Elhelyezés időpontja: 2017.08.20 13:27
Megjelenés időpontja: 2017.09.05 06:24
Utolsó lényeges változás: 2020.06.05 09:27
Utolsó változás: 2022.02.26 10:28
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: J&J, Zahy
Ládagazda: "J&J" Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 40, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.1 megtalálás hetente
WAP A kb 15*15*8 cm-es láda (barlang irányában) az út bal oldalán, 3-4 m távolságban (kissé lejjebb) egy sziklacsoport úttal átellenes oldalán, két szikla közötti résben
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A Martonházi-aragonitbarlang vagy más néven Ochtinai-aragonit barlang (Ochtinská aragonitová jaskyňa), az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjainak egyike, a Világörökség része, és a világ három látogatható aragonitbarlangjának egyike.
A barlang nyitvatartása
(hétfő kivételével)
6. 1. - 8. 31. 9.00 - 16.00 minden egész órában
4. 1. - 5. 31. belépés: 9.30 11.00 12.30 14.00
9. 1. - 10. 31. belépés: 9.30, 11.00 12.30 14.00
A látogatás 30 percig tart.
Belépőjegy 7 EUR, a fotózásért külön kell fizetni.
A barlang megközelítése
Ha Magyarország felől, délről érkezel: akkor Tornalja (Tornala) megközelíthető Salgótarján-Fülek (Filakovo)- Rimaszombat (Rimavska Sobota) útvonalon, vagy a bánrévei határátkelő után, kb. 14 km a 67-es úton. Tornaljától az E571-es úton Pelsőc (Plesivec) felé, majd a település határában az 587-en Csetnik (Stitnik) irányába. Innen balra fordulva az 526-oson a N 48° 38,940' E 20° 17,762' 610 m [GCARBA+fordulj] elágazásig, ahol jobbra fordulj Hradek felé. Itt: N 48° 39,532' E 20° 17,730' 642 m [GCARBA+erre] fordulj ismét jobbra egy elég rossz minőségű, de nem hosszú útra, a parkolóhelyig N 48° 39,814' E 20° 18,310' 648 m [GCARBA+Parkoló].
Ha észak felől jössz: (Magas Tátra, Alacsony Tátra keleti oldala, Szlovák Paradicsom) akkor az 531-es útról Muránynál (Muran) fordulj balra az 532-es útra, és ezen haladj Jolsváig (Jelsava). Itt ismét balra fordulva térj az 526-osra, amelyen az ellenkező irányból éred el az 526-os utat, vagyis ekkor a megadott koordinátánál balra fordulj Hradek felé.
Mi az aragonit?
A kalcium karbonát mészkő formájában igen gyakori hegységalkotó kőzet, amely mikrokristályokból áll. Néha azonban látványos nagyméretű kristályokat is képez, amelyek kémiailag azonosak, de kristályformájukat tekintve jelentősen különböznek. Ezt a jelenséget nevezik polimorfiának. A kalcium karbonát ilyen polimorf alakjai:
az aragonit (rombos kristályforma),
a kalcit (trigonális kristályforma, 2. kép), illetve
a vaterit (hexagonális kristályforma, 3. kép).
Az aragonit kristályai oszlopok, sokszor tű alakú halmazok; gyakoriak az összenőtt többszörös ikerkristályok, de rostosan, gömbösen, kéreg módjára, és ágas-bogas formában is megtalálhatóak. A színeződéseket elsősorban a vastartalom okozza.
A barlangról
A Rozsnyótól 26 km-re, a Gömör-Szepesi-érchegységben található, 300 m hosszú barlangot 1954-ben fedezték fel, és 1972-ben nyitották meg a nagyközönség előtt. A Várhegy északkeleti oldalán 660 méter magasan nyílik. Föld alatti csarnokait az aragonitból formálódott különféle képződmények díszítik, amelyek a felszíni vizek korróziós tevékenysége és mészkő kikristályosodása folyamán jöttek létre. Színük a fehértől a barnáig terjed, s alakjuk rendkívül változatos. Napjainkig tíz termet tártak fel, amelyeket a képződmények formái után neveztek el. Így van például Tejút-terem, Csillag-terem, Márvány-terem. A barlang mesterséges tárója 144 m hosszú, amely 19 m szintkülönbséget hidal át 104 lépcsőfok segítségével. A járatok összhossza 300 m, a levegő hőmérséklete 7,2- 7,8 Celsius fok között mozog.
Kevesen tudják, hogy Budapesten is található aragonitbarlang: a Gellérthegyben a Szent Iván-barlangból egy kutatófúrást mélyítettek 1964-ben, ennek során fedezték fel. A barlang falait vastag kéregben borítják a kristályok. Ezt a barlangot azonban a nagyközönség számára sajnos nem nyitották meg.
A környék egyéb látnivalói
Ha erre jársz, szinte útbaesik: GCBERE
és néhány szép gótikus templom:
Csetneki gótikus plébániatemplom, illetve
hasonló, 13-14 sz.-i templomok vannak Martonházán (Ochtina), Gecelfalván (Gocelovce) és Pelsőcön (Plesivec)
A ládáról
A parkolótól kb 100 m-es séta a barlang bejárata. A ládát félúton, (a barlang felé menve) az út bal oldalán, 3-4 m távolságban (kissé lejjebb) találod, egy sziklacsoport úttal átellenes oldalán két szikla közötti résben.
Forások:
Az aragonitképződményekről nincs saját fotóm, a 4-8 képeket Zergi készitette és ajánlotta fel, köszönjük.) A 2-3 képek a netről származnak.
További infók: A Barlang Martonháza Aragonit
AMegtaláltam, köszönöm a rejtést!
A barlangban nem lehet kártyával fizetni csak euróval. Ha nincs nálad lehet gondolkozni miért nem vagyunk még az euró zóna tagjai [Geoládák v4.0.2]
Korán érkeztünk, nyitás előtt egy órával, így nem okozott gondot a ládakeresés. A látnivaló nagyon különleges, megéri ellátogatni ide. A pénztáros és a beléptető is tudott kicsit magyarul, a vezető nem. Kaptunk magyar nyelvű leírást, illetve le is lehet tölteni QR kóddal. A belépő 10 euró, 15 éves korig 5, utána a diák 9 euró. Sajnos a fényképezésért is kérnek 10 eurót, ezt mi nem fizettük ki.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.15]
Magas-Tátrába menet a második napon Ipolytarnócról átautóztunk Zakopane-ba, közben egy-két útba eső látnivalónál megálltunk. Mivel csak Murányban szembesültünk a ténnyel, hogy a továbbvezető utat elmosta egy vihar, így kerültünk Dobsina felé, és útba esett ez a klassz barlang.
A szívünknek amúgy is kedves téma, így befizettünk egy túrára. Nem mondom, hogy kellemes volt maszkban végigmenni, de a fürtökben lógó aragonit-tömbök és óriási heliktitek látványa mindenképp megérte.
Ma egy nagy kört tettem hazafelé tartva Kistarcsára. Erre a barlangra már régen "fájt a fogam", mivel tényleg ritkaság. Nos, belülről nem túl nagy a barlang, de a képződmények valóban érdekesek... Sajnos szlovák idegenvezetésű csoporthoz sikerült csak csatlakozni, de adtak egy magyar nyelvű tájékoztatót, ez alapján is sok mindent be lehetett azonosítani. A hely megközelítése könnyű és gyors, én Rozsnyó-Csetnek felől jöttem az 526-os úton (odafelé csak kívülről néztem meg a csetneki templomot, ezért a barlang után visszamentem Csetnekre, hogy a 10:30-as istentiszteletet kihasználva megnézhessem belülről is), az 526-ostól frissen aszfaltozott, első osztályú út vezet a parkolóig (kicsit megtévesztő, hogy ochtinai a barlang, de Ochtina/Martonháza teljesen másik úton érhető el, szóval az 526-os Csetnek-Jolsva szakasza a helyes irány). Nagyon kellemes túraútvonalak is lehetnek a környéken, de sajnos ezt most nem volt lehetőségem kipróbálni. A barlang megtekintése nem drága (6 EUR), de a fotózásért sokat (plusz 10 EUR) kellett volna fizetni, így nem készítettem fotókat, annyit nem ér (bár a szlovákok közül többen is kattintgattak, és az idegenvezető is "szemet hunyt", úgy tűnt).
A parkolóból a bejárat felé leléptem a ládáért. Avatatlanok számára láthatatlan, de a leírás alapján egyértelmű rejtés. A barlang egyedi érdekességeivel megért egy látogatást, még szlovák vezetővel is.
Barlangtúránk első állomása ez a lélegzetelállítóan szép Aragonit barlang. Az odafelé vezető út gyönyörű hegyek között vezetett, nem győztük fényképezni az elénk táruló panorámát. A különleges korallszerű képződmények keletkezéséről sok mindent megtudtunk a barlangvezetés során. Többek között a szív alakú aragonit tetszett a legjobban. A lelkes túratársakkal együtt kerestük fel a ládát, ami egy nagyszerű rejtés, könnyen meglett. Folytatjuk utunkat a Dobsinai jégbarlang felé. Köszönet a rejtésért.