Elhelyezés időpontja: 2021.06.20 16:15
Megjelenés időpontja: 2021.06.24 00:00
Utolsó lényeges változás: 2024.07.11 11:01
Rejtés típusa: Multi geoláda (8H)
Elrejtők: Nargoth
Ládagazda: rosie Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 20200 m
Megtalálások száma: 103 + 1 egyéb Megtalálások (havi bontásban):
A legaktívabb hónap 2021-08 volt 16 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
2021-ben ünnepelte 20. születésnapját a geocaching.hu. 20 évvel korábban, 2001. június 24-én jelent meg GCeger, az első magyar geoláda. A jeles évforduló alkalmából 2 x 20 eseményláda jelent meg: családi és túrázós kategóriákban. Ez a rejtés a túrázós kategória egyik tagja volt, ahol ateljesítéséhez alkalmanként körülbelül 20 km-t kellett gyalogolni. Ez a láda 2022. június 24-ig volt kereshető az eredeti koncepció szerint.
Néhány túra továbbra is teljesíthető, a lenti leírásból kiderül, hogy ez a láda is közéjük tartozik-e.
Figyelem!
2023.04.08 - a területen nagyon sok helyen nagygépes erdőírtás folyik, amitől az utak kerékpárral járhatatlanok! Nem ajánlom jelenleg ezzel a keresést. Nem lehetetlen, de sokkal több helyen vagy kénytelen tolni!
20 éves a geocaching.hu - Zselic (Fekete István nyomában)
Figyelem!
Többen jelezték, hogy a kék+ jelzés a tó utántól egy idő után csalános úttá változik! (Lásd utvonal kép.)
Ezt elkerülendő, javaslom, hogy gyalog is a bringás utvonalat válaszátok, ott nincs ilyen probléma.
Röviden
Geocaching 20. évfordulója alkalmából megjelenő láda a Zselic legmagasabb csúcsa körüli, kicsit ládaszegényebb, de csodálatos részét hivatott bemutatni. A láda útvonala nagyrészt a Mecsekerdő Zrt. által létrehozott Fekete István Emlékösvény útvonalán halad.
A túra egy 20,2 km-es, 8 pontos multiláda, 550 m szintemelkedéssel.
Terepbringával pár 100 m tolással simán teljesíthető, de az 'Útvonal' képen pirossal kiemelt kerülőutak használatát ajánlom, könyebb lesz az életed tőle. Bővebben lentebb!
Javaslatok kerékpárosoknak
- Az 1-es pont után kiíérve az aszfaltútra, inkább azon haladjatok Nagymáté felé!
- A Bakócai 2. kilátó után ne menjetek be a rövidebb útra, inkább a szekérutat kövessétek!
- A tó elhagyása után szintén egy aszfaltos kerülőt javaslok a 7. pont felé!
Fekete István nyomában
"Későbbi írásaimban gyakran szerepelnek azok az élmények,
melyeket Bakócán, Nagymátén és a kövesdi erdők csendjében
vadászataim alkalmával szereztem."
Fekete István
Fekete Istvánról számos láda emlékezik meg, ennek sorát szeretnénk gyarapítani most. Különösen nagy öröm, hogy ő Rosie egyik kedvenc írója.
Fekete István fiatal okleveles gazdaként 1926-ban kapott segédtiszti állást Gróf Mailáth György Bakóca körüli hitbizományi uradalmában. Alsókövesden lakott, és a segédtiszti feladatok mellett, a 4000 holdas erdőben vadászhatott is, illetve a kisebb vadászatokat is ő szervezte. Az itt töltött három esztendő alatt nagy gyakorlatra tett szert az üzemi ügyek intézésében és itt ismerkedett meg későbbi feleségével, a "kedves doktorkisasszonnyal", Piller Edith-tel.
Az itt szerzett élményei emlékére dr. Tóth Aladár - azóta nyugalmazott - főerdőmester tervezte és állította össze az emlékösvény tartalmát, láthatóan nagy szeretettel, gondoskodással és hozzáértéssel.
Ez az emlékösvény szerencsére nem egy szokásos tanösvény. Nem az író életének, műveinek egyszerű, száraz felsorolása, hanem az író tollából származó korrajz. Az emlékösvény állomásainál bepillantást nyerhetünk Fekete István életébe a leveleiből, regényeiből és novelláiból vett idézetek segítségével, amelyekben az író saját szavaival meséli el a környékhez köthető történeteit, és vagy egy fél évszázados szép vadászélet gazdag tapasztalatait adja át.
Látnivalók, útvonal
A 36 lakost számláló Felsőkövesdet (DDK pecsételőhely) a régi magtár felé elhagyva, az 1. állomást, az Ödön-forrást N 46° 11,168' E 17° 58,119' [GC20ZS+Odon-forras] érintve érünk el a Nagymáté vadászházhoz N 46° 10,978' E 17° 58,825' [GC20ZS+vadaszhaz].
A felújított vadászház gyönyörűen rendben tartott parkjában hozták létre a Fekete István Füvészkertet, melyben mindenképpen érdemes egy rövid sétát tenni. A füvészkertben áll Farkas Pál szobrászművész Fekete Istvánt ábrázoló mellszobra és Antal Károly szobrászművész Bőgő szarvasbika szobra.
Továbbindulva elhaladunk az egyetlen láda mellett, amely a Zselic legmagasabb pontját, a 358 méter magas Hollófészeket GCHF kívánja bemutatni, ezt egy 400-500 m-es sétával be is gyűjthetjük!
Következő állomásunk a bakócai Erdei Tanösvény 2. kilátója lesz N 46° 11,493' E 17° 59,903' [GC20ZS+2kilato]. Mindenképpen érdemes felkapaszkodni, mert gyönyörű kilátás nyílik a völgyre és a környék erdeire.
Rövid séta után elérjük a Káni keresztet , ahol a mélyen vallásos Fekete István és felesége számos alkalommal imádkoztak. A hajdani Kánra vezető szekérút állapota eléggé leromlott, inkább csak gyalogútnak tekinthető már, így a magas partfalak közötti horhosban vadregényes sétával jutunk el a célig.
Elhagyva a keresztet, érkezünk Bakócára, a hajdani orvoslakásokhoz, melyeken felfedezhetjük az emlékösvény 1-1 tábláját. Nem messze, Bakóca központjában található a hajdani zárda épülete N 46° 12,455' E 18° 0,047' [GC20ZS+zárda], melyet 1892-ben Spandau Stefánia bárónő, Mailáth Gusztáv édesanyja alapított az irgalmas nővéreknek. Mellette található klasszicista stílusú templom N 46° 12,469' E 18° 0,011' [GC20ZS+templom] és a - sajnos csak engedéllyel látogatható - Keleméri Meltzer család által 1720 körül építtetett Mailáth-kastély N 46° 12,512' E 17° 59,963' [GC20ZS+kastely].
Következő megállónk Fekete István által egyszerűen "útszéli kereszt"-nek hívott "pléhKrisztus" lesz. Innen végleg elhagyva Bakócát, felkaptatva a dombra az Erdei Tanösvény 1. kilátójához érkezünk meg N 46° 11,475' E 17° 59,247' [GC20ZS+1kilato], majd ismét lefelé a völgyben az alsókövesdi horgásztó kis szigetén lévő esőbeállóban pihenhetünk meg N 46° 12,402' E 17° 58,426' [GC20ZS+esobeallo].
Továbbhaladva a kék kereszten -en érkezünk meg a Szent István-forráshoz N 46° 12,314' E 17° 56,602' [GC20ZS+forras2]. Itt régebben augusztus 20-án misét tartottak. A forrást és környékét 1998-ban újították fel, de ebből sajnos ma már nem sok látszik.
Utolsó pontunk a Szágyhoz tartozó, pár házat tartalmazó Szabás és annak régi temetője. A kék sávot -et követve érkezhetünk vissza kiinduló állomásunkra, Felsőkövesdre.
Állapot: beteg
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Egy jubileumi sorozathoz abszolút méltók a rejtések, az útvonal - és még inkább a koncepció, ami a Mecseki Erdőgazdaságot is dicséri. A kilométerektől elcsigázott erdőt-mezőt járó embernek itt-ott rátalálni egy mára rég elporladt, de valaha ugyanebben az életben, ugyanebben a tájban, hasonló gondolatokkal poroszkálva erdőt-mezőt járó, nagyon szépen író felebarát (azt hiszem, ide ez a szó a jó) gondolataival állított stációkra olyan, mint üdítő forrásra lelni - amilyen neki lehetett barangolásain kedves útszéli keresztjeire. Ahogy ezt ő írja:
"BARANGOLÁSOK közel hatvan év alatt, éjjel és nappal, esőben, fagyban, napsütésben és borulásban, hajnalok hajnalán, éjjelek éjjelén, nehéz zsákmánnyal és üres tarisznyával, vidám gondolatok és elment drága Emberek emlék-árnyai között, amikor hiába sütött a nap és ölelt át a virágos táj méhzsongással és kakukkszóval, mert a szívemben sírt ástak és bánatot vetettek. Aztán újra barangolások, mert az Idő napja újra felkelt. Ellobbant a régi bánat, elhamvadt, és szelíd emlékké nőtt az Időben, amely néha felhős, néha napsugaras arcával csak krónikát írt, hogy megnyugodjanak az elmúlt és jövendő napok ragyogásában az elsüllyedt, tömjénszagú idők után. Barangolások erdei fényben, puha gyalogúton, kopott legelők tarlóján, bodzavirágok súlyos illatában és sötét fenyvesek elsóhajtott tegnapjaiban, amikor észrevétlenül vállamra ült az Idő, és csendesen figyelmeztetett a sok tegnapra és a fogyó holnapokra. Barangolások az Idő és Emberek erdejében, amely lassan emlékké válik, mint az elszállt füst és az ódon kalendáriumok, amelyekben már megfakult a betű, és nincs már értelme az Időnek sem, amelyben - mint ez a könyv - emlékké válok majd magam is."
Bogáncs helyett Irka kutyával erdőkön-réteken, bicikli helyett gyalogszerrel lett végül 24 km a barátságosan szépséges zselici tájban. Szerencsém, hogy majd két évvel határidő után módom volt végigjárni még a jubileumi túrát, és mindenki szerencséje, ha a továbbiakra is megmarad ez így.
Úgy alakult, hogy Bakócát választottam bázisul, és történetesen fordított irányban haladtam 3-2-1-8-7-6-5-4 sorrendben - így stílusosan két kereszt foglalta keretbe az utat. Innen szintén szimmetrikus a két érintett kilátó is, melyek közül sajnos egyik sem üzemel, ráadásul korukhoz képest igen komoly bajuk van, ami ráadáasul ezek szerint a ládasor kihelyezése óta, hirtelen érte utol őket. A kilátó-ínséget a jól működő új Hollófészek enyhíti, melyen jártam már pár hónapja, és kihagyhatatlan kitérő, ha nem is érinti hivatalosan az útvonal. Az impozáns nagymátéi vadászház-vendégház a nap egyik felfedezése, kedvenc állomásom pedig a szabási régi temető volt. Az ominózus K+ szakasz tényleg kicsit szívás, de bicikli híján és kutyával nem akartam kerülőt csinálni a közút felé, és ez nem tudta elrontani ezt a szép és emlékezetes napot.
Letekertük Sanya barátommal. Szágyról indulva több ládával összekapcsolva 72 km lett. Voltak benne húzós emelkedők, alig járható utak, de majdnem végig kerékpározható. A 6-os pont kifogott rajtam, a rejtő segítségével lett teljes a jelszó. Köszönet érte. Ragyogó időben jól elfáradva telt el ez a remek nap. A kilátok egyrésze sajnos nem látogatható mert vagy összedölt (5.pontnál) vagy lezárva (2.pontnál).
Köszönöm a rejtéseket! Az 5. pontot már tavaly jelzésfestés közben begyüjtöttem, így ma csak a többi hetet kellet bejárni. Nagyon szép időben egy 19,5 km-s túrára sikeredett Bakócától-Bakócáig! A melléket térképen a két x közötti részen nemhogy kerékpárral, hanem gyalog sem lehet közlekedni. Sajnos a kék kereszt jelzés ezen része már igen beteg!
Megtaláltuk, köszönjük a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Több részletben kerestük meg a pontokat.
08.30-án a GCDDK2 költöztetése után a 8. és 7. rejtést kutattuk fel. A dobozból a nem megfelelő csereajándéknak szánt cukorkát kidobtuk.
Később az első pontot kerestük, ahol csak a pótjelszónak nevezett rejtést találtuk meg.
Ezután a Nagymáté vadászháztól indulva tettünk egy kört, amin a 2. és 3. részlet megtalálása után Bakócára érkeztünk. Itt kicsit eltévedtünk, először a szurdokban haladtunk, majd felmentünk annak a partjára. A település közelében kerítésnek ütköztünk, aminek mentén a jó nagy sűrűben jutottunk le az első házakig. Innen a 4. és 5. rejtés útba ejtésével tértünk vissza a Nagymáté vadászházhoz.
A kimaradt 6. pontot a horgásztó mellett ma kerestük meg.
Az első ponton tartott kicsit tovább a jelszórészlet keresése, a többi gyorsan meglett. Szép helyeket ismertünk meg az általunk bejárt 20 km túra alatt.
Scott és Nargoth társaságában, 53km, ezer feletti szint. A láda környezete pöpec, de nem fogod tolás nélkül megúszni a kört. Télies áprilisi napon, köszi ! [Geoládák v3.12.10]
Griffsel.
Sasrétről indulva egy szép 45-ös karika. Sajnos olyan nagygépes erdőírtás volt, hogy a keréknyomba belefeküdve nem látszottam volna ki.. :( Reméljük, azért majd elsimitják az utakat, ha végeznek, mert ez így borzalmas.
Nincs messze tőlünk a Zselic, ezt a jubileumi multit viszont eddig nem sikerült végigjárni. Szerencsére maradt a helyén az évforduló után is, így az év első, 18 C° fokos napján ebo-val közösen felkerestük a pontokat. Az ajánlott parkoló után, az első pontot érintve, felérve Nagymátéra úgy tűnt, hogy a kemény szintemelkesések miatt sötétedés előtt nem fogjuk befejezni a túrát. Nem is sikerült, a 7. ponttól már fejlámpával kellett közlekednünk. Szép túra kerekedett belőle, aki teheti járja végig! :) [Geoládák v3.12.10]
Télen még úgy gondoltam, majd késő tavasszal vagy a nyár elején biciklivel fogom megkeresni. Aztán márciustól júniusig mással voltam elfoglalva, alig voltam itthon. Közben azt is olvastam, nem olyan jó buli biciklivel végigjárni. Így aztán sajnos lemaradtam az időben teljesítésről (ez az egy hiányzott június 24-én), most pótoltam.
Fekete István nagyapám barátja volt, gyerekkoromban jártam is nála vendégségben, Bogáncs kutyát is láttam. Szinte minden könyve megvan dedikálva.
Ami zavart: a nagy, széles, poros dózerutak nagy aránya az útvonalban. (Kicsit variálgattam is emiatt.)
Régóta terveztük ennek a 20-asnak a végigbringázását. Azt tudtuk, hogy esőzés utáni napokban meg sem próbáljuk a teljesítését. Ezért is maradhatott utolsónak a 20-as sorozatból. Szerencsére. Mert ha esetleg ezzel kezdtük volna, akkor biztosan elmegy a kedvünk a többitől is. Igy most örültünk, hogy befejeztük a jubileumi 20-asok sorozatát.
Nos az egyhetes száraz idő ellenére gyakran futottunk bele sáros szakaszokba, hatalmas víztócsákba. De ahol már nem volt sár ott is a traktorok/munkagépek mély keréknyomai keserítették meg az életünket. A rejtő által említett "pár 100 méter tolással teljesíthető" kitételt jó pár km-re kellene módosítani.
Pozitívum a szemet gyönyörködtető dimbes-dombos táj. A most üde zöld erdő. És a sok információ a tanösvényen. Valamint hogy még egy bővízű forrás is útba esik.
A szerencsésebbeknek (anettx) sikerült egy útba eső plusz találattal (gchf) gazdagodniuk. De a mindkettőnek hiányzó gckaan már túl nagy kitérő lett volna.
Kerékpáros teljesítésre csak a mazochistáknak vagy megszállott bringásoknak ajánlanám.
Túl hosszú szakaszokon kényszerültünk tolni a gépeket és nem csak felfelé. Bakóca felé egy lefelé menetnél szinte teljesen elmosta a víz a mélyutat. Itt nagyon óvatosan kellett egyensúlyoznunk,hogy bele ne csússzunk az árokba.
Szerintem gyalogosan sem lehet nagy élmény ilyen terepen túrázni.(volt egy közjáték,hogy futhassak is egy kicsit. Elhagyott kerékpáros szemüvegért szaladtam vissza:)) szerencsére nem volt nagy táv)
Az már csak hab a tortán, hogy kaptunk a végére is egy meredek szakaszt, a parkoló felé haladva. Itt is csak tolni lehetett a bringákat.
TFTC!
Az utolsó 20. ünnepi multi lett ez nekem, gondoltam nehéz lesz, az is lett, azért sikerült végig tekerni kisebb-nagyobb küzdelmek árán.
A korábbi logokból úgy tűnt nekem, hogy nem tréfál a Zselic és érdemes kivárni egy sármentes időszakot.
A sár nem is volt vészes, cserébe viszont voltak nehezebben vagy alig kerékpározható szakaszok - kaptunk mindenfajta kerékpáros akadályból ízelítőt, ami az én ingerküszöbömhöz és erőnlétemhez már kicsit sok volt, pedig általában - aki ismer engem - nincs bajom a természeti kihívásokkal, sőt!
Az első pontig szinte egyáltalán fel sem tudtunk ülni a bringára, pedig szépen gurulhattunk volna lefelé, de az út tele volt faágakkal, a 2. pont felé lévő elágazásnál szederindás csalánosba keveredtünk, a tó előtt pedig derékig érő fűben tologattuk a bringát.
Összességében azért mindenképpen megérte, jól összerakott az egész túra (pontok rendben a helyükön, a jelszó is ötletes), az útvonal a leg jelzőt megkapja vadregényes témában.
Örülök, hogy itt is jártam, ahol azelőtt még sosem. Tetszett a változatos terep és a sok érdekes látnivaló is. Emlékezetes, kalandos és fárasztó túranap lett és szerencsére defektmentesen megúsztuk (24,6 km, 450 m szint).
Viszont jobb lenne Bakóca rajt/cél pontnak, mert akkor egy remek ereszkedéssel (már amennyiben egy vízmosta árokban két keréken történő közlekedés annak számít) érne véget a túra, és nem kellene az utolsó szakaszon kétszer is felfelé tologatni a bringát.
[Geoládák v3.12.10]
No hát akkor az utolsó 20-as multi is teljesítve.
Majd' 2,5 óra kellett, hogy egyáltalán a parkolót elérjem, nincs közel a Zselicnek ez része, de megérte, nagyon szép, változatos környék. A pirossal javasolt biciklisbarát úton mentem, de még így is volt néhány vállon cipelés: pl. a 3. pont után a pár nappal korábbi sárlavina eléggé átalakította a Bakócára levezető szurdokot :(. Sok szép látnivaló volt, de nekem a 8. pontnál található hatalmas fekete dió fák is nagyon tetszettek.
Kis kitérőkkel 27 km / 720 m szint.
Igen, lehet menni biciklivel.
Az eddig felkeresett 20-asok közül az egyik legjobb!
Bár a multi tovább fog élni, mégis hiányérzetem van, mert az útvonal még simán elbírna 2-3 hagyományos vagy multi dobozt!
A tegnapi esőzés hagyott némi nyomot, de az utak egészen jól járhatóak maradtak. A pontok elég könnyen megtalálhatóak.
A Fekete István fűvészkert megérdemelne egy önálló, kisebb multit. A 3. pontot a naposabbik oldalról közelítettem meg. A kereszt után a tegnapi esőzés áztatta agyagoson értem el Bakócát, ahol megnéztem a templomot és a kastélyt. A következő kilátó viszont hiába magasabb az előzőnél, ha az akácos túlnövi. Emelni vagy vágni kellene - a célnak megfelelően. A 6. ponton túlmentem, mert csak a lépéseimre figyeltem. Meglepődtem a látványon, amikor visszatértem! A tóra sajnos nem maradt időm, pedig szívesen bementem volna a szigetre is. A 7. pont felé inkább a csalánt választottam az aszfalt helyett. (Azért Tátika ennél sokkal durvább volt.) A forrás ugyan nagyon jókor jött, de nem vállaltam be. A végére már nem vártam sokat, mégis sikerült meglepni. A régi köveket követően egy könnyű sétára gondoltam, nem hegyi befutóra!
Végül a 25 km séta után megfáradva, de kitűnő hangulatban kerestem fel a harkányi lubickolót!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
17/20
Budapest mellől lejönni és hazamenni annyi idő volt mint maga a gyalogtúra. Ráadásul útközben jelentős felhőszakadások voltak, de a Zselicbe szerencsénk volt, csak az elején csöpögött az eső, utána végig jó idő volt.
Maga a túra küzdelmesre sikeredett. Egyrészt a 3. pont koordinátáját sikerült elszúrnom a GPS-ben és teljesen máshol keresgéltünk mint ahol kellett volna, összejárkálva egy rókavár környékét. Végül gyanús lett a dolog és elolvasva a leírást rájöttünk, hogy teljesen feleslegesen nehezítettük meg a saját dolgunkat. Ezzel el is ment egy plusz óránk. Másrészt az 5. és 6. pont között rövidíteni akartunk és elindultunk egy pofás kis földúton, ami egy idő után eltűnt és mi bekerültünk egy olyan területre ami tele volt jó mély vízmosásokkal. Szerintem ez a rövidítés is vagy plusz fél órát eredményezett.
Útközben találkoztunk Mathauékkal, ők már addigra bringával teljesítették a távot.
Szép környék, tetszettek a túra, élveztem a Fekete István tanösvény tábláit. Feleségem egy mezőn megszedte az éves kamilla teához szükséges mennyiséget, rég láttam ennyi kamillát egy helyen.