Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2017.07.23 08:00
Megjelenés időpontja: 2017.07.27 23:46
Utolsó lényeges változás: 2017.07.27 23:46
Utolsó változás: 2023.03.06 18:01
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 5500 m
Megtalálások száma: 254 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
WAP
A PL turistajelzés melletti szikla úttal ellentétes oldalán kisebb kősziklával takart üreget keress! Ládaméret: 20*20*7 cm.
(kérem, hogy vigyetek egy zippes zacskót a logbooknak, a telepítésnél nem volt nálam)
Fokozottan védett természetvédelmi terület. A turistaútról letérni tilos! A hegytetőn található "Lakóbarlang" megközelítése különösen esős, havas időben fokozott figyelmet követel!
A várról alig maradt fenn információ. Építésének körülményeit és idejét nem ismerjük. Egyes elképzelések szerint már a kő-, majd vaskorban is lakott volt a terület, melynek bizonyítékai a várfalak alatti sáncmaradványok. A várat valószínűleg a tatárjárás után építették erődített vadászkastélyként, majd a közeli Cserép-vár pusztulása után vette át annak szerepét. Mások szerint csak a 15. században épült itt erősség. Kedvező fekvésének köszönhetően csekély katonai erővel is el tudta látni feladatát, a Hór-völgy védelmét. A 14. században több tulajdonosa is volt, közöttük az egri püspökkel. 1351-ből származik egyetlen okleveles említése is, melyben Erzsébet királyné megtiltotta Peskó ódori kapitánynak, hogy Cserépfalun és Bogácson dézsmát szedjen és lakóit "háborgassa". A 15. században Jan Giskra vezetésével husziták foglalták el, majd innen irányították a környék falvaiba intézett portyáikat. 1472-ben Mátyás Fekete Seregének élén Magyar Balázs űzte ki őket és rombolta le a várat, mely ezután már nem épült fel, katonai szerepe később nem volt, bár Eger eleste után a törökök valószínűleg megszerezték.
A vár területe viszonylag kicsi, kb. 30x50 m, alakja nyújtott L betűre hasonlít. Egykori kinézetét ma már nagyon nehéz rekonstruálni. Bástyái és várárka valószínűleg nem volt, sáncainak nyomai épphogy felismerhetőek. A sánc a lankásabb északi és nyugati oldal felől volt szélesebb és mélyebb. Észak felé nyílott a vár kapuja, dél felé pedig egy megfigyelőtornyot építettek. A falak alapzata mindössze 60-120 cm széles volt, valószínűleg csak alsó részük készült kőből, a vár többi részét palánk alkotta. Falmaradványainak egy része az 1950-es években omlott le, de kisebb kutakodás és sziklamászás után még a délkeleti részen lévő kőfalak alapjait megtalálhatjuk.
A Hajnóczy-barlang
Az Ódorvár hegy oldalában a csúcstól 140 méternyire délnyugati irányban van a szűk, egy méter magas és fél méter széles bejárata. N 47° 58,964' E 20° 30,697' 460 m [GCodov+Hajnóczy-barlang]
Feltérképezett hossza: 4125 m (ezzel a Bükk 3. leghosszabb barlangja) mélysége: 90 m, a bejárattól mért magassága: 23 m.
1971-ben a barlang felfedezése akkor történt, amikor a közeli Odorvári-barlangban dolgozó Hajnóczy József Barlangkutató Csoport néhány napig vezető nélkül maradt és a diákok emiatt nem folytathatták a barlang feltárását. Ekkor a tanulók szétnéztek a környéken és egy rókalyukszerű üreget találtak. Másfél napig tágították a szűk járatot és a munkájuk eredményeként a legvékonyabb tanuló, Ádám András befért a lyukon 1971. július 25-én.
Hazánk legidősebb barlangjai közé tartozik. Itt találták a Bükk hegység legősibb emlősfaunáját, melynek kora 700.000 évre tehető. A Bükk-hegység barlangjai közül a Hajnóczy-barlang kirí a cseppkőgazdagságával. A barlang nem látogatható, a bejáratot vasajtóval zárták le.
Az Ódorvár csúcsa közelében található még egy barlang, az úgynevezett "Lakóbarlang", ahol őskori leleteket találtak a régészek. A jelek szerint további feltárása most is folyik.
Köszönet Macikupacnak a ládaötletért.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megvan, köszi!
Kutyás körtúra Cserépfaluból, Suba-lyuk - Füzér-kő - Ódorvár - jelzetleneken Cserépfalu útvonalon.
Füzér-kőtől előbb a piroson, majd a bicikliúton kellemes sétával jutottunk fel Ódorvárig. Mikor anno a szirtkódért jöttem kelet (Felsőtárkány) felől, az kicsit combosabb, bár rövidebb volt. Mivel most dél felé mentünk le jelzetlen utakon a látogatóközpont parkolójához, így már mindenhonnan eljutottam ide - mivel nyugat felé legfeljebb lezuhanni lehet :)
A kilátás ma is remek volt, a Nagy Fennsík déli csúcsai és a Hór-völgy látványa megéri a fáradságot.
A doboz rendben, vittem a naplónak egy zacskót, így a kérés a leírásból kivehető.