Elhelyezés időpontja: 2017.08.12 19:52
Megjelenés időpontja: 2018.03.10 17:04
Utolsó lényeges változás: 2018.03.10 17:04
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy, Barbi
Felhasználó: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 7100 m
Megtalálások száma: 24, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
WAP ON
Ember alkotta kőkupac keleti tövében rejtőzik a negyedliteres (kb. 10 * 10 * 5 cm külső méret) geoláda.
WAP OFF
Magasan a Magisztrálén
A Magas-Tátra déli oldalának turista "főútvonala" mentén, a bájos Poprádi-tó felett emelkedő kilátópontra hívlak ezzel a ládával.
Magas-Tátra
A Magas-Tátra a Kárpátok hegységrendszerének legmagasabb tagja, amely ma Szlovákia és Lengyelország határán emelkedik. Kiemelkedésének legfontosabb időszakai az alpi orogenezis (hegységképződés) két jelentős fázisa: az alsó és felső kréta határán (kb. 100 millió éve), majd a paleocén és az eocén határán (kb. 55 millió éve). Anyagát tekintve a zömét ősi kristályos kőzetek (gránit) alkotják, a peremeken mészkővel. Mai arculatát a negyedidőszaki eljegesedések alakították ki: ekkor keletkeztek a magashegységi formakincs jellegzetes vonásai.
Oszterva-nyereg
A Tátra főgerincéből a 2400 méter magas Jeges-tavi-csúcsnál (Popradský Ąadový ątít) dél felé kiágazó Koncsiszta-gerinc egyike a hegység olyan tipikus mellékgerinceinek, ahol nem egy domináns csúcs van, hanem több egyenrangú orom emelkedik. A Kis-Koncsiszta (Malá Končistá, 2475 m) után a Koncsisztánál (Končistá, 2540 m) délnyugat felé forduló mellékgerinc lágyan ereszkedni kezd a Tompa-hegyen (Tupa, 2293 m) át az Oszterváig (Ostrva, 1984 m), majd meredeken nekilódul: elvégződik itt a hegynyúlvány.
Úgy tartják, hogy az Oszterva a Tátra déli oldalának legkönnyebben elérhető hegye. Ám ez semmit nem von le a gyönyörű kilátás értékéből: mélyen bepillanthatunk a Menguszfalvi-völgybe (Mengusovská dolina) és az Omladék-völgybe (Zlomisková dolina), megcsodálhatjuk az őket körülölelő hegykoszorút.
Az Oszterva-nyereg a legjobb kilátóponttól N 49° 8,987' E 20° 5,382' 1952 m [GCOSZT+KILATOPONT] kissé északkeletre fekszik: itt bukik át a Magisztrále a mellékgerincen.
Megközelítés
A Poprádi-tóhoz csak külön engedéllyel lehet behajtani. Így a közösségi közlekedéssel történő megközelítést részletezem. Az Elektrická itt N 49° 7,563' E 20° 4,502' 1252 m [GCOSZT+VILLAMOS] tesz le: Popradské Pleso megállóhely. Innen a Kék sávon haladj 4,1 km-t a Magisztráléig! N 49° 9,252' E 20° 4,656' 1525 m [GCOSZT+JELZESVALTAS] A tóparttal párhuzamosan jobbra térj a Piros sávra és ezen végig tudsz szerpentinezni a nyeregig (3,0 km ).
Van mód a láda (és még néhány társa: GCCZAR, GC5TO, GCMORS, illetve GCRYSY) szervezett keretek között történő felkeresésére is: a Szent Jakab Zarándokegyesület évente egyszer budapesti buszos indulással Magas-Tátrai átkelést szervez. A ládá(ka)t is éppen egy ilyen túra során helyeztem ki. A közben készült rengeteg fotó albumait itt találod: lengyel szakasz, szlovák szakasz.
Nagyon szép túránk volt. Különösen az első fele, a szerpentinen való mászás tetszett, miközben hátra-hátra nézve gyönyörűen látszik a tó, s az azt körülölelő hegyek.
A láda könnyen meglett a kőrakásban.
Szerencsénk volt, hogy folytattuk a túrát Ó-Tátrafüred felé a zöldön és a sárgán, így a vihart elkerültük - igaz, jól megáztunk. (A vihar szomorú következménye számos áldozat volt tőlünk nem sokkal nyugatabbra...)
Köszönjük a szép túrát!
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
VP kessertárs leírása alapján könnyen megtalálható.
Simán találhatott volna a rejtő egy stabilabb helyet a ládájának, nem ilyen 2 perc alatt széthulló, alkalmatlant. Gondolom, hamarosan javítja....
Legalább fentről láttam a Csorba-tavat, ha már a partjáról nem, a köd miatt :)
Gyönyörű napsütésben a gyönyörű Poprádi-tó felől jöttünk fel. A szerpentin ijesztőbbnek látszik, mint amilyen valójában.
Anitával, Melindával és Gergővel közös tátrai túra keretében kerestük fel a helyszínt. Eredetileg a Nagyszalóki-csúcsra terveztünk felmenni, mivel a júliusi kísérlet során a feljutást a borzasztó időjárás megakadályozta. Sajnos most is ez volt a helyzet, egy nappal csúsztunk le a szép időről, amikor érkeztünk már volt egy kis hó és fél napig esett is az eső, így inkább annak neki sem indultunk és két kisebb mászásra mentünk a két nap alatt.
A második nap reggel indultunk neki az Oszterva-nyeregnek az ajánlott parkolóból. A felfelé haladó aszfaltúton történő séta az előző napi mászás után jó kis bemelegítés volt a mai hegymenethez. A Poprádi-tónál reggeliztünk, majd irány a hegy. Szerencsére végig szép időnk volt, bár kicsit hűvös, de nem akadályozta semmi időjárási körülmény a haladást, vagy a kilátást.
A ládával küzdöttünk kicsit, de végül előkerült a logok segítségével. Aztán még felmentünk a kilátópontra és onnan már irány vissza . Ebéd ismét a Poprádi-tónál a nagyobb étteremben, aztán menünk a kocsihoz és indultunk is hazafelé.
Gyönyörű helyszín (mint gyakorlatilag a Magas-Tátrában minden). Örülök, hogy került ide is láda.
A tegnapi Kriván túra után ma az Oszterva nyereg következett. A tóhoz gyorsan felértünk a parkolóból, innen kezdődött a cikk-cakk fel a nyeregbe. Itt nem csak a szint nehezítette a haladást, hanem a rengeteg érő áfonya is :)
Olvastuk a korábbi logokat, VP logja alapján sejtettük, hogy nem lesz könnyű találat. Tényleg elég nagy ez a kupac és nem konnyű benne megkeresni a dobozkát, de végül meglett. VP írta, hogy nem ideális a rejtek, de jobb híján ide tette, mert a régi rejtek megsemmisült. Próbáltunk javítani a rejtésen, ugyanabba a nagy kőkupacba tettük vissza, ugyanazon az oldalán, de nagyon picit arrébb egy nagyobbacska, jellegzetes kő alá, amit a súlya miatt nem fog senki sem mozgatni. A követ könnyű megismerni az anyagában lévő fehéres csíkról. Lásd a feltöltött képek közt. Itt talán könnyebb lesz megtalálni.
A hely szuper, köszönjük a lehetőséget.
Reggel indultam Budapestről, 9-re értem a Poprádi-tó villamosmegállónál lévő parkolóba. Cipőcsere után indulás a télen sífutásra használt aszfaltúton, a késői időpont miatt elég nagy tömegben. A Poprádi-tóig 50 perc, onnan fel az Oszterva-nyeregbe újabb 50 perc. Felhőjátékos idő: néha kicsit több, de inkább kevesebb kilátással.
A GPS 0 métere egy kerek, kőből rakott bivakhely keleti oldalához vitt, ami megfelelt a leírásnak ("emberalkotta"). Két család üldögélt ott, de a hűvös, ködös időnek köszönhetően elég hamar továbbmentek. Kicsit reménytelennek tűnt, de elkezdtem kutakodni. Miután semmit nem találtam, elkezdtem korábbi logokat olvasni: nem a nagy, hanem 1-2 méterre egy kisebb kupac kell. Csakhogy ilyen nincsen! (Elhordták feliratkészítéshez, azt hiszem.) Már a telefonomért kotorásztam, amikor kb. 5 méterre a füvön feltűnt egy kékfedelű műanyagdoboz, minden rejtek nélkül. A láda volt az. (Amikor felszedtem, volt aki meg is kérdezte, mi ez. Volt benne már véletlen megtalálás szlovák log is.)
Mivel az eredeti objektum megsemmisült, új kupacot építeni nem volt kedvem, maradt a nagy, kerek építmény: a koordinátán (szerintem), a keleti oldalon, nem talajszinten, kövek mögött (hol máshol?). Nem jó hely, nehéz lesz megtalálni, de jobb, mint a fűre kirakva. Segítségképp: a képen a gps-em alatt van.
A hely ládaérdemes, hiszen a Magisztále szép szakaszának jellegzetes pontja. De ide, ahol százak dzsemboriznak szép időben, nem szabad ládát rejteni egy kökupacba! Kicsit odébb, jól beazonosítható helyre, ahol könnyű megtalálni, és logolni is nyugodtan lehet!
Az Oszterván 1977-ben voltam először, amikor innen mentünk fel a Koncsisztára (ahogy aztán 30 évvel később is). Amúgy borongósabb, esősebb napok sétája-kirándulása a Magisztrále Csorba-tó és Tarajka közti darabja. 2003-ban Milát hátihordozóban hoztam fel a Poprádi-tótól (az út többi részét már saját lábon tette meg, jó 20 km-t, háromévesen).
Most is az ismerős úton mentem tovább a Sziléziai-ház és Tarajka felé. Közben kicseréltem a GCtatr nedves logbookját is, így több szempontból is hasznos, kellemes út volt ez a mai, utazós, felhős, nem csúcsra való időben.
(A végére sokkal jobban elfáradtam, mint ami érthető lett volna, akkor még nem tudtam, hogy estére belázasodom valami vírustól.)
Nekünk szerencsénk volt, éppen senki sem ücsörgött a rejtő kövön, így odatelepedve feltűnés nélkül előbányászható volt a kis láda. Különben ez a kőkupac tényleg egy a sok kicsi közül, nem a nagy bivakolókat védő kőfal.
Zöldfülűvel elkövetett tátrai barangolás során kerestük ezt a ládát. Sajnos csak kerestük volna, mert a nyeregben annyian voltak, mint a 7-es buszon. Nem mertük nagyon bolygatni a kupacokat, mert már így is néztek, hogy mit kerülgetünk, forgolódunk.
A mellékelt képek alapján szeretnénk kérni egy jóváhagyást! Előre is köszönjük!
Majdnem lefülelve :-)
A 3 napos vendégszereplés fő fogása ez a láda - lett volna. Elektricskával Felső-Hági-ig zötyögtünk, majd onnan serpák hátán a Magistrálé-ig - de szép is lett volna. Serpák híján felmásztunk a piros csíkig, sűrűn szemezgetve útközben az áfonyából és a málnából, majd a sztrádán már szinte sétagalopp volt a nyeregig az út. Ott viszont woodstock-hanglatban heverésztek szanaszét a fáradt vándorok és a várakozó násznép. (!) Így aztán nem is próbálkoztunk hosszasan a keresgéléssel, inkább élveztük a tájat és a csodálas időt. (Pár éve ugyanezt a túrát félig-meddig hóban topogtam végig.) A Poprádi-tóhoz ereszkedve szembetalálkoztunk az ifjú párral meg a násznép maradékával, szépen kikenve-kifenve - és persze túrabakancsban :D
Lent a tónál jött a sör, majd egy kis multi-móka. Csorba-tónál ismét sör és némi lángos, majd elektricskával szállásunkra hajtatánk. Útközben (szerencsére csak a vonatról ;-)) láttunk egy medvét. Vagy csak sok volt a sör? :D
Köszönöm a rejtést, és kérem, hogy a képek alapján hagyd jóvá a találatot. Köszi!
Idei Tátra-Szlovák-Paradicsom járásunk utolsó napja. A reggeli csomagolás, elköszönés szállásadóinktól után én a Poprádi-tóig sétáltam fel, apja-lánya meg a nyeregig, hogy időben tudjunk indulni haza. Kicsit nehezen találták meg a ládát, apa szúrta ki, valami kéklik a kövek alatt. Szerencsésebb lett volna kicsit távolabb rejteni, itt megint nagy a mugliveszély, mindenki itt telepszik le, lányomék is sokat vártak, hogy eltűnjön egy csapat. Készülni kellett volna ide is pótjelszóval. Talán az időpontnak köszönhető, de ennyi embert még soha nem láttunk a Csorba-tó Poprádi-tó útvonalon. A mai napon kaptuk a legtöbb napot, emlékeztetve, estére hány fokba is érkezünk :(.
Az Elülső-Szoliszkó után lemetem a Csorba-tóhoz, hogy onnan elindulhassak felfelé a jól ismert úton a Poprádi-tóhoz. A tónál ücsörögtem kb 5 percet és elszörnyedtem, hogy hova kell feljutni ebben a melegben :-) No, mindegy, gondoltam, elindulok, hagy fogyjanak a méterek. Egész jól haladtam és a kilátás egyre remekebb lett. Az időjárás változott ugyan (kicsit felhősödött a Tátra, de nem az Oszterva felett, így elázás réme nemigen fenyegetett. Sajnos újra elkövettem azonban a hibát, hogy kevés folyadékom volt, így felfelé elfogyott a vizem. Felérve megkönnyebbültem. A ládát (köszönet az előttem logoló akosgy-nek és tippjének) kis keresés után megleltem. Logoltam, majd elterültem egy kicsit pihenni. Remek volt itt lenni! Végül elsétáltam a közeli csúcshoz majd megkezdtem az ereszkedést a Poprádi-tó felé. Mire leértem jól kiszáradtam, így egy liter kofola böntésével kellett rövid távon orvosolni a gondot. Ha már itt voltam, meg is vacsoráztam. Lefelé eseménytelenül pörögtek a kilométerek. Jó volt újra az autóhoz érkezni, amit a vasátállomás mellett hagytam. Remek kis nap volt, olyan Tátra rapid :-)
Remek kis szállásom ezúttal Szepesszombaton volt a főtéren. Még ilyen kellemes meglepetést! Csodaszép kis település (ma már Poprád része). Öröm volt a magyar evangélikus templom előtt parkolni és a felújított téren sétálgatni. Remek emberek, kedves vendéglátó, nyugodt éjszaka...
Kösz' a rejtést!
Mikulás
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (24 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (20 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.