás: 2022.04.23 19:43
Rejtés típusa: Multi geoláda (2H)
Elrejtők: Tamás
Ládagazda: Mozsarak Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 202 + 1 sikertelen + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
Röviden
A jelszó két részletből áll, mindkét részletet hagyományos geoládában találod. A pontok tetszőleges sorrendben felkereshetők.
1. A kápolnához vezető út mellett, az úttól kb. 4 méterre, kivágott fa tőkéjének üregében, kéreggel takarva található kisméretű konyhai dobozban. N 47° 30,333' E 19° 50,216' Ha a major déli oldalán lévő nagykapu zárva van, akkor a körbekerített területet keleti oldalról megkerülve lehet a ládát elérni.
2. Egy óriási nyárfa tövében elrejtett kisméretű konyhai dobozban található, avarral letakarva. N 47° 29,871' E 19° 50,426
A rejtés két érdekességet hivatott bemutatni. Az első a Jászberény és Jászfelsőszentgyörgy határában elhelyezkedő, több mint 700 éves múltra visszatekintő Kerekudvar más néven Pusztakerekudvar itt volt látható a 2021 tavaszán elbontott Gosztonyi-kúria, helyén csak a bontás után hátramaradt hatalmas törmelék rakás éktelenkedik... A másik a nem messze található gigantikus, közel 30 magas nyárfa amely az ország egyik legnagyobb fája.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
Kerekudvart a legkönnyebben a Jászfelsőszentgyörgyöt és Jászberényt összekötő 3109-es útról lehet megközelíteni, Jászberény felől indulva a körforgalomtól 3,5km-re a buszmegállónál N 47° 29,761' E 19° 50,060' 110 m [GCKERU+letérés] jobbra fordulva térünk rá a Kerekudvarba vezető útra innen a Zagyva folyón átvezető híd előtt N 47° 30,053' E 19° 50,242' 109 m [GCKERU+parkoló] érdemes leparkolni az autóval.
2. pont
A javasolt parkolóhelyre visszatérve a híd után balra látható földúton elindulva találjuk meg N 47° 29,871' E 19° 50,426' 102 m [GCKERU-2] egy óriási nyárfa tövében egy kis méretű konyhai dobozban.
Kerekudvar
A Jászberény és Jászfelsőszentgyörgy között található Kerekudvar két szomszédjához hasonlóan már 700 évvel ezelőtt is lakott település volt. A Jászsággal ellentétben nemesi birtokként működött az 1945-ös földosztásig. A Zagyva folyó bal partján, jó fekvésű helyen a majorban sokáig virágzó gazdálkodás folyt. Közel 200 éve egy kastélyt is építettek a mesterek házai és a cselédszállások közelében, de van itt gabonatároló, pajta, istálló, egy szépen felújított kápolna, sőt régebben volt fürdőház, iskola meg kertészet is. A gazdaság legtovább Gosztony Aladár családjáról, és leszármazottaikról volt nevezetes. Az államosítás után tsz-központ lett, és ettől kezdve az elhanyagolt kastély állapota fokozatosan romlott. Később privatizálták, és az új tulajdonos az elhanyagolt állapotú kastélyt és a dohányszárító fa épületeket elbontotta, csak a csodálatos körülötte lévő természeti táj maradt meg.
A közel 10 km hosszan kanyargó, érintetlen állapotú ősi Zagyva itt országosan is egyedülálló jelenség. A töltés nélküli meder néhol még most is változtatja a helyét, hol szélesebb, hol beszűkülő árterületen kanyarog, és a víz tavasszal itt-ott 100 m-nél szélesebbre is kiárad. A partot szegélyező galériaerdőt ligetes rétek, nádasok, sűrű bozótosok, kidőlt öreg fák teszik változatossá. Télen, a frissen leesett hóban különösen jóleső érzés sétálgatni errefelé, de a jelzett turistaösvényen bármely évszakban bőven akad látnivaló.
Az ide látogató turisták bizonyára nem is sejtik, hogy micsoda ritka kincset rejteget ez a táj. Ha a folyó jobb partján, a hídtól lefelé megyünk bő 200 métert, felfedezhetjük Kerekudvar környékének legnagyobb természeti értékét. Az egyik kanyar mellett hirtelen egy kapitális méretű nyárfa tűnik fel előttünk. Magassága közel 30 m, jócskán odébb kell mennünk, hogy teljes pompájában megcsodálhassuk. De a legnagyobb meglepetés törzsének kerülete, ami a környék legnagyobb tölgyeit is jóval meghaladó 720 cm. Bizony, 5 ember kell hozzá, hogy körbeöleljék. Ezzel az adattal méltán pályázik Magyarország legnagyobb fáinak listájára. A kora talán 100-150 év között lehet. A nyárfák gyorsan nőnek, és nemigen érnek meg 200 évnél nagyobb életkort. De ez a példány minden bizonnyal tanúja lehetett a monarchiának, két világháborúnak, Kerekudvar legvirágzóbb korszakának, és a Gosztony család több generációja életének. Vigyázzunk erre a csodálatos famatuzsálemre, és reménykedjünk, hogy egyszer még tanúja lesz a kerekudvari major feléledésének.
Norkoval közös ládázás. A 2. pontot könnyen megtaláltuk, de az elsőt sajnos hosszas keresgélés után sem. Kérem, a képek alapján fogadd el a megtalálást.
Köszönjük a rejtő segítségét. Sajnos az 1. pontot a térdig érő gazban nem találtam meg. Ebből a szempontból jó a rejtés, de keresés szempontjából egy tuskót megtalálni nem egyszerű. És a gaz még csak nő tovább! Nem jobb lenne a kápolnánál az orgona bokrok között?
A 2. ponttal nem volt gond, viszont az elsőnél nem találtuk a ládát. Fél óra után ránéztem a logokra is, és akkor olvastam el az előző bejegyzést, hogy valahol máshol rejtőzik már, de úgy tűnik, a koordináták és adatok még nincsenek frissítve a ládaoldalon. Ettől függetlenül kellemes környezetbe csöppentünk bele, gyermekem nagyon élvezte az ott lévő állatok közelségét.
Kérlek, fogadd el a megtalálást a feltöltött képek alapján! Köszönöm!
Megtaláltam.
Újabb kincs a tarsolyában. Köszönöm
A rejtekadó fát kivágták, a dobozt egy bokor alatt találtam, épen. Új - közeli - helyre rejtettem, Ládagazdának megadtam a rejtés módját és az új koordinátákat
[g:hu+ 2.7.16]
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget. A többit majd otthonról! [g:hu 1.6.4]
A GCBRNY levadászása után a piros sávon gyalogoltam az óriás nyárfáig, ahol a ládát rendben a helyén találtam. A nyárfától mentem a multi 1. pontjához, amit szintén azonnal megtaláltam. Sajnos a kápolnához nem lehet közelebb menni a lelakatolt kapu miatt, de így is tudtam róla készíteni pár fotót.
A kápolnától a zöld sávon gyalogoltam be az állatkert mellett elrejtett GCZOOJ ládáért...
Köszi a rejtést! :)
A kerekudvari majorban folyt a munka rendesen. Kár a kúriáért. A kápolna szép, de a környéke elég rendezetlen.
A nyárfánál a láda rendben. A kápolnánál kerestem egy darabig, mert a fa odvát készpénznek vettem. De a fa kérge alá beszorítva megtaláltam. Biztos így volt? Én ugyanígy tettem vissza. Köszi a rejtést.
mmcxi.
Miskolc felé kis kitérő. A kúriát meg se találtam, a templom kerítése lelakatolva, de a nyárfa impozáns. Nézzétek meg a fácánneveldét is: N47 30.340 E19 49.794 (A közelben megtalált GCTREK-hez trackeltem fel egy hiányzó kis földutat, és a végében találtam ezt a fácántelepet.)